dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Szarotkaaa

    Zarejestrowany
    Apr 2002
    Posty
    2

    Domyślnie

    Bardzo proszę o pomoc!
    Moja prośba dotyczy zaopatrzenia w wodę i gaz. Jakie są obowiązki odpowiednich Urzedów co do kosztów budowy sieci zaopatzrenia w wodę i gaz. 11 października 2001 roku opublikowano nowe "Prawo Wodne" niestety nie znalazłam tam ww. informacji. Szukam głównie informacji czy musze płacić za budowę tych sieci (od obecnego miejsca podłączenia, aż do mojej nieruchomości???), czy nalezy do tych Urzedów czy może do Urzedu Miasta. Prosze także o jakieś odwołania do odpowiednich przepisów. Dziękuję, za wszelką pomoc!

  2. #2

    Domyślnie

    Dzisiaj rozmawiałem z gazownią, kilka dni temu z wodociągami. Generalnie wszystkie koszty są moje, z jednym wyjatkiem: potrzebna będzie wymiana ok. 30m gazociągu na wiekszą średnicę - powiedziano mi, że zrobią to na własny koszt, ale muszę załatwić zgody wszystkich właścicieli działek, na których będą roboty.

  3. #3
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Szarotkaaa

    Zarejestrowany
    Apr 2002
    Posty
    2

    Domyślnie

    Chciałabym poznac przepisy na jakich oni się opierają, nie wiem czy pamiętasz jak niedawno była afera z sieciami energetycznymi, które pobierały ogromne sumy za rozbudowę sieci, a okazło się, ze robiły to bezprawnie, bo zmieniły sie przepisy. Może w tych przepisach znajdę coś takiego, co pozowli mi na dyskusję z nimi. W starym prawie wodnym był np. przepis, który mówił "o zwrocie części kosztów" przez właścicieli nieruchomości, a nie płatności za całość.

  4. #4

    Domyślnie

    Dokładnie, to wiem tylko o Zakładzie Energetycznym -> patrz nowe prawo energetyczne, np. na stronie Urzędu Regulacji Energetyki.
    W gazowni nie znam podstaw prawnych, ale stanowisko było takie: rozbudowa sieci jest ich, ja płacę za kilka metrów od sąsiedniego domu. Wodę mam w granicy działki, więc tak czy inaczej jest tylko koszt wcinki i mojego przyłącza.
    Generalnie widziałem sporo wątków nt. przyłącza energetycznego i zmian po wprowadzeniu nowego prawa, natomiast nikt nie pisze, jakie są podstawy działania gazowni i wodociągów.
    Może ktoś coś wie na ten temat?

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar bobiczek
    Zarejestrowany
    Oct 2001
    Posty
    5.014

    Domyślnie

    proponuję oglądać posty wstecz.
    Zakłady energetyczne mają obowiązek wykonania przyłączy.
    Obciążają tylko jakąś opłatą przyłączeniową.
    Wiem bo sam przerabiałem.
    Aby zmusić cię do roboty swoim nakładem, tłumaczą się odległymi terminami wykonania - u mnie nawet 2lata.(wtedy szkoda ci czasu i robisz sam, ale nie warto.)

  6. #6
    Guest

    Domyślnie

    a jakie macie doswiadczenia z przylaczeniem wody?

  7. #7

    Domyślnie

    Nasz wodociąg zaproponował podłączenie działek (8 inwestorów)za kwotę BAGATELA! 60 000,00zł. Kwota tak duża gdyż muszą zmodernizować odcinek sieci istniejącej. Dwa lata temu Zakład Energetyczny staszył nas też horendalną kwotą, na szczęście w tym roku przyłączają nas po ryczałcie - 90zł za kW.
    Czekam na podpowiedziedź czy wolno wodociągom praktykować taką politykę cenową?

  8. #8
    Guest

    Domyślnie

    W dalszym ciągu nikt nie odpowiedział gdzie szukać podstaw prawnych jeśli chdzi o przyłacza wodne, gazowe i elektryczne. Tak by byle urzędniczyna nie wprowadzał nas w błąd narazając na koszty. Może jednak ktoś już coś w urzędach tych wywalczył. Proszę o więcej konkretów.

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar bobiczek
    Zarejestrowany
    Oct 2001
    Posty
    5.014

    Domyślnie

    Chcesz prawnie - sprawdź posty Agnichy 1704.
    Jako prawnik podała dokładnie strony dzienników ustaw dotyczące problemu.
    Szukaj w historii tematu, bo był walcowany dokładnie.

  10. #10

    Domyślnie

    Polecam lekturę:
    Rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 14 lipca 1998 r. w sprawie szczegółowych warunków przyłaczenia podmiotów do sieci gazowych , pokrywania kosztów przyłączenia, obrotu paliwami gazowymi, świadczenia usług przesyłowych, ruchu sieciowego i eksploatacji sieci gazowych oraz standardów jakościowych obsługi odbiorców
    oraz Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 21 października 1998 r., w sprawie szczegółowych warunków przyłaczenia podmiotów do sieci elektroenergetycznych , pokrywania kosztów przyłaczenia, obrotu energią elektryczną, świadczenia usług przesyłowych, ruchu sieciowego i eksploatacji sieci oraz standardów jakościowych obsługi odbiorców.
    pozdrawiam Agnicha

    <font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: Agnicha1704 dnia 2002-04-18 10:25 ]</font>

  11. #11

    Domyślnie

    A no i jeszcze zapomniałam o wodzie:
    Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 19 maja 1999 r., w sprawie warunków wprowadzania ścieków do urządzeń kanalizacyjnych stanowiących mienie komunalne
    Agnicha

  12. #12

    Domyślnie

    Agnicha1704,w tym rozporządzeniu w sprawie wody to jest napisane szeroko, ale o ściekach (Chyba, że się mylę, ale przeglądałam całość).
    Jak do tej pory na FORUM jeszcze nikt nie odpowiedział czy wodociągi obowiązują jakieś stawki za przyłącze (tak jak w ZE np.), no chociażby jakieś przepisy.

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar HARY
    Zarejestrowany
    Feb 2002
    Posty
    254
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    43

    Domyślnie

    W Ustawie o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i odprowadzeniu ścieków z 7.06.2001 Dz.U nr 72 poz 747 art 15 pkt 2 mówi w skrócie że, budowa przyłączy na koszt osoby ubiegającej się o przyłączenie. Art. 31 pkt 1 mówi też podaję w skrócie, osoby które, wybudowały urządzenia wodociągowe mogą je przekazać odpłatnie przedsiębiorstwu. Ważne jest to słowo "mogą" oznacza ono także dowolność ze strony wodociągów. W moich wodociągach nie zwracają, zadzwoniłam do ich właściciela tj. Gminy i uzyskałam odpowiedź że, mogę napisać pisemko o refundację kosztów a zarząd je rozpatrzy, więc dalej nic dokładnie nie wiadomo.

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar bobiczek
    Zarejestrowany
    Oct 2001
    Posty
    5.014

    Domyślnie

    Cytat Napisał HARY Zobacz post
    W Ustawie o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i odprowadzeniu ścieków z 7.06.2001 Dz.U nr 72 poz 747 art 15 pkt 2 mówi w skrócie że, budowa przyłączy na koszt osoby ubiegającej się o przyłączenie. Art. 31 pkt 1 mówi też podaję w skrócie, osoby które, wybudowały urządzenia wodociągowe mogą je przekazać odpłatnie przedsiębiorstwu. Ważne jest to słowo "mogą" oznacza ono także dowolność ze strony wodociągów. W moich wodociągach nie zwracają, zadzwoniłam do ich właściciela tj. Gminy i uzyskałam odpowiedź że, mogę napisać pisemko o refundację kosztów a zarząd je rozpatrzy, więc dalej nic dokładnie nie wiadomo.
    a jak to wygląd dzisiaj? Są jakieś zmiany? Można odsprzedać rozbudowaną sieć wodociągową?
    Autostrada przez mój nowo wybudowany dom


    Palę dużo bo lubię - i nie wstydzę się tego

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony