dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 13
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 245
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar dolabella
    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Skąd
    Gruszczyn/Poznań
    Posty
    196

    Domyślnie Ogród PIKININI

    Witam wszystkich miłośników ogrodów. Tych doświadczonych i tych, którzy dopiero uczą się ogrodnictwa, ale za to z wielką pasją tworzą swój zielony świat.
    Należę do tych ostatnich. Nasz ogród dopiero powstaje. Założyliśmy go przy nowowybudowanym domu (projekt Murator D09b "Dom na 102").
    Wprowadziliśmy się we wrześniu 2007 roku.

    Najtrudniejsze było dla nas ukształtowanie terenu. Dom i działka (pow. 1015 m2) położone są na lekkim stoku.

    Nasza działka po zakupie:



    Nachylenie nie wydaje się ogromne, ale jak się okazało stanowiło to zbyt duże wyzwanie dla poznańskich projektantów ogrodów.
    Kilka zaproszonych firm, nie chciało wcale podjąć się zadania urządzenia ogrodu, kilka chciało natychmiast zakładać trawnik i obsadzać teren iglakami.
    Spróbowaliśmy więc sami.

    Wróciłam pamięcią do czasów dzieciństwa, które spędzałam w dużym ogrodzie dziadków i w małym, ogródku działkowym rodziców. Pytałam ich o radę, czytałam książki, oglądałam zdjęcia, podpatrywałam za granicą.
    Sama narysowałam zarys projektu. Dziś widzę w nim wiele niedoskonałości, które zmieniałam wraz z tworzeniem ogrodu, ale koncepcja pozostała. Teraz, gdy widzę ją już urzeczywistnioną, cały czas mi się podoba.

    Wstępny szkic (tył działki):



    Cała działka porośnięta była drzewami. Rosły tu niezliczone ilości brzóz, małe dęby, stare śliwy będące pozostałością sadu.

    Brzoza:


    Śliwy:


    Większość z nich musieliśmy wyciąć, ich drewnem palimy w kominku do dziś.
    Jak najwięcej drzew staraliśmy się ocalić, wkomponować ogród w otoczenie, stworzyć go przyjaznym dla dzikich zwierzątek i naszych dzieci.
    Chciałabym, byście zobaczyli jak nam się to udaje.

    Widok z działki:


    Moją ambicją jest zarazić ogrodniczą pasją dzieci. Chciałabym by w ogrodzie czuły się dobrze, by lubiły spędzać tu czas.
    O tym piszę też na swoim blogu: http://www.blog.pikinini.pl.

    Mam nadzieję, że nasza praca nad tworzeniem ogrodu, stanie się dla kogoś inspiracją, potwierdzeniem tego, że warto samemu zakładać ogród, troszczyć się o niego i uczyć się na własnych błędach.

    Liczę również na Wasze życzliwe komentarze i rady doświadczonych ogrodników.

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar dolabella
    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Skąd
    Gruszczyn/Poznań
    Posty
    196

    Domyślnie

    POCZĄTKI - wrzesień i październik 2006

    Działka z wytyczonym sznurkami zarysem domu:



    Naturalna roślinność na działce



    Palimy gałęzie i liście po pierwszej wycince drzew:



    W tym miejscu wybudowaliśmy później plac zabaw. Trudno to było sobie wtedy wyobrazić


  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar dolabella
    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Skąd
    Gruszczyn/Poznań
    Posty
    196

    Domyślnie

    DZIAŁKA W CZASIE BUDOWY - kwiecień 2007

    Tak wyglądała działka, na 5 miesięcy przed naszym wprowadzeniem się do domu.
    Z lewej strony widoczny jest budowany taras.


  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar dolabella
    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Skąd
    Gruszczyn/Poznań
    Posty
    196

    Domyślnie

    BUDUJEMY MURY OPOROWE - lipiec i sierpień 2007

    Kształtując teren przyszłego ogrodu, zaczęliśmy od wybudowania murów oporowych, po dwóch bokach działki. Stały się one podstawą osadzenia ogrodzenia.
    W ten sposób staraliśmy się zabezpieczyć je, przed łatwym uszkodzeniem pod naporem ziemi.





    Ziemia z działki płożonej wyżej nie zsuwa się na nasz teren, a z kolei nasze rośliny nie "wędrują" do sąsiada ulokowanego niżej.
    Zdefiniowaliśmy tym samym punkt odniesienia do dalszych działań niwelacyjnych.

    Na tym zdjęciu, widać już gotowe ogrodzenie i dzieci, które bawią się w miejscu ich przyszłego placu zabaw:


  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar dolabella
    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Skąd
    Gruszczyn/Poznań
    Posty
    196

    Domyślnie

    NIWELACJA TERENU - październik 2007

    Po obu stronach działki wybraliśmy ziemię, prowadząc tamtędy odwodnienie.
    Wyższy teren znajduje się za to w centralnej części ogrodu, gdzie poziom tarasu został zrównany z poziomem gruntu i przyszłego trawnika.

    Z lewej strony domu, gdzie wybraliśmy najwięcej ziemi, urządzamy skalniak w postaci murku z łupka.
    Stanowi on formę zagospodarowania przestrzeni między domem, a podniesionym poziomem sąsiedniej działki, zakrywając równocześnie betonowy mur oporowy pod ogrodzeniem.
    Ziemia między domem a murem była bardzo gliniasta, pod domem stała woda.
    Dlatego też oprócz prowadzonego tędy odwodnienia, podłoże mieszamy z piaskiem. W przyszłości to miejsce będzie wysypane żwirem.



    Widok dalszej części lewej strony działki:



    Widok na dom i jego lewą stronę:



    Prawą stronę ogrodu przeznaczamy na duży plac zabaw dla dzieci. Tu również wybieramy dużo ziemi, tworząc tarasowe zagłębienia.
    Cały obszar wzmocnimy jeszcze palisadą z podkładów kolejowych i wsypiemy mnóstwo piachu.



    Na razie, pod naszą ulubioną brzozą montujemy drabinkę i huśtawkę.
    Obydwa urządzenia posiadają odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa i zostają solidnie wbetonowane w podłoże.



    Widok z przyszłego placu zabaw na dom:



    Dzieci już testują nowe urządzenia





    Widok na taras i prawą stronę działki:


  6. #6

    Domyślnie

    zapowiada sie piekny ogród.a fotki z placu zabaw juz mi sie podobaja

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar dolabella
    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Skąd
    Gruszczyn/Poznań
    Posty
    196

    Domyślnie

    DOMEK OGRODOWY I DREWUTNIA - jesień 2007

    Jesienią pojawił się na naszej działce domek ogrodowy na narzędzia, połączony z drewutnią.
    Domek stanął w lewym narożniku ogrodu, w części "roboczej".
    Przed domkiem rośnie mały dąbek, którego żal nam było ścinać. Na pierwszym planie widać starą śliwę.
    Całe zgromadzone obok drewno pochodzi oczywiście z drzew wyciętych w czasie budowy.
    Pozostaje tylko je pociąć i połupać



    Zdjęcie drewutni z dalszej perspektywy. Z lewej strony szpaler pozostawionych przez nas brzózek. W górnym narożniku widać liście jeszcze jednego młodego dębu.



    Widok na lewą stronę działki:


  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar dolabella
    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Skąd
    Gruszczyn/Poznań
    Posty
    196

    Domyślnie

    PALISADA, DONICE, NAWADNIANIE I TRAWNIKwiosna 2008

    Wiosną, firma ogrodnicza ułożyła palisadę wokół placu zabaw i wybudowała donice z kostki granitowej wokół tarasu i brzóz.
    Położone też kable pod oświetlenie ogrodowe.
    Zainstalowano nawadnianie i założono trawnik. Z tego etapu prac byliśmy bardzo niezadowoleni.
    Duża, znana na rynku poznańskim firma ogrodnicza zakładając trawniki i nawadnianie, sprzedaje ludziom zwykłe buble.
    Nawadnianie musiało zostać praktycznie przebudowane. Tym razem, na szczęście, przez profesjonalistów, a z trawnikiem walczyliśmy sami. Dużo się przy tym o nim nauczyliśmy.
    Na trawniku zostawiliśmy duże koło wysypane piachem. Ma średnicę 6 m i jest przeznaczone pod basen. Zostanie ono później wyłożone kostką. W ten sposób basen, stojąc na naszej pochyłej trochę działce, nie zsunie się niżej, a woda w nim zachowa poziom. Nie będziemy mieć również problemu ze zniszczoną trawą.
    To koło, może pełnić również funkcję dodatkowego tarasu, miejsca na grill, czy stolik.
    Trawnik został przedzielony niskim, ziemnym nasypem, który będziemy obsadzać roślinami. Oddziela on część przed tarasem, od trawnika z drzewami i z basenem.
    Otwierając ogród na otoczenie, staramy się jednocześnie wydzielać w nim różne, przenikające się strefy.







    Na placu zabaw pojawia się też mała karuzelka:


  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar dolabella
    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Skąd
    Gruszczyn/Poznań
    Posty
    196

    Domyślnie

    PERGOLE - maj 2008

    Plac zabaw osłaniamy pergolą, która mam nadzieję, obrośnie kiedyś winogronami:



    Przed domem stawiamy duży trejaż na białą różę pnącą i niebieski powojnik.
    Na razie jest tu straszny bałagan




    Kąt roboczy oddzielamy od trawnika kratkami na kolejne pnące roślinki. W tle widać wysypane, na razie piaskiem, miejsce pod basen i granitową donicę dla rabaty z brzozami:





    Widok na ogród z placu zabaw:


  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar dolabella
    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Skąd
    Gruszczyn/Poznań
    Posty
    196

    Domyślnie

    PIERWSZE ROŚLINY - maj 2008

    Nadszedł wreszcie moment, kiedy na liczne pytania znajomych, o to czy już posadziłam jakieś rośliny, mogę odpowiedzieć twierdząco
    Pod brzozą, w lewym narożniku działki przy domku narzędziowym, założyłam całkiem sporą rabatę, oświetloną lampką.
    To strona północna. Postanowiłam więc, że będzie to królestwo FUNKII.
    Posadziłam kilka maleństw różnych odmian.
    Między nimi rośnie kilka równie małych żurawek i tawuł.
    Na styku rabaty ze skalniakiem widać zasadzone właśnie bergenie.




  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar dolabella
    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Skąd
    Gruszczyn/Poznań
    Posty
    196

    Domyślnie

    PIASEK NA PLACU ZABAW - lipiec 2008

    W końcu na tyle przygotowaliśmy plac zabaw, by można było wysypać go piaskiem.
    Dno dołu, w którym stoi drabinka wyłożyliśmy folią, na niej znajduje się dopiero gruba warstwa piachu. Pozostały obszar pod drabinką i przy karuzelce nie wykładaliśmy folią, bo warstwa piasku jest tam już cieńsza. Chwasty tam wyrywamy oczywiście ręcznie.
    Na cały plac zabaw wsypaliśmy klika ton piasku. W kąciku przy palisadzie, postawiliśmy plastikową skrzynię na zabawki.






  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar dolabella
    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Skąd
    Gruszczyn/Poznań
    Posty
    196

    Domyślnie

    POWOJNIK MARCELINA - listopad 2008

    Dla naszych młodych roślinek, zaczyna się pierwsza zima w naszym ogrodzie.
    W listopadzie kwitnie jeszcze posadzony przy kratce powojnik.
    "Stópki" ociepliłam mu barwinkiem, a na zimę został jeszcze dodatkowo przykryty świerkowymi gałązkami.
    Po przycięciu długo nie odrastał. Jeden z pędów chyba zmarzł, ale teraz w kwietniu, pojawiły się jednak nowe odrosty.
    W tle widać donicę z brzozami. W niej rosną już dwie małe funkie, turzyce, żurawki i niewidoczne, schowane pod ziemią cebulki krokusów i hiacyntów


  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar dolabella
    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Skąd
    Gruszczyn/Poznań
    Posty
    196

    Domyślnie

    DOKARMIAMY PTAKI - grudzień 2008

    Zimą rozwiesiliśmy w ogrodzie karmniki dla ptaków.



    Tu możecie poczytać o naszych sikorkach: http://blog.pikinini.pl/2009/sikorki/

    W tle, widać wyłożone już kostką koło pod basen:


  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar dolabella
    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Skąd
    Gruszczyn/Poznań
    Posty
    196

    Domyślnie

    ŚNIEŻYCZKI I KROKUSY - marzec 2009

    Wiosną zaczynają zakwitać pierwsze kwiaty z posadzonych jesienią cebulek.

    Śnieżyczki na skalniaku:



    Krokusy "Prins Claus" w donicy z brzozami. W tle widać żurawkę Heuchera (odm. Marmalade):


  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Irma
    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Skąd
    mazowsze
    Posty
    9.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    255

    Domyślnie

    bardzo mi się podoba wasz tarasowy ogród...po prostu fantastycznie wyszło. wykonaliście ogromną prace, gratuluję i podziwiam...
    dz.
    k.
    Żółw porusza się z prędkością wystarczającą do upolowania sałaty.

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar mayland
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    Nibylandia
    Posty
    14.334

    Domyślnie

    Ja też Wiem ile to kosztuje pracy. Sama mam bardzo dużą dziąłkę i ją zagospodarowuje po budowie. Nie jest łatwo. Bardzo mi sie u Was podoba!
    Wiesz Prosiaczku,miłość jest wtedy kiedy lubimy kogoś za bardzo...

  17. #17

    Domyślnie

    Ślicznie, będę śledzić

  18. #18
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar dolabella
    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Skąd
    Gruszczyn/Poznań
    Posty
    196

    Domyślnie

    Dziękuję Wszystkim za miłe słowa

    Ten sezon będzie dla nas sprawdzianem dobrego rozplanowania rabat. Z niepokojem śledzę jak rozwijają się posadzone jesienią roślinki i czy wybrałam dla nich dobre miejsce pod kątem nasłonecznienia i innych warunków.
    Mamy tez wciąż mnóstwo pracy związanej z zagospodarowaniem działki, niektóre rzeczy również zmieniamy i poprawiamy.

    Dużo pracy i dużo radości

  19. #19
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar dolabella
    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Skąd
    Gruszczyn/Poznań
    Posty
    196

    Domyślnie

    CO U NAS KWITNIE - początek kwietnia 2009

    Na skalniaku kwitną fioletowe sasanki i białe hiacynty:



    Na nasypie dzielącym trawnik, zakwitł barwinek...



    ...i pierwsze tulipany (Heart's Delight):



    Tutaj te same tulipany zamknięte przed "nocnym spoczynkiem". W tle widać donicę z brzozami. Sadzę w niej rośliny, które mogą rosnąć pod płytko ukorzenionymi brzozami. Muszą też lubić północno-wschodnią ekspozycję.

    Właśnie skończyły kwitnąć w niej krokusy (widać jeszcze liście), teraz czas na hiacynty.
    Widać też turzyce Morrowa, czerwoną żurawkę, młode listki dzwonków i parzydła leśnego.


  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Alunek
    Zarejestrowany
    Mar 2005
    Posty
    4.411

    Domyślnie

    Fantastyczny pomysł na ogród!!! Będę śledzić wasze poczynania

    Gdzie można kupić i jaki jest orientacyjny koszt urządzeń dla dzieciaków?

    Moim na pewno też przypadłyby do gustu

    Pozdrawiam
    Alunek

Strona 1 z 13

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony