dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 45
  1. #21

    Domyślnie

    Witam

    Jestem zdecydowany na GWC rurowe z PCV ale proszę o pomoc .
    Szukam planu połączenia i wykonania rur i nigdzie nie mogę tego znaleźć, proszę o Pana schemat wykonania lub jakieś info.

  2. #22

    Domyślnie

    Witam Wszystkich
    Bardzo ciekawy wątek, pozbawiony na szczęście pyskówki.
    Ja również jestem zdecydowany na wykonanie GWC z PCV bo to wychodzi najtaniej.
    Mam pytanie co do głębokości i spadku czy ktoś wyczytał precyzyjnie jakie to muszą być wielkości.
    Bo ja z tego co wyczytałem to wynika iż głębokość powinna być min 1,5m i spadek 2%, a długość to zależ oczywiście dla jakiego budynku, ale u mnie wychodziło min 60m to czy przy takim spadku to nie za głęboko byłby koniec rury? I mam jeszcze jeden problem wody gruntowe podchodzą na 1,5m czy to jakiś problem. Czym uszczelniać połączenia rur?

  3. #23

    Domyślnie

    ja zrobilem z PCV litej a nie ze zwyklej spienionej markotowej pcv-ki- przewodnośc rury litej jest duzo lepsza, jest trwalsza mechanicznie, prosze tez zwracac uwage na jakosc uszczelek; moja instalacja ma 55 m - 2% spadku, studzienke rewizyjna przy czerpni oraz rewizje przy budynku - tak aby mozna bylo instalacje przeplukac jakby byla taka potrzeba; wydajnosc dla strumienia powietrza 300-400 m3/h po 3 godzinach pracy przy -17 na wejsciu temp na wyjsciu nie spadla ponizej +5 stopni (średnia glebokośc to 2-2,2 m , grunt niestety piasek)

  4. #24
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    Hmmm!
    BARDZO ciekawy wątek...
    Tylko trochę mało oryginalny.
    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  5. #25
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    rkowal79

    Zarejestrowany
    May 2010
    Skąd
    Okolice Tucholi
    Posty
    489

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpoplaw Zobacz post
    montujesz w rurze GWC świetlówkę antybakteryjną ultra fioletową UV-235 podłączona pod włącznik wentylatora i masz powietrze w 99,99% jałowe, wolne od wszystkich możliwych bakterii wirusów i przetrwalników

    wymiana takiej świetlówki raz na kilka lat będzie zdecydowanie tańsza i o wiele skuteczniejsza od srebrnych super drogich rur rehau
    Nie czytajcie tych głupot. Te świetlówki pięknie rozkładają PCV. Po kilkunasty dniach taka rura traktowana UV 235 śmierdzi na odległość i robi się krucha. Poza tym słyszałem że lampy UV służące do odkażania wody emitują ultrafiolet o długości 255nm a nie 235nm. Wiem o tym bo pracowałem w Philipsie który robi takie swietlówki do uzdatniania wody. Mają one 50W i są długie tylko 25cm - coś podobne do kompaktów. Strasznie się grzeją i po kilku godzinach opalania się przy takim czymś trzeba jechać na OIOM w celu ratowania skóry. Znam przypadek kobiet które opalały się w pomieszczeniu do testowania tych lamp. Z tfabryki wywiozła je karetka na sygnale ze skórą jak po oblaniu się wrzątkiem.
    Odnośnie GWC.
    JA mam kupione rury fi 160 w ilości 120mb i będę robił 2 nitki równoległe po 60m
    Powód:
    1) rury 160mm mają przekrój 0,020m2 czyli u mnie razem 0,04m2 - rury 200mm mają tylko 0,0314 m2 - skutkiem jest większa wydajność instalacji - mniejsza o 22% prędkość przepływu powietrza przy tej samej wydajności czyli około 2-krotnie mniejsze opory przepływu,
    2) rury 160mm mają sciankę 3,2mm a rury 200mm ściankę chyba 4,5 - skutek mniejszy opór przewodzenia ciepła,
    3) rury 160mm mają powierzchnię czynną 1,005m2 na 1mb czyli u mnie 2,01m2 mb a rury 200mm mają powierzchnię czynną 1,256m2 na 1mb - tak więc zyskuję 60% więcej powierzchni czynnej w rurach.
    4) 6mb 2 nitek 160mm kosztuje około 150zł a 1 nitki 200mm około 130zł więc przepłacam jakieś 25zł na 6m (doliczyłem już trójnik i redukcję) czyli 250zł.
    Korzyści już wymieniłem.
    Panowie. Ważne-
    policzcie sobie na odpowiednim sofcie opory przepływu przy danej średnicy i wydajności w m3/h. 2 razy większa prądkość w rurze to ponad 4-5 razy wększe opory przepływu a następnie większy wentylator który musi zassać powietrze. Są to niemałe straty energii jak wentylacja mechaniczna z GWC ma pracować nieustannie latem oraz zimą.
    Wewnątrz domu pod posadzką będzie trójnik z redukcją z 200na 160 aby na poddasze szła już tylko 1 rura fi 200 podobnie jak przy czerpni - będzie 1 szt tylko.
    Budowniczym, murarzem, kierownikiem, facetem od czarnej roboty jestem ja a razem z żoną jesteśmy inwestorami.

    Nasz dziennik budowy
    komentarze do dziennika budowy - krytyka i komentarze bardzo mile widziane

  6. #26

    Domyślnie

    Odgrzeje troche watek, chcialem zrobić sobie takie GWC, ale juz mam wylewke zrobiona i nie chcialbym sie wkuwać 2m pod wylewke z rura. Macie moze jakies inne rozwiazanie z doprowadzeniem rury GWC do domu ?
    Ocieplic rure i wprowadzid w sciane ?

  7. #27

    Domyślnie

    NIkt nie pomoze ?

  8. #28
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gik

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    593

    Domyślnie

    Witam, przeczytałem chyba wszystko o GWC, i jestem zdecydowany na opcję rurową - poziom wód gruntowych w sezonie deszczowym dochodzi do trawnika. Pagórków na żwirowca tworzyć nie chcę, napędzać glikolu też. - więc rura.

    I tu pytanie jak w wątku, co proponujecie? Albo czego użyliście?

    Aktualnie mam wycenę z went-dom na 50m rury VALLOX za 7100 netto. A to jest sama rura, nie chciał bym przekroczyć kwoty około 5tys za całość zabawy.
    Zostaje jeszcze zwykła kanalizacyjna, + termokurczki na łączeniach. Ale to już chyba najtańsza możliwa wersja.
    Chciałbym użyć czegoś szczelniejszego wydajniejszego stąd moje zapytanie, może ktoś coś wie?


    Planuje około 50m długości, średnica 200mm. Pod dom 80-90m2 + 1/2 poddasza użytkowego dzięki antresoli.

  9. #29

    Domyślnie

    Ja robiłem z litej PVC fi200 SN8 firmy DYKA - 98zł/netto za 3mb, kolanko 45 za 21zł, trójnik za 54
    Dłuższych niż 6mb nie kupuj jeżeli nie masz kilkuosobowej ekipy bo rura jest cholernie ciężka.
    Termokurczek nie używałem
    Całość wyszła brutto 2800 za materiał + 600 koparka (5-6godz)

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_7700_small.jpg
Wyświetleń:	638
Rozmiar:	98,6 KB
ID:	306101

    Ja z kolegą w 5godz ułożyłem 53mb na głębokości 1,8-2,3m. Koparka sukcesywnie kopała, a my układaliśmy rurę. To co było ułożone obsypywaliśmy piaskiem, żeby się nie przesunęło przy oberwaniu wykopu i późniejszym zasypywaniu. Kilka razy nam oberwało wykop i trzeba było odkopywać rurę żeby ją naprostować.
    Potwierdzam, że praca bardzo niebezpieczna i ryzykowna
    Jupiter XI GL-935 Studio Atrium

  10. #30

    Domyślnie

    A czym uszczelnić połączenia rur PCV. Pada tu hasło "termokurczki" co to jest i czym najlepiej uszczelniać, u mnie rury będą na granicy poziomu wód gruntowych i muszę je solidnie uszczelnić

  11. #31

    Domyślnie

    Woda zawsze znajdzie drogę. Zauważ że rura ukladana ze spadkiem. Na końcu przy czerpni studzienka drenażowa to kawałek 1m rury zasypany żwirem. Jak poziom wody jest wysoki to tamtedy na pewno wejdzie woda i zatka trójnik.
    Jupiter XI GL-935 Studio Atrium

  12. #32

    Domyślnie

    Cytat Napisał greggy Zobacz post
    Woda zawsze znajdzie drogę. Zauważ że rura ukladana ze spadkiem. Na końcu przy czerpni studzienka drenażowa to kawałek 1m rury zasypany żwirem. Jak poziom wody jest wysoki to tamtedy na pewno wejdzie woda i zatka trójnik.
    No tu się nie zgodze, jeśli zrobisz szczelnie to jak się dostanie woda. Można zrobić wiele rzeczy szczelnych i trwałych, tylko trzeba zastosować odpowiednie materiały. A studzienkę na skropliny nie musisz zasypywać żwirem tylko zrobić szczelne dno i jak uzbiera się skroplin to je małą pompką wypompowac. Ale spotkałem się z informacjami osób które nigdy nie musiały tych skroplin wypompowywać pomimo szczelnego dna (bo ich mała ilość się zbierała). Zatem ponownie pytanie: jak i czym dodatkowo uszczelniać łączenia rur ? Silikon będzie tu dobry ?

  13. #33
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar R&K
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Posty
    5.062
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    dla wysokiego stanu wod gruntowych polecam taka rure - sam lada moemnt bede wykowywal rurowca do ZX35
    zalety
    1) szczelnosc
    2) łatwość wykonania - brak potrzeby spadkow i studzienek
    3) tam gdzies wlata (czerpnia) ... w domu gdzies 2 koniec wylata ....

    i gotowe

  14. #34

    Domyślnie

    a dokładnie co to za rura, producent / typ ?

  15. #35

    Domyślnie

    termokontrol, fi160 do GWC. koszt z czerpnią to około 1900 zł za 50 mb (taką dostałem wycenę, na ich stronie chyba trochę drożej). ja się zastanawiam czy nie podzielić tego na 2 x 25 mb, żeby zmniejszyć opory

  16. #36

    Domyślnie

    Cytat Napisał imrahil Zobacz post
    termokontrol, fi160 do GWC. koszt z czerpnią to około 1900 zł za 50 mb (taką dostałem wycenę, na ich stronie chyba trochę drożej). ja się zastanawiam czy nie podzielić tego na 2 x 25 mb, żeby zmniejszyć opory
    W środku ma tylko 136 mm, trochę mało. Rura karbowana tym bardziej większe opory przepływu, poza tym w tych karbach chyba może zbierać się wilgoć i coś z czasem zacząć się "rozwijać". Chyba jednak zostanę przy PCV 200 lub 2x 160 ułożonych ze spadkiem, jednak będą mniejsze opory przepływu, mniejsza szybkość przepływu, rekuperator lżej będzie miał tłoczyc powietrze, jedynie kwestia dobrej izolacji, aby szczelnie było.
    Ostatnio edytowane przez sylwekr ; 25-02-2015 o 22:44

  17. #37

    Domyślnie

    karbowana to ona chyba jest tylko po zewnętrznej stronie

  18. #38
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar R&K
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Posty
    5.062
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    ja robie 7-8 x ok 25 m z 75mm - wychodzi znaczne taniej - to rozwiazanie jest dedykowane na podmokle tereny - gdzie bardzi wazna jest szczelnosc ukladu , bo nie masz mozliwosci odprowadzenia skroplin do studzienki

    o wykraplanie sie nie martwie - jeszcze nikt w GWC nie widzial wilgoci - przeplyw powietrza skutecznie usuwa wilgoc

  19. #39
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dawid blasiak

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Stargard Szczeciński
    Kod pocztowy
    73-110
    Posty
    284

    Domyślnie

    Moim zdaniem nie ma co przesadzać ze średnicą rury i zmniejszaniem oporów przepływu, wszystko się zgadza gdy się liczy proporcjonalnie na wprost. Ale przy zastosowaniu za dużych przekrojów przepływ powietrza robi się warstwowy i sprawność całego układu jest mniejsza. Nie następuje wymiana temperatury między warstwami; a zwłaszcza chodzi tutaj o odebranie ciepła z powierzchni ścianki rury. Mi wyszło że przy moich 300m3/h lepszym rozwiązaniem jest PCV200 niż nawet PCV250 ( liczba Reynoldsa 44 tyś kontra 34 tyś). Druga sprawa to ekonomia 30 mb wymiennika z koparka i kształtkami wyszło niecałe 2 tys zł. na 250 już by było sporo ponad 3,5 tyś. jest duża różnica w cenie rur PCV. Oczywiście większa rura ma sens kiedy długotrwale utrzymują się temperatury grubo poniżej -5 stopni. Przy temperaturze na wejściu -5 i wyjściu 2 stopnie mój kolektor ma moc ( obliczeniową) około 400 wat,, więc nawet bez liczenia wydaje mi się że zdąży się zregenerować

    Pozdrawiam

  20. #40

    Domyślnie

    Cytat Napisał R&K Zobacz post
    ja robie 7-8 x ok 25 m z 75mm - wychodzi znaczne taniej - to rozwiazanie jest dedykowane na podmokle tereny - gdzie bardzi wazna jest szczelnosc ukladu , bo nie masz mozliwosci odprowadzenia skroplin do studzienki

    o wykraplanie sie nie martwie - jeszcze nikt w GWC nie widzial wilgoci - przeplyw powietrza skutecznie usuwa wilgoc
    Jaka rura, drenażowa bez otworów, jak będziesz ją łączył ?

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony