dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 45
  1. #1

    Domyślnie Z czego rury do GWC?

    No witam Was
    Przeszukałem setki stron róznych For internetowych by dowiedzieć się jakich rur użyć do GWC.
    Masa wątków = zero konkretów jedynie wymądrzanie się, kłótnie i dopiekanie sobie nawzajem przez znawców tematu

    Pytanie mojej jest proste:
    Z JAKIEGO MATERIAŁU ZROBIĆ GWC RUROWE ?? zeby było taniej niż RECHa u
    CZEGO UŻYWACIE
    JAK SIE SPRAWUJE

    i proszę bez zbędnego zaśmiecania temtu i kłótni na poziomie pseudo akademickim

    zapraszam do podzielenia się doświadczeniami

  2. #2

    Domyślnie

    Ja zastosowałem zwykłe kanalizacyjne Fi 200z najcieńsza ścianką SN2(?) MAGNAPLAST-u 60mb wyszło po rabacie wraz z kształtkami poniżej 2kzł
    Mam też jedną srebrną "Recha" - to żadna rewelacja - kawałek grubego tworzywa pomalowanego srebrem w spraju w cenie złota
    "...największym problemem tego świata jest to, że głupcy są absolutnie pewni, a mędrcy pełni wątpliwości."

    Zawsze można zrobić inaczej

  3. #3

    Domyślnie

    Ja też dałem zwykłe kanalizacyjne, niestety nie kleiłem połączeń taśmą i teraz przy wysokich wodach gruntowych przecieka do wewnątrz
    ale jeszcze go nie używam

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    katarzynap3

    Zarejestrowany
    Dec 2008
    Posty
    266
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    23

    Domyślnie GWC

    A czy możecie doradzic jak zrobić samemu GWC, tak, żeby był odpowiednio dopasowany do domu? Bo to co dostałam z wyceny troche zbiło mnie z nóg. POzdrawiam

  5. #5

    Domyślnie

    Jeśli nie rehau to rury tylko polipropylenowe i z jak najcieńszymi ściankami, pcv ma dużo większy współczynnik przenikania ciepła od pp.

  6. #6

    Domyślnie

    1) ściągnąłem program REHAU AWADUKT Thermo
    2) obliczyłem długość rur tak aby przy -20 na świecie dawało na wylocie około 0 przy 300 m3/h
    3) wyznaczyłem położenie rurek na działce
    4) zakopałem rurki
    Schemat wygląda tak
    Czerpnia- rura fi 200 pionowo w dół na odpowiednią głębokość trójnik 90* W dół rura pionowa jako zbiornik kondensatu (około 0,5m) zaślepiona denkiem
    Od rozgałęzienia trójnika kładziesz rury ze spadkiem ~2% do czerpni (przy czerpni głębiej)
    Złącza rur owijasz dodatkowo taśmą samo-wulkanizującą lub aluminiową ale dobrą
    Rur nie kleisz zbyt duże odległości (rozszerzalność termiczna)
    Stosuj minimalną ilość kolan - zgodnie z zasadą że lepiej dać 2 45* niż jedną 90
    Mi wyszło 60mb rurki fi 200 i 4 kolana 90*
    Wydajność Reku mam obliczoną na 290m3/h dom 145m2
    "...największym problemem tego świata jest to, że głupcy są absolutnie pewni, a mędrcy pełni wątpliwości."

    Zawsze można zrobić inaczej

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Yarecky
    Jeśli nie rehau to rury tylko polipropylenowe i z jak najcieńszymi ściankami, pcv ma dużo większy współczynnik przenikania ciepła od pp.
    chyba raczej opór, bo akurat duży stopień przenikania (mały opór) jest tutaj wskazane, w końcu to grunt przez ścianki ma oddać swoje ciepło powietrzu

  8. #8

    Domyślnie

    poza tym te rehałki są ponad dwukrotnie grubsze
    a te 4-5 mm - jaki opór darujcie sobie
    "...największym problemem tego świata jest to, że głupcy są absolutnie pewni, a mędrcy pełni wątpliwości."

    Zawsze można zrobić inaczej

  9. #9

    Domyślnie

    chyba raczej opór, bo akurat duży stopień przenikania (mały opór) jest tutaj wskazane, w końcu to grunt przez ścianki ma oddać swoje ciepło powietrzu
    Przepraszam-pomyłka, chodzi oczywiście o opór.

  10. #10

    Domyślnie

    a gdzie najlepiej kupić rury Polipropylenowe?

    ja rozmawiałem z instlatorem pana brzeczkowskiego i 30mb rury która sprowadzają z zagranicy i ma ponoć najlepsza przenikalność wyszło razem z czerpnią 2100 zł (czerpnia śliczna z nierdzewki)

    ale polipropylenowe tez mnie interesują

    pamietajcie o połozeniu syropianu nad rurami

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał edde
    Cytat Napisał Yarecky
    Jeśli nie rehau to rury tylko polipropylenowe i z jak najcieńszymi ściankami, pcv ma dużo większy współczynnik przenikania ciepła od pp.
    chyba raczej opór, bo akurat duży stopień przenikania (mały opór) jest tutaj wskazane, w końcu to grunt przez ścianki ma oddać swoje ciepło powietrzu
    Tylko czy PP się nadaje pod ziemię?
    Ze strony Magnaplastu:
    kanaliza zew. PVC-U, przew.cieplna 0,15 W/mK
    kanaliza wew. PP, przew.cieplna 0,23 W/mK

    EDIT:
    W sumie to chyba się nadaje, jako, że Rehauki to PP jak przed chwilą znalazłem.

  12. #12

    Domyślnie

    a jak wygląda przwodność cieplna dla RECHAU ??

    bo PP z magnaplastu mają 0,23
    PCV 0,15

    PP drogie cholery, wg cennika 160mm długość 2000 mm 132 zł brutto

    to 30m GWC to 2000 zł !!

  13. #13

    Domyślnie

    To daj PCV o większej średnicy tak np fi 200-250 i dłuższą np z 50- 60mb
    wyjdzie Ci taniej i podejrzewam że korzystniej
    "...największym problemem tego świata jest to, że głupcy są absolutnie pewni, a mędrcy pełni wątpliwości."

    Zawsze można zrobić inaczej

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał pblochu
    1) ściągnąłem program REHAU AWADUKT Thermo
    2) obliczyłem długość rur tak aby przy -20 na świecie dawało na wylocie około 0 przy 300 m3/h
    3) wyznaczyłem położenie rurek na działce
    4) zakopałem rurki
    Schemat wygląda tak
    Czerpnia- rura fi 200 pionowo w dół na odpowiednią głębokość trójnik 90* W dół rura pionowa jako zbiornik kondensatu (około 0,5m) zaślepiona denkiem
    Od rozgałęzienia trójnika kładziesz rury ze spadkiem ~2% do czerpni (przy czerpni głębiej)
    Złącza rur owijasz dodatkowo taśmą samo-wulkanizującą lub aluminiową ale dobrą
    Rur nie kleisz zbyt duże odległości (rozszerzalność termiczna)
    Stosuj minimalną ilość kolan - zgodnie z zasadą że lepiej dać 2 45* niż jedną 90
    Mi wyszło 60mb rurki fi 200 i 4 kolana 90*
    Wydajność Reku mam obliczoną na 290m3/h dom 145m2
    A jak odprowadzasz skropliny z tej rury o dł. 0,5 m. ?
    Masz tam pompkę ?

    pzdr
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Depi
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    3.865
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    45

    Domyślnie

    Studnia chłonna - po co komu pompka?
    GG: 1243811
    Siennik Budywy Aktualizacja 13.X.09 - This battlestation is fully operational!
    Komentarze

  16. #16

    Domyślnie

    a jak wygląda sprawa bakterii , te rury z rehau ponoć są antybakteryjne , zwykła kanaliza raczej nie , czy ma to jakieś znaczenie ? czy można puścić te rury na poziomie wód gruntowych ? (u mnie na poziomie około 1,5m)

  17. #17

    Domyślnie

    A czy udało Ci się kiedyś zachorować mając srebrny łańcuszek na szyi? Bo mi tak :/ Srebro mnie nie obroniło. Może gdybym założył wokół nosa i żuł krzyżyk w buzi, to bakterie nie dałyby rady...

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał seba_x
    a jak wygląda sprawa bakterii
    montujesz w rurze GWC świetlówkę antybakteryjną ultra fioletową UV-235 podłączona pod włącznik wentylatora i masz powietrze w 99,99% jałowe, wolne od wszystkich możliwych bakterii wirusów i przetrwalników

    wymiana takiej świetlówki raz na kilka lat będzie zdecydowanie tańsza i o wiele skuteczniejsza od srebrnych super drogich rur rehau

  19. #19

    Domyślnie

    Ewentualnie fundujesz rurociagom raz do roku dezynfekcje i odgrzybiane ozonem.

  20. #20
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    filipesco

    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Posty
    8

    Domyślnie

    Witam wszystkich !!!

    Jest to mój pierwszy post na forum, więc proszę o zrozumienie

    Dużo czytałem na forum odnośnie GWC i jakoś nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi co do stoswania rur do tego systemu. Też jestem na etapie wyboru rur. Rehauki odpadają ze względu na cenę ! Mam możliwość zakupu rur PP dwuściennych z Wavinu. Oczywiście duuuużo taniej niż Rehau ! Bardzo proszę o radę czy one się nadadzą do GWC i czy będą spełniać swoje zadanie. Pytanie kieruję również dlatego, że na stronie rekuperatory.pl znalazłem informację, iż montarz rur dwuściennych wręcz dyskwalifikuję ich zastosowanie jako wymienniki ciepła.
    Dziękuję za pomoc !

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony