dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 38 z 38
  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Napisał Anulek2005
    Myślałam, że żartujemy z tym kurzem, ale widzę, że to na serio ....
    oczywiscie, że napisałam to w formie żartu .

    Ale przy okazji zaczelam się zastanawiac czy w nowym domu nie wprowadzić takiej inowacji Znaczy włacznik wyłaczny - wciśnięty u góy
    Teraz w mieszkaniu mam odwrotnie i pewnie gdyby nie ten post to nie przyszło by mi do głowy montować inaczej.

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Napisał DziadekZ Zobacz post
    Ta kwestia jest regulowana przez normę PN-EN 60447
    „Podstawowe zasady oraz zasady bezpieczeństwa dotyczące współdziałania człowieka z maszyną, znakowanie i identyfikacja -- Zasady manewrowania „
    W wielkim skrócie:
    "Łączniki kołyskowe mocować tak, aby wciśnięcie górnej części kołyski powodowało załączenie, a dolnej – wyłączenie” ...
    Oświetlenie to nie maszyna, więc ta norma nie tyczy się do problemu przedstawionego w tym temacie. Jeśli już mówimy o bezpieczeństwie, to najniebezpieczniej jest w ciemnościach i dlatego też tej reguły nie stosuje się do włączników oświetleniowych, gdyż z racji bezpieczeństwa włączamy oświetlenie w dół, aby w razie potrzeby szybko stało się jaśniej... zauważ że tak instalowane są włączniki oświetleniowe na klatkach schodowych w blokach. Niestety tak naprawdę nie ma żadnych norm odnośnie włączników oświetleniowych, panuje jedyna zasada aby montować wszystkie w jednakowy sposób, dla ciekawości podam że w Anglii jest to ujednolicone i tam nawet maszyny włącza się do dołu, tak jak na przykładzie tego rysunku:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	45124639acfe3e75.jpg
Wyświetleń:	1280
Rozmiar:	79,0 KB
ID:	292812

  3. #23

    Domyślnie

    A w Norwegii, światło zapala się w górę.

  4. #24
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar coulignon
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    6.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    wydaje mi sie że w dół.
    Analogicznie do włączników dzwonkowych:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	oquh55id.f2b.jpg
Wyświetleń:	66
Rozmiar:	6,8 KB
ID:	292829
    Nasz Dziennik

    "Z logiką jest tak, że gdy ktoś jej nie rozumie, to zwykle też nie rozumie że jej nie rozumie"

  5. #25

    Domyślnie

    Zaintrygował mnie ten temat. Czy na pewno każdy może robić, jak mu wygodnie?
    Czy przytoczony przepis jest obowiązujący, czy nie?
    Może jakiś specjalista się wypowie?
    "dziwny jest ten świat..."

  6. #26
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar ana289
    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Posty
    1.941

    Domyślnie

    Nie czytałam całego wątku, ale pamiętam z młodości, przy remontach z moim tatą, zawsze mi powtarzał, że zapala się "w dół" - a jak pytałam dlaczego, to mówił: "Żeby się kurz na górze nie zbierał" zapamiętałam na zawsze i tak stosuję
    pierwszy i bez błędów-zwariowałam http://forum.muratordom.pl/showthrea...82adam!-%29%29

  7. #27

    Domyślnie

    Mnie się wizualnie chyba bardziej podoba, gdy nie jest włączony, taki włączany górą
    "dziwny jest ten świat..."

  8. #28
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    ja w większości mam schodowe i krzyżowe więc sa różnie ustawione

  9. #29

    Domyślnie

    Nie sądziłam, że temat włączników do świateł może się aż tak rozwinąć
    Nigdy się na ten temat nie zastanawiałam, ale zaciekawiło mnie do tego stopnia, że jak "włącznikowa wróżka" biegałam po domu zapalając i włączając światło U nas wszystkie są w dół, chyba z przyzwyczajenia.

    To może zaproponuje teraz mały "twist" - włączniki dotykowe. Ktoś ma? )
    Kilka moich ulubionych:
    www.staging.com.pl
    www.czterykaty.pl

  10. #30
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar U Jaśków
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Posty
    149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Dyskusja cud malina! Teraz mam zagwozdkę jak mam w domu... bo w pracy "w dół" Co do włączników dotykowych - u Rodziców takie były w salonie (i tylko tam) przez dobre 15 chyba lat, dotykowe z regulacją natężenia światła. Można by pomyśleć, że to szajs i szybko się rozleci ale dawały radę cały ten czas, aż do remontu (kiedy to wszystko praktycznie wymienili włącznie z włącznikami . Uczą, że tak powiem delikatności - nie trzepie się brudną łapą w ścianę z nadzieją, że się pi razy drzwi trafi, tylko delikatnie ... hmmm... muska palcami po czułej płytce aby stała się jasność (wyszło jak z harlekina jakiegoś Ściana czysta to na plus. Regulacja natężenia - często z tego korzystaliśmy przy wspólnym oglądaniu telewizji albo uroczystym świątecznym biesiadowaniu przy świecach (przy samych świecach ciężko by było jeść bo ciut za ciemno i osoby po drugiej stronie stołu nie widać), a z regulacją delikatne światło się przydało - co logiczne zastosowania w kuchni cz łazience nie znajduję -na romantycznym porcjowaniu tasakiem mięsa czy innych łazienkowych posiedzeniach chyba lepiej w pełnym oświetleniu czas umilać Fakt, pod koniec żywota tychże włączników zdarzało się że tym palcem trzeba było kilka razy stuknąć bo się widać miejscami włącznik znieczulił (czyt. zużył)
    PC Viessman Vitocal 200 G moc 9,7 kW +grzałka 3/6/9 kW, odwierty 3x85m, sterowanie pogodowe.
    Pow ogrzewania podłogowego 245m2 +garaż. Dom parter+użytk. poddasze, IV strefa klimatyczna Mazury
    Porotherm 30cm+styro grafitowy Austrotherm 15cm, Dach 28 cm Isover SuperMata, okna 3-szybowe
    OZC 8,9 kW + na CWU około 1,0 kW. Rodzina: 2+Psia mać. PC odpalona 23.11.2016.
    Dziennik U Jaśków
    Galeria zdjęć U Jaśków
    KOMENTARZE MILE WIDZIANE POD TYM LINKIEM: Komentarze U Jaśków

  11. #31
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Greta21
    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Bydgoszcz
    Kod pocztowy
    85-643
    Posty
    25

    Domyślnie

    Ciekawa sprawa, nigdy się nad tym nie zastanawiałam;D U mnie w domu jest włączone światło - przełącznik w dół;D O chowającym się kurzu to już w ogóle nigdy bym nie pomyślała;D

  12. #32

    Domyślnie

    @U Jaśków
    Haha! Jak harlekin, świetne!

    "I gdy wszedł do przestronnego pokoju, który spowijał półmrok, delikatnie wyciągnął dłoń z kieszeni. Jego szorstka skóra ocierając się o materiał spodni, wydała ledwo dosłyszalny, chropowaty dźwięk. Skierował dłoń ku przełącznikowi światła. Spokojnym ruchem opuszków palców, delikatnie musnął czuły panel włącznika. Ten ostatnim tchnieniem ekscytacji rozświetlił cały pokój."

    może coś takiego
    Kilka moich ulubionych:
    www.staging.com.pl
    www.czterykaty.pl

  13. #33

    Domyślnie

    U nas "fachowcy" porobili tak - w dół zapalasz, w górę gasisz. I uważam, że to błąd. Bo tam, gdzie tych włączników używa się rzadziej to kurz osiada strasznie, gdy klawisz jest w pozycji wyłączonej. Ale to tylko w kilku miejscach w domu tak mamy. Reszta to włączniki typu schodowe więc zapalane są i gaszone w różnych miejscach.

  14. #34
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar ana289
    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Posty
    1.941

    Domyślnie

    A gdzie ten kurz osiada jak "w górę" jest zgaszone?
    pierwszy i bez błędów-zwariowałam http://forum.muratordom.pl/showthrea...82adam!-%29%29

  15. #35

    Domyślnie

    Ee, to samo pomyślałam. Kot31, chyba odwrotnie?

    Odnośnie włączników przyciemniających - uzmysłowiłam sobie, że całe dzieciństwo taki włączała i wyłączałam. Był bardzo wygodny, jak mogłam o tym zapomnieć. Muszę wrócić do tego rozwiązania w przyszłości.
    Pamiętam też, że znajoma z rozrusznikiem serca nie mogła go dotykać.
    "dziwny jest ten świat..."

  16. #36

    Domyślnie

    Teraz i mnie ten temat dotyczy.
    Jak montować? W dół czy w górę?
    Norma czy kwestia kurzu? Co wygra?

  17. #37

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    Teraz i mnie ten temat dotyczy.
    Jak montować? W dół czy w górę?
    Norma czy kwestia kurzu? Co wygra?
    U mnie wygrała kwestia kurzu
    A tak na serio to podszedłem do tego jak do dzwonkowych. Czyli w dół świecę.
    Zresztą na mieszkaniu tak miałem więc jesteśmy przyzwyczajeni.

    Mam też kilka schodowych/krzyżowych tam również zastosowałem tą zasadę (do pierwszego włączenia) hehe

  18. #38
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.307
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    http://apsys.pev.pl/zapalanie+swiatl...czy+w+gore.php

    Przytoczona tam norma już nie obowiązuje. Nie wiem, czy w nowej jest to przemilczane.
    Logiczne wytłumaczenie, że do dołu ma być wyłączone, które gdzieś dawno temu wyczytałem jest takie, że w sytuacji niebezpiecznej łatwiej sięgnąć leżąc na podłodze żeby coś wyłączyć a raczej jak np. coś nas pieści będziemy potrzebowali wyłączyć, niż włączyć.

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony