dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 3
Pokaż wyniki od 41 do 45 z 45
  1. #41
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Janek795

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    Rzeszów
    Posty
    279

    Domyślnie

    Cytat Napisał R&K Zobacz post
    ja robie 7-8 x ok 25 m z 75mm - wychodzi znaczne taniej - to rozwiazanie jest dedykowane na podmokle tereny - gdzie bardzi wazna jest szczelnosc ukladu , bo nie masz mozliwosci odprowadzenia skroplin do studzienki

    o wykraplanie sie nie martwie - jeszcze nikt w GWC nie widzial wilgoci - przeplyw powietrza skutecznie usuwa wilgoc
    Pomysł z np 4 czy 5 x 75 rzeczywiście ciekawy bo 25m i to ze srebrem ma się za 1000 z hakiem. Tylko powiedz mi, czy te rurki nie są za słabe pod 2m ziemii??

  2. #42

    Domyślnie

    Cytat Napisał greggy Zobacz post
    ....Całość wyszła brutto 2800 za materiał + 600 koparka (5-6godz)

    Załącznik 306101

    Ja z kolegą w 5godz ułożyłem 53mb na głębokości 1,8-2,3m. Koparka sukcesywnie kopała, a my układaliśmy rurę. To co było ułożone obsypywaliśmy piaskiem, żeby się nie przesunęło przy oberwaniu wykopu i późniejszym zasypywaniu. Kilka razy nam oberwało wykop i trzeba było odkopywać rurę żeby ją naprostować.
    Potwierdzam, że praca bardzo niebezpieczna i ryzykowna
    W sumie 3400zł to nie dużo. Nie policzyłeś kosztów rekultywacji po 53m wykopie i miejsca składowania urobku. Z własnego doświadczenia wiem że musiałem kupić kilka ciężarówek ziemi - przy wykonaniu rozsączalni dla przydomowej oczyszczalni ścieków.
    Dla żwirowca jest to kilkanaście m2

  3. #43

    Domyślnie

    Postanowiłem tu przedstawić mój pkt widzenia Gdyż Twórca tematu jarkpol1 prosił o: "...Masa wątków = zero konkretów jedynie wymądrzanie się, kłótnie i dopiekanie sobie nawzajem przez znawców tematu..."

    Z jakich rur wykonać GWC?
    Jeżeli grunt jest stabilny nie ma ruchów tektonicznych (np Śląsk-szkody górnicze) to b.dobre są z cienkiego PVC.
    Warstwa antybakteryjna rur Rehau na ich wewnętrznej powierzchni jest OK ale system ten nie otrzymałby dopuszczenia do stosowania w budownictwie gdyby nie miał wysokiej klasy filtrów na czerpni. Dlaczego z biegiem czasu na powierzchni rur nie osiada warstwa zanieczyszczeń które mogły by blokować dostęp powietrza do powierzchni srebra.

    Higiena:
    GWC Rehau - wymiana wysokiej klasy filtrów (uwaga - nie zapewnia filtracji pyłów zawieszonych) w poszczególnych porach roku - dla oszczędności przyjmuję +/- 6mies.
    Rurowe GWC nie posiadające filtru wymagają okresowego czyszczenia bo z biegiem czasu warstwa kurzu zaczyna żyć własnym życiem ;-(( podobnie jak w klimatyzacjach.
    Można umieścić w rurach linę z tworzywa fi6-8mm do okresowego przciągnięcia mokrego wyciora - myślę? że raz w roku wystarczy. Jeżeli rury są zakopane w układzie Tichelmanna to sie nie da zrobić - w murach fundamentowych trudno go wykonać w innym układzie. Nalanie i wylanie wody (czyli płukanie) nic nie załatwi - wszyscy czyszczą zwykłe kanały wentylacyjne mechanicznie !!!

    Styropian nad rurami:
    To jest dobry kierunek - jednak skuteczność wąskiego paska styropianu jest mała. W żwirowym GWC izolacja (jak rondo kapelusza) wystaję min.1,5 lepiej 2m poza obrys wykopu z żwirem.
    Jeżeli teren do ułożenia rur jest otwarty (bez wykopów) można ułożyć rury do ich górnej krawędzi obsypać gruntem rodzimym zagęścić i na całej powierzchni położyć styropian i na to grunt rodzimy.
    Taka izolacja będzie porównywalna z żwirowym GWC. Dzięki takiej izolacji "symuleje" się zakopanie rurowego GWC na głeb. 4-5m.

    Spad rur dla skroplin:
    Piszecie tu 60mb rury i spad 2% - czyli różnica końców rur 1,2m - rozumiem że studzienka powinna być w środku czyli na 30mb. OK ale to jest i tak 0,6m. Rura ma być sporo poniżej przemarzania np na głęb -1,5m doliczam 0,6m = -2,1m - do tego wykopu trzeba wejść żeby podsypać, ułożyć rury, zmierzyć 2% spad. Wykop dla bezpieczeństwa i "jako takiej" wygodnej pracy powinien być szeroki min.1m. Ile m3 gruntu trzeba przerzucić i ile bedzie kosztować rekultywacja terenu po wykopie i składowaniu urobku - nikt tego nie dolicza do kosztów budowy rurowego GWC

    Woda gruntowa:
    Jw - wykop przy studzience -2,1m. Trzeba wykonać dwukierunkową studnię chłonną na głeb > - 0,5m= -2,6m - i w górę do stanu "0" terenu - do kontroli np dlaczego GWC nie działa - bo jest zalany wodą. Jeżeli nie ma ryzyka wód gruntowych lub powierzchniowych to OK studnia chłonna bedzie działać.
    Jeżeli istnieje ryzyko podniesienia tego poziomu to będzie problem. Trzeba będzie skorzystać z samoczynnej pompki o odpowiednie wydajności - instalacja elektryczna.
    Reasumując:
    Wymiana filtrów na czerpni, okresowe czyszczenie rur, bieżąca kontrola i pompowanie skroplin - rurowy GWC przestaje być bezobsługowy.

    Przepływ powietrza:
    Dla obiektów mieszkalnych przyjmuje sie maksymalna szybkość przepływu powietrza w rurach to ok 3m/s. Jeżeli latem zależy nam na (dla rurowychGWC) lekkim schłodzeniu budynku to w WIELKIM uproszczeniu można przyjąć że dom do 150m2 powierz. użytkowej potrzebuje GWC o wydajności ok 400m3/h, dom do 200m2 GWC 700m3/h. Średnica rur to odpowiednio fi 0,2m i 0,25m. Dom to nie zakład przemysłowy - wentylacja ma być niesłyszalna.

    Koszty wykonania:
    W stosunku do GWC Rehau - to sie nie da porównać. Rehau daje ok 40% upustu swoim instalatorom i sprzedawcom - mają motywację do walki o Klienta.
    Np tu jest porównanie Rehau do żwirowego GWC:
    http://taniaklima.pl/files/16luty06-20.jpg
    http://taniaklima.pl/files/17luty06-20.jpg
    http://taniaklima.pl/files/a17luty06-20.jpg
    Ostatnio edytowane przez witek_myslowice ; 26-01-2017 o 14:40

  4. #44

    Domyślnie

    "[QUOTE=witek_myslowice;7396313]Postanowiłem tu przedstawić mój pkt widzenia Gdyż Twórca tematu jarkpol1 prosił o: "...Masa wątków = zero konkretów jedynie wymądrzanie się, kłótnie i dopiekanie sobie nawzajem przez znawców tematu..."

    Z jakich rur wykonać GWC?"

    Witam. Mam takie pytanie, jak to jest z radonem w przypadku GWC żwirowego? Wiem że w rurowcu tego problemu nie ma gdyż radon nie przenika przez rury, jednak żwirowiec jest bezprzeponowy więc radon może wpływać razem z powietrzem nawiewanym do pomieszczeń. Jest to jakieś niebezpieczeństwo?

  5. #45

    Domyślnie

    Problem ten występuje w Europie ale na szczęście o ile wiem tylko w Szwecji.
    Jedynym miejscem w Polsce gdzie śladowo występuje radon to są Sudety.

    W Politechnice Wrocławskiej w włąsnym GWC dokonano także pomiarów stężenia radonu 222Rn. Ponieważ zastosowano w tym wymienniku zamiast żwiru, łom granitowy, spodziewano się znacznego wzrostu stężenia tego pierwiastka w powietrzu po przejściu przez złoże. Nic takiego nie nastąpiło. Powietrze zewnętrzne zawierało w czasie pomiarów około 14,8 Bq/m3, tyle samo po przejściu przez dwa z trzech badanych wymienników gruntowych i nieznacznie więcej, bo 25,9 Bq/m3 po wyjściu z trzeciego, który jednakże znajdował się w pobliżu ściany betonowej podziemnej maszynowni wentylacyjnej, w której stężenie wynosiło ponad 100 Bq/m3. Wartości stężeń w pomieszczeniach budynku C-6 Politechniki Wrocławskiej wynosiły wszędzie 29,6 Bq/m3, zatem miały wartości wyższe niż wychodzące z wymienników powietrze.

    Dla porównania graniczne stężenia radonu w budynkach w różnych krajach przyjmuje się na poziomie 100-750 Bq/m3 i jest to tzw. poziom działania, powyżej którego podejmuje się działania zaradcze, przyjmując wartość uśrednioną dla całego roku, w pomieszczeniach dla stałego pobytu ludzi. W Polsce dla budynków oddawanych po 01.01.1998 roku przyjmuje się jako wartość dopuszczalną do 200 Bq/m3.
    Cytuję z artykułu: Besler G.J., Besler M., Kwiecień D. Grunt – ekologiczne źródło energii cieplnej – wyniki po 15 latach eksploatacji, COW nr 6, 1996

Strona 3 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony