dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 3
Pokaż wyniki od 41 do 47 z 47
  1. #41

    Domyślnie

    Powiem że jestem nieco zdziwiony że nie można takich słupów izolować papą. Nie pamiętam gdzie, ale znalazłem informacje że słupy przenoszą głównie obciążenia statyczne i że pozioma izolacja z papy im nie zaszkodzi, bo tu i tak ciągłości betonem nie zachowamy, dlatego jest ciągłość zbrojenia. Ale teraz już sam zgłupiałem. Mam natomiast masę KMB Botamenta BM92, jest to bitumiczna masa dwuskładnikowa (masa + proszek). Czy izolacja czymś takim była by lepsza od papy? A pionowo też wypadało by izolować czy tylko poziomo? Beton będę stosował na pewno B25 jeśli nie B30 nawet

  2. #42
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.383

    Domyślnie

    Cytat Napisał dedert Zobacz post
    Powiem że jestem nieco zdziwiony że nie można takich słupów izolować papą. Nie pamiętam gdzie, ale znalazłem informacje że słupy przenoszą głównie obciążenia statyczne i że pozioma izolacja z papy im nie zaszkodzi, bo tu i tak ciągłości betonem nie zachowamy, dlatego jest ciągłość zbrojenia. Ale teraz już sam zgłupiałem. Mam natomiast masę KMB Botamenta BM92, jest to bitumiczna masa dwuskładnikowa (masa + proszek). Czy izolacja czymś takim była by lepsza od papy? A pionowo też wypadało by izolować czy tylko poziomo? Beton będę stosował na pewno B25 jeśli nie B30 nawet
    Oczywiście to beton działa na ściskane, więc papa w tym miejscu raczej nie spowoduje, że chałupa się zawali. Ale nie jest to zgodne ze sztuką. No i papa nie zawsze szczelnie opatuli samo zbrojenie.
    Podobnie masy KMB - bitumy nie tworzą z betonem monolitu.
    Do tego typu zadań służą szlamy cementowe. Odpowiednio zastosowany tworzy z betonem jednorodne połączenie. Samruje się tym też część pręta zbrojeniowego tworząc bezpoinową hydroizolację na styku. Poszukaj szlamu dedykowanego do dużych obciążeń (bo są też wersje bardziej elastyczne, które lepiej mostkują rysy, ale pod dużym obciążeniem mogą nie zapewnić ciągłości hydroizolacji).
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  3. #43

    Domyślnie

    Tylko wiem że takie szlamy są drogie, sprzedawane najczęściej w dużych wiadrach więc średnio mi się widzi kupowanie je pod dwa słupy. Mam natomiast Botament BM92 oraz Ardex 7+8 (szlam ale elastyczny)

  4. #44

    Domyślnie

    Cytat Napisał maaszak Zobacz post
    No i papa nie zawsze szczelnie opatuli samo zbrojenie.
    ... szlamy cementowe. Odpowiednio zastosowany tworzy z betonem jednorodne połączenie. Samruje się tym też część pręta zbrojeniowego tworząc bezpoinową hydroizolację na styku. .
    A czy izolacja ma opatulić? Bo w kilku słupach zrobiłem tak że w miejscach prętów zrobiłem nacięcia X, nałożyłem papę, zgrzałem to opalarką prz prętach, dodatkowo naozylem małe kwadraciki papy i też zgrzałem oraz na końcu zasmarowalem masą KMB. Czy szlam tworzy jednorodne połączenie? Wydaje mi się że jak słup będzie chciał pracować to i tak rysa pojawi się w miejscu styku ze szlamem.

  5. #45
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.383

    Domyślnie

    Cytat Napisał dedert Zobacz post
    A czy izolacja ma opatulić? Bo w kilku słupach zrobiłem tak że w miejscach prętów zrobiłem nacięcia X, nałożyłem papę, zgrzałem to opalarką prz prętach, dodatkowo naozylem małe kwadraciki papy i też zgrzałem oraz na końcu zasmarowalem masą KMB. Czy szlam tworzy jednorodne połączenie? Wydaje mi się że jak słup będzie chciał pracować to i tak rysa pojawi się w miejscu styku ze szlamem.
    Styk betonu i pręta zbrojenia też należy uszczelnić. W jednym procesie (fakt, trzeba się trochę nawcierać masy) nanosi się szlam na beton i stal tworząc jednolitą bezspoinową izolację. Z papą też można, ale jak widać wyaga to kilku dodatkowych kroków i też da radę, tylko nie ma pewności, czy papa się dobrze zgrzała. Niedogrzanie czy przegrzanie papy to ryzyko przecieku.
    Oczywiście, że jak będzie pracować to peknie, zresztą widać na wielu budowach jak majstry te pręty sobie różnie wyginają (takich majstrów trza pogonić). Po zalaniu betonem trzpień pracuje już jako jedna całość.

    Szlamy najczęsciej są w proszku we workach po 25kg. Na słupy zużyje się 2-3kg. Ale cena za cały worek to ok 130-230 PLN (szlam sztywny) od markowych producentów - fakt to drożej niż dysperbit... ale w kontekście całej hydroziolacji to chyba nie tak dużo.
    Sam zastanawiam się czy u siebie nie położyć od razu na całej ławie szlamu zamiast docinki papy między trzpeniami to stosunkowo mniej odpadu będzie.
    Ostatnio edytowane przez maaszak ; 20-05-2020 o 01:50
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  6. #46
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Apacer
    Zarejestrowany
    Mar 2019
    Skąd
    Polkowice
    Kod pocztowy
    59-101
    Posty
    411

    Domyślnie

    Ja na ławę dawałem 2x papę papierową klejoną lepikiem na zimno, dopiero na murach fundamentowych kleję termiczną , a pod słupami (ponad 20 sztuk) szlam.

  7. #47

    Domyślnie

    U mnie wykonawca zapomniał o słupach i do dwóch wstrzeliwał zbrojenie do ławy na kotwy chemiczne i tutaj jest pytanie czy to jest prawidłowo ?Ciągłości zbrojenia raczej nie ma.

Strona 3 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony