dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 23 z 23
Pokaż wyniki od 441 do 452 z 452
  1. #441
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Basia_KRK
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Kraków
    Posty
    2.527
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    270

    Domyślnie Koniec sierpnia, a prace ogrodowo-brukarskie nadal trwają...

    Nawet nie wiem kiedy zrobił się koniec sierpnia... a w zasadzie wakacji
    Całe wakacje minęły nam przy pracach ogrodowo-brukarskich. Powoli, ale to bardzo powoli widać światełko w tunelu, że niebawem uda się to skończyć. Obstawiam jeszcze jakieś 2 tygodnie. Niestety deszczowa pogoda w Krakowie dała nam w kość, zwłaszcza przy pracach ziemnych, które musiały być wykonane przed brukarskimi..

    Lubicie zdjęcia, prawda? Zatem zamieszczam kilka zdjęć z dotychczasowych postępów.

    Libet Impressio Trawertyn Bianco wygląda naprawdę super!! Uwaga! tak, jak piszą w instrukcji układania trawertynu: płyty różnią się trochę wymiarowo między sobą i trzeba bardzo dokładnie i starannie je układać, zwłaszcza przy fudze takiej, jak nasza: 5mm.



    Palisady splitowane czekają na swoją kolej - będą z nich układane schody i donice przy tarasie (po obu jego stronach). Donice będą miały poziom równo z trawertynem - niewątpliwie da to ciekawy efekt powiększenia przestrzeni tarasu.
    Na ogrodzie poziom ziemi znów się częściowo kształtuje, ale tak jak wspominałam - wszędobylskie kałuże, bardzo utrudniają prace



    Pierwsza donica już jest Z moich obserwacji wynika, że ciężko układa się te palisadki... Nie zapomnijcie o kabelkach do późniejszego poprawadzenia oświetlenia (roślinności, samch stopni, itp.). Teraz pozostało tylko usunąć kamienie, uzupełnić ziemią i posadzić roślinki



    A jak się mają prace brukarskie? Zaczynamy od pierwszego chodnika od strony zachodniej elewacji.
    Przed i po - szybko poszło
    Hit sezonu wakacyjnego - zimowa łopata do odśnieżania A co, każde narządzie pracy jest dobre.



    I z drugiej strony tej alejki - jest wejście do domu - to na razie jakiś koszmar



    Iiiiiii na koniec, dla wytrwałych...... jest i nasza furtka - wygląda super! Moje ulubione stwierdzenie znajomych i rodziny: "Niby widać, a nic nie widać" I o to właśnie chodziło.
    Ciekawe, czy ten stary lilak przetrwa tą całą przebudowę....



    Zapraszam do komentarzy pod tym linkiem: KOMENTARZE DO DZIENNIKA BASI I TOMKA

  2. #442
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Basia_KRK
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Kraków
    Posty
    2.527
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    270

    Domyślnie Podgrzewany podjazd, zamiast odśnieżania ;)

    A w zasadzie nie cały podjazd, tylko jeden jego fragment - zjazd do garażu.
    Cały czas obawialiśmy się jego stromizny - prace brukarskie nie pozostawiły złudzeń... Konieczny będzie system przeciwoblodzeniowy - trzeba założyć maty grzejne. W naszym przypadku, bardziej z obawy przed lodem, niż przed samym śniegiem, gdyż sam wjazd jest częściowo zadaszony i śnieg nie będzie na niego bezpośrednio padał.

    Musieliśmy dynamicznie działać, bo brak mat, wstrzymywał prace brukarskie. Rozpoznaliśmy rynek firm zajmujących się produkcją systemów przeciwoblodzeniowych, określiliśmy koszty wykonania całej instalacji oraz terminy realizacji zamówień. Na tej podstawie został wybrany faworyt - firma ELEKTRA i ich maty grzejne SnowTec™. Wszystko zamówiliśmy w firmie ELTOM z Nowej Soli, gdyż mieli najszybsze terminy realizacji zamówienia i najfajniejszą obsługę, a co za tym idzie najlepszą cenę. Pozdrawiam Pana Dawida www.ogrzewanie-elektryczne.pl

    Zatem zaczynamy



    Montaż mat grzejnych okazał się bardzo prosty. Sam system przeciwoblodzeniowy ułożony pod podjazdem do garażu, składa się z mat grzejnych (przewodów) oraz sterowania. Instaluje się go na głębokości kilku cm pod powierzchnią kostki brukowej.

    W podjeździe, wystarczy ogrzewać jedynie pasy jezdne (o szerokości 0,6 m) pod koła samochodu, układając równolegle dwie maty w odstępie odpowiadającym rozstawowi kół.
    Po wcześniejszym zaprogramowaniu, system nie wymaga od użytkownika w zasadzie żadnej obsługi. Sterownik włącza go automatycznie, na podstawie pomiaru wilgoci i temperatury na powierzchni podjazdu. Specjalny czujnik wykrywa wilgoć wraz z rozpoczęciem opadów śniegu. Ogrzewanie wyłącza się, jeśli tylko powierzchnia podjazdu jest dostatecznie sucha.

    Instalacja przeciwoblodzeniowa ELEKTRA SnowTec:






    Jeżeli interesuje Was ten temat, to zobaczcie program Maja w Ogrodzie poświęcony ochronie przed śniegiem i lodem - nie tylko na podjazdach



    Więcej zdjęć znajdziecie na moim blogu: przebudowadomu.blogspot.com

    Zapraszam do komentarzy pod tym linkiem:
    KOMENTARZE DO DZIENNIKA BASI I TOMKA

  3. #443
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Basia_KRK
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Kraków
    Posty
    2.527
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    270

    Domyślnie Pierwsze roślinki w ogrodzie :)

    I jeszcze słów kilka o roślinach, bo pojawiły się w postach pierwsze zdjęcia Powoli zaczynamy obsadzanie. Na jesień chcielibyśmy zasadzić rośliny w okolicy tarasu. Działamy sami, bez projektanta, no i oczywiście z nieodzowną pomocą Forum Muratora

    Proszę bardzo - przed i w trakcie Obsadzanie jeszcze nie skończone









    Jeżeli chodzi o trawy, to są posadzone (patrząc od najwyższych przy ogrodzeniu):
    1. Miskant Chiński 'Rotsilber'
    2. Nie wiem - muszę sprawdzić (takie jasne biało-zielone)...
    3. Imperata Cylindrica 'Red Baron'
    4. Rozplenica
    5. Avena Wieczniezielona
    6. Po lewej stronie: Mozga Trzcinowata 'Variegata'
    7. Gaura Lindheimera 'Rosy Jane' - to te różowe kwiatki - wyglądają jak związane na delikatnych nitkach trawy...

    Jeżeli chodzi o iglaki, to zakupiliśmy:
    Pinus Thunbergii 'Maijima'
    Razem z nimi w kompozycji, znajdą się prawdopodobnie wrzosy.

  4. #444
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Basia_KRK
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Kraków
    Posty
    2.527
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    270

    Domyślnie Sosny w donicach przytarasowych :)

    Kolejne nasze zdobycze roślinowe

    Do donic po lewej stronie ogrodu wybraliśmy Sosny Gęstokwiatowe 'Umbraculifera' (Pinus densiflora Umbraculifera), drzewa o pokroju płasokulistym. Delikatne, długie igły o barwie jasnozielonej, zebrane po dwie. Swoją wielkością i wyglądem przypominają nam chorwackie pinie. Mają też przepięknie mini-szyszki.





    Do porównania, przymierzyliśmy sosny z prawych donic: Pinus Thunbergii 'Maijima' - okazały się naprawdę malutkie, pomimo, że mają około 50 cm wysokości (bez doniczki).


  5. #445
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Basia_KRK
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Kraków
    Posty
    2.527
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    270

    Domyślnie Trawa nam pięknie rośnie :)

    Wczoraj minęło dokładnie dwa tygodnie od momentu posiania trawy w naszym ogrodzie - no tak, powoli możemy zacząć nazywać ten kawałek działki Naszym Ogrodem!! Wreszcie zaczynamy z niego korzystać! Ponad trzy miesiące prac ogrodowo-brukarskich i pojawiają się efekty tej ciężkiej pracy, a to nas bardzo cieszy!

    Tym razem pogoda nam wyjątkowo sprzyja. Trawa bardzo ładnie i szybko wzrasta - przez pierwszy tydzień było naprawdę ciepło, słonecznie, trawę codziennie wieczorem zraszaliśmy około 10 minut, w drugim tygodniu pojawił się deszcz delikatnie padający co dwa dni - po prostu idealnie! Co dwa dni usuwaliśmy też wszystkie liście i jabłka spadające z jabłoni Nie ma łatwo

    Efekt jest taki:

    Przed posianiem trawy:



    Tydzień później:





    Dwa tygodnie później (zdjęcie z wczoraj):





    Jeżeli chodzi o gatunek trawy, to wybraliśmy trawę Agro-Land: Diana. Wg producenta, mieszanka nadaje się na trawniki dekoracyjno-sportowe wytrzymałe na lekkie użytkowanie sportowe. Trawniki odznaczają się ładną kolorystyką. Znoszą lekkie użytkowanie sportowe. Nie mają dużych wymagań pielęgnacyjnych i nie wymagają częstego koszenia. Zastosowane w mieszance odmiany dobrze znoszą okresowe niedobory wody.
    Uwaga, którą przekazał mi jeden z ogrodników! Przy zakupie nasion trawy, koniecznie sprawdźcie datę produkcji!! Jeśli nasiona będą stare, późno zaczną wzrastać i w dodatku nie wszystkie wykiełkują.

    Aktualny skład mieszanki Diana (rok 2014):



    I na koniec jeszcze informacja dla wszystkich krakowskich miłośników roślinek - w najbliższy weekend (26-28.09.2014) w Krakowie odbędzie się 40. Jesienna Wystawa Ogrodnictwa 2014 - Centrum Targowe Chemobudowa Kraków S.A. ul. Klimeckiego 14.

  6. #446
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Basia_KRK
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Kraków
    Posty
    2.527
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    270

    Domyślnie Aktualizacja po zimie :-)

    Dziennik strasznie zaniedbany - to fakt pora więc na aktualizację po zimie.

    Od czego by tu zaczać... może od jesieni, bo na tym zakończyłam? Jesień była piękna, więc korzystaliśmy z niej w zasadzie do końca listopada. Trawa bardzo ładnie urosła i powoli zaczęła się zagęszczać. Jestem bardzo zadowolona z tej mieszanki DIANA - AGROLAND - nawet teraz na wiosnę widzę, że bardzo fajnie już wygląda.. Posadziliśmy też kolejne rośliny i zakupiliśmy fajny zestaw mebli ogrodowych na taras. Najbardziej cieszy mnie leżak a co... każdemu należy się chwila odpoczynku

    Kilka zdjęć:
















  7. #447
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Basia_KRK
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Kraków
    Posty
    2.527
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    270

    Domyślnie Piękna zima!

    W zimie też było ładnie! Ogród bardzo się zmienił. Białe płyty Trawertynu na tarasie bardzo się zabrudziły, z resztą już w końcówce jesieni były dość przybrudzone od liści orzecha, którego mamy na ogrodzie... Już to gdzieś pisałam na forum, ale powtórze także tutaj - następnym razem zdecydowałabym się na inny kolor tych płyt, np. grigio (jasny szary) - niestety te białe brudzą się w tempie błyskawicznym, jakoś nie przemyśleliśmy tego Trudno No chyba, że jak już trawa się zagęści całkowicie i wszędzie wysypiemy żwir lub korę, tym samym pozbędziemy się błota w ogordzie, to nagle taras nie będzie się tak brudził Oby





    W styczniu pojawiła się też u nas nowa lokatorka - 3,5 miesięcznia sunia - sznaucer olbrzym






  8. #448
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Basia_KRK
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Kraków
    Posty
    2.527
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    270

    Domyślnie Trawy ozdobne w ogrodzie po zimie

    Pobojowisko traw ozdobnych po zimie. Wiem wiem, nie zdążyłam ich związać w takie fajne snopki, ale zima mnie po prostu zaskoczyła



    A tu już wiosenne przycinanie i wykładanie gazetami pod grys/żwir granitowy:



    No i teraz czekamy, aż urosną:



    Zamówiłam wreszcie korę sosnową (frakcja 2-8 cm), od razu jest ładniej


  9. #449
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Basia_KRK
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Kraków
    Posty
    2.527
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    270

    Domyślnie Piwonie w ogrodzie

    Wracam do naszego ogrodu i roślinek
    Wklejam ku inspiracji kompozycje z piwonii i irysów czy też np. liliowców. Strasznie mi się spodobały i oczami wyobraźni widzę coś takiego u siebie pod orzechem Nasadzimy je w korze, zaraz przy linii z kostki - wzdłuż od pnia orzecha, do następnego drzewa - jabłonki.. Miejsce nie jest całkowicie zacienione, a jak nie ma jeszcze liści orzecha, to praktycznie w ogóle nie ma cienia, więc roślinki powinny dać radę.







    Źródło: peonysenvy.com

  10. #450

    Domyślnie

    witam cie
    widzę że działasz z ogrodem wiec kilka uwag zostawię
    1) inspiracje może atrakcyjne ale krótko sezonowe w naszym klimacie 2 tyg kwitną irysy i piwonie, piwonie w sierpniu ścinasz i ich nie ma a irysom wysychają w lipcu liście i odrobinę straszą
    2) w wątku o trawach pokazałaś najprawdopodobniej stipę Little Pony - to trawa która w naszym klimacie nie zimuje - wyjatkiem była ubiegła zima no i po tej widzę ze tez się odbije kilka kęp
    3) nie wiem kto ci projektował rabaty bo ta czarna szmata to szczyt lenistwa i niewiedzy - chwasty i tak rosną na niej i pod nią do tego zabija całe życie które jest w glebie ( weź się folia owiń szczelnie i spróbuj wytrzymać kilka dni - zwyczajnie zgnijesz jak nie dopuścisz do skóry powietrza i to samo robi ta czarna szmata)
    4) układ rabat i nasadzenia też wymagają ingerencji specjalisty lub ogrodnika amatora który ma swój ogródek ładny przez cały rok ( bez urazy ale to co masz obecnie nasadzone to słabo wygląda - żeby nie powiedzieć ze przez większa część roku straszy )
    5) rabata traw jest koszmarna cały rok tylko jesienią trawy prezentują się znakomicie na rabatach, do tego miskanty zagłusza pozostałe trawy a czerwony red baron się rozchodzi po rabacie jak peż i nie ma takiej opcji aby go utrzymać w linii !!! - ta rabata jest do zmiany bo to nie udana próba .
    6) rabatka z berberysami i sosnami mugo - chyba albo inna kosodrzewina + bukszpan złoty lub cis bo nie widzę dokładnie jest również do zmiany za 2-3 sezony mugo się rozrośnie i zajmie cały plac to samo z berberysami owszem można każda z nich ciąć ale to trzeba było jakoś zmyślnie posadzić żeby po cięciu były jakieś figury kolorowe z nich.- chwilowo to jest chaos
    7) żwirek daje się najlepiej do takich roślin które nie gubią liści kłosów czyli nie śmiecą bo posprzątanie takiego żwirku po wiaterkach lub jesienią gdzie nawlatuje liści to robota która niepotrzebnie traci ogrodnikowi czas!


    uff dużo uwag - ale popełniłaś dużo błędów (typowy początkujacy ogrodnik) - skonsultuj te uwagi z Elfir - może ona ci zaproponuje rozsądne nasadzenia żeby ogród wyglądał cały rok ładnie.

  11. #451

    Domyślnie

    a jeszcze jedno

    pod orzechem to zapomnij że cokolwiek ci urośnie - napewno nie byliny które lubią słońce - nie polecam sadzenia pod orzechem chyba ze ławkę tam można posadzić i kila donic!!

  12. #452

    Domyślnie

    Basiu coraz ładniej w ogrodzie, ale jak wspomniała moja poprzedniczka, nie wszystko udane.
    Napiszę ci moje uwagi ale nie jako krytykę, tylko wskazówki, aby pewnych błędów uniknąć.
    Trawa Red baron, rozrasta się kłączami, aby utrzymać ją w kupie, należy ją zadołować w donicy-przynajmniej na jakiś czas masz pewność, ze będzie w jednym miejscu siedziała. Póki korzenie nie wyjdą doniczką i nie poszybują poza.....

    Biało -zielona trawa- jest efektowna, ale ja po jednym sezonie letnim, walczyłam z nią cała jesień, zarosła mi jak perz całe rabaty.

    Brązowieją ci bardzo sosny, po zdjęciu trudno ocenić na ile jest to proces normalny a na ile spowodowany ''czymś'', najlepiej abyś podsypała nawozu przecie brązowieniu do iglaków, bo być może w donicy brak im substancji odżywczych, głownie potasu. Musisz poobserwować z bliska rośliny, czy nie ma na nich szkodników.

    Pod orzechem nic nie sadź, bo i tak nic nie urośnie, nawet gdyby nie miał liści. Na kilka metrów wokół orzecha jest ''strefa sucha'', bo on wyciąga cała wodę z gleby. U moich rodziców pod orzechem to nawet chwasty nie chciały rosnąć.

    No i współczuje sprzątania w żwirku....polecam dobry odkurzacz ogrodowy.

    domek cudny.
    Nasz dziennik budowy
    ''Nie ma krytyki szkodliwej, tylko brak krytyki przynosi szkodę''. Kisiel.

Strona 23 z 23

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony