dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 47
  1. #1
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar szczukot
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Dobra Szczecińska
    Posty
    4.786

    Domyślnie Jakie instalacje "elektryczne" warto zrobic ?

    Witam
    Robiac szeroko pojeta instalacje elektryczna co warto zrobic ?
    - elektryka
    - siec komputerowa
    - alarmowka
    - awaryjne zasilanie pieca,komina i ewentualnie komputerow
    - instalacja antenowa
    - domofon
    cos jeszcze ?

    Fantom
    Informacje na temat listy wykonawców (zachodniopomorskie) : http://forum.muratordom.pl/group.php...message1058373
    Informacje o hurtowniach (Szczecin) : http://forum.muratordom.pl/group.php...cussionid=3034

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar daggulka
    Zarejestrowany
    May 2006
    Posty
    15.932
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    319

    Domyślnie

    To może ja z autopsji , czego u nas zabrakło:

    Instalacja tv .... prawie wcale nie korzystamy .... ale czasem wiadomości trza obejrzeć :
    - jeśli masz w planach kilka odbiorników tv w różnych pokojach , czyli jesli bierzesz satelitkę (cyfrę+ , bo tylko tam można rozdzielić sygnał) , to musisz mieć gniazdko telefoniczne w każdym pokoju w którym chcesz odbierać cyfrę
    - chcemy kupić plazme na ścianę ..... i już teraz styki mi sie palą, jak ukryć kable ..... bo zrobiliśmy instalację do tv w listwach po podłodze

    Pamiętaj także o gniazdkach na zewnątrz domu - przydają się , np. do podłączenia kosiarki

    Nic więcej mi sie nie przypomina ...widać wszystko mam
    kto szuka ..... ten znajdzie ......

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) ENCYKLOPEDIA LINKÓW Avatar cieszynianka
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    13.035

    Domyślnie

    Jeśli planujesz jakieś oświetlenie drogi między bramą i garażem to kable do tego trzeba wyprowadzić.

    Do bramy też zasilanie

  4. #4

    Domyślnie

    My mamy jeszcze pociagniety na zewnatrz przewod do kablowki. Moze kiedyc podciagna wiec bedzie jak znalazl oraz kabel telefoniczny. Mysle, ze telefon bedzie predzej niz kablowka.
    Mozna jeszcze dolozyc odpowiedni uziom(np.fundamentowy) jesli nie jest juz za pozno i ewentualnie inst. odromowa.
    Wszystko jednak zalezy od indywidualnej potrzeby.

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    __Marek

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Skąd
    Bydgoszcz
    Posty
    243

    Domyślnie

    - kamery: do kamer IP wystarczy skrętka komputerowa . Korytarz na poddaszu, korytarz na parterze, garaż, rzut oka na tył domu, wjazd i bramkę, z dwie z dystansu na dom i z dowolnego miejsca na świecie widzisz co się dzieje w domu i na ogrodzie. Rejestratory najczęściej są na 4 lub 8 kamer.

  6. #6

    Domyślnie

    oprócz elektryki położyliśmy:
    1. kable do głośników/ kina domowego w salonie i sypialni
    2. na zewnątrz kabel do tv, internetu, telefonu, prąd, domofonu, elektromagnesu
    3. kable do kamer

  7. #7

    Domyślnie

    Zasilanie do bramy , zewnętrzne oświetlenie wzdłuż ścieżek, zasilanie do pompy wody na ogrodzie ( lub do podkaszarki elektrycznej) .
    Wewnątrz : instalacja do głośników, drugi domofon na piętrze, zmierzchowe sterownie oświetleniem w podbitce , kabel do czujnika pogodowego , sterowanie zegarowe dla grzałki w zasobniku wodnym, sterownie oraz zasilanie na strychu do panela słonecznego, oświetlenie i zasilanie strychu kabel telefoniczny w każdym pokoju, dodatkowy kabel koncentryczny zakończony na strychu ( w razie konieczności montażu satelity) + kabel komputerowy na strychu ( dla satelity lub telefonu via radio) .

  8. #8

    Domyślnie

    Przewody do sterowania bram garażowej i wjazdowej abyś chcąc wstawić kosiarkę do garażu nie szukał pilota. Jeśli nie widzisz z domu czy brama garażowa jet zamknięta to przewody do lampki sygnalizacyjnej zamknięcie bramy umieszczonej w domu.

  9. #9
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar AskaK
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Posty
    738
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    139

    Domyślnie

    My zapomnieliśmy o kabelkach do wentylatorów wspomagającyh wentylację w łazienkach.
    RANCZO - Nasz Dziennik
    comentatos ranczos

    12 stycznia stał się mały,wielki cud...

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) ENCYKLOPEDIA LINKÓW Avatar cieszynianka
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    13.035

    Domyślnie

    Cytat Napisał AskaK
    My zapomnieliśmy o kabelkach do wentylatorów wspomagającyh wentylację w łazienkach.
    My też, ale na szczęście opamiętaliśmy się przed płytkowaniem i zostały dorobione

  11. #11

    Domyślnie

    powiedzcie mi czy można te kabelki tzn: prąd do bramy, domofon, kablówka, telefon wykonać wkopując rurkę w ziemi i je poprostu przeciągnąć czy bedą zakłócenia jak bedą w jednej rurce?

  12. #12

    Domyślnie

    Teoretycznie tak.
    Praktycznie, zależy jaka długość i jaki prąd tym kablem do bramy.
    Sygnałowe puściłbym osobno i zasilające też osobno, chociażby ze względów bezpieczeństwa.
    Nie pociągnąłem kabli do basenu i oczka wodnego.Teraz kopię rowy.
    JEŚLI CHCESZ ABY BYŁO ZROBIONE DOBRZE,ZRÓB TO SAM.

  13. #13

    Domyślnie Re: Jakie instalacje "elektryczne" warto zrobic ?

    Jeśli masz taką możliwość to do instalacji teletechnicznych zastosuj rurki (i to duże!). Technika się rozwija.

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar szczukot
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Dobra Szczecińska
    Posty
    4.786

    Domyślnie

    No i w trakcie prac przypomniala sie kolejna rzecz : kabel do oswietlenia numeru domu

    Fantom
    Informacje na temat listy wykonawców (zachodniopomorskie) : http://forum.muratordom.pl/group.php...message1058373
    Informacje o hurtowniach (Szczecin) : http://forum.muratordom.pl/group.php...cussionid=3034

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał szczukot
    No i w trakcie prac przypomniala sie kolejna rzecz : kabel do oswietlenia numeru domu

    Fantom
    tez to mam, ale o mały włos przeoczyłbym kabelek do dzwonka przy drzwiach i oświetleni przed drzwiami frontowymi, za to dałem na zewnątrz skrętkę dla czujnika zmierzchowego oswietlenia schodów wewnętrznych, w dwóch miejscach skrętka pod ew. czujnik do pogodówki pieca c.o.

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar szczukot
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Dobra Szczecińska
    Posty
    4.786

    Domyślnie

    Cytat Napisał edde
    Cytat Napisał szczukot
    No i w trakcie prac przypomniala sie kolejna rzecz : kabel do oswietlenia numeru domu

    Fantom
    tez to mam, ale o mały włos przeoczyłbym kabelek do dzwonka przy drzwiach i oświetleni przed drzwiami frontowymi, za to dałem na zewnątrz skrętkę dla czujnika zmierzchowego oswietlenia schodów wewnętrznych, w dwóch miejscach skrętka pod ew. czujnik do pogodówki pieca c.o.
    Ja dzwonka przy drzwiach nie robie. Tylko przy furtce (domofon itp).

    Fantom
    Informacje na temat listy wykonawców (zachodniopomorskie) : http://forum.muratordom.pl/group.php...message1058373
    Informacje o hurtowniach (Szczecin) : http://forum.muratordom.pl/group.php...cussionid=3034

  17. #17

    Domyślnie

    nie wiem czy było, ale wrzucę: wyjście na zewnątrz do zasilania centralki systemu nawadniania,
    poza tym jedno lub dwa gniazda na zewnątrz , bo czasem coś trzeba zasilić, a nie chce się latać z przedłużaczem,

  18. #18

    Domyślnie

    Podnoszę. Jeśli jest podobny temat to proszę podlinkujcie.

    O jakich jeszcze wyprowadzeniach warto pomyśleć?
    Poza wymienionymi wyżej ja mam na liście radio podtynkowe w łazience.
    Co jeszcze??

  19. #19

    Domyślnie

    Można dodać ewentualne zasilanie budynku ( gospodarczego, garażu, altany itp) którego teraz nie ma ale może być w przyszłości. Wtedy tylko skrzynka przyłączeniowa przy ścianie domu i kabel pod ziemią, no i miejsce w rozdzielnicy z tzw rezerwą. Można zastosować oświetlenie awaryjne automatyczne LED na bezpieczne napięcie (12, 24 V) w newralgicznych miejscach takich jak łazienki, klatki schodowe, piwnice, kotłownie, kanał w garażu, wszędzie tam gdzie nagły brak oświetlenia podstawowego może być niebezpieczny lub szczególnie uciążliwy. Tak a propos kanału w garażu (jeśli ktoś taki posiada) to warto w nim mieć gniazdka 230V i włączniki hermetyczne oraz gniazdo zasilania do przenośnego oświetlenia 12/24V. Warto zrobić zasilanie dla zewnętrznych ozdób świątecznych np choinki z włącznikiem wewnątrz domu. Kabel dla czujnika pogodowego w ogrodzie lub na dachu dla stacji pogodowej. Oświetlenie tarasu, balkonu, zasilanie do sterowania elektrycznymi roletami, albo wywiewnikami w połaci dachowej. Można też zastosować kamerę dookólną na kominie wentylacyjnym

  20. #20

    Domyślnie

    A i jeszcze są elektrycznie sterowane pergole (markizy czy jak tam je zwał) na tarasy

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony