dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1

    Domyślnie Dom przyszłości - jaki powinien być?

    Planuję wybudować dom który będzie energooszczędny, ekologiczny, zdrowy i przyjazny mieszkańcom, a jednocześnie supernowoczesny, utrzymany w stylu modernistycznym. Doradźcie na co zwrócić uwagę.

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar robert skitek
    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Skąd
    Mikołów
    Posty
    4.527
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    152

    Domyślnie Re: Dom przyszłości - jaki powinien być?

    Cytat Napisał piokrza
    Planuję wybudować dom który będzie energooszczędny, ekologiczny, zdrowy i przyjazny mieszkańcom, a jednocześnie supernowoczesny, utrzymany w stylu modernistycznym. Doradźcie na co zwrócić uwagę.
    energooszczędny - jak najmniejsza kubatura, zwarta bryła
    ekologiczny - energooszczędny j.w., z naturalnych materiałów, do których wytworzenia nie użyto dużo energii lub z takich, które można później łatwo zutylizować, wyposażony w instalacje ekologiczne jak wykorzystanie wody deszczowej. Generalnie słowo wytrych, do którego wiele koncepcji budowania domu można zaliczyć...
    zdrowy - naturalne materiały, prawidłowa wentylacja
    przyjazny mieszkańcom - hmm...? ja bym to nazwał pod ich styl życia zaprojektowany...
    supernowoczesny - chyba nie piszesz o stylu a o jakimś odjeździe na miarę XXI albo i XXIIw. ...
    w stylu modernistycznym - modernizm czyli "styl nowoczesny" to styl w architekturze narodzony w początkach XX w, więc prawie sto lat temu . Zakrawa to na żart, ale mówienie "w stylu nowoczesnym", to jakby chcieć w stylu historyzującym... Ale oczywiście wiem o co chodzi - wielu współczesnych projektantów czerpie z tego stylu pełnymi garściami. Chciałem tylko powiedzieć, że we współczesnej architekturze istnieje wiele nurtów hiper- i super-nowoczesnych w znaczeniu "budynków przyszłości", także takich, które wcale do modernizmu podobne nie są

    Ode mnie tyle, ale pewnie jeszcze ktoś coś dorzuci.

    powodzenia
    architekt - tak dla jasności
    architekta dom z prześwitem: blog, dziennik+komentarze
    już nie kawalerka...

    http://rsplus.pl/pub/logofm.gif mój osobisty (niekomercyjny) blog o domach, architektach i ich klientach

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar robert skitek
    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Skąd
    Mikołów
    Posty
    4.527
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    152

    Domyślnie

    Z jednej strony chcesz ekstrawagancję a z drugiej wpisanie się w krajobraz... do zrobienia - ale nie tak.
    Myślisz, że te domy wpisują się w naturalny krajobraz? Moim zdaniem nie - ich bryły są zwarte, dość wysokie i raczej agresywne. Chyba, że wpisaniem w krajobraz nazwać obłożenie całego domu refleksyjnym szkłem .
    Typowe "projekty dla odważnych" zawsze mnie śmieszyły...
    Ale wracając do rozwiązań: ten nadwieszony nad ziemią ma dodatkowe straty cieplne. W potężnie przeszklonych ścianach brak jakiejkolwiek ochrony zewnętrznej przed przegrzewaniem... Na pewno żadnego z tych domów ekologicznym nazwać nie można...
    Rozplanowanie pomieszczeń woła o pomstę do nieba! np w Twoim ulubionym sypialnia i pokój dziecka większe od pokoju dziennego... W każdym niewygodne schody zabiegowe. O reszcie cudownych rozwiązań w tych katalogowcach nie będę się rozpisywał...
    Niespotykana, awangardowa elewacja to jeszcze nie dobra architektura.
    architekt - tak dla jasności
    architekta dom z prześwitem: blog, dziennik+komentarze
    już nie kawalerka...

    http://rsplus.pl/pub/logofm.gif mój osobisty (niekomercyjny) blog o domach, architektach i ich klientach

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar robert skitek
    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Skąd
    Mikołów
    Posty
    4.527
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    152

    Domyślnie

    Jest mi bardzo miło że ktoś jednak chce pomóc. Bardzo cenne uwagi. Sam nie jestem architektem, więc nie wiedziałbym tego co tu piszesz. dzięki za wszelkie info. Tak naprawdę w każdym z tych budynków czegoś mi brakuje: albo jest za duży albo źle rozplanowany (też to zauważyłem). Chyba przyjdzie mi jeszcze poczekać na coś naprawdę ekologicznego i taniego nie tylko w budowie ale i eksploatacji. Poza tym ciekaw jestem czy te "ściany" ze szkła, to są z jakiegoś specjalnego (o większej izolacyjności cieplnej, przeciwsłonecznej, antywłamaniowej) - czy mogą zastąpić tradycyjne ściany? - raczej chyba nie. Przynajmniej na dzisiejszym poziomie rozwoju techniki budowlanej jest to raczej nieosiągalne. Z doświadczeń moich znajomych wiem że najtańsze w utrzymaniu (ekonomiczne) są domy zwarte, o jak najmniejszej powierzchni, z małymi oknami i z jak najmniejszą ilością mostków cieplnych. Jednak czuję że to nie dla mnie. Ja potrzebuję większej przestrzeni i dużo światła, dlatego okna "od podłogi do sufitu" są dla mnie niezastąpione. Na pewno też chcę mieć dom jednobryłowy, bez balkonów. Nie rozumiem czemu refleksyjne szkło nie wpisuje domu w otoczenie? Przecież odbija wszystko co jest wokół. Z bliska wygląda to jakby dom był przezroczysty. Aha i ciekawi mnie jeszcze czemu śmieszą cię projekty domów zwane "dla ludzi odważnych" ? Czy dlatego że odstępują od konwenansów i stereotypów? Domy prezentowane w wątku "nowoczesne domy - inspiracje" też zaliczają się do grona "domów dla odważnych" (moim zdaniem i pewnie wielu innych). Pozdrawiam.

    No właśnie albo za duży albo źle rozplanowany - dlatego, że to projekt typowy. Czyli nie dla Ciebie zaprojektowany! Uważasz te domy za ekologiczne i tanie? Ani w budowie ani w eksploatacji takimi nie będą.
    Szklenie może być izolacyjne ale nie osiągnie współczynnika jak dla ścian, no chyba że podwójne izolacyjne ściany - za nie zapłacisz więcej niż za całą resztę
    Ze szkłem refleksyjnym słuszna uwaga. Dlaczego nie wpisuje się w otoczenie jeśli jest lustrzane. Spójrz na budynki obłożone takim szkleniem (najczęściej biurowce). Zniknęły w otoczeniu? Nie. Elementy konstrukcji fasady, zabrudzenia...
    Oczywiście gdyby zastosować ukryte profile, odpowiednie duże tafle na niewielkim obiekcie to zniknie... Przy odpowiednim zaprojektowaniu może to być całkiem fajne (np w lesie ). Jednak niewiele wspólnego będzie miał z przezroczystością.
    Śmieszy mnie większość projektów katalogowych, a te "dla odważnych" zwykle mają tylko przeprojektowane elewacje żeby było "po nowoczesnemu" traktując ten styl podobnie do dawno przez firmy robiące katalogi opanowanych "po dworkowemu" czy "po romantycznemu" . No i ceny tych projektów - zdecydowanie już na poziomie projektów indywidualnych.
    Domy, które prezentujemy w wątku "nowoczesne domy - inspiracje" to realizacje wyjątkowe, niepowtarzalne, jednorazowe. Nie są to domy odważnych ludzi ale ludzi zdecydowanych mieszkać w domach odzwierciedlających czasy, w których powstały.
    pozdrawiam
    architekt - tak dla jasności
    architekta dom z prześwitem: blog, dziennik+komentarze
    już nie kawalerka...

    http://rsplus.pl/pub/logofm.gif mój osobisty (niekomercyjny) blog o domach, architektach i ich klientach

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar robert skitek
    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Skąd
    Mikołów
    Posty
    4.527
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    152

    Domyślnie

    Nie jestem architektem ale uważam że te projekty są jednak takie jak przedstawia je opis do każdego z nich. Według architektów biura projektowego Archipelag to właśnie kolekcja "Domy XXI" są najbardziej ekologiczne i przyjazne człowiekowi, więc nie wiem skąd te aluzje że tak nie jest. Zewnętrzne oględziny nie odzwierciedlają tego co jest w środku Radzę głębiej przyjrzeć się tym budynkom - polecam stronę i ew. kontakt z biurem projektowym http://www.domy21.pl/index.php
    odpisałem wcześniej na Twojego posta, który już zdążyłeś zmienić, na szczęście zdążyłem zacytować...

    Dlaczego nie są najbardziej ekologiczne i przyjazne człowiekowi już pisałem. Teraz zachowujesz się jak żywa reklama Archipelagu. Mnie te projekty nie interesują więc daruję sobie dalsze im przyglądanie się. Kontakt do nich mi też niepotrzebny. Jeśli jesteś zdecydowany, że to najekologiczniejsze i najtańsze domy pod słońcem to buduj.
    architekt - tak dla jasności
    architekta dom z prześwitem: blog, dziennik+komentarze
    już nie kawalerka...

    http://rsplus.pl/pub/logofm.gif mój osobisty (niekomercyjny) blog o domach, architektach i ich klientach

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar robert skitek
    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Skąd
    Mikołów
    Posty
    4.527
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    152

    Domyślnie

    Pytałeś na co zwrócić uwagę przy projekcie domu. Z tego powodu wziąłem udział w Twoim wątku.
    Dopiero później, biorąc pod uwagę Twoje wymagania, skrytykowałem projekty domów, które wskazałeś. Jeśli szukałeś tylko potwierdzenia Twojego zdania, to owszem - nie powinieniem się wypowiadać. I w sprawie tych projektów już nie będę. Ani słowem nie odniosę się do tego co o nich piszesz.

    Pracownie architektoniczne w Polsce to nie tylko firmy zajmujące się projektami katalogowymi. Ale w Twoim rozumieniu - tak, biorę pod uwagę większość znanych Tobie pracowni.
    Natomiast nie mam zamiaru chwalić się swoimi projektami. Przynajmniej nie tutaj - nie od tego jest to forum. Z drugiej strony nie wstydzę się ich i jeśli poszukasz, bardzo łatwo je znajdziesz.

    Ja pisałem o cenie projektu a nie jego realizacji. Przypomnę: cenie projektu katalogowego porównywalnej z ceną projektu indywidualnego.

    Mimo naszego nieporozumienia życzę Ci dobrych wyborów przy projekcie, udanej realizacji i przede wszystkim udanego życia w nowym domu.
    architekt - tak dla jasności
    architekta dom z prześwitem: blog, dziennik+komentarze
    już nie kawalerka...

    http://rsplus.pl/pub/logofm.gif mój osobisty (niekomercyjny) blog o domach, architektach i ich klientach

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar robert skitek
    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Skąd
    Mikołów
    Posty
    4.527
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    152

    Domyślnie

    Przy Twoich założeniach naturalnym dla mnie jest takie wyjście. Oczywiście możesz też to zrozumieć jako negatywne branżowe namawianie na droższe rozwiązanie. Twoja sprawa.
    Zapewniam, że w Polsce jest wielu zdolnych architektów młodego pokolenia zauważanych także w "wielkim świecie". Są to jednak niewielkie pracownie a nie "fabryki" sprzedające projekty jako wydawnictwa "na tony". No ale zagranicznych pracowni jeszcze więcej .
    Myślę też, że jeśli któryś z gotowych projektów Ci w pełni odpowiada, to także się nada - ewentualnie po adaptacji uwzględniającej w pełni Twoje wymagania. Próbowałem Ci jedynie zwrócić uwagę dlaczego projekty, które pokazałeś Twoich założeń moim zdaniem nie spełniają.

    To był mój ostatni post w tym wątku.
    Ostatnio edytowane przez Redakcja ; 16-10-2014 o 19:28
    architekt - tak dla jasności
    architekta dom z prześwitem: blog, dziennik+komentarze
    już nie kawalerka...

    http://rsplus.pl/pub/logofm.gif mój osobisty (niekomercyjny) blog o domach, architektach i ich klientach

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar T i A
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Posty
    770
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    22

    Domyślnie

    Chce kupic auto do jazdy po torze,lesie i pustyni.Stary,ale zeby wygladał jak nowoczesny.Z duzym silnikiem,ale zeby mało palił.Mam nadzieje ze mi doradzicie.

  9. #9
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar T i A
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Posty
    770
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    22

    Domyślnie

    200.000tys zl?
    1 milion?
    5 m?
    a moze 10m?
    Pierwsza rzecz to jakis kurs "zdecydowania" Ci potrzebny.Z tych informacji co podałes to nawet "za granica" Ci nie pomoga.Okresl sie jaki masz budżet poczatkowy,mozna podzielic budowe na kilka etepow(finansowych),ale od poczatku musisz wiedziec chcesz.

  10. #10

    Domyślnie

    Przepraszam że tak późno odpisuję. Co do wielkości mojego budżetu na dom to powiedzmy że 500tys. zł

  11. #11
    Senior Member FORUMOWICZ WIELKI SERCEMADMINISTRATOR FORUM Avatar Redakcja
    Zarejestrowany
    May 2001
    Posty
    4.682

    Domyślnie

    Jaki budować dom na rok 2021? Posłuchajcie, co mówią eksperci:










    Ostatnio edytowane przez Redakcja ; 16-10-2014 o 19:30
    Sprawy dotyczące forum: [email protected]
    murator.tv na YouTube: KANAŁ YOUTUBE

  12. #12
    Banned
    Wojtko55

    Zarejestrowany
    Feb 2015
    Skąd
    Bialystok
    Kod pocztowy
    15-814
    Posty
    204

    Domyślnie

    Oj trochę tego jest, ale trzeba obejrzeć

  13. #13
    Wybierz projekt z kolekcji Murator Projekty U nas możesz kupić projekt, ale także skorzystać z bezpłatnego doradztwa naszych specjalistów (architekta, kosztorysanta i doradcy kredytowego). Jesteśmy do Waszej dyspozycji. __ 22 59 05 555 www.projekty.murator.pl Polska

    Domyślnie

    Drodzy forumowicze,
    już niedługo - 18 listopada - zapraszamy na spotkanie w SZKOLE MURATORA
    http://muratordom.pl/szkola-muratora...82a%20Muratora
    To miejsce to prawdziwa kopalnia wiedzy dla wszystkich planujących budowę i budujących
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	szkola04.jpg
Wyświetleń:	3
Rozmiar:	92,8 KB
ID:	400320  
    Projekty Gotowe MURATOR

  14. #14
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Luxum
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-703
    Posty
    579
    Luxum - Wyposażenie nowoczesnych łazienek Nowoczesne wyposażenie łazienek i wnętrz według indywidualnego projektu. W DOWOLNYCH ROZMIARACH, FORMACH I KOLORACH : Umywalki Wanny Brodziki Meble łazienkowe Beton architektoniczny www.luxum.pl Cała Polska

    Domyślnie

    Dom przyszłości... Oczywiście powinien być szczęśliwy. Ale także jak większość zauważyła energooszczędny. Ale skoro mamy domy prefabrykowane, a niedługo będziemy mieli masowo produkowane przez drukarki 3D, to trzeba wspomnieć o czymś co wielu unika, także projektantów i architektów.
    Dom przyszłości, to dom skrojony na miarę. Nowe technologie pozwolą budować bryły idealnie odpowiadające naszym marzeniom i wyobrażeniom od domu idealnym.
    A wyposażenie wnętrz przyszłości, skrojone na miarę, na indywidualne zamówienie, z tradycyjnych i nowoczesnych, ekologicznych, trwałych materiałów już jest!
    https://luxum.pl/
    To nie sztuka wybudować nowy dom. Sztuka sprawić by miał w sobie duszę...

    http://luxum.pl/

    Awangarda wyposażenia wnętrz

    Zajrzyj osobiście lub wirtualnie do nowego salonu w Krakowie.
    Galeria Wnętrz Kreatywnych Luxum
    https://luxum.pl/wirtualny-spacer/



Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony