dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 41
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 816
  1. #21
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    osawitek

    Zarejestrowany
    May 2009
    Posty
    6

    Domyślnie

    Serdecznie dziękuję. Są jeszcze dobrzy ludzie na tym świecie.
    Rozumiem, że nie ma znacznych różnic w konstrukcji poszczególnych solarów - takich, które wykluczałyby niektóre z nich na starcie.
    Ktoś opowiadał mi o uszczelkach starzejacych się i powodujacych nieszczelności. Ale dzwonili w którymś kościele tylko nie wiadomo w którym.
    wiedzieć cokolwiek to i tak więcej niż nie wiedzieć nic

  2. #22
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    osawitek

    Zarejestrowany
    May 2009
    Posty
    6

    Domyślnie

    Coś zakombinowałem z tym cytatem - przepraszam brak wprawy.
    Ale przy okazji: widzę, że na formum dla 5/6 osób poleca się zbiornik ok. 500l. Panowie, którzy potencjalnie doradzali w sprawie moich solarów proponowali max. 400l. Czy to wystarczy???
    wiedzieć cokolwiek to i tak więcej niż nie wiedzieć nic

  3. #23
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Cytat Napisał osawitek
    Serdecznie dziękuję. Są jeszcze dobrzy ludzie na tym świecie.
    Rozumiem, że nie ma znacznych różnic w konstrukcji poszczególnych solarów - takich, które wykluczałyby niektóre z nich na starcie.
    Ktoś opowiadał mi o uszczelkach starzejacych się i powodujacych nieszczelności. Ale dzwonili w którymś kościele tylko nie wiadomo w którym.
    Dla mnie na starcie odpadają kolektory próżniowo-rurowe z przejściem metalu przez szkło. Rozszerzalność cieplna obu materiałów jest różna co prowadzi do utraty próżni (izolacji).

    Cytat Napisał osawitek
    Coś zakombinowałem z tym cytatem - przepraszam brak wprawy.
    Ale przy okazji: widzę, że na formum dla 5/6 osób poleca się zbiornik ok. 500l. Panowie, którzy potencjalnie doradzali w sprawie moich solarów proponowali max. 400l. Czy to wystarczy???
    W przypadku kolektorów działających w AquaSystemie, przy 6m^2 minimalną pojemnością zbiornika jest 240l.
    Zalecana pojemność to okolice 480l - AquaSystem i glikolowe.

  4. #24
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    osawitek

    Zarejestrowany
    May 2009
    Posty
    6

    Domyślnie

    Dla mnie na starcie odpadają kolektory próżniowo-rurowe z przejściem metalu przez szkło. Rozszerzalność cieplna obu materiałów jest różna co prowadzi do utraty próżni (izolacji).
    A czy spotkałeś się może, bo nigdzie nie mogę znaleźć informacji, z firmą Green Energy. Podobno wielka fabryka w Chinach i wkraczają na polski rynek.
    Bo tak sobie myślę (i wcale nie wiem czy słusznie), że skoro zgodnie z krążącą opinią, wszystkie "próżniaki" :P pochodzą z Chin... to może i tymi warto się zainteresować. Wiem jedynie, że Heat Pipe i że AKT no i takie zwykłe superlatywy ze strony sprzedającego.
    wiedzieć cokolwiek to i tak więcej niż nie wiedzieć nic

  5. #25
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Cytat Napisał osawitek
    A czy spotkałeś się może, bo nigdzie nie mogę znaleźć informacji, z firmą Green Energy. Podobno wielka fabryka w Chinach i wkraczają na polski rynek.
    Bo tak sobie myślę (i wcale nie wiem czy słusznie), że skoro zgodnie z krążącą opinią, wszystkie "próżniaki" pochodzą z Chin... to może i tymi warto się zainteresować. Wiem jedynie, że Heat Pipe i że AKT no i takie zwykłe superlatywy ze strony sprzedającego.
    Eee http://www.solarenergy.ch/factsheets/scf762de.pdf nie za wysokie uzyski osiągną w teście

  6. #26
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Pawcio7007

    Zarejestrowany
    May 2008
    Posty
    7

    Domyślnie

    Witam.

    Mam pytanie co do zestawu solarnego firmy Urlich.Kolektor mam 24 rurowy ze zasobnikiem 300 l i podczas dzisiejszej pogody słonecznej nie mogłem osiagnąć temperatury wody 40 stopni.Nie wiem czy właściwie jest wykonana instalacja ,że problem jest taki z nagrzaniem wody .Chętnie przeczytam pomocne wskazówki od kolegów forumowiczów.

    Pozdrawiam
    Pawcio7007

  7. #27
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pawcio7007
    Witam.

    Mam pytanie co do zestawu solarnego firmy Urlich.Kolektor mam 24 rurowy ze zasobnikiem 300 l i podczas dzisiejszej pogody słonecznej nie mogłem osiagnąć temperatury wody 40 stopni.Nie wiem czy właściwie jest wykonana instalacja ,że problem jest taki z nagrzaniem wody .Chętnie przeczytam pomocne wskazówki od kolegów forumowiczów.

    Pozdrawiam
    Jest to ten sam kolektor co wyżej http://www.solarenergy.ch/factsheets/scf846de.pdf
    Niestety z powierzchni czynnej ~2,3m^2 trudno jest nagrzać zbiornik o pojemności 300l. Dla (w moim mniemaniu) zadowalających uzysków dla 3...4 osobowej rodziny potrzeba w tym wypadku przynajmniej 4,6m^2 powierzchni czynnej kolektora.

  8. #28

  9. #29

    Domyślnie

    Witam,

    Ja mam solarki próżniowe rurowe ACV 2x30 rur. Jednak za nim zamontowałem wszystkie rury działał tylko jeden czyli 30 rur. wg producenta powierzchnia czynna absorbera jest 2,41 m2. Spokojnie nagrzał mi zasobnik 400 przez cały dzień do 40 st C. Przy zamontowanym komplecie taką temperaturę osiągam w słoneczny dzień do godziny 13.00.

  10. #30

    Domyślnie

    to ja taki wynik osiagam przy 18 rurach,w zasadzie w ciut krotszym czasie,niepokoi mnie to,ale skoro 30 rur osiaga podobne wyniki jak moje 18,to chyba nie jest zle

  11. #31

    Domyślnie

    Dodam, że kąt nachylenia u mnie jest 30st czyli najmniejszy dopuszczalny przez producenta. Sprawdzę dokładnie jakie temperatury uzyskam bez rozbioru, ponieważ cały czas włączam pompę na c.o. i suszę sobie dom. A i jeszcze jedno temperatura którą odczytuję jest na dole zbiornika.

    pozdr

  12. #32

    Domyślnie

    ja mam 45 st. , temp rowniez odczytuje z dolu...jedna rurka mi cos padla,bedzie wymieniana....
    rozumiem,ze wspomagasz ogrzewanie swojego domu zestawem solarnym?

  13. #33

    Domyślnie

    pozmienialem przeplyw,zgodnie z wytycznymi innego posiadacza,otoz,zredukowalem pompke na I bieg,przeplyw ustawilem na 1.3-1.5 l/h,slonce jest mocne,ale juz widze,ze ponad 60 mam na kolektorze,46 ponad na dole zasobnika 300 l. Przy podobnych warunkach wczesniej majac na II biegu pompe,przeplyw 2,mialem chlodniejsza wode o 5-6 stopni....w duzo dluzszym czasie dogrzana....Testujemy dalej....

  14. #34
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Pawcio7007

    Zarejestrowany
    May 2008
    Posty
    7

    Domyślnie

    Witam.

    Mam pytanie do kolegi Rapczyna ponieważ z tego co tutaj widzę ma dużą wiedzę na temat solarów ,czy gdybym zastosował do kolektora Urlich 24 rury mechanizm obrotu nadążający za słońcem czy wydajność poprawiła by się znacząco czy po prostu musiałbym dołożyć jeszcze jakiś zestaw a jeśli tak to ile musiałby mieć w sumie rur aby powierzchnia czynna była jak trzeba do nagrzania zasobnika 300l na 50 stopni w niezbyt słoneczne dni.

    Pozdrawiam
    Pawcio7007

  15. #35

    Domyślnie

    ciag dalszy moich testow-otoz w chwili obecnej mam na zasobniku -term. fabryczny-posrodku umiejscowiony-wskazuje 49 st.
    dol zasobnika-czujnik od solarow 48.7 st., czujnik na kolektorze 48 st.
    godz. 19.43-dzien sloneczny bardzo od godz. 10ej,dosc maly odbior wody cwu....
    mam 19 rurek,ale jedna jest uszkodzona,nie wiem w jakim stopniu dziala...
    Calosc Immergas Immersole 300 PRO 2x CPC 9,zasobnik Biawar 300 l.

  16. #36

    Domyślnie

    Tak wspomagam ogrzewanie solarami. Na razie testuję i suszę dom. Przepływ mam ustawiony na 6l/min. Jest to minimalna wartość jaką producent zaleca przy 60 rurach. Pompa chodzi na 1 biegu bo na drugim bardzo szumi czynnik. Jak na razie bez żadnego problemu grzeję dwa pokoje o łącznej powierzchni 30m2. Zobaczymy jaką największą powierzchnię uda sięwygrzać.

  17. #37

    Domyślnie

    ...a nie lepiej...wietrzyc efektywniej?jesli grzejesz od spodu,musisz wietrzyc i wywiac wsz. na zewnatrz....a co suszysz?tynki?wylewki?chlopie...nie ma nic lepsszego niz powietrze...i wm ona najlepioej dziala....ale na prad

  18. #38

    Domyślnie

    Grzeję żeby wysuszyć wszystko a głównie posadzki. A wietrzę przy tym notorycznie

  19. #39
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pawcio7007
    Witam.

    Mam pytanie do kolegi Rapczyna ponieważ z tego co tutaj widzę ma dużą wiedzę na temat solarów ,czy gdybym zastosował do kolektora Urlich 24 rury mechanizm obrotu nadążający za słońcem czy wydajność poprawiła by się znacząco czy po prostu musiałbym dołożyć jeszcze jakiś zestaw a jeśli tak to ile musiałby mieć w sumie rur aby powierzchnia czynna była jak trzeba do nagrzania zasobnika 300l na 50 stopni w niezbyt słoneczne dni.

    Pozdrawiam
    Uważam, że układ podążający za słońcem będzie energetycznie nieopłacalny.
    Dla gospodarstwa 4 osobowego przydałoby się przynajmniej 2x Ulrich 24 (~4,6m^2 pow. czynnej) a myślę, że lepiej aby zamontować 2x Ulrich 18 + Ulrich 24 (~5,7m^2 pow.czynnej). Możemy wtedy liczyć na jakieś 50-70% pokrycia c.w.u. energią solar.

    Lookita link do ITW oraz SPF

  20. #40

Strona 2 z 41

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony