dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 39 z 41
Pokaż wyniki od 761 do 780 z 816
  1. #761

    Domyślnie

    Skoro przeczytałeś całe forum to nie widziałeś tego tematu:
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...%B3%C5%BCniowe
    Obniżyć rachunki na ile się da to bufor kombinowany i ze 4-5 solarów W temacie wydajności solarów wiele zostało powiedziane i każdy prezentuje ilość kWh więc uniwersalnej miary policzysz bez problemu zyski z takiej a nie innej instalacji

  2. #762
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Roblem

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Marki
    Kod pocztowy
    05-270
    Posty
    7

    Domyślnie

    Dziękuję za podpowiedź.Jak wspomniałem przeczytałem PRAWIE całe forum i po Twojej informacji wcale nie jestem mądrzejszy.Liczę bardziej na info ze strony użytkowników kolektorów z kilkuletnim doświadczeniem.Interesuje mnie praktyka,a nie teoria.Mimo wszystko dziękuję za chęć pomocy.

  3. #763

    Domyślnie

    Wiesz jakby to powiedzieć wszyscy którzy się tu udzielają są użytkownikami solarów, ale zadajesz takie pytania na które odpowiedzi zostały podane dawno temu. PS. też mam solary i przeczytałem wątki i wybrałem świadomie.

  4. #764
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Roblem

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Marki
    Kod pocztowy
    05-270
    Posty
    7

    Domyślnie

    Moje pytania:
    Który z podanych przeze mnie zestawów posiadasz, ile czasu, i możesz coś o nim powiedzieć?Ile % wzrosło Ci zużycie gazu po podłączeniu jednego z podanych zestawów solarnych?Czy jesteś z niego zadowolony,czy uważasz,że popełniłeś błąd i dziś wybrałbyś zupełnie coś innego?
    Jeżeli możesz odpowiedzieć mi na moje pytania,to po prostu odpowiedz..Nie przekierowuj mnie na linki,wypowiedzi z przed kilku lat.W chęci SWIADOMEGO wyboru nie jesteś odosobniony.Każdy jednak może robić to inaczej.Nie komentuj,a odpowiedz na pytania.Jeżeli nie znasz odpowiedzi,po prostu nie odpisuj.
    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez Roblem ; 03-04-2015 o 09:19 Powód: korekta

  5. #765

    Domyślnie

    OK raz policzę to za Ciebie tylko z uprzejmości bo wszystkie odpowiedzi potrzebujesz na tacy a wypowiedzi sprzed roku czy 2 dają doskonały pogląd jak zachowują się solary w danych miesiącach wszystko jest opisane są podane wartości kWh dla takiego zestawu jak proponujesz Hewalexa bo jeden z kolegów ma wystarczy poszukać.
    Wracając do meritum:
    Mam 4 płaskie Hewalexy podłączone pod bufor kombinowany 400l pisałem o nim (zestawie) już wiele, wiele, wiele, wiele razy.
    Gdybym miał gaz na działce nie bawił bym się w solary i kocioł na ekogroszek. Gazu nie ma nie było i nie będzie w okresie najbliższych 50 lat. Z zestawu jestem bardzo zadowolony ale apetyt rośnie w miarę jedzenia i gdybym jeszcze raz zakładał dodał bym 1 czy 2 panele
    W marcu solary pozyskały 485kWh przeliczmy
    1m3 gazu to około 11,1kWh jeśli dobrze pamiętam idąc tym tropem 485 / 11,1 =43m3 gazu tyle teoretycznie mniej zużyłem (tylko przypominam że nie mam gazu ) 1m3 gazu kosztuje chyba w sumie z abonamentem 2,5PLN 43 * 2,5 = 107 i tyle jestem do przodu porównując do gazu i zakładając prawidłowość wyliczeń bo robione na szybko.
    Oczywiście to że zaoszczędziłem nie jest jednoznaczne że węgiel mnie nic nie kosztował.
    Ostatnio edytowane przez marcinbbb ; 03-04-2015 o 13:19

  6. #766
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Roblem

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Marki
    Kod pocztowy
    05-270
    Posty
    7

    Domyślnie

    Zadam Ci jeszcze jedno pytanie,choć pewnie już pisałeś o tym wiele,wiele,wiele razy.Dlaczego teraz mądrzejszy o praktyczną stronę tematu solarów,mimo swojego świadomego wyboru dodałbyś jeszcze 1 lub 2 panele?

  7. #767

    Domyślnie

    Ponieważ za mało łapią w listopadzie, grudniu, styczniu, i lutym tylko weź pod uwagę że ja z bufora grzeje też chałupę więc każdy dzień słońca i wygrzanego bufora to 12-15kg węgla do przodu. Wymienił bym też bufor bo 400l to trochę za mało taki 1000l byłby idealny na pierwszy rok, później pewnie dołożył bym drugi taki sam. Ale jak pisałem apetyt rośnie w miarę jedzenia. Teraz jeszcze knuję aby wyczarować ogniwa fotowoltaniczne tak z 1-2kW bo mam dach na gospodarczym do zagospodarowania. Pewnie za 2 lata będę chciał 4kW.

  8. #768
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Roblem

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Marki
    Kod pocztowy
    05-270
    Posty
    7

    Domyślnie

    "Ponieważ za mało łapią w listopadzie, grudniu, styczniu, i lutym ".To jest dla mnie cenna uwaga,a wyliczenia ,które dla mnie z uprzejmości przedstawiłeś nie dotyczą moich założeń.Mimo to dziękuję za poświęcony czas i życzę WESOŁYCH ŚWIĄT oraz duuuuuuużo słońca.

  9. #769
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Cytat Napisał Roblem Zobacz post
    Witam wszystkich użytkowników i fachowców w dziedzinie kolektorów słonecznych.Od miesiąca zastanawiam się nad zamontowaniem kolektorów słonecznych.Przeczytałem prawie całe forum i powiem,że wcale nie jestem mądrzejszy niż byłem.Dylemat brzmi :jakie i ile kolektorów zamontować?PŁASKIE CZY PRÓŻNIOWE RUROWE.Spotkałem się z przedstawicielami dwóch firm i jedna proponuje kolektory płaskie Hewalex KS2000 SLP 3 szt.ze zbiornikiem 300 l.,druga zaś kolektory próżniowe Solar-tech SPE 20-58 2 szt.ze zbiornikiem 300 l. Obie firmy przekonują o wyższości swoich propozycji.Jestem w kropce.Mieszkam w domu 1/2 bliźniaka 140 m2.Domownicy to 5+1 dziecko.Do tej pory c.w.u. mam z termy elektrycznej,a c.o. z pieca kondensacyjnego z mozliwością podłączenia zasobnika.Ponieważ rachunki za energię nabija głównie terma,muszę to zmienić.Obliczyłem,że terma w skali roku pobiera ok.4500 kwh.tj.2600-2700 zł.rocznie.Zużycie roczne gazu w zależności od zimy to od 800 do 1250 m3. tylko C.O. i 2 kuchenki gazowe.Chcę odłączyć termę i zamontować kolektory do grzania c.w.u i w okresie jesienno-wiosennym wspomagać grzanie wody użytkowej piecem c.o.Może ktoś był w podobnej sytuacji i zrobił to co mam w planach już wcześniej i podzieli się opinią i doświadczeniem.Jestem ciekawy o ile % może wzrosnąć zużycie gazu?Czy rodzaj zamontowanego zestawu solarnego będzie miał wpływ na zużycie gazu?Po prostu chcę obniżyć na tyle,ile się da rachunki za energię i gaz.
    Z góry dziękuję za istotne i cenne dla mnie informacje.
    Pozdrawiam Wszystkich
    Na początek proponuję przyjrzeć się wykresowi na, którym możesz porównać co proponują tobie wspomniane firmy oraz co moim zdaniem powinno być zainstalowane przy 6 osobach korzystających z ciepłej wody użytkowej.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Roblem.jpg
Wyświetleń:	57
Rozmiar:	32,9 KB
ID:	311495

    Wykres przy promieniowaniu, które występuje przez około 40% w roku, temperatura jaka nas interesuje to 50stK.

    Wg symulacji, przy założeniu, że kolektory mogą ładować energię w zbiorniku do osiągnięcia temperatury wody 90-95stC:
    - przy dwóch STAR 15/39 i zbiorniku Aqua 490, kocioł kondensacyjny gazowy zużyje ~180m^3 GZ50;
    - przy trzech SLP i zbiorniku poj. 300l, kocioł kondensacyjny gazowy zużyje ~260m^3 GZ50;
    - przy dwóch SPE 20-58 i zbiorniku poj. 300l, kocioł kondensacyjny gazowy zużyje ~290m^3 GZ50.

    Dla porównania, aby z SLP kocioł zużył więcej 210m^3 gazu należałoby zainstalować 5 sztuk kolektorów oraz zbiornik poj. 600l.
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  10. #770
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Roblem

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Marki
    Kod pocztowy
    05-270
    Posty
    7

    Domyślnie

    Cytat Napisał RAPczyn Zobacz post
    Na początek proponuję przyjrzeć się wykresowi na, którym możesz porównać co proponują tobie wspomniane firmy oraz co moim zdaniem powinno być zainstalowane przy 6 osobach korzystających z ciepłej wody użytkowej.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Roblem.jpg
Wyświetleń:	57
Rozmiar:	32,9 KB
ID:	311495

    Wykres przy promieniowaniu, które występuje przez około 40% w roku, temperatura jaka nas interesuje to 50stK.

    Wg symulacji, przy założeniu, że kolektory mogą ładować energię w zbiorniku do osiągnięcia temperatury wody 90-95stC:
    - przy dwóch STAR 15/39 i zbiorniku Aqua 490, kocioł kondensacyjny gazowy zużyje ~180m^3 GZ50;
    - przy trzech SLP i zbiorniku poj. 300l, kocioł kondensacyjny gazowy zużyje ~260m^3 GZ50;
    - przy dwóch SPE 20-58 i zbiorniku poj. 300l, kocioł kondensacyjny gazowy zużyje ~290m^3 GZ50.

    Dla porównania, aby z SLP kocioł zużył więcej 210m^3 gazu należałoby zainstalować 5 sztuk kolektorów oraz zbiornik poj. 600l.
    Bardzo dziękuję za zainteresowanie.Pytanie?Czy jesteś użytkownikiem Paradigma,sprzedawcą czy instalatorem?Nie brałem pod uwagę tej firmy ze względu na jej położenie.Mieszkam kolo Warszawy,firma Dąbrowa Górnicza.Serwis nie jest blisko,ale nie mówie nie.Jestem prawie zdecydowany na kolektory próżniowe,nie płaskie,ale skąd taka różnica w osiągach pomiędzy SPE a STAR?

  11. #771
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Mam 2 prywatne instalacje ponad 10 letnie a z Paradigmą współpracuję od 1998 roku.
    Skąd różnica? Jakość, bezkompromisowe podejście do tematu, budżet, itd.
    Serwisy w Warszawie i okolicy są co najmniej trzy z czego jeden fabryczny.
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  12. #772
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Roblem

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Marki
    Kod pocztowy
    05-270
    Posty
    7

    Domyślnie

    Wchodziłem na stronę Paradigmy,ale nie mogłem znaleźć cennika.Czy mógłbyś podpowiedzieć gdzie znajdę ceny na zestawy solarne?

  13. #773
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    W google można coś znaleźć - DE IT PL
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  14. #774
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał Roblem Zobacz post
    Wchodziłem na stronę Paradigmy,ale nie mogłem znaleźć cennika.
    Podstawowy zestaw bez montażu dla rodziny czteroosobowej na ciepłą wodę to koszt ok. 4300 EURO. To bardzo dużo, dużo za dużo.
    Instalacja foto o mocy 10 kWp zasila pompę ciepła o mocy 8 kW
    Koszt ogrzewa i ciepłej wody oraz koszt energii elektrycznej wynosi zero zł.

  15. #775
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    radost1

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    koło
    Kod pocztowy
    62-600
    Posty
    19

    Domyślnie

    Proszę o poradę. Posiadam instalację własnej produkcji opartej na kolektorze z grzejnika, sterownik, pompa, zbiornik około 300l. Chcąc ją ulepszyć chcę kupić dwa płaskie kolektory. Pierwotnie miało być po taniości ale jak poczytałem to forum to mi się rozjaśniło. Mają być na pewno płaskie, absorber cały z miedzi i ten czarny chrom ponoć żywotniejszy. Liczba rurek pionowych jak największa, grubość panelu jak najgrubsza. Budżet max 1500 za sztukę. Początkowo wybór padł na hawelexa z czarnym chromem i pełną miedzią i myślę, że to był by rozsądny wybór. Dziś natrafiłem na ofertę galmetu http://www.galmet.com.pl/pl/products/view/46-kolektory i ciekawie się prezentują. Duża w stosunku do innych liczba tych rurek. Miał ktoś do czynienia z płaskimi galmetu? Albo jakieś inne podpowiecie...

  16. #776
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.821

    Domyślnie

    Cytat Napisał radost1 Zobacz post
    Proszę o poradę. Posiadam instalację własnej produkcji opartej na kolektorze z grzejnika, sterownik, pompa, zbiornik około 300l. Chcąc ją ulepszyć chcę kupić dwa płaskie kolektory. Pierwotnie miało być po taniości ale jak poczytałem to forum to mi się rozjaśniło. Mają być na pewno płaskie, absorber cały z miedzi i ten czarny chrom ponoć żywotniejszy. Liczba rurek pionowych jak największa, grubość panelu jak najgrubsza. Budżet max 1500 za sztukę. Początkowo wybór padł na hawelexa z czarnym chromem i pełną miedzią i myślę, że to był by rozsądny wybór. Dziś natrafiłem na ofertę galmetu http://www.galmet.com.pl/pl/products/view/46-kolektory i ciekawie się prezentują. Duża w stosunku do innych liczba tych rurek. Miał ktoś do czynienia z płaskimi galmetu? Albo jakieś inne podpowiecie...
    A po kiego chcesz teraz kupować jakieś Parasrigmy zrobiłeś jeden kolektor to zrób jeszcze 2 wyjdzie bardzo tanio i kupę forsy zostanie w kieszeni.

    Dwa drogie kolektory wysokiej sprawności opróżnią Ci kieszenie ,za mniejszą kasę kupisz cztery o innej sprawności ale te cztery dadzą więcej energii niż te dwa. Poszukaj używanych za kilka stów i je podrasuj .Nie dajcie się zagonić barany do strzyżenia .
    Źródła ciepła na paliwa stale w nowo budowanych domach, powinno się kalkulować razem z kominem i każdym dodatkowym m2 kotłowni potrzebnej do obsługi takiego kotła.

    PV 9,72 kWp dach. Kocioł Rakoczy 38kW-MultiFun i Ecoal, komora szam.
    Dom-440m2 do ogrzania. Sezon 2015-2016
    https://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=4756

  17. #777
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    radost1

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    koło
    Kod pocztowy
    62-600
    Posty
    19

    Domyślnie

    Z tą wydaną kasą i baranami to nie przesadzajmy. Dotychczas to może z 300 zł wydałem więc jak dołożę te 2,5 koła to nie ma tragedii. Stary kolektor już się wysłużył poza tym słabo grzał (woda max 45 stopni). Ogranicza mnie teraz czas na zabawę, miejsce i chcę aby wyglądało to estetycznie. Dlatego wolę dwa solidne niż cztery chińczyki. Aktualnie biorę pod uwagę firmy: hewalex, ensol, galmet, kospel, thermo/solar.

  18. #778

    Domyślnie

    Może kup coś takiego http://allegro.pl/kolektor-sloneczny...097261574.html szału nie ma ale to komplet właściwie bez montażu

  19. #779
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Cytat Napisał kolektor1 Zobacz post
    Podstawowy zestaw bez montażu dla rodziny czteroosobowej na ciepłą wodę to koszt ok. 4300 EURO. To bardzo dużo, dużo za dużo.
    W porównaniu z czarną beczką ...
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  20. #780

    Domyślnie

    Cytat Napisał RAPczyn Zobacz post
    W porównaniu z czarną beczką ...
    W porównaniu do innych konkurencyjnych instalacji bo czarna beczka kosztuje 100zł. Cena paradigmy naprawdę zwala z nóg...

Strona 39 z 41

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony