dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 11
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 213
  1. #1
    Senior Member FORUMOWICZ WIELKI SERCEMADMINISTRATOR FORUM Avatar Redakcja
    Zarejestrowany
    May 2001
    Posty
    4.682

    Domyślnie Ile kosztuje dom?

    Prosimy o jak najwięcej informacji - metraż, standard, koszt budowy, użyte materiały, wyposażenie. Warto dzielić się wiedzą, ile teraz kosztuje dom...

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar kasia i mat
    Zarejestrowany
    Dec 2008
    Posty
    138
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    30

    Domyślnie

    To może ja, dom:
    - powierzchnia całkowita - 205 m2
    - powierzchnia użytkowa - 150 m2
    - projekt indywidualny
    - dach 2-spadowy kryty dachówką ceramiczna
    - 1 lukarna, 2 tarasy
    - garaż 2-stanowiskowy
    - detale w dzienniku
    - wszystkie materiały wysokiej jakości - "dla siebie", ale bez luksusów
    - 90% materiałów było zalatwianych po cenie producenta/dystrybutora (50-70% ceny katalogowej), robocizna była po znajomości (ojciec kier-bud, szwagier kierownik hurtowni budowlano-instalacyjnej)
    - część mniejszych prac było wykonywanych przez pracowników ojca po kosztach, projekt itp. - ojciec

    Dom jeszcze nie jest jeszcze wykończony, ale większość materiałów jest już zakupiona i mamy w miarę dokładny kosztorys.
    Koszt budowy z wykończeniem pod "kwiatki w oknach" wyniesie nas 550.000. Kwota ta zawiera wszystko oprócz działki. SSO wyniósł nas jakieś 100.000.

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar kasia i mat
    Zarejestrowany
    Dec 2008
    Posty
    138
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    30

    Domyślnie

    Hmmm. Widzę, że nikt nie chcę się podzielić informacjami na temat kosztu budowy.
    No dalej. Wiele osób, które właśnie zaczynają budować bardzo interesuje jakich kosztów mogą się spodziewać. My im możemy pomóc!

    DO MODERATORA:
    Może lepiej byłoby przesunąć ten temat do działu Wymiana doświadczeń, albo przynajmniej do Listy płac wykonawców. Może tam będzie się cieszył większą popularnością. Tego posta można skasować, żeby nie zaśmiecał tematu. Najlepiej gdyby były tu tylko dane bez komentarzy.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał kasia i mat
    To może ja, dom:
    - powierzchnia całkowita - 205 m2
    - powierzchnia użytkowa - 150 m2
    - projekt indywidualny
    - dach 2-spadowy kryty dachówką ceramiczna
    - 1 lukarna, 2 tarasy
    - garaż 2-stanowiskowy
    - detale w dzienniku
    - wszystkie materiały wysokiej jakości - "dla siebie", ale bez luksusów
    - 90% materiałów było zalatwianych po cenie producenta/dystrybutora (50-70% ceny katalogowej), robocizna była po znajomości (ojciec kier-bud, szwagier kierownik hurtowni budowlano-instalacyjnej)
    - część mniejszych prac było wykonywanych przez pracowników ojca po kosztach, projekt itp. - ojciec

    Dom jeszcze nie jest jeszcze wykończony, ale większość materiałów jest już zakupiona i mamy w miarę dokładny kosztorys.
    Koszt budowy z wykończeniem pod "kwiatki w oknach" wyniesie nas 550.000. Kwota ta zawiera wszystko oprócz działki. SSO wyniósł nas jakieś 100.000.
    No sorry ale taka informacja niewiele pomaga i nie daje prawdziwego obrazu ile kosztuje dom, co najwyżej budzi zazdrość...
    Ilu przeciętnych inwestorów ma szwagra kierownika hurtowni budowlanej, ojca kierownika budowy i pracowników po kosztach?
    Chyba że od razu przeciętny inwestor pomnoży sobie koszty tu podane razy dwa. U mnie SSO (wszystkie prace zlecone firmie) mniej więcej by się zgadzało.



  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar kasia i mat
    Zarejestrowany
    Dec 2008
    Posty
    138
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    30

    Domyślnie

    Nie bardzo rozumiem dlaczego masz do mnie pretensje. Podałem te informacje właśnie po to aby wszyscy mieli pełen obraz struktury kosztów w mojej sytuacji. Każdy ma znajomego elektryka, wujka murarza, szwagra cieślę czy kolegę w salonie meblowym. Jeśli ktoś zrobił coś taniej lub po znajomości to powinien to podać inaczej to właśnie wtedy taka informacja niewiele pomaga. U mnie oszczędności wyniosły jakieś 15-20%. U innych będzie to 10%, a u syna dewelopera 40%.
    Może zamiast komentować posty innych sam wstaw swoje koszty. Dzięki temu będzie większa liczba danych i temat ten będzie lepiej oddawał realne koszty. Wiele osób może się dzięki temu na budowę zdecydować bo zobaczy, że ich środki finansowe są wystarczające. A wielu może zdecyduje się na mniejszy dom i dzięki temu będą w stanie go wykończyć.

  6. #6

    Domyślnie

    Ja nie mam ani jednego szwagra elektryka. Z rodziną to się dobrze wychodzi na zdjęciu ... więc chyba nawet gdybym miała, szukałabym fachowców na zewnątrz ...

    Prawdziwe koszty można oszacować po wykonaniu wszystkiego.

    Do kosztorysu warto dodać przynajmniej 20%. Nie da rady przewidzieć wszystkich niespodzianek, fuszerek, dodatkowych kosztów. Może warto zaplanować mniejszy dom.
    Zaraz odezwie się tłum oburzonych z jednej i drugiej strony.
    Nie rozumiem po co redakcja daje taki temat, jeśli niedawno były co najmnoej dwa "gorące" podobne tematy ...

  7. #7

    Domyślnie

    wg mnie te 550k to żadna rewelka mając takie możliwości ....

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar kasia i mat
    Zarejestrowany
    Dec 2008
    Posty
    138
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    30

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacekp71
    wg mnie te 550k to żadna rewelka mając takie możliwości ....
    Oczywiście, ze nie jest to żadna rewelacja. Jest to normalny koszt (pomniejszony o jakieś 15-20% dzięki rodzinie) wybudowania takiego domu. Niezbyt skomplikowanego, bez luksusów, ale używając dobrych materiałów i możliwie najlepszych ekip.
    Swoją drogą żałuję, ze wypowiedziałem się w tym wątku. Widzę, ze starając się pomoc (bo chyba po to ten temat jest - ja osobiście szukałem takiego gdy zaczynałem budowę) naraża się tu tylko na krytykę. Trochę to smutne. No ale cóż...
    @BK zgadzam się z Toba w całej rozciągłości. Te 20% warto doliczyć już na samym początku żeby potem nie mieć problemów z wykończeniem. To samo dotyczy wielkości domku. Ile ja już w życiu widziałem dużych 200 metrowych domów a czasem i wręcz mini pałacyków bez ogrodzenia, wykończonych tarasów, polbruku albo i wręcz schodów i drzwi wewnętrznych. Na zachodzie jest to nie do pomyślenia, w Polsce wiele osób stara się pokazać na co go to nie stać i potem takie kwiatki stoją.
    Tak czy inaczej może ktoś po prostu wypowie się na temat swoich kosztów, tak aby osoby odwiedzające ten temat w poszukiwaniu informacji takowe znalazły, a nie tylko bezsensowna dyskusję.
    Pozdrawiam wszystkich budujących!
    PS. Do tematu postaram się już nieproszony nie włączać aby nikogo przypadkiem nie obrazić.

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000)
    channel8

    Zarejestrowany
    Jun 2007
    Posty
    1.191
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Ech, Kasia i mat - nie zwracaj uwagi na niektóre wypowiedzi! Masz mozliwość - to oszczędzaj. Ja zapłacę kupę kasy za wybudowanie i instalacje, za to mam dobrego znajomego który pomoże mojemu męzowi w wykończeniówce za niewielkie pieniądze.
    Zaczynam budowę w lipcu. Jak na razie - kosztorys mamy na 380 tyś ja licze 400. Domek, niewielki 120 m. O kosztach będe pisać w miare postepów na budowie. Zreszta Twój post jest bardzo wartosciowy, bo daje jakie takie orientacje o kosztach budowy. Może ktos przeczyta i nie zapyta "mam 150 tyś czy wybuduję za to dom?".
    Mieszkanie zamiast domu - inspiracje, projekty i... realizacje - zapraszam
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...ast-domu/page6

  10. #10

    Domyślnie

    1. Pytanie ile kosztuje dom IMHO nie ma sensu bo jest zbyt ogólne a odpowiedzi nie da się porównać. Weźmy dom 120 m2 ktoś napisze 450 tys ktoś drugi 250 i oboje mogą mieć racje. Tylko z postu nie wynika że jeden ma blachodachówkę, drugi karpiówkę, jeden drewno egzotyczne na podłodze drugi gumoleum, jeden wszystko zlecał a drugi robił sam ze szwagrem a cegłę kupił w 2005 roku przed boomem cenowym. I co mi zaczynającemu budowę dają takie odpowiedzi? A jeszcze gorzej jak się ktoś napali i założy że wszystko będzie miał zrobione jak ten pierwszy w cenie tego drugiego

    2. W przeciwieństwie do p 1. pytanie np. ile kosztuje położenie tynków gipsowych na gotowo z materiałem na początku 2009 MA SENS - bo jest szczegółowe, konkretne i można na podstawie kilku odpowiedzi oszacować z jakimś błędem średni poziom cen w danym momencie.

    Jak zaczynałem budowę zamówiłem szczegółowy kosztorys u autorów projektu gotowego za 350 zł. Polecam!
    To moje NAJLEPIEJ WYDANE PIENIĄDZE na budowie.
    Jak ktoś chce się zorientować przed rozpoczęciem budowy czy da radę to najlepszy sposób bo ma przyjęte konkrety - rodzaj i ilość materiałów, jakieś średnie ceny według KNR...
    Dalej można sobie już szukać konkretnie - jest podana ilość materiału, wystarczy sprawdzić w hurtowni cenę dachówki ceramicznej i betonowej i mniej wiecej wiadomo ile kosztuje każda opcja, ile ewentualnie na czym można zaoszczędzić. Jak jakiś etap ma kosztować 10tys według kosztorysu a dostaję ofertę na 20tys albo 5 tys to od razu mam jakieś podejrzenia i sygnał żeby wygenerować konkretne zapytanie na forum (albo poszukać wątku) ile kosztuje zrobienie xxxx za m2 w roku yyyy.

    Po roku budowania, po doświadczeniach zdobywanych w boju od zera:
    do ogólnej orientacji - polecam kosztorys.
    do szczegółowego sprawdzania cen - forum.

    PS
    A nieprzewidziane wypadki=wydadki i tak będą i rozwalą budżet...

  11. #11
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    beata.zet

    Zarejestrowany
    May 2009
    Posty
    1

    Domyślnie Kasia i Mat

    BARDZO DZIĘKUJĘ ZA POWAŻNE POTRAKTOWANIE TEGO WĄTKU.

    Dla każdego jest jasne,że takie koszty są jedynie orientacyjne, ale i tak dają pewne pojęcie o tym, na co należy się przygotować. . .
    Z góry dziękuję za dzielenie się swoimi doświadczeniami (czytam je bardzo uważnie!), a przemądrzalców proszę o łaskawe przeniesienie się do innego wątku, bo nie wnoszą niczego nowego napastliwymi komentarzami.
    Pozdrawiam!

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar aneta s
    Zarejestrowany
    May 2007
    Posty
    6.958

    Domyślnie

    Nie ma 2 identycznych domów...nawet gdybyśmy budowali wszyscy dom według jednego projektu to i tak kosztorysy byłyby różne.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Nefer
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Posty
    35.721
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2772

    Domyślnie

    3.000 za metr Ale nie wiem jaki
    Dziennik
    Kołmentarze,
    Nalewki - nowe hobby
    Suma inteligencji na świecie jest stała, ale liczba ludności ciągle rośnie.

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Mymyk_KSK
    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Posty
    2.364
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    79

    Domyślnie

    tyle tu już było wątków podobnie zatytułowanych...

    Nie jestem w stanie teraz tego dokładnie policzyć, ale wychodzi ok. 1000zł/m2 od stanu, nazwijmy to deweloperskiego. Wliczam w to docieplenie, za to nie mamy kominka. Ogrodzenie nie skończone, ogród ledwo zaczęty. Wykończenie tzw. "średnia półka" (o tym co to jest ta średnia półka to tez osobny wątek był )
    Skrajna szeregówka, 170m2, Kraków.

  15. #15
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    yarpenowski

    Zarejestrowany
    Sep 2008
    Skąd
    Góra Siewierska
    Dzielnica
    Czerwony Kamień
    Posty
    783

    Domyślnie

    Trudno odnieść swoje przewidywane koszty do podanych, jeśli podany jest koszt całego domu.

    Dlatego tak jak napisał desi - koszty robót jednostkowych mają jednak większy sens.

    Faktycznie za dużo zmiennych - region, materiały, standard wykończenia, ekipy, własna robocizna, znajomi, upusty, projekt itp itd Cóż nie ma 2 takich samych domów.

    Bez podania tych wszystkich rzeczy można człowieka nieźle zdołować. Biorąc pierwszy post z brzegu za wyrocznię chyba bym się nie zdecydował żeby budowę zacząć, a jednak pewnie nie bacząc na rady innych zacznę ;)

    Dlatego im bardziej szczegółowe będą te informacje (może nie aż do poziomu kodu alarmowego ;), tym lepiej dla potencjalnych inwestorów, za co z góry dziękuję.

  16. #16

    Domyślnie Re: Ile kosztuje dom?

    - powierzchnia całkowita - 126,57 m2
    - powierzchnia użytkowa - 87,66 m2 (po zmianach+ 6m2)
    -3 sypialnie, salon połączony z kuchnią i jadalnią (wszystkie 3 oddzielone ściankami), pomieszczenie kotłownia i łazienka (powyżej 8m2), spiżarka pod schodami, druga łazienka, ganek zamknięty
    - dach 2-spadowy kryty blachą regamet, 2 okna dachowe
    - 1 lukarna (a właściwie pół-lukarna, która wyszła po niewielkim podniesieniu dachu nad ganeczkiem), 1 balkon, taras w planach
    - otwory drzwiowe- 2 zewnętrzne, 8 wewnętrznych. Otwory okienne standardowe: 3 balkonowe, 6 zwykłych pokojowych
    - materiały średnio-wysokiej jakości, kompletowane na obniżkach, promocjach, upustach itp.-niestety w czasie najdroższych cen (kupowane między 01.2008, a 07.200
    - system gospodarczy - część prac była robiona przez "znajomych znajomych (firma budowlana), pozostałe prace przygotowawcze, sprzątające, ścianki działowe itp. to dzieło moje, chłopaka, ojca i brata.
    - tynkowanie ścian, wylewki - dzieło firmy (zatrudnionej natychmiast po ogłoszeniu kryzysu i spadku cen a instalacje - dzieło własne nadzorowane przez dwóch znajomych fachowców
    - obecnie stan surowy zamknięty, czas budowy: 15.07.2009- 11.11.2009 (instalacje, wylewki i tynki: 03-04.2009)
    - dotychczasowy koszt budowy (w tym niezliczone ilości napojów i jedzenia potrzebnych dla robotników, ciuchów roboczych i robocizny) wg faktur: 80.000zł, wg reszty "rachunków" 110.000

    Teraz rozpoczynamy urządzenie domu wewnątrz. Chcemy od razu zrobić: dwie łazienki (w jednej tylko prysznic), kotłownie, salon, kuchnie i jadalnie oraz jedną sypialnię. Druga sypialnia zostanie odtworzona w całości (łącznie z podłogami) z mojej obecnej. Meble będą na wymiar (kuchnia jest mała, a sypialnia na planie litery L). W łazience i hollu szafy wnękowe. Panale podłogowe lub drewniane w salonie, w pozostałych pomieszczeniach na parterze płytki. Schody i piętro sypialniane- wykładziny podłogowe. Luksusem będzie piec do kotłowni i kominek z płaszczem wodnym oraz dobra lodówka. Chcemy się zmieścić w 200.000. Ze wszystkim. Wszystko będziemy robić sami, a materiały znów kompletujemy na obniżkach, promocjach i biegamy z kuponami wyciętymi z gazet )

  17. #17

    Domyślnie

    dom:
    http://www.archon.pl/projekt_domu/do...m456ed6dcf299e
    + piwnica pod całością

    stan na dziś - wybudowano do ścian kolankowych, lada dzień będę zalewać wieńce. Większość to moja własna praca wraz z Tatą. Więźba zakupiona jeszcze nie postawiona całkowity koszt (wraz z napojami, paliwem na dojazd itp) to 122600zł
    w tej kwocie 10600 - za "papierki"

    póki co robocizny zleconej było na ok. 4000zł - reszta samemu

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar anetina
    Zarejestrowany
    Jun 2008
    Posty
    8.948
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    845

    Domyślnie

    u nas powierzchnia użytkowa według projektu 172,10 m2

    mamy SSZ - brama właśnie się montuje
    koszt wyjdzie 89 tys. SSZ

    w tym są też doliczone ścianki cegły garderoby - w 3 pokojach

    dom z pustaków białych
    blachodachówka

    sporo drzewa jeszcze na działce
    cement i piach na wylewki na poddasze tez na działce


    za 9 tys. dodatkowo mamy:
    - tynki - prawie cała góra i gładzie w pokojach - 50 % góry na dole tynki kotłownia, łazienka, garaż
    - elektryka zrobiona
    - drzewo na podłogi i schody
    - cegły na kominek
    - ościeżnice

    to kwota na materiały i robociznę łącznie


    w tym robocizna "tylko" 23 tys. zł - za ściany, dach, elektrykę
    fundamenty, schody i strop własnymi rękoma


    została hydraulika i końcówka tynków, gładzi i wykańczanie
    nasz skrawek ziemi ♥ 06.09.2008 r. - wytyczenie fundamentów ♥ 05.03.2009 r. - murarze ruszyli ♥
    a rok póżniej już mieszkanie i ... na nowe progi nowe nogi

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Claudii
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Świerklaniec
    Posty
    1.031
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    Ja narazie mam piwnice i strop , dotychczasowe koszty mam skrupulatnie wyszczególnione w tabeli w moim dzienniku..

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar daggulka
    Zarejestrowany
    May 2006
    Posty
    15.932
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    319

    Domyślnie

    metraż :130 m2 powierzchni użytkowej (jakieś 180m po podłogach)+ przylegający garaż dwustanowiskowy 30m2
    ściana jednowarstwowa - beton komórkowy 36cm odmiana 500
    bez kominka - z wyboru
    instalacje CO i CWU miedź+pex , ogrzewanie - ekogroszek
    dach - deskowany, papa+gont
    standart wykończeń - średni
    wykończeniówka (70% robocizny własnymi rękami)

    całość kosztów budowy - do zamieszkania - 270.000zł ,
    budowa trwala 14 miesięcy do wprowadzki : kwiecień 2007-czerwiec 2008
    kto szuka ..... ten znajdzie ......

Strona 1 z 11

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony