dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1

    Domyślnie

    Witam wszystkich

    Planuje sciany domu budowac z betonu komorkowego o grubosci - 30 cm,
    na to planuje dac ocieplenie z welny mineralnej - 10 cm,
    pustka powietrzna - 3 cm,
    no i elewacja z lupanej cegly silikatowej - 6.5 cm.
    Dodaje wszystko i mam 50 centymetrowa sciane.
    Na welne mineralna zdecydowalem sie, bo mi sie zdaje, ze sciana jednowarstwowa z betonu komorkowego w naszej strefie klimatycznej nie wystarczy.
    Czy aby to nie za duzo? Ze bedzie cieplo, to jasne, ale jak to bedzie wygladalo?

    Dzieki za odpowiedzi

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    pitbull

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.745

    Domyślnie

    No jasne ze bedzie wygladalo grubo, ale jak staniesz w srodku sciany.
    Po to sie robi sciany jednowarstwowe zeby zejsc z calkowitej grubosci sciany. Jesli zatem chcesz sciane na 30 cm to mniej ja ociepl, albo zrob sciane 36 cm gruba i jej nie docieplaj

  3. #3

    Domyślnie

    No, ale sciana jednowarstwowa mi nie odpowiada.

    W naszej strefie klimatycznej, a mieszkam w Litwie, to troche na polnocny-wschod od Polski , klimat jest o wiele zimniejszy.
    Np.: Chyba w tamtym roku na wiosne bylem w Olsztynie, to juz kwiatki zaczynaly kwitnac, a u nas to jeszcze chyba z dwa miesiace snieg padal.

    Przeciez dom ja buduje jeden na cale zycie, to sie chce go tak ocieplic, zeby pozniej nie trzeba bylo znow docieplac.

  4. #4
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Polny

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    3

    Domyślnie

    SIE!!

    Ja bym jednak zastanowił się na twoim miejscu nad ścianą jednowarstwową i jeżeli tak jest zimno to zwiększ grubość do 42 cm pustaka komórkowego i nie ocieplaj. Ja tak mam zamiar budować. Mam nadzieje że napiszę jeswzcze jak to było z realizacją a jak się bedzie mieszkać to zapewne dopiero za kilka lat. Według moich już trwających jakiś czas ustaleń wynika że ma być ciepło i zdrowo ja w to wierzę!! Ale może jest ktos kto juz mieszka i ma ocobictw odczucia???
    Mieszkam w Podkarpackim u nas też specjalnie ciepło nie jest (zima przez 10 miesięcy a póżniej juz tyklko lato i lato- nie mówię o roku bieżącym - chociaż może być jeszcze różnie)

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wiarus

    Zarejestrowany
    Jun 2001
    Posty
    119
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    mi ściana jednowarstwowa nie pasuje -i tez robie trzywarstwową o grubości całkowitej 49 cm( 25 beton komórkowy; 10 wełna;2 pustka ;12 cegła)i uważam ze to najlepsza na nasz klimat ściana i pod względem izolacyjności cieplnej i trwałości. Wcale nie uważam że mam za grubą ściane !!

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Wiarus - ja mam taką ścianę, ale wydaje mi się trochę gruba, ale robię dokładnie tak samo jak Ty, bo chcę mieć klinkier. Specjaliści z Roben i Paroc na Budmie twierdzili, ze pustka powinna mieć 2.5-4cm, bo nikt ci nie wymuruje czysto i dokładnie, tak by mieć min. 2cm. Co Ty na to?

    KaKa - nie rób jednowarstwowej, bo nie wiele zyskasz. Dopiero jak zrobisz 44cm to schodzisz do k=0.3, a to jeszcze nie jest chuda ściana. Chcesz mieć trochę chudszą i bardzo ciepłą to zrób 25+15.

  7. #7
    Guest

    Domyślnie

    Wiarus !
    Jesteś niezły z tą ścianą
    Nie chcę kadzić, ale mnie zaintrygowałeś w sensie pozytywnym...
    Mery

  8. #8

    Domyślnie

    Frankai.
    Z danych producentów betonu komórkowego wynika, że bloczek 38 lub 40 cm jest wystarczający, wtedy k = 0,27. Czyżby kłamali. Jak widzę jesteś doświadczony w kwestiach budowy domu. Może mi doradzisz czy kupować YTONG, POROTHERM a może polski beton komórkowy i czy tak na prawde jednowarstwowa ściana nie ma sensu?

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Rafaello - z tym doświadczeniem to jest różnie. Potraktuj moje wypowiedzi jako podpowiedzi kolegi i bibliotekarza (3 roczniki Muratora w głowie). Jak 2 lata temu zaczynałem budowę, to do wyboru było tylko 36 i 44cm (i to było jakieś 0.28 o ile pamiętam). Ytong ma wg mnie jeden plus, bo o ile się nie mylę, to sami sprawdzą co Ci potrzeba i dostarczą. Ma też jeden podstawowy minus - cenę. Inni producenci są tańsi. Porównaj też ceny nadproży itp. Porotherm był też bliższy mojemu sercu, bo ten ciepły czerwony kolor i ceramika. Ja jednak wybrałem lokalnego producenta betonu komórkowego, ze względu na cenę. Ściana jednowarstwowa ma sens - pilnuj jednak wtedy wykonawców. Poczytaj w Muratorze i nie tylko o poprawnym wykonaniu takiej ściany. Z najważniejszych spraw, to: dobrze wykonane wieńce i nadproża, używanie tylko całych bloczków, cienka spoina (siporeks) lub ciepłochronna zaprawa (Porotherm).
    Nikt nie podejmie decyzji za Ciebie i nikt Ci nie powie, że coś naprawdę jest lepsze (to drugi musiałoby zniknąc z rynku).

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    pitbull

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.745

    Domyślnie

    Sciany jednowarstwowe sa dobre poniewaz bardzo latwo je wykonac niz sciany 3-warstowe gdzie potrzeba wiekszej dokladnosci i umiejetnosci do jej budowy. Sciana 3 warstwowa jest najdrozsza ale uwazam ze najlepsza pod wzgledem zadan jakie powinna spelniac sciana zewnetrzna.
    Ale majac sciane jedowarstwowa masz mniejszy fundament a jak ci sie elewacja znudzi dotychczasowa to bez problemy wykonasz na niej docieplenie.
    Sciana 36 cm z siporeksu spelnia norme ochrony cieplnej.
    Ale kazdy ma swojego bzika, jedni lubia kolor czerwony inni bialy i jest to sprawa indywidulana.

  11. #11

    Domyślnie

    Dzięki Wam za podpowiedzi. Niestety wiem, nikt za mnie nie podejmie decyzji o wyborze, ale dobrze wiedizeć co inni myślą na te tematy, przecież wielu z Wam przeszło już ten proces. Generalnie stwierdzam żeby zacząć budowę w systemie gospodarczym trzeba mieć nie tylko kasę ale i profesurę z każdej dziedziny !!!!! A tylko po to żeby wykonawny nie starali się zrobić mnie w c....

  12. #12

    Domyślnie

    Nie przesadzajcie z tą "ciepłotą" ściany, i tak więcej ciepła ucieknie przez wentylację i okna. Współczynnik 0,3 jest zupełnie wystarczający, a unika sie wielu problemów ścian warstwowych.

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Alanta - mam bardzo podobny pogląd co do k. Nie cudujmy, ale 0.3 jednak trzeba spełnić, choć dla jednej warstwy prawo dopuszcza 0.5. Co do widzimisię, to mam pogląd podobny do pitbulla - jakoś spokojniej będę się czuł mieszkając w domy ze ścianą trójwarstwową. A Rafaello ma zdrowe podejście. Sam podchodziłem podobnie, choć mniej się zdążyłem nauczyć, ale o swoich i projektanta błędach napiszę trochę później.

  14. #14

    Domyślnie

    Zgadzam sie z Wami, opłacalność zwiekszania współczynnika k ścian ma sens jeśli koszt lepszego k zwróca się w przeciągu paru lat. Dobre okna mają k=1,1, a ich powierzchnia jest stosunkowo duża (do ścian)zatem duża część ciepła ucieknie właśnie przez okna, no i oczywiście wentylację, stropy, posadzki.Solidna ściana k=0.27 jest wystarczająca przy braku mostków.
    pozdrawiam Pawel

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony