dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 41
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 816
  1. #41
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lookita
    Dzieki Rapczyn,ale nic na temat moich Immergasow nie moge znalezc....Mimo wsz. dzieki.....
    To jest to samo co WATT CPC.
    W twoim przypadku 2x 1,93m^2 pow.czynnej.

  2. #42
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Pawcio7007

    Zarejestrowany
    May 2008
    Posty
    7

    Domyślnie

    Witam .

    Dziękuję za odpowiedz i pomocne wskazówki koledze Rapczynowi .
    Chciałbym przy okazji zapytać czy np moŻna by było dorobić z blachy nierdzewnej polerowanej zwierciadeł i przymocować pod kolektorem jak ma np Paradigma lub WAT.myślę że napewno o jakieś kilka procent poprawiło by się dogrzewanie wody.Co kolega rapczyn by na taki wariant powiedział.

    Pozdrawiam
    Pawcio7007

  3. #43
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    osawitek

    Zarejestrowany
    May 2009
    Posty
    6

    Domyślnie

    A może ktoś spotkał na swojej drodze solary BMK SOLAR i napisze coś ciekawego na ich temat.
    Cały czas drążę zagadnienie gdyż mam możliwość skorzystania z dopłaty i jedynym mankamentem jest to, że muszę wybrać w tym co proponują zaakceptowani instalatorzy. Niestety ci, którzy proponują wydawać by się mogło lepsze produkty (czytaj: bardziej znane) nie wzbudzają zbytniego zaufania. A nawet sprzęt najwyższej jakości powierzony komuś nieodpowiedniemu to tylko strata ciężko zarobionych pieniędzy.
    wiedzieć cokolwiek to i tak więcej niż nie wiedzieć nic

  4. #44

    Domyślnie

    W tamtym roku zdecydowałem się na montaż kolektora próżniowego firmy HARTMANN. Wybrałem ten wariant ponieważ:
    - kolektory próżniowe mają wyższą sprawność (nawet gdyby różnica w cenie nie pokrywała tej sprawności, nie martwiło mnie to specjalne bo ja płaciłem tylko część za kompletną instalację, reszta została pokryta w ramach programu niskiej emisji),
    - kolektor próżniowy był w wersji HEAT PIPE, co oznacza z grubsza tyle, że jeżeli wyjadę w ciagu lata na urlop to nadmiar ciepła nie pójdzie w odparowanie glikolu w układzie bo jest specjalny zaworek na każdej rurze co powoduje parowanie glikolu zawartego tylko w rurze, w innych rozwiązaniach glikol z układu odparowuje w ciągu dnia a w nocy się skrapla i co następnego dnia to samo - obniża to jakość glikolu(są firmy jak WATT, które oferują jakieś pokrowce na solar jeżeli się z niego niekorzysta np. w czasie urlopu, ale to chyba nieporozumienie jeżeli wydaje się sporo kasy a potem biega po dachu z pokrowcem),
    - kolektor próżniowy HARTMANN HEAT PIPE nie posiada z tyłu ekranu z blachy, może ekran pomaga w zwiększeniu sprawności ale dla mnie jest to równoznaczne z powstaniem "żagla" na dachu, a dach mam stary i płaski a dom na górce i wiem co się dzieje jak wieje, dla mnie jest bezpieczniej kiedy wiatr może wiać wokół rur próżniowych.
    To tyle. póki co jestem zadowolony z tego układu ale jak jest w lato tydzień bez słońca albo słońce ledwo się przebija to trudno mieć temp. na zbiorniku większą niż 30, 40 stopni Cel. stąd w takich sytuacjach odpalam alternatywne żródło ciepła dla ogrzania wody.

  5. #45
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pawcio7007
    Chciałbym przy okazji zapytać czy np moŻna by było dorobić z blachy nierdzewnej polerowanej zwierciadeł i przymocować pod kolektorem jak ma np Paradigma lub WAT.myślę że napewno o jakieś kilka procent poprawiło by się dogrzewanie wody.Co kolega rapczyn by na taki wariant powiedział.

    Pozdrawiam
    Teoretycznie można dorobić. Problem pojawi się z jakością takiego rozwiązania. Kiedyś (nie wiem jak teraz) pewien polski producent dorabiał sobie takie lustra z blach stosowanych w układach kominowych - jest to lekkie nie porozumienie, zbyt duża ilość energii była/jest pochłaniana przez lustro z takiego materiału.

    Cytat Napisał osawitek
    A może ktoś spotkał na swojej drodze solary BMK SOLAR i napisze coś ciekawego na ich temat.
    Cały czas drążę zagadnienie gdyż mam możliwość skorzystania z dopłaty i jedynym mankamentem jest to, że muszę wybrać w tym co proponują zaakceptowani instalatorzy.
    BMK Solar/HITEK

    R/Z Solartechnik DF 120-6 w SPF osiągnął najwyższy wynik uzysku energii - 712kWh/m^2 pow. czynnej. BMK Solar/HITEK - 542kWh/m^2 pow. czynnej.

    Rozwiązaniem przyspieszonej gradacji płynu, spowodowanej długotrwałym stanem pary w kolektorze, w układzie solar jest AquaSystem, gdzie w układzie solar krąży woda kotłowa.

  6. #46
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Pawcio7007

    Zarejestrowany
    May 2008
    Posty
    7

    Domyślnie

    Witam.

    Mam pytanie do kolegi RAPczyna.Otóż chciałem zapytać czy może mieć duży wpływ na słabe grzanie wody i tym samym osłabienie znaczne sprawności zestawu solarnego odchylenie od pozycji południowej na południowy zachód niestety nie wiem jeszcze jak jest to duże ale niedługo może uda mi się to ustalić.Po drugie rury solarne które mam dosunięte do gniazda w kolektorze na końcu nie pokrywają się w idealnej linii parę wygląda że głębiej weszło inne ze mniej bo są nie równo wysunięte na końcach.Chodzi mi o to czy wtedy styk końcówki rury oddającej ciepło jest dobry czy w niektórych rurach jest nie całkowity i one wtedy mnie oddają ciepła i przez to spada sprawność zestawu.Zastanawiałem się już czy nie trzeba je zdemontować i na nowo równo po zakładać.I ostatnia sprawa długość przewodów między zbiornikiem ok 23mb czy pompa jedna wystarcza,czy dodatkową izolacje założyć na strychu i na dachu.przepływ mam ustawiony fabrycznie na 1.4.Za cenny rady z góry serdeczne dzięki.

    Pozdrawiam
    Pawcio7007

  7. #47

    Domyślnie

    A co z tym zestawem?

    https://ssl.allegro.pl/item864277286...iii_bs_2s.html

    Taka propozycję dostałem od instalatora co + cwu

    Czy może lepiej zainwestować trochę więcej kasy i kupić coś lepszego. Proszę o radę, a co z takim zestawem:

    http://www.ulrich.com.pl/Urzadzenia/...p_search_1=291

    Proszę o opinie.

  8. #48
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    W przypadku tych dwóch propozycji, uzyski energii z m^2 powierzchni czynnej kolektorów będzie podobny. Uzysk kolektorów Ulricha można sprawdzić na stronie instytutu SPF. Na rynku są kolektory, które mają znacznie większe uzyski.

  9. #49

    Domyślnie

    RAPczyn możesz i coś polecić, mam na myśli to iż jesteś w tym na bieżąco. Mam 3 osobową rodzinę. Dom powierzchnia 140 m2 nie podpiwniczony parterowy bez użytkowego poddasza, Dom zbudowany z Ytonga 36,58 cm + rekuperator z odzyskiem ciepła.

  10. #50

    Domyślnie

    elofura polecam kolektor próżniowy Buderusa. Komplet dla Ciebie wyniesie ok. 11tys. ale na wstępie można urwać z tego 2tys.
    http://www.buderus.pl/files/20090728...0sloneczne.pdf

  11. #51
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Cytat Napisał elofura
    RAPczyn możesz i coś polecić, mam na myśli to iż jesteś w tym na bieżąco. Mam 3 osobową rodzinę. Dom powierzchnia 140 m2 nie podpiwniczony parterowy bez użytkowego poddasza, Dom zbudowany z Ytonga 36,58 cm + rekuperator z odzyskiem ciepła.
    Moim zdaniem najlepsze są TE.

    Co do Buderusa to kolektor Vaciosol CPC jest to starszy technologicznie kolektor Paradigmy.

  12. #52

  13. #53

    Domyślnie

    RAPczyn strona 12 tego linka a chodziło mi o zestaw 2 kolektorów próżniowych Funke KSR10 o powierzchni absorbera 1,86 m2
    http://www.buderus.pl/files/20090728...0sloneczne.pdf

  14. #54
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bobek_Budowniczy
    Konstrukcja kolektora jest bardzo dobra, problem stanowi niska sprawność optyczna rur, która dosyć mocno ogranicza uzyski energii. Lepszy wybór niż Ulrich. Takie jest moje zdanie.

  15. #55

    Domyślnie

    Kolego RAPczyn co myślisz o zestawie http://www.biawar.com.pl/index.php/s...nu-id-314.html
    Zestaw 30 rurowy z zasobnikiem 300l na początek dla dwojga dorosłych i jednego małe dziecka. Czy to nie będzie przewymiarowany zestaw. Mam okazje go kupić za dobrą cenę.
    Proszę o poradę

    pozdrawiam,
    Tomek

  16. #56
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar aadamuss24
    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Poznań
    Posty
    3.373
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    189

    Domyślnie

    Skoro aż 30 rur to znaczy, że one czyli rury słabowite jakieś zasobnik wystarczy spokojnie pozdr adam

  17. #57
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ziółka
    Kolego RAPczyn co myślisz o zestawie http://www.biawar.com.pl/index.php/s...nu-id-314.html
    Zestaw 30 rurowy z zasobnikiem 300l na początek dla dwojga dorosłych i jednego małe dziecka. Czy to nie będzie przewymiarowany zestaw. Mam okazje go kupić za dobrą cenę.
    Proszę o poradę

    pozdrawiam,
    Tomek
    Ile to jest dobra cena?
    Moim zdaniem zdecydowanie lepszym i nowocześniejszym produktem są zestawy Paradigmy.

  18. #58

  19. #59

  20. #60
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    nuszek

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Posty
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał nuszek
    Może są uzytkownicy takiego zestawu? Proszę o opinie, gdyz zastanawiam sie nad kupnem takiego solara, a dokladniej SD 300 z 30 rurami.

Strona 3 z 41

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony