dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 48
  1. #1

    Domyślnie Dylatacje a podlogowka.

    Sluchajcie czy ktos moze nnie oswiecic jak zrobic podlogowke bez dylatacji. Salon 8 na 6 m. Wszyscy mi wciskaja, ze dylatacja przy ogrzewaniu pod. to rzecz niezbedna ( grozba popekania)
    Decyduje sie na ekipe (stan surowy) i ogladalem dom juz przez nich wykonany. Przy okazji zauwazylem naprawde potezne powierzchnie z podlogowka i zero dyletacji. Spytalem wlasciciela co i jak- Byl mocno zdziwiony jakie dylatacje ? Moze niewiedza ale gosc mieszka juz 4 sezon
    A podlogi piekniutkie i bez popekan. Jak to jest.

  2. #2

    Domyślnie

    Również mam wrażenie że z tymi dyletacjami to przesada. Ale oczywiście u siebie zrobiłem dyletacje
    Na wszelki wypadek????!!!

  3. #3

    Domyślnie

    PADI dylatowanie powierzchni betonowych jest niezbędne, w celu zapobieżenia powstawaniu rys skurczowych. Innymi słowy pokazujemy np. jastrychowi gdzie ma pęknąć? lepiej niech to robi pod kontrolą niż samoczynnie np. pod płytkami terakoty, czy inna okładziną wierzchnią.

    Zawsze można sobie poczytać Normy.

    Jeśli podłoga nie ma być ogrzewana i jest wewnątrz budynku wystarczą pola:4/5. Ale jeżeli byłby to taras, lub podłoga ogrzewana to: 3/3 to MAX

  4. #4

    Domyślnie

    Ponieważ sam przymierzam się do podłogówki to zbieram wszelkie informacje na ten temat. Wszędzie podają, że maksymalna powierzchnia bez dylatacji to 30 sqm. Na wszelki wypadek nie będę eksperymentował na własnym salonie
    ppp.j

  5. #5

    Domyślnie

    i słusznie, Panie Kolego!

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał mik99
    i słusznie, Panie Kolego!
    A jak najoptymalniej pod wzgledem wizualnym zrobic takie ,, kontrolowane pekniecia,,. Terakota ukladana na wzor parkietu.

  7. #7

    Domyślnie

    Nie wiem, jak zaplanować wzór parkietu (terakota)to zadanie raczej dla plastyka, ale dylatacje muszą być pezeniesione przez wszystkie warstwy do góry, wtakiej samej szerokośći i w tym samym miejscu ( płytka, spoina).
    Często na podłożach z wykonanymi instalcjami ogrzewania podłogowego wykonywanych potem przez inne firmy, zajmujące się wierzchnimi warstwami wykończeniowymi; wykonuje się projekt rozlokowania nie tyle rurek co samych dylatacji, co pozwala później zaplanować wzór okładziny na posadce.
    To jest kompromis jaki trzeba niestety ponieść, ale warto.
    Projekt może być wykonany samodzielnie istotny jest podział pomieszczenia na pola grzejne i wynikające z tego szczeliny dylatacyjne

  8. #8

    Domyślnie

    Przerabiam ten problem od jakiegoś czasu. Nie byłam za bardzo przewidująca wcześniej, a właściwie to wybrałam rodzaj i sposób kładzenia płytek wykluczający wyprowadzenie dylatacji przez wszystkie warstwy. Od pewnego czasu męczę wszystkich doradców technicznych znanych firm, żeby mi powiedzieli co w takiej sytuacji zrobić.
    1. Pan od Atlasa powiedział, że oficjalna odpowiedź nie będzie po mojej myśli - trzeba wyprowadzić dylatację przez wszystkie warstwy i już. Nieoficjalnie jednak mogłabym zastosować metodę: pomalować specyfikiem Atlas Woder E dylatację tym woderem również przykleić specjalną taśmę systemową, a na to kłaść płytki normalnie na klej do podłogówki (polecał CAL N bo do tego mam jeszcze duże płytki)

    2. Z Deitermann polecili zastosowanie jako kleju, silikonu np. Plastikol FDN, którego należałoby w tym przypadku użyć również do spoinowania płytek leżących na dylatacji.

    3. Ceresit CM19 na pozostałe płytki i kładzenie płytek na dylatacji na klej trwale elastyczny

  9. #9

    Domyślnie

    Jeśli podłoga nie ma być ogrzewana i jest wewnątrz budynku wystarczą pola:4/5. Ale jeżeli byłby to taras, lub podłoga ogrzewana to: 3/3 to MAX
    Mik99
    Ja mam taras na garażem 8 x 3m, płyta betonowa przygotowana już pod płytki, wylana bez dylatacji. Czy to mi będzie pękać? Czy przed położeniem płytek jest jeszcze jakiś sposób zrobienia tych dylatacji?

  10. #10

    Domyślnie

    Moje zdanie. Albo zrobimy dylatacje, albo zrobi się sama. Lepiej mieć szparę równą i tam gdzie się chce, niz pęknięcia w nieprzewidzianych miejscach. A płytki na dylatacji albo rozdzielić mosiężnym kątownikiem, albo kleić olewając dylatację, ale na klej elastyczny. Fugi - silikon. Firma Mapei (chyba nie przekręciłem nazwy) ma w asortymencie fugi silikonowe i normalne w tych samych kolorach. Castorama.
    A bodaj byś tak dom budował !!!

  11. #11

    Domyślnie

    bachac

    zdecydowanie taką powierzchnię należy podzielić (powinno wystaczyć na dwa pola) można naciąć przez całą grubość tak by zapewnić rozszezalmość po środku 5-7mm (szerokość spoiny plastycznej).

    Taras taki, jak twój to extremum różnica teperatur w zimę może dochodzić bnawet do 100 stopni C (w nocy mróz Warszawa do 25 spokojnie, w dzień powierzchnia w ciemnym odcieniu do 70 stopni C w słońcu nawet mróz w dzień nic) nie zmieia.

    Taka płyta będzie się rozciągać, a szkoda by garaż przeciekał.

  12. #12
    Guest

    Domyślnie

    Mik99
    Czyli naciąć ten beton, a płytki kleić klejem elastycznym. Płytki najlepiej jasne.

  13. #13

    Domyślnie

    Ten Gość powyżej to ja, zapomniałam się zalogować.

  14. #14

    Domyślnie

    Płyki jasne, ale niekoniecznie kleić klejem cementowym do tarasu np. wysokoelastycznym dowolnej marki
    (bardzo dobry CM17 CERESIT, jeszcze lepszy profesjonalny a odrobinę tańszy h40 tenax KERAKOLL)

    Spoina elestyczna obowiązkowo w dylatacji, pozostałe wypłnić fugą do tarasów.

  15. #15

    Domyślnie

    Mik99. Dzięki za wszystkie informacje. Rozwiałeś moje obawy i wątpliwości.
    Pozdrowienia.

  16. #16

    Domyślnie

    Zawsze w tych sprawach mogę pomóc

    pozdrowienia,
    aha nieukładaj płytek w lecie na gorące podłoże, zawsze wcześniej impregnacja, potem ok. jedną dobę; najlepiej poźno wieczorem, jak się podłoże zchłodzi układaj płytki i chroń podłoże przed nagrzewaniem dnia następnego (cokowiek nawet kilka płyt styropianu). Ważne to jest inaczej płyki się nagrzeją, woda z kleju odparuje i wiązania właściwie nie będzie szkoda czasu i kasy.
    Zasada taka sama, przy fugowaniu.

    cześć

  17. #17

    Domyślnie

    Ta impregnacja to jakaś masa, folia uszczelniająca?
    Jeszcze inne pytanie.
    Będziemy kłaść płytki w holu, kuchni i łazience, gdzie mamy ogrzewanie podłogowe, dylatacje przewidzieliśmy w drzwiach pomieszczeń, hol jest dość długi i wąski około 1.5m. Nie wiem czy te dylatacje w drzwiach wystarczą i jak je zrobić, bo planowaliśmy ułożyć jedną wielką powierzchnię z tych płytek (co miało dać efekt optyczego powiększenia powierzchni ) i wolałabym nie dzielić płytek. Co o tym myślisz?

  18. #18

    Domyślnie

    Powierzchnie ogrzewane rónież wymagają szczególnej uwagi przy układaniu okładzin wierzchnich

    W Twoim przypadku nie wiem, jak długi jest hol?
    Te dylatacje, które masz (konstrykcyjne obwiedniowe) muszę być niezależnie od rodzaju póżniejszej okładziny.

    Klej na podłoża ogrzewane-koniecznie, zależnie od rodzaju płytek terakota/gres inny/

  19. #19

    Domyślnie

    Hol ma dokładnie 1.55 x 4.86m. Wejście do kuchni jest bez drzwi i wolałabym uniknąć dzielenia płytek.

  20. #20

    Domyślnie

    Można spróbować, bo wąski jest, a długi też nie zabardzo.
    Stosunek boków korzytny jest również.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony