dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 21
  1. #1

    Domyślnie

    Zastanawiam się nad skorzystaniem z usług pewnej firmy budowlanej przy budowie domu. Wstępne informacje o kosztach są takie: 1000-1100 PLN za metr kwadratowy, stan surowy (ściany ytong, dach braas) dla domu z poddaszem użytkowym wg nieskomplikowanego projektu , 1900 PLN pod klucz (pomalowane ściany, podłogi (panele, płytki) z materiałów z dolnej półki, ceramika i armatura. Z tego wynika, że koszt etapu od zakończonego stanu surowego do pod klucz to 800-900 PLN za metr.
    To oznacza, że stan surowy stanowi ok. 55% kosztu całkowitego. W kwietniowym wyd Muratora przedstawiono "historię budowy pewnego domu", co prawda był to dom parterowy ale koszt stanu surowego wyliczony przez redakcję stanowił jedynie 36% całkowitego kosztu budowy domu pod klucz. Koszt stanu surowego wg Muratora to 720 PLN, a koszt pozostałych etapów to 1250 PLN. Czy można ufać firmie, która proponuje budowę domu gdzie koszt etapu od stanu surowego do pod klucz to 800-900 PLN, czy wygląda to bardziej na nierealne obiecanki?

    Andy

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    pitbull

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.745

    Domyślnie

    W sumie 2000 PLN/m2 to relana kwota, ale uwazam ze da sie taniej.
    Nie wierze ze wykonczeniowka ma procentowa mniejszy udzial ceny domu niz stan surowy otwarty czy nawet zamkniety. Dla mnie jest to troche dziwne wyliczenie. Wykonczeniowka zawsze jest najdrozsza. Dokladnie przeczytaj proponowana umowe i mozliwe aneksy.

  3. #3
    Guest

    Domyślnie

    To jest możliwe i nie musi w tym być "haka" . Ytong podnosi w większym stopniu koszt stanu surowego - wyrówna się przy w wykończeniówce, gdzie możesz użyć tańszych tynków i nie ma ocieplenia a dodatkowo nie tynkujesz pomieszczeń w których będą flizy (płytki - żeby nie było dyskryminacji terytorialnej). Ja zapłaciłem dobrej ekipie 950 zł za m2 stanu surowego i jestem zadowolony. Jestem na etapie wykonczeniowki, wiec nie wiem jeszcze ile wyjdzie calosc, ale wg kosztorysu inwestorskiego jest to 900 zł /m2.


  4. #4

    Domyślnie

    Amba, mogę się podzielić wiedzą w tym temacie - też będziemy budować w ten sposób. Z aktualnie zebranych ofert koszt m2 wynosi od 2100 - 2700 z VAT 7%. Ceny łódzkie. Oczywiście to są tylko szacunkowe wartości, liczone dla średniego standardu. Cenę robocizny spotkałam od 6.20/h do 7.80/h. Wazne jest, żeby wycenę budowy zrobić po pierwsze na bazie kosztorysu ślepego, po drugie w umowie zastrzec rozliczenie ryczałtem. Wszelkie zmiany wprowadzać aneksem po uzgodnieniu, co daje Ci pełną jasność sytuacji finansowej i nic się nie ma prawa dziać "poza Twoją wiedzą i świadomością". Mamy bardzo dobrze przygotowaną umowę i mam nadzieję, że ustrzeżemy się jęków i płaczu jak dojdzie do płacenia. Ten system już raz dobrze zapracował, dlatego go polecam.

  5. #5

    Domyślnie

    Luśka Zastanów się dobrze na umawianiem się na godziny uważam że nie jest to dobre rozwiązanie.

  6. #6

    Domyślnie

    Luśka dzięki za rady, z chęciąbym zobaczył tą twoją umowę.
    Amba

  7. #7

    Domyślnie

    Araman, wydaje mi się że Luśka mówiła o koszcie robocizny do obliczeń kosztorysowych. Mówi coś o ślepym kosztorysie stąd moje przypuszczenia.
    Pzdrw
    Artur

  8. #8

    Domyślnie

    Pozdrawiam wszystkich budujących !
    Ja mam już dom na ukończeniu i jak do tej pory kosztował mnie 1240 / m2 a nie oszczędzałem na materiałach ale szukałem dobrych i niedrogich wykonawców . To się opałaca.

  9. #9
    STAŁY BYWALEC (min. 300) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    zuzka

    Zarejestrowany
    Nov 2001
    Skąd
    Kielce
    Posty
    304

    Domyślnie

    O jakiej powierzchni mówimy a raczej piszemy ?
    netto, użytkowej, czy może całkowitej.

  10. #10

    Domyślnie

    Wyjaśniam hurtem: podawałam cenę roboczogodziny przyjmowanej do kosztorysu (jasne, że się na godz. nie umawiam). Natomiast przyjęte stawki przez ew. potencjalnych wykonawców ważne są do porównania różnych ofert, bo w końcu wpływają na sumę końcową. Mam zrobiony także kosztorys nakładczy do porównań. Mnie i tak interesuje cena ryczałtowa za całość i to brutto. Ceny za m2 dotyczyły pow. użytkowej.

  11. #11

    Domyślnie

    Dane z Dolnego Śląska: dom parterowy z poddaszem użytkowym o prostej bryle i dachu (bez lukarn), pow. użytkowa 165 m kw. Stan surowy zamknięty: ok. 125 tys., wykończony: ok. 170 tys.

  12. #12

    Domyślnie

    Ryniu, czy wszystko robiły Ci firmy, czy ta cena (rewelacyjna!) wynika też z Twojej pracy przy budowie?

  13. #13

    Domyślnie

    Są to dane z budowy mojego brata, która stanowi dla mnie poligon doświadczalny . Wkład jego własnej pracy oceniłbym na ok. 30%. Reszta to bezrobotni fachowcy i (do prostych prac) ekipa ze wschodu.

  14. #14

    Domyślnie

    Buduje domek moich marzen oczywiscie A to sa moje wydatkiYtong37000 tys.Wiezba 13500tys.dachowka roben +rynny tytanowe 32000tys.podbitka na dach + boazeria pod spod 12000tys.blczki pod fundament 10260tys.cement+ wapno2200ty. piasek ogolnie 6700tus.fadroma 1200tys..sta.6800tys..rury pcv 1800tys.farba na podbitke 568zl. folia na fudamenty1600tys. wata. na ocieplenie dachu 4600+folia.Robocizna od fundamentow i morowanie40000tys..Wykonanie wiezby + deskowanie boazeria podspod + rynny16000tys.Okna +Drzwi frontowei2 w srodku+ zamontowanie drewniane 23000 tys..Drzwi do garazu wysokie 2.20cm/4.10cm 3800 z instalacja Herman drzwi.To chyba wszystko acha nie dodalem domek ma 320m.uzytkowych i jest z atresola.Otwarte pomieszczenie nad kuchnia i sallonemKierownik budowyi nadzorca wzieli6000tys..Koszt calkowity stan surowy jak kto woli pod klucz w moim przypadku wyniusl 219.028tys Co dzielimy przez 320m to nam daje 684zl za metr kw Hej chyba nie mam co sie wstydzic .Ale wszystki materialy sam zalatwialem i anajlepiej to sie handluje na targach budowlanychPozdrawiam Ryszard Jakies pytania odpowiem.

  15. #15

    Domyślnie

    Buduje domek moich marzen oczywiscie A to sa moje wydatkiYtong37000 tys.Wiezba 13500tys.dachowka roben +rynny tytanowe 32000tys.podbitka na dach + boazeria pod spod 12000tys.blczki pod fundament 10260tys.cement+ wapno2200ty. piasek ogolnie 6700tus.fadroma 1200tys..sta.6800tys..rury pcv 1800tys.farba na podbitke 568zl. folia na fudamenty1600tys. wata. na ocieplenie dachu 4600+folia.Robocizna od fundamentow i morowanie40000tys..Wykonanie wiezby + deskowanie boazeria podspod + rynny16000tys.Okna +Drzwi frontowei2 w srodku+ zamontowanie drewniane 23000 tys..Drzwi do garazu wysokie 2.20cm/4.10cm 3800 z instalacja Herman drzwi.To chyba wszystko acha nie dodalem domek ma 320m.uzytkowych i jest z atresola.Otwarte pomieszczenie nad kuchnia i sallonemKierownik budowyi nadzorca wzieli6000tys..Koszt calkowity stan surowy jak kto woli pod klucz w moim przypadku wyniusl 219.028tys Co dzielimy przez 320m to nam daje 684zl za metr kw Hej chyba nie mam co sie wstydzic .Ale wszystki materialy sam zalatwialem i anajlepiej to sie handluje na targach budowlanychPozdrawiam Ryszard Jakies pytania odpowiem.

  16. #16

    Domyślnie

    Buduje domek moich marzen oczywiscie A to sa moje wydatkiYtong37000 tys.Wiezba 13500tys.dachowka roben +rynny tytanowe 32000tys.podbitka na dach + boazeria pod spod 12000tys.blczki pod fundament 10260tys.cement+ wapno2200ty. piasek ogolnie 6700tus.fadroma 1200tys..sta.6800tys..rury pcv 1800tys.farba na podbitke 568zl. folia na fudamenty1600tys. wata. na ocieplenie dachu 4600+folia.Robocizna od fundamentow i morowanie40000tys..Wykonanie wiezby + deskowanie boazeria podspod + rynny16000tys.Okna +Drzwi frontowei2 w srodku+ zamontowanie drewniane 23000 tys..Drzwi do garazu wysokie 2.20cm/4.10cm 3800 z instalacja Herman drzwi.To chyba wszystko acha nie dodalem domek ma 320m.uzytkowych i jest z atresola.Otwarte pomieszczenie nad kuchnia i sallonemKierownik budowyi nadzorca wzieli6000tys..Koszt calkowity stan surowy jak kto woli pod klucz w moim przypadku wyniusl 219.028tys Co dzielimy przez 320m to nam daje 684zl za metr kw Hej chyba nie mam co sie wstydzic .Ale wszystki materialy sam zalatwialem i anajlepiej to sie handluje na targach budowlanychPozdrawiam Ryszard Jakies pytania odpowiem.

  17. #17

    Domyślnie

    No wstydzić się na pewno nie masz czego. A koszty instalacji wod-kan, co, elektr.? I czy masz dom otynkowany? Jaki jest stan podłóg (płytki, panele etc.)i ew. jaki koszt przewidujesz na te sprawy. Poza tym - cały biały montaż? Ponoć cena finalna domu to (z grubsza) stan surowy x 2, przy średnim standardzie wykończenia. Jak więc szacujesz koszt całego domu z wykończeniem?

  18. #18

    Domyślnie

    Mysle ze nastepne 200000 tys.to pochlonie l.Ale chcialbym wrocic do pytania, Wiec jak widzisz koszt 1metra nie jest duzy przy metrazu 320met.. uzytkowych...Otynkowanie domu material okolo 8000tys robocizna 4000 bo szwagier robic bedzie.Mysle ze sie zmieszcze w 400000tys.zl co by dalo koszt 1250zl/m2 , Mysle ze koszt kupiena lub gdyby jakas firma budowala i sprzedawala bylby od 800- 1000zl,wiekszy na 1m2 >Oblczalismy miej wiecej ze za taki dom bym musial dac ponad 600000tys zl.Wiem ze moj dom nie jest tani ale uwierz moglbym zaplacic o wiele wiecej gdybym sie nie targowl i szukal oszczednosci na kazdym kroku.Chcialbym powiedziec ze stan mojego zdrowia nie pozwala mi na jakakolwiek pomoc przy budowie.A wierze w to ze mozna jeszcze taniej budowac,angazujac sie fizycznie przy budowie swojego wymazonego domu.Pozdrawiam Ryszard........

  19. #19

    Domyślnie

    Mysle ze nastepne 200000 tys.to pochlonie l.Ale chcialbym wrocic do pytania, Wiec jak widzisz koszt 1metra nie jest duzy przy metrazu 320met.. uzytkowych...Otynkowanie domu material okolo 8000tys robocizna 4000 bo szwagier robic bedzie.Mysle ze sie zmieszcze w 400000tys.zl co by dalo koszt 1250zl/m2 , Mysle ze koszt kupiena lub gdyby jakas firma budowala i sprzedawala bylby od 800- 1000zl,wiekszy na 1m2 >Oblczalismy miej wiecej ze za taki dom bym musial dac ponad 600000tys zl.Wiem ze moj dom nie jest tani ale uwierz moglbym zaplacic o wiele wiecej gdybym sie nie targowl i szukal oszczednosci na kazdym kroku.Chcialbym powiedziec ze stan mojego zdrowia nie pozwala mi na jakakolwiek pomoc przy budowie.A wierze w to ze mozna jeszcze taniej budowac,angazujac sie fizycznie przy budowie swojego wymazonego domu.Pozdrawiam Ryszard........

  20. #20

    Domyślnie

    Mysle ze nastepne 200000 tys.to pochlonie l.Ale chcialbym wrocic do pytania, Wiec jak widzisz koszt 1metra nie jest duzy przy metrazu 320met.. uzytkowych...Otynkowanie domu material okolo 8000tys robocizna 4000 bo szwagier robic bedzie.Mysle ze sie zmieszcze w 400000tys.zl co by dalo koszt 1250zl/m2 , Mysle ze koszt kupiena lub gdyby jakas firma budowala i sprzedawala bylby od 800- 1000zl,wiekszy na 1m2 >Oblczalismy miej wiecej ze za taki dom bym musial dac ponad 600000tys zl.Wiem ze moj dom nie jest tani ale uwierz moglbym zaplacic o wiele wiecej gdybym sie nie targowl i szukal oszczednosci na kazdym kroku.Chcialbym powiedziec ze stan mojego zdrowia nie pozwala mi na jakakolwiek pomoc przy budowie.A wierze w to ze mozna jeszcze taniej budowac,angazujac sie fizycznie przy budowie swojego wymazonego domu.Pozdrawiam Ryszard........

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony