dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 60
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Dewasto

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Posty
    8

    Domyślnie Cieknący komin(y) -klinkier

    Witam Wszystkich!
    Proszę o poradę!
    Jestem ciastkarzem który pracuje w serwisie samochodowym a w dodadku buduje swój pierwszy dom.
    oczywiscie nie uniknąłem błędów ale do tej pory jakoś sobie radziłem.
    Mój WIELKI problem polega na cieknących kominach z klinkieru. Niestety nie użyto zaprawy która "nie pije" wody wiec po kazdych opadach mam
    mokry komin i tynk wate ect .Zaznacze ze kominy są dobrze "obrobione blachą (dyletacje sylikony itp). Podobno można zaimpregnować kominy jakimś środkiem ale jakim?


    Proszę o pomoc!!!!

  2. #2

    Domyślnie

    Nie rozumiem, kominy przeciekają (woda leci do środka komina) czy namakają podczas deszczu ? Możesz opisać to dokładniej ? Kominy są wymurowane z klinkieru tzw dziurawki, czy pełnego ?

  3. #3
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Dewasto

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Posty
    8

    Domyślnie

    Raczej namakają podczas deszczu,i tworza się wilgotne plamy na tynku poniżej.Klinkier to ten dziurawy.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dewasto
    Raczej namakają podczas deszczu,i tworza się wilgotne plamy na tynku poniżej.Klinkier to ten dziurawy.
    A na szczycie komina otwory cegieł klinkierowych sa czymś zakryte? czy ak sobie woda do nich leci?

    Browar

  5. #5
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Dewasto

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Posty
    8

    Domyślnie

    LECI;-(

  6. #6

    Domyślnie

    Ja mam komin z dziurawego klinkieru na zwykłej zaprawie i suchutki jest.
    Mam pełne spoiny i porządną czapę na górze.

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar pablitoo
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    z południa ...
    Posty
    5.603

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dewasto
    LECI;-(
    No to kupa - a gdzie czapa komina ???
    --
    Pozdrawiam

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mario1976

    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Posty
    1.694
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19

    Domyślnie Re: Cieknący komin(y) -klinkier

    Też mam niestety komin (końcówkę) z dzurawki . Na chwilę obecną nic nie leci ale z tego co piszesz to brakuje u Ciebie porządznej czapy (a nawet mniej porządnej bo zasadniczo czapy chyba ogólnie "niet" na Twoim kominie) a na czapie mam obróbkę blacharską czyli blaszką dekarz mi to pieknie wykończył. I także polecam zrobienie takiej obróbki. Nie wydaje mi się aby Twój problem był związany z tym, że Ci zaprawa pomiędzy cegłami wodę chłonie. Mam jakąś zwykła zaprawę nie impregnowaną niczym.
    pozdrawiam,
    M

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar pablitoo
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    z południa ...
    Posty
    5.603

    Domyślnie

    Nie dość że cegły dziurawe to jeszcze brak czapy komina ... - jak ma woda nie wlatać i jak komin ma nie moknąć ??

    --
    Pozdrawiam

  10. #10

    Domyślnie Re: Cieknący komin(y) -klinkier

    Rozwiązanie twoich problemów

    1. zrobić czapę komina

    2. wyp..lić jakieś głupie obróbki dekarskie komina na silikon - wciąć bachę jak
    robiono to kiedyś

    3. zaimpregnować cały komin SILICOAT fimry SOUDAL znajdziesz w castoramie


    http://www.soudal.pl/index.php?optio...=46&Itemid=141

    i powinien być spokój


    co i tak nie zmienia faktu , że przy następnym domu nawet przy kominach systemowych nie zastanowię się nad pełnym klinkierem

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    __Marek

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Skąd
    Bydgoszcz
    Posty
    243

    Domyślnie Re: Cieknący komin(y) -klinkier

    Cytat Napisał Wojtek R
    Rozwiązanie twoich problemów

    1. zrobić czapę komina
    [...]
    Wcześniej, jeśli się da to zrobiłbym z 2-3 warstwy pełnym klinkierem i na to dopiero czapę. Ewentualnie "zdjąć" kilka warstw dziurawki i w to miejsce dać pełną.
    Musisz zrobić to jeszcze przed tym sezonem zimowym, ponieważ zamarzająca woda zwiększa swoją objętość i rozsadza komin. Na tym forum już niektórzy prezentowali zdjęcia popękanych kominów z pytaniem "ale co się stało?"

  12. #12
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Dewasto

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Posty
    8

    Domyślnie

    Co to jest czapa?
    opiszę swój komin. Wkład z "jakiejś " obudowany klinkierem zwienczony półokrągłym"plackiem" (coś w rodzaju kopca kreta)zaprawy. Wlot jest otwarty.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dewasto
    Co to jest czapa?
    opiszę swój komin. Wkład z "jakiejś " obudowany klinkierem zwienczony półokrągłym"plackiem" (coś w rodzaju kopca kreta)zaprawy. Wlot jest otwarty.
    Czyli jednak otwory w cegłach masz od góry "zaślepione zaprawą" ? Ale wszystkie? Jeżeli tak to można by to jeszcze np. zaciągnąć "basenówką" np. mapei żeby wody nie chłonęło... a może masz nieszczelności przy obróbkach... ?

    Bez wejścia na dach i dokładnego obejrzenia wszytkiego nie obejdzie się. Więc do roboty!

    ps.

    tylko nie spadnij

    Browar

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar pablitoo
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    z południa ...
    Posty
    5.603

    Domyślnie

    Zalanie betonem od góry cegieł to nie jest poprawnie wykonana i zabezpieczona czapa !
    Wraz z upływem czasu taki beton popęka , skruszeje i woda będzie sie przezeń lała jak przez durszlak .

    Jeżli już to czapa betonowa w formie płyty nałożona na wierzch komina i dodatkowo zabezpieczona obróbką z blachy . Na krawędziach kapinos przeciw podciekaniu wody .
    Przez tak zabezpieczony wierzch komina ani woda ani wilgoć się nie przedostanie .
    --
    Pozdrawiam

  15. #15

    Domyślnie

    Z twoich opisów wnioskuję , że nie masz komina z klinkieru tylko z cegły licowej typu terca, lode lub gozdnica . Oczywiście komin powinien być zbudowany z cegły pełnej , ale nie musi . Mogę się mylić , prawdopodobnie twój komin skierowany jest szerszą stroną w kierunku zachodnim ( największa ilość opadów od zachodu) i z tego powodu przy zastosowaniu cegieł licowych długotrwałe deszcze przelewają cegłę spływając w dół , powodując zacieki w pomieszczeniach użytkowych. Jeżeli chcesz się przekonać czy to wina cegły owiń streczem komin i pozostaw go na jakiś czas poddając działaniu deszczu. Oczywiście komin jest do uratowania wystarczy go hydrofobizować ( impregnować) preparatami na bazie siloksanów , które można nakładać na wilgotne podłoża O tej porze roku nie stosuje się impregnatów silikonowych ( jak w powyższym linku ) do ich użycia podłoże musi być idealnie suche ponieważ silikony tworzą powłokę nie przepuszczalną. Gdy przykryjesz wilgotną ścianę, podczas wysychania (odparowywania) na spoinach, para wodna podejdzie pod silikon i go rozwarstwi dając wrażenie białego wykwitu.
    Natomiast siloksany działają jednokierunkowo tzn. para wodna odparuje a deszcz sobie spłynie. Taki efekt „ kaczki”.

  16. #16

    Domyślnie

    mam podobny problem tez mi zacieka ale mam komin systemowy schaidel oblozony plytka klinkierową(nie mogl byc cegla bo by wszedl w kosz dachu) i ma czpe do gory i czy to przesiakanie przez fugi jest przyczyną?

  17. #17

    Domyślnie

    U mnie też jest to samo.

    Mokry tynk oraz płyta G-K w pokoju przy kominie.
    Ostatnio problem pojawił się, gdy w połowie października były ulewne deszcze przez dwa dni oraz bardzo silny wiatr. Wilgoć w środku pojawia się tylko przy takich warunkach pogodowych. Dodatkowo mokre ściany były tylko od tej strony gdzie wiał wiatr.

    Według mnie mocny wiatr "wbija" wodę z deszczu w fugę komina, która coraz bardziej nasiąka wodą, powodująć wolgotnienie fugi coraz niżej aż pod linię dachówki.
    Po prostu fugi zostały niezbyt starannie wykonane lub użyto niewłaściwego materiału.
    Zaznaczam, że w zeszłym roku dekarze wymienili opierzenie tego komina.

    Również u mnie komin został wymurowany z cegły klinkierowej niepełnej, tylko dwie, trzy górne warstwy komina sa z cegły pełnej.
    Mimo to uważam, że zastosowanie niepełnych cegieł nie jest przyczyną mokrych ścian, gdyż cegła klinkierowa nie wsiąka tak bardzo żeby woda przeszła do środka komina.
    Również otwory tej niepełnej cegły nie pokrywają się ze sobą z góry na dół gdyż cegły są murowane na "zakładkę" i woda raczej nie przejdzie swobodnie w pionie.

    Myslę, że trzeba cały komin czymś zaimpregnować, ewentalnie poprawić/zakleić jakąś odpowiednią zprawą tylko fugi. Rozważam też pomalowanie szarą farbą samych fug.

  18. #18
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar MarlenitaS
    Zarejestrowany
    Apr 2008
    Posty
    176
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    73

    Domyślnie

    Wciskali mi klinkier dziurawkę ... zrobiłam z cegły pełnej,styropian,siatka,klej,dekortynk,i czapeczka z takiej samej blachy jak dach.Podobaja mi się bardzo!
    DZIENNIK MARLENY
    Jest taki czas,że życie cieszy nas.Budujemy Felę!
    KOMENTARZE FELA

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał MarlenitaS
    Wciskali mi klinkier dziurawkę ... zrobiłam z cegły pełnej,styropian,siatka,klej,dekortynk,i czapeczka z takiej samej blachy jak dach.Podobaja mi się bardzo!
    Dobry wybór
    Na komin tylko pełna cegła.

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krzychos
    U mnie też jest to samo.

    Mokry tynk oraz płyta G-K w pokoju przy kominie.
    Ostatnio problem pojawił się, gdy w połowie października były ulewne deszcze przez dwa dni oraz bardzo silny wiatr. Wilgoć w środku pojawia się tylko przy takich warunkach pogodowych. Dodatkowo mokre ściany były tylko od tej strony gdzie wiał wiatr.

    Według mnie mocny wiatr "wbija" wodę z deszczu w fugę komina, która coraz bardziej nasiąka wodą, powodująć wolgotnienie fugi coraz niżej aż pod linię dachówki.
    Po prostu fugi zostały niezbyt starannie wykonane lub użyto niewłaściwego materiału.
    Zaznaczam, że w zeszłym roku dekarze wymienili opierzenie tego komina.

    Również u mnie komin został wymurowany z cegły klinkierowej niepełnej, tylko dwie, trzy górne warstwy komina sa z cegły pełnej.
    Mimo to uważam, że zastosowanie niepełnych cegieł nie jest przyczyną mokrych ścian, gdyż cegła klinkierowa nie wsiąka tak bardzo żeby woda przeszła do środka komina.
    Również otwory tej niepełnej cegły nie pokrywają się ze sobą z góry na dół gdyż cegły są murowane na "zakładkę" i woda raczej nie przejdzie swobodnie w pionie.

    Myslę, że trzeba cały komin czymś zaimpregnować, ewentalnie poprawić/zakleić jakąś odpowiednią zprawą tylko fugi. Rozważam też pomalowanie szarą farbą samych fug.
    Żadne impregnaty, czary i inne zamawiania od uroków. Jeżeli jeszcze komin nie sypie się, ocieplić, pomalować lub położyć tynk albo zabezpieczyć blachą trapezówką.
    Jeżeli tego nie zrobisz teraz, to pewna jest w niedalekiej przyszłości rozbiórka kominów
    To jest tylko dobra rada a zrobisz jak zechcesz.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony