dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 38
  1. #1

    Domyślnie Zapalanie światła (włączniki) - w dół czy w górę

    Czy jest jakiś standard co do montowania osprzętu do zapalania światła ?
    Czy zapalanie światła poprzez standardowy włącznik powinno odbywać się poprzez nacisnięcie i przełaczenie klawisza w dół (tak mi się wydaję lepiej), czy w górę?
    Prawdę mówiąc zgłupiałem rozmyślając w tym temacie...

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.542

    Domyślnie Re: Zapalanie światła (włączniki) - w dół czy w górę

    Cytat Napisał Filippo
    Czy jest jakiś standard co do montowania osprzętu do zapalania światła ?
    Czy zapalanie światła poprzez standardowy włącznik powinno odbywać się poprzez nacisnięcie i przełaczenie klawisza w dół (tak mi się wydaję lepiej), czy w górę?
    Prawdę mówiąc zgłupiałem rozmyślając w tym temacie...
    To teraz pomyśl jak to jest w wyłącznikach schodowych.

  3. #3

    Domyślnie

    oto jest pytanie .....
    u mnie jest w mieszkaniu - właczyć - w górę, wyłączyć - na dół
    na kletce jest: włączyć - na dół

  4. #4

    Domyślnie


    U nas przeważnie włącza się - na dół. Ale mamy też sporo włączników schodowych

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Asiek i Jacuś
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    1.564
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    133

    Domyślnie

    Ja doświadczyła zmiany w mieszkaniu - niechcący elektryk przy remoncie zmienił - było włączanie na dół - teraz z jednym pomieszczeniu tylko jesat w górę - strasznie trudno się przyzwyczaić

    Poza schodowymi (których całkiem sporo zaplanowaliśmy) w domu robimy włączanie na dół

  6. #6

    Domyślnie

    U mnie jest włączanie w górę W jednym pomieszczeniu pomylili się, mam odwrotnie i denerwuje mnie to

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Mymyk_KSK
    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Posty
    2.364
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    79

    Domyślnie

    szczerze mowiąc nigdy się nad tym nie zastanawiałam i chyba nawet nie przyszło by mi do głowy by analizowac ten temat.. Ale uczciwie sprawdziłam - "zaświecanie" jest u nas w dół.

  8. #8

    Domyślnie

    to i ja sprawdziłam u mnie w górę tak kazałam zamontowac bo tak było na wystawce w sklepie elektrycznym i tak miałam w mieszkaniu a jak jest prawidłowo to nie wiem

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000)
    pam

    Zarejestrowany
    Jan 2008
    Skąd
    Wieliczka
    Posty
    1.270

    Domyślnie

    A ja kupiłem włączniki z "napiskami" legrand i jak napiski są normalnie to włączony jest na dół. Czyli może to byc oficjalna wykładnia.

  10. #10

    Domyślnie

    U nas wlaczanie do gory i analogicznie wylaczanie na dol, dzwonkowe tak samo.

    LeoAureus mielismy tak samo na jednym wylaczniku, ale zamienilem.

  11. #11

    Domyślnie

    Jeżeli macie odwrotnie niż chcielibyście to w czym problem ? Zmiana zajmuje ok 1 minuty.

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    DziadekZ

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Posty
    110

    Domyślnie

    Ta kwestia jest regulowana przez normę PN-EN 60447
    „Podstawowe zasady oraz zasady bezpieczeństwa dotyczące współdziałania człowieka z maszyną, znakowanie i identyfikacja -- Zasady manewrowania „
    W wielkim skrócie:
    "Łączniki kołyskowe mocować tak, aby wciśnięcie górnej części kołyski powodowało załączenie, a dolnej – wyłączenie”
    Powyższe dotyczy łączników bistabilnych o stanie O – I (czyli typowych łączników pojedynczych i podwójnych)
    Tyle norma. Dlaczego tak a nie odwrotnie - ponoć względy bezpieczeństwa -
    w razie uwalniania rażonego od wpływu prądu łatwiej i szybciej jest wyłączyć łącznik naciskając do dołu, niż w odwrotnym kierunku.
    Swoją drogą u siebie w domu mam odwrotnie - no cóż, przyzwyczajenie jest drugą naturą

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał raffran
    LeoAureus mielismy tak samo na jednym wylaczniku, ale zamienilem.
    Chyba też trzeba będzie - żeby nie denerwowało

    DziadekZ, dzięki za fachową informację No i miło wiedzieć, że jest się w zgodzie z zasadami bezpieczeństwa

  14. #14

    Domyślnie Re: Zapalanie światła (włączniki) - w dół czy w górę

    Cytat Napisał Filippo
    Czy jest jakiś standard co do montowania osprzętu do zapalania światła ?
    Czy zapalanie światła poprzez standardowy włącznik powinno odbywać się poprzez nacisnięcie i przełaczenie klawisza w dół (tak mi się wydaję lepiej), czy w górę?
    Prawdę mówiąc zgłupiałem rozmyślając w tym temacie...
    Kurcze, Ty to masz problemy! ))
    U mnie część w górę, część w dół i o dziwo, jakoś nikomu to nie przedszkadza. Właściwy ruch ręki włącza się jak u dobrze wytresowanych psów Pawłowa

  15. #15

    Domyślnie

    a ja sobie myslę, że może ze względów praktycznych byłoby lepiej zeby przy wyłaczonym świetle wyłącznik był wciśnięty u góry. Wydaje mi się, że częściej w ciągu doby swiatło jest wyłączone wiec przez wieszkość dnia na tej czesci wyłącznika nie bedzie osiadał kurz

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał daniel_torun
    Jeżeli macie odwrotnie niż chcielibyście to w czym problem ? Zmiana zajmuje ok 1 minuty.
    Taaaa - "minuta" na jeden wyłącznik. A teraz weź pod uwagę efekt skali - ile masz wyłączników w domu? Mnie elektryk założył wszystkie odwrotnie niż chciałam, a kierbud przyjął bez mrugnięcia okiem No to mam co robić ...

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał Monika_Gdynia
    a ja sobie myslę, że może ze względów praktycznych byłoby lepiej zeby przy wyłaczonym świetle wyłącznik był wciśnięty u góry. Wydaje mi się, że częściej w ciągu doby swiatło jest wyłączone wiec przez wieszkość dnia na tej czesci wyłącznika nie bedzie osiadał kurz
    To samo miałam napisać, ale ostatecznie się powstrzymałam

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał zetka
    Cytat Napisał Monika_Gdynia
    a ja sobie myslę, że może ze względów praktycznych byłoby lepiej zeby przy wyłaczonym świetle wyłącznik był wciśnięty u góry. Wydaje mi się, że częściej w ciągu doby swiatło jest wyłączone wiec przez wieszkość dnia na tej czesci wyłącznika nie bedzie osiadał kurz
    To samo miałam napisać, ale ostatecznie się powstrzymałam
    Ale przy układzie "włączone do góry" jak włączasz światło, to chowasz kurz

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Anulek2005
    Cytat Napisał zetka
    Cytat Napisał Monika_Gdynia
    a ja sobie myslę, że może ze względów praktycznych byłoby lepiej zeby przy wyłaczonym świetle wyłącznik był wciśnięty u góry. Wydaje mi się, że częściej w ciągu doby swiatło jest wyłączone wiec przez wieszkość dnia na tej czesci wyłącznika nie bedzie osiadał kurz
    To samo miałam napisać, ale ostatecznie się powstrzymałam
    Ale przy układzie "włączone do góry" jak włączasz światło, to chowasz kurz
    ale to do mnie nie przemawia , bo kurz bardrdziej jednak widac przy dziennym świetle

  20. #20

    Domyślnie

    Myślałam, że żartujemy z tym kurzem, ale widzę, że to na serio ....

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony