dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 47
  1. #1
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie Słup żelbetowy i brak izolacji poziomej.

    Moja ekipa jest niemal doskonała, ale niestety jakieś "niemal" od czasu do czasu wyłazi. Własnie wyszło kolejne: z ławy fundamentowej wychodza nam na jednej ścianie dwa słupy żelbetowe, które cośtam mają podpierać, jest też jeden filar żelbetowy stojący na swojej stopie. Wszędzie indziej na ławie jest położona folia fundamentowa i na tym dopiero stawiana ścianka fundamentowa, wiadomo, tu natomiast niestety...
    Folia w miejscu, w którym z ławy wystaje słup jest po prostu przerwana, kończy się po obu jego stronach. Podobnie ten filar po prostu ze stopy wyrasta, nie jest od niej w żaden sposób odizolowany. Powstały w ten sposób piękne trzy miejsca do podciągania kapilarnego wilgoci z ziemi i w pierwszych dwóch przypadkach zawilgacania ściany, w trzecim (filar) odsadzania zimą jego okładziny (płytka elewacyjna).

    Warunki terenowe szczęśliwie są dobre, woda gruntowa co prawda wysoko, ale dobre 0,5-1m poniżej dolnego poziomu ław, grunt piaszczysty, bardzo przepuszczalny, więc o staniu fundamentów w wodzie raczej nie ma mowy, pozostaje woda przesączająca się z powierzchni w czasie opadów itp.

    Co z tym zrobić?
    - zostawić jak jest, dać na mszę w intencji i liczyć, że będzie dobrze? Wyjście najprostsze, ale pytanie, jaka jest szansa, że będzie dobrze, brak izolacji poziomej (bo tak to trzeba traktować), to brak izolacji poziomej w końcu jest.
    - czy może bawić się w jakies wsączane w nawiercany fundament środki uszczelniające, póki to wszystko odsłonięte jest? Jeśli tak, to czym to zrobić, biorąc pod uwagę zwłaszcza potrzebną ilość preparatu? Przejrzenie na szybko internetu powiedziało mi tyle, że takie preparaty dostępne są w opakowaniach 5l i 20l, drogie toto jak jasny piorun, a mi jest potrzebne może z pół litra koncentratu...

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Barbossa
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Allenstein - niestety tylko duszą
    Dzielnica
    a może jeszcze nr buta, co :-/
    Posty
    11.187

    Domyślnie

    nie raz juz o tym było
    zostało zrobione prawidlowo

    zamiast na mszę, daj na biedne zwierzątka, większy z tego pożytek
    albo c..., albo jesteś c..., nie ma innej możliwości

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barbossa
    nie raz juz o tym było
    zostało zrobione prawidlowo

    zamiast na mszę, daj na biedne zwierzątka, większy z tego pożytek
    Dzięki za pociechę, ale możesz coś więcej? Wyszukiwarka muratorowa jest wredna, wyszukiwanie dłuższych fraz przez nią jest niemal niemożliwe, a za pośrednictwem gógla nakierowanego na muratora nic w temacie znaleźć nie mogę. Tak więc poprosiłbym o wskazanie wątku, albo choć w kilku słowach o wyjaśnienie, dlaczego taki sposób jest poprawny, skoro jakby nie patrzeć izolacja pozioma w tym miejscu po prostu nie istnieje. Może ja laik jestem, ale tak na chłopski rozum, nasadzenie na wystające z ławy pręty kawałka folii fundamentowej i lanie dalej tego słupa juz na tejże folii (z ewentualnie potraktowanymi jakąś masą bitumiczną samymi miejscami przebicia folii przez pręty) byłoby o wiele zdrowsze. Ten słup na ławie i tak ma jedynie stać i na nią naciskać, więc o osłabienu żelbetowej belki przez tą folię trudno tu mówić.

    A co do dawania na mszę, to ja tam wolę uważać. W tym tygodniu siedząc z przyczyn służbowych na dachu dość wysokiego kościoła i czując parcie na pęcherz, wykorzystałem fakt, że dach był wokół krawędzi osłonięty dość wysokim murkiem, a orynnowanie jest drożne, wziąłem i... no wiadomo. Dosłownie 10 minut później lunęła taka ulewa, że ledwo z tego dachu spierdzielić zdążyłem

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Barbossa
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Allenstein - niestety tylko duszą
    Dzielnica
    a może jeszcze nr buta, co :-/
    Posty
    11.187
    albo c..., albo jesteś c..., nie ma innej możliwości

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barbossa
    Dzięki, ale jak pisałem: "a za pośrednictwem gógla nakierowanego na muratora nic w temacie znaleźć nie mogę"

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Barbossa
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Allenstein - niestety tylko duszą
    Dzielnica
    a może jeszcze nr buta, co :-/
    Posty
    11.187

    Domyślnie

    wylewana na budowie konstrukcja żelbetowa to monolit (przynajmniej takie są założenia), nie przetyka się tego żadną izolacją, tym bardziej słupa
    skąd wiesz jak słup pracuje?
    co się wtedy stanie ze zbrojeniem, jak wsadzisz tam folię?

    skoro został zaprojektowany słup, to oznacza, że sama ściana sobie nie poradzi z siłami, gdyby było to tylko ściskanie, zapewne słup nie byłby potrzebny
    (choć raz piszesz stopa, potem ława - może uściślij, pewnie lawa pod słupem szersza?)
    albo c..., albo jesteś c..., nie ma innej możliwości

  7. #7

    Domyślnie

    Zero izolacji przy słupach, to ma być monolit.
    Czysty , beton tak naprawdę słabo podciąga wodę dlatego nie słyszałem, żeby od takiej konstrukcji dostawała się komuś wilgoć do domu.

    Niczym się nie przejmuj, jest prawidłowo, jakby była folia dana to by dopiero był "kwiatek"

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał arturromarr
    Zero izolacji przy słupach, to ma być monolit.
    Czysty , beton tak naprawdę słabo podciąga wodę dlatego nie słyszałem, żeby od takiej konstrukcji dostawała się komuś wilgoć do domu.

    Niczym się nie przejmuj, jest prawidłowo, jakby była folia dana to by dopiero był "kwiatek"
    A tak zapytam jeśli taki monolit podciągnie wodę a jest np otynkowany to przecież ten tynk odpadnie-to samo dotyczy jakiejkolwiek okładziny?
    Ja pytam, nie znam się, ale wydaje mi się ze izolacja pozioma powinna być.
    To samo nasuwa mi sie podczas zimy...naciągnie i zamarznie mróz ma działanie destrukcyjne
    Ale patrząc na słupy energetyczne te nie pękają a są betonowe bez izolacji
    Może ktoś mi to wyjaśni i rozwieje moje wątpliwości -u mnie też jest jeden taki słup trzymający dach nad tarasem
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Barbossa
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Allenstein - niestety tylko duszą
    Dzielnica
    a może jeszcze nr buta, co :-/
    Posty
    11.187

    Domyślnie

    bodajże Geno wspominał, że betony od B 20 nie są podatne na podciąganie kapilarne
    albo c..., albo jesteś c..., nie ma innej możliwości

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barbossa
    wylewana na budowie konstrukcja żelbetowa to monolit (przynajmniej takie są założenia), nie przetyka się tego żadną izolacją, tym bardziej słupa
    skąd wiesz jak słup pracuje?
    co się wtedy stanie ze zbrojeniem, jak wsadzisz tam folię?

    skoro został zaprojektowany słup, to oznacza, że sama ściana sobie nie poradzi z siłami, gdyby było to tylko ściskanie, zapewne słup nie byłby potrzebny
    (choć raz piszesz stopa, potem ława - może uściślij, pewnie lawa pod słupem szersza?)
    OK, dzięki. Jak ten słup pracuje nie wiem, ale mogę się domyślać: jeden (ten ze stopą) po prostu podpiera wywieszony narożnik stropu, dwa pozostałe (zaczynające się od ławy, pisałem o tych trzech słupach wcześniej) trzymają wywieszone poza obrys ściany "parapety" okien wykuszowych. Ten podpierający na 99% przenosi jedynie nacisk, dwa pozostałe mają jakiś niewielki moment zginający je w bok, ale te parapety nie są duże, nie przypuszczam, żeby to był problem, zwłaszcza że góra słupa z wieńcem związana.
    Co się stanie ze zbrojeniem? Nic, wyobrażałem to sobie w ten sposób, że folia jest na te pręty nabita i ew. miejsce przejścia uszczelnione masą bitumiczną. No ale jeśli twierdzicie, że żelbet nie podciąga... to ja się będę bardzo cieszył, tylko w takim razie na jaką cholerę się wogóle daje izolacje poziome na betonowej w końcu ścianie fundamentowej?
    Coś mi tu nie pasuje...

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Zbigniew100
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Posty
    5.440
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Gdzieś czytałem ,że można ta izolację wykonać w "folii w płynie"

  12. #12

    Domyślnie

    dwa słupy wewnątrz domu bez izolacji poziomej od trzech lat oklejone płytą gipsową nie ma plam ani śladów wilgoci

  13. #13

    Domyślnie

    Wiem,że to stary wątek,ale u mnie kierbud kazał posmarować ten słup na wysokości funadementów folią w płynie. Ale ja mam inne pytanie. Taki słup to niezły mostek termiczny ciągnący ciepło w dół. Ja będe miał podłogówkę, może czymś odizolować płytę podłogową od tego słupa?

  14. #14

    Domyślnie brak izolacji na filarku pod słup

    W projekcie napisano żeby wypuścić startery zbrojenia słupów i filarków żelbetowych, czyli przy zalewaniu ław dojechać betonem do górnej wysokości ściany fundamentowej (w miejscu tego słupa) i pozostawić wystające zbrojenie do połączenia z słupami a w tym miejscu izolować dodatkowo folią w płynie jako brak możliwości przeprowadzonej ciągłej izolacji poziomej?
    Sory za tak prozaiczne być może pytania ale to moja pierwsza budowa i wolę mieć oko na wszystko.

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    SKUT13

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    216

    Domyślnie

    Przerywanie słupa jakąkolwiek izolacją może się źle skończyć. Może zupełnie zmienić schemat pracy słupa(przegub), a to już prosta droga do awarii.
    Odczepcie się więc od tych słupów i przyjmijcie, że konstruktorzy , którzy je projektują wiedzą co robią i skoro nie dali tam izolacji to ma jej tam nie być.
    Konstruktor, to brzmi dumnie

  16. #16

    Domyślnie

    Witam,
    u mnie jest taka sytuacja ze wg projektu lawa jest kompletnie izolowana a skrot do wykonania mozliwy to lanie lawy w ziemie.... jak to sie robi w praktyce?
    - slup jest "przeciety" (w sensie beton a nie prety) izolacja pozioma zarowno na lawie jak i na "wyjsciu" z wienca? (gzie sie go przecina a gdzie nie?)
    - czy w tym wypadku nie mozna lawy lac w ziemie bez jej izolacji z kazdego boku?
    - czym to najlepiej izolowac?
    =>nie mam opisu wykonania rdzeni zelbetowych
    Lawa w ziemie to pomysl wykonawcy... wydaje sie byc ok ale nie jestem pewny tego zabezpieczenia... dwa: teren wg badania nie jest dobry aczkowiek u "dalszych sasiadow" byly jakis problemy z woda bo stara studnie wykopali czy cos tam (szczeg nie znam)
    Nie wykluczam drenazu
    Pozdrawiam,
    Przemek

  17. #17

    Domyślnie

    Izolacja pionowa na słupie do wys, ~ "0,00" np. Izohan WK2+. Niec nie przecinamy a taki słup czy trzpień w nieskończoność kapilarnie nie podciągnie.
    aedifico
    "...Zadziwiające, że składniki dobrego i złego betonu są dokładnie takie same, a jedynie umiejętności, poparte przez zrozumienie wykonywanych czynności i zachodzących procesów są odpowiedzialne za różnice."
    A.M. Neville "Właściwości betonu"

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Aedifico Zobacz post
    Izolacja pionowa na słupie do wys, ~ "0,00" np. Izohan WK2+. Niec nie przecinamy a taki słup czy trzpień w nieskończoność kapilarnie nie podciągnie.
    to slup na polaczeniu lawa-sciana fundamentowa jest takze nieprzeciety?...a mimo, ze lawa jest w ziemi jest to prawidlowe???
    Ostatnio edytowane przez przemek4net ; 25-10-2012 o 07:38

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał przemek4net Zobacz post
    to slup na polaczeniu lawa-sciana fundamentowa jest takze nieprzeciety?...a mimo, ze lawa jest w ziemi jest to prawidlowe???
    Nie wolno żadnych elementów konstrukcyjnych przecinać a jak zaizolujesz słup/trzpień ze ścianą fundamentową pionową izolacją to nic nie będzie podciągać.
    aedifico
    "...Zadziwiające, że składniki dobrego i złego betonu są dokładnie takie same, a jedynie umiejętności, poparte przez zrozumienie wykonywanych czynności i zachodzących procesów są odpowiedzialne za różnice."
    A.M. Neville "Właściwości betonu"

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał Aedifico Zobacz post
    Nie wolno żadnych elementów konstrukcyjnych przecinać a jak zaizolujesz słup/trzpień ze ścianą fundamentową pionową izolacją to nic nie będzie podciągać.
    dziekuje za odp
    to w tym momencie izolacja pozioma samej sciany jak i poziomjej pomiedzy lawa a sciana ma taki sobie sens bo bedzie ciagnac z nieizolowanej od dolu lawy do sciany? Nie jest to wada "dyskwalifikujaca" lanie lawy w dziure jezeli wystepuja slupy zelbetowe?
    Pytanie 2:
    ekipa lejaca fundamenty powinna takze wykonac slupy (czyli wynikiem ich pracy powinny byc fundamenty i wystajace n metrowe betonowe slupy?
    Pozdrawiam,
    Przemek
    P.S.
    chodzi mo o rozwiazanie wystarczajaco dobre, praktykowane, bedace wypapadkowa wymaga jakosciowych i ceny (nie musi byc najlepsze pod sloncem jezeli wystarczajaco dobre jest tansze)
    Ostatnio edytowane przez przemek4net ; 25-10-2012 o 12:52

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony