dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 34 z 34
Pokaż wyniki od 661 do 670 z 670
  1. #661
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Edyta82

    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Skąd
    Jastrzębna Pierwsza
    Kod pocztowy
    44-338
    Posty
    1

    Domyślnie

    Dzień dobry,
    Zwracam się z ogromną prośbą o poradę, ponieważ już powoli brak mi sił.
    Muszę podzielić dom (bliźniak), jednak po wizycie geodety mam coraz większe wątpliwości, czy uda się to zrobić.
    Opis sytuacji: Dom (2 osobne wejścia) podzielony był od zawsze na dwie części, jednak w praktyce stoi on na jednej działce.
    Nie jest on identycznie taki sam z każdej ze stron, oraz rzekomo posiada jeden komin z dwoma wylotami.
    Po wizycie geodety usłyszałam, że nie podejmie się on wyzwania i nie podzieli działki, ponieważ z czymś takim jeszcze się nie spotkał.
    Jak pewnie wiadomo-bez podziału działki nie mam nawet po co iść do notariusza
    Proszę o odpowiedź co muszę zrobić, aby możliwie jak najszybciej przyśpieszyć proces podziału działki i czy w ogóle jest to możliwe.
    W załączeniu przesyłam trochę prymitywny (ale jednak rysunek domu).

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Bez tytułu.jpg
Wyświetleń:	49
Rozmiar:	26,6 KB
ID:	434972Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Bez tytułu.jpg
Wyświetleń:	49
Rozmiar:	26,6 KB
ID:	434972

  2. #662
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.275

    Domyślnie

    Budynek musi być podzielny płaszczyzną/płaszczyznami pionowymi po ścianie/ścianach bez otworów oraz posiadać osobne wejscia i osobne instalacje. Termin "płaszczyzny pionowe" oznacza że różni właściciele nie mogą mieszkać nad sobą. Nie każdy budynek jest podzielny.

  3. #663

    Domyślnie

    Dzień dobry!
    Witam jako nowy i od razu występuję z kłopotem .
    Sytuacja jak poniżej:
    Pan A jest właścicielem dwóch działek - działki 1 i działki 2.
    Na działce 1 Pan A stawia swój dom oraz budynki gospodarcze w tylnej granicy działki. Granica ta jest wspólna z działką 2.
    Po pewnym czasie obie działki kupuje Pan B, mieszka w domu na działce 1.
    Po dalszym czasie Pan B sprzedaje dom z działką 1 - kupuje Pani C. Działka 2 zostaje w rękach Pana B, aktualnie jest na sprzedaż i jestem nią zainteresowany.
    Udałem się do pani architekt aby obgadać temat, gdyż jestem zielony w tych tematach. Zwróciła uwagę na budynki gospodarcze w granicy, no to ja jej mówię:
    "- a wie pani, dowiedziałem się od Pani C, że Pan A PODOBNO (info ala plotka) zbudował najpierw te budynki na działce 1, a potem, aby uniknąć problemów z budynkiem w granicy, kupił działkę 2."
    Pani architekt na to, że ok, ale jeśli to prawda, to samo kupno działki 2 nie rozwiązało mu problemu i aby "zalegalizować" budynki w granicy, musiałby obie działki złączyć e jedną nieruchomość budowlaną. Inaczej mówiąc podział widoczny na mapkach jest podziałem geodezyjnym, a działka geodezyjna to nie to samo co nieruchomość budowlana (nieruchomość budowlana może składać się z kilku działek, dla których będą ustanowione osobne granice geodezyjne). I kazałą mi to zbadać.
    No to badałem, łaziłem po urzędach, wydziałach geodezji, budowlanych itp. Urzędnicy patrzyli jak na debila i chyba nie kumali o co mi chodzi. W końcu sam zgłupiałem i nie wiem czy źle pytam, urzędnicy ciemni, pani architekt przesadza? Czy ktoś może pomóc i chociażby potwierdzić, że taki przypadek może wystąpić?
    Dodam, że mam wgląd w księgi wieczyste działki 1 i działki 2 - każda działka ma swoją księgę i w każdej księdze występuje tylko ta jedna działka.
    Działka 2 nie wykazuje w księdze żadnych obciążeń.
    Działka 2 posiada wydane na wniosek Pana B aktualne warunki zabudowy. Jest załączona mapa zasadnicza, jest wyraźne rozgraniczenie z działką 1. Działka 2 jest na mapie oznaczona jako Bp.
    Na geoportalu wydaje się być ok, media w drodze, żadne dziwne media nie przechodzą przez działkę itp.

    Bardzo proszę o opinię kogoś kto coś wie na takie tematy.
    Pozdrawiam!

  4. #664

    Domyślnie

    Dzień dobry,

    Mam problem z nieuczciwym geodetą. Zleciłem mu wykonanie pomiarów powykonawczych, które fizycznie sporządził na początku roku 2019.
    Otrzymałem mapki, które wraz z resztą dokumentacji zgłosiłem do Inspektora Powiatowego celem zawiadomienia o zakończeniu budowy.
    Na tym etapie wszystko zostało potwierdzone. jednak do dzisiaj geodeta nie dopełnił formalność w Starostwie Powiatowym i niestety nie mogę otrzymać wypisu z ewidencji budynków. Z tego co zrozumiałem w Starostwie, dopóki geodeta nie wypełni operatu ( czy czegoś takiego) nie będzie to możliwe. Starostwo twierdzi, że nie ma mocy prawnych, aby zobligować do tego geodetę. Geodeta niestety zbywa mnie od lutego i obawiam się, że nie dopełni obowiązku.

    Czy jest jakiś termin, który by go obligował? Co mogę zrobić w tym temacie? Jakaś skarga? Niestety prośby i „groźby” nie przynoszą efektu
    Z góry dziękuje za wszelkie sugestie

  5. #665
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    len123456

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    Bydgoszcz
    Kod pocztowy
    85-002
    Posty
    25

    Domyślnie

    Witam Wszystkich serdecznie.
    Borykam się z takim problemem od 3 lat,mianowicie złożyłem w 2016 roku Wniosek do Urzędu Gminy w mojej miejscowości o przekształcenie pola ornego w wielkości 0,30 ha na Działkę Budowlaną i do dzisiejszego dnia nie dokonałem tego przerobienia.
    Stosując Wniosek do Urzędu Gminy o przekształcenie pola ornego na działkę budowlaną uzasadniałem się tym,iż w przyszłości bedę tam się budował.

    W 2016 roku dostałem odpowiedź z Urzędu Gimy cytuję:
    '' Z chwilą przystąpienie Gminy do prac urbanistycznych związanych ze
    zmianą
    miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wniosek będzie
    ponownie rozpatrywany''

    Od 2019 roku jest cisza- gdy moja kobieta poszła do Wójta który przyjmuje petentów raz w tygodniu, cytuję Wójta ''Wójt twierdzi,że są limity na budynki mieszkalne i usługi i kazał w przyszłym roku przyjść''.

    Mojej znajomej znajoma doradziła mi,że jeśli się chce wybudować nie trzeba przekształcać.
    Mówiła,że wystarczy złożyć wniosek o wydanie warunków zabudowy, albo o miejscowy plan i budować.
    I,że można podzielić i sprzedać z planem albo warunkami.

    Zwracam się do Państwa z wielką prośbą o pomoc co w takim momencie mam robić,aby zostało to przerobione na działkę budowlaną? Gdzie Wójt w 2019 roku cytuję ''twierdzi,że są limity na budynki mieszkalne i usługi i kazał w przyszłym roku przyjść''.

    Lecz co nam dadzą te Warunki Zabudowy-czy to przyśpieszy proces przekształcenia pola ornego na działkę budowlaną ?

    Pewien Pan z forum napisał cytuję :''Jest tam jedna opcja, ale musisz być rolnikiem posiadającym (lub dzierżawiącym) odpowiedni areał, i będziesz budował siedlisko (dom i zabudowania gospodarcze).''
    A drugi Pan z forum napisał cytuję :''Moja działka nie miała mpzp, wz nie dostałem, więc prywatnie uchwalono studium dla mojej działki.A następnie mpzp. Czas to 18 miesięcy, koszt 13,5 tyś zł. Zorientuj się kto jest w gminie planista i może też Ci zmienią mpzp...Gmina uchwała studium i mpzp raz na kilka/ kilkanaście lat. Planistka robiła mi to prywatnie tylko dla mojej działki.''

    Moje pytanie brzmi następująco do Szanownego Państwa czy jest jakiś sposób aby przeskoczyć te wszystkie decyzje i zamierzenia urzędników i przerobić w końcu te pole orne na działkę budowlaną,gdzie wniosek o to złożyłem 3 lata temu. Oraz co w takim momencie mam robić,aby zostało to przerobione na działkę budowlaną
    Bardzo proszę o pomoc Was Szanowni Państwo za co uprzejmie i serdecznie dziękuję.

    Z Poważaniem.Jan

  6. #666
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    iguan_21

    Zarejestrowany
    Aug 2020
    Skąd
    Wieliczka
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    1

    Domyślnie

    Dzień dobry,
    na początek pragnę się przywitać jako nowy użytkownik.
    Poszukuję porady w zakresie podziału działki a właściwie konieczności zapewnienia dojazdu do działki powstającej w wyniku tego podziału.
    Chcemy mniej więcej w połowie podzielić 30a działkę, na której w pierwszej części znajduje się budynek mieszkalny i garaż wolnostojący, w drugiej części, po podziale miałby powstać kolejny budynek jednorodzinny.
    Działka jest wąska a długa. Dom stoi pośrodku, z lewej strony odsunięty od granicy działki 4m, zgodnie z obowiązującymi przepisami.
    Garaż z tej samej strony odsunięty 3m od granicy działki (brak otworów okiennych). Do działki, która powstanie w wyniku podziału trzeba będzie oczywiście zapewnić dojazd. Jedyna możliwość to właśnie lewa strona działki między ogrodzeniem a domem. Rozmawialiśmy wstępnie z sąsiadem, który zgodził się odsprzedać nam pas szerokości swojej działki, wzdłuż naszej (na ten moment rozmawialiśy o 1m). W ten sposób przesuwamy ogrodzenie wgłąb działki sąsiada i uzyskujemy 5 m od budynku czyli min szerokość wymaganą na drogę (pytanie co w tej sytuacji z garażem bo tam uzyskamy wtedy 4m od granicy działki).
    Czy takie rozwiązanie w ogóle wchodzi w grę i można w ten sposób zrobić ten dojazd? Załączam mapkę, może prymitywną ale powinna wystarczyć.
    Pomarańczowymi x zaznaczyłem miejsce prowadzenia dojazdu.
    Bardzo proszę o poradę i z góry dziękuję.

    Bartosz
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	mapka.jpg
Wyświetleń:	17
Rozmiar:	79,2 KB
ID:	447285  
    Ostatnio edytowane przez iguan_21 ; 19-08-2020 o 10:26 Powód: złe zdjęcie

  7. #667
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.275

    Domyślnie

    Treść wnosić szkicowo na mapę ewidencji gruntów (budynki są ujawnione w EGiB czyli są na mapie. Musza być!) Z tą mapa idziesz do gminy, pytasz czy przy garażu może być przewężenie (widziałem różne sytuacje) .Jeśli tak, to działka sasiada do podziału, decyzja, notariusz ujawnienie w EGiB i KW. Jeśli nie - trzeba szerzej wydzielić - za zgoda sasiada czyli metry kwadratowe i kwota! Gdy stany są identyczne łączysz nowy kawałek ze swoją, dostajesz całkiem nowy numer działki, ujawniasz w EGiB i KW. Gdy są identyczne wpisy , dzielisz swoją na tył z dojazdem i swoją z budynkiem. W sumie zejdzie nawet rok. Zależy jak szybko w KW pokaże się nowy stan, no kiedy sąd wieczysto-księgowy dokona wpisu. Jakie ma moce przerobowe.

  8. #668

    Domyślnie Obliczanie powierzchni pod schodami

    Witam,

    Piszę z prośbą o pomoc. Jesteśmy na etapie odbioru technicznego segmentu od dewelopera. Otrzymałem finalne rozliczenie metrażu wykonane przez geodetę wynajętego przez dewelopera. Geodeta powołuje się na normę PN-ISO 9836:1997 (Dz.U. z 2012 r. poz. 462) - została zapisana również w akcie notarialnym.
    W rzutach wykorzystywanych do sprzedaży deweloper określił powierzchnię kotłowni na około 2,9m2. Zgodnie z przedstawionym poniżej rysunkiem widać że nie została wtedy ujęta powierzchnia pod schodami.
    W rozliczeniu końcowym powierzchnia pod schodami została w całości uwzględniona (3,35m2). Przeczytałem około 15 artykułów odnośnie pomiaru powierzchni użytkowej z pomocą normy PN-ISO z 1997 i dalej mam z tym problem.

    W jednym z artykułów znalazłem takie informacje:

    Według PN-70/B-02365
    Powierzchnia pomieszczenia ze skośnym sufitem
    - wysokości powyżej 2,20 m
    liczy się w 100 %,
    - wysokości od 1,40 m do 2,20
    m liczy się 50 %,
    - poniżej 1,40 m nie wlicza się
    do powierzchni pomieszczenia

    Według PN-ISO 9836:1997
    Powierzchnia pomieszczenia ze skośnym sufitem
    powierzchnię pomieszczenia liczy się w
    całości, zgodnie
    z powierzchnią jego podłogi, ale dzieli
    się ją na dwie części:
    - część o wysokości 1,90 m i więcej,
    - część o wysokości poniżej 1,90 m,
    która może być zaliczona wyłącznie do
    powierzchni pomocniczej (według § 72
    ust. 1 WT-2002*)



    Dodam tylko że powierzchnia użytkowa wg normy z 1997 dzieli się na użytkową podstawową , użytkową pomocniczą oraz użytkową usługową. W każdym artykule różnie interpretowane skosy poniżej 1,9m. Czy jest to rzecz umowna???

    Moje pytani brzmi:

    Czy deweloper słusznie zaliczył powierzchnie pod schodami do finalnego rozliczenia metrażu . Rozważam wynajęcie geodety ale nie chce się pakować w kolejne koszta jeżeli nie mam podstaw, a deweloper ma prawo tak to policzyć.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	forum geodezyjne pytanie.jpg
Wyświetleń:	19
Rozmiar:	75,6 KB
ID:	448474

  9. #669
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    kasia20337

    Zarejestrowany
    May 2018
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    2

    Domyślnie Proszę o podpowiedź

    Witam,
    Mam działkę w gminie 560m2
    Działka na planie przestrzennego zagospodarowania jest podzielona na połowę, jest zapis na jednej ze stron działki mm (zabudowa jednorodzinna wymaga 800 m2 działki) natomiast druga część działki jest położona na terenach mu3 ( zabudowa jednorodzina wymaga 1500m2 działki) mamy możliwość odkupienia części działki od sąsiada po stronie mm tylko nie wiem ile tak naprawdę metrów mamy odkupić dobić do 800m2 czy 1500m2? I czy będzie możliwa budowa domu jednorodzinnego na całej działce?

  10. #670

    Domyślnie

    Witam w 2020 roku otrzymałam dzialke rolną 1ha 38, jest to klasa ziemi IIIa /b postanowilam wybudowac dom na kawalku dzialki ,wystąpiłam o warunki zabudowy do gminy(w gminie nie ma.planu zagospodarowania)otrzymałam warunki i mogę budować dom na działce jako rolnik budowa zagrodowa .Mam pytanie czy po upływie 5 lat od otrzymania dzialki mogę wytyczyć mala dzialke przykładowo 20 arów którą przeznaczyłabym na sprzedaż na dokonczenie budowy tylko chodzi mi tu o to by ta działka stała się budowlana gdyż mogłabym pozyskać większe pieniądze niż za rolną.jak wygląda cala procedura mógłby mi ktoś w skrócie wyjaśnić.

Strona 34 z 34

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony