dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 5
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 99
  1. #41

    Domyślnie Schemat mojej kotłowni



    Górna nitka to zasilenie zbiornika dwupłaszczowego z ciepłą wodą.


    W zbiornikach rurki są zakrzywione wymuszając obrót zładu. Pojedyńczy zbiornik ma 570 litrów.

    Drugi zbiornik ma z założenia odbierać ciepło ale po nagrzaniu się pierwszego, dlatego jego zasilenie jest umiejscowione dosyć nisko na pierwszym zbiorniku.

    Czy taki układ będzie działał poprawnie? Jakie macie uwagi?

    Aleksander
    [/img]
    Sznaucerki to moja pasja

  2. #42

    Domyślnie

    Witam, mam pytanie:
    Czy taki termostat: http://www.allegro.pl/item1001095573...nda_0_90c.html
    nada się do proponowanego układu? W opisie jest, że może pracowac w układach chłodniczych i grzewczych.
    Czy to znaczy, że może spełniac funkcję termostatu A i B ?
    Pozdrawiam

  3. #43

  4. #44

    Domyślnie

    Można zastosować takie termostaty, ale mają dużą histerezę, nawet 5C. Lepiej poszukaj elektronicznych albo mieszkowych gazowych.

  5. #45

    Domyślnie

    5 C to chyba nie ma aż takiego znaczenia, może nawet większa histereza jest dobra, bo pompa nie będzie tak pstrykac. Bardziej mi chodziło o to czy ten termostat może zwierac styki po przekroczeniu pewnej temperatury np te 40 st i czy można go ustawic tak by rozwierał styki po przekroczeniu pewnej temperatury. W opisie jest, że może pracowac jako termostat chłodniczy i grzewczy i nie wiem czy ja to dobrze rozumiem.
    Czy taki termostat pobiera prąd.
    Przepraszam za laickie pytania, ale w elektryce kiepski jestem.
    Pozdrawiam

  6. #46

    Domyślnie

    Panie Adamie

    A dlaczego powrót wody z instalcji domowej powinien łączyć się z buforem na 1/3 - 1/4 wysokości bufora. Czy są jakieś przeciwskazania żeby łączył się z dołem bufora?



    Aleksander
    Sznaucerki to moja pasja

  7. #47
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    robdk

    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    Końskie
    Kod pocztowy
    26-200
    Posty
    680

    Domyślnie

    Cytat Napisał olorider Zobacz post
    5 C to chyba nie ma aż takiego znaczenia, może nawet większa histereza jest dobra, bo pompa nie będzie tak pstrykac. Bardziej mi chodziło o to czy ten termostat może zwierac styki po przekroczeniu pewnej temperatury np te 40 st i czy można go ustawic tak by rozwierał styki po przekroczeniu pewnej temperatury. W opisie jest, że może pracowac jako termostat chłodniczy i grzewczy i nie wiem czy ja to dobrze rozumiem.
    Czy taki termostat pobiera prąd.
    Przepraszam za laickie pytania, ale w elektryce kiepski jestem.
    Pozdrawiam
    Jet tak właśnie jak piszesz. Taki termostat może pracować rozwiernie jak i zwiernie w zależności od konfiguracji ale nie jednocześnie. Chodzi o to, że wybierasz w jakim charakterze ma pracować. jeśli chcesz obie funkcje zastosować w swoim układzie musisz mieć dwa takie termostaty - każdy ustawiony inaczej

  8. #48

    Domyślnie

    Cytat Napisał olorider Zobacz post
    5 C to chyba nie ma aż takiego znaczenia, może nawet większa histereza jest dobra, bo pompa nie będzie tak pstrykac. Bardziej mi chodziło o to czy ten termostat może zwierac styki po przekroczeniu pewnej temperatury np te 40 st i czy można go ustawic tak by rozwierał styki po przekroczeniu pewnej temperatury. W opisie jest, że może pracowac jako termostat chłodniczy i grzewczy i nie wiem czy ja to dobrze rozumiem.
    Czy taki termostat pobiera prąd.
    Przepraszam za laickie pytania, ale w elektryce kiepski jestem.
    Pozdrawiam
    Autor pytania już chyba znalazł rozwiązanie problemu, ale dla potomnych.
    Można zastosować regulator CRT-05 firmy F&F - http://www.fif.com.pl/produkt/58/877
    Można w nim nastawić temperaturę w zakresie -100÷400ºC
    Histereza regulowana w zakresie 0÷100°C
    Do dyspozycji są styki: zwierny i rozwierny.

    Do realizacji powyższego zagadnienia trzeba użyć 2 regulatorów niekoniecznie takich jak podałem powyżej.
    Powyżej jest przykład regulatora z praktycznie dowolną histerezą, niekoniecznie 5°C.

  9. #49
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    robdk

    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    Końskie
    Kod pocztowy
    26-200
    Posty
    680

    Domyślnie

    Są także i dwukanałowe takie regulatory i wystarczył by wtedy jeden
    http://allegro.pl/dwukanalowy-regula...289004879.html

  10. #50

    Domyślnie

    co sądzicie o mojej instalacji? nie ma osobnego obwodu pomijającego bufor, który jest u adama w pierwszym poście. czy jest on faktycznie niezbędny?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	schemat CO.jpg
Wyświetleń:	527
Rozmiar:	51,3 KB
ID:	29571  

  11. #51

    Domyślnie

    chodzi Ci o tą część pracującą jak laddomat? ona odpowiada za efekt "zimnego powrotu", korozję kotła itp. i ona być powina w takiej czy innej formie (laddomat, to co u adama, zawór termostatyczy, zawór 3d itp)
    a po prawej stronie bufora Twojego schematu nie wiem czy nie lepiej byłoby zasilanie podłogówki zrobić wysoko, i tak zawór 3d (mieszacz) wyreguluje temp. zasilania podłogówki a jednak możliwości wykorzystania bufora znacznie większe, dłuższe, zwłaszcza przy końcówce rozładowywania

  12. #52

    Domyślnie

    Cytat Napisał edde Zobacz post
    chodzi Ci o tą część pracującą jak laddomat? ona odpowiada za efekt "zimnego powrotu", korozję kotła itp. i ona być powina w takiej czy innej formie (laddomat, to co u adama, zawór termostatyczy, zawór 3d itp)
    a po prawej stronie bufora Twojego schematu nie wiem czy nie lepiej byłoby zasilanie podłogówki zrobić wysoko, i tak zawór 3d (mieszacz) wyreguluje temp. zasilania podłogówki a jednak możliwości wykorzystania bufora znacznie większe, dłuższe, zwłaszcza przy końcówce rozładowywania
    biorąc pod uwagę własne doświadczenia, z ww układem, nie widzę potrzeby stosowania tej pętli pomijającej bufor. U mnie piec nastawiony jest na 55stC i taką temp wody mam w buforze. Nie zalewa go zimna woda, najwyżej o temp 50 -55 stC - widzę termometrze na piecu, który nigdy nie jest <53stC - wtedy wchodzi w fazę aktywną . Ta dodatkowa pętla to komplikacja układu. Ale może się mylę.

    Mój piec pracuje stabilnie, nie dynamicznie . Widzę to po małym zuzyciu i w sumie większości czasu jest na podtrzymaniu.

    Co do zasilania podłogówki, to zasilam ją wodą o temp 25-29stC, więc zasilanie mogło by być nawet na samym dole. Jest tam gdzie jest, bo to wymusiły króćce wychodzące z bufora.

  13. #53

    Domyślnie

    masz termometr na powrocie i na nim cały czas powyżej 53 st.C? w jaki sposób używasz kotła? palisz ciagle czy z przerwami? jakimi? jak długo "pociągnie bufor na tych 5stC ijakiej jest pojemności?

  14. #54

    Domyślnie

    Mam termometr na piecu, nawet dwa, cyfrowy i analogowy aktualnie skazują odpowiednio 54 i 56 stC. (poszedłem sprawdzić) N a buforze jest 56stc na górnym i dolnym termometrze. Czyli ten analogowy z pieca chyba jest bliższy prawdzie. Piec z podajnikiem, elektometr 15kW. W domu jest 22stC, na zewnątrz 10stC.

    piec jest w fazie podtrzymania , gdy to temp. spada na nim z 56 do około 54 wchodzi w fazę roboczą i podgrzewa bufor do 56stC.

    Wody w buforze, piecu i instalacji CO jest około 1000l.

    Przy największych poborach ciepła (mróz -20stc, wszyscy się kąpią) temp na piecu spada do 45 st, ale to rzadko obserwowane sytuacje, w sumie raz dziennie, wieczorem może się tak zdarzyć i to w środku zimy.
    Czy dla nich warto robić bay pass Adama, czy to niepotrzebna komplikacja układu?
    Ostatnio edytowane przez qwert ; 06-11-2010 o 20:02

  15. #55

    Domyślnie

    Cytat Napisał edde Zobacz post
    jak długo "pociągnie bufor na tych 5stC ijakiej jest pojemności?
    teraz, gdy temp są w okolicach 0 - 10 stC, mam małe zapotrzebowanie na ciepło do CO, w zasadzie grzeją cały dom, 270m2, dwa ręcznikowce, podłogówka zasilana wodą 20stC i komin.
    w domu mam 22stC; piec wchodzi w fazę roboczą ledwie kilka razy na godzinę, samo podtrzymanie wystarcza do dogrzania bufora do 56stC, stąd 120 kg ekogroszku zużywam w 14-18 dni.
    Ostatnio edytowane przez qwert ; 06-11-2010 o 20:06

  16. #56

    Domyślnie

    w zasadzie to jeśli jest podajnik to nie ma sensu stosowania bufora, i tak kocioł chodzi cały czas na podtrzymaniu przecież, sadziłem że masz kocioł bez podajnika,
    wydaje mi się, że niskie są te temp. jak na kocioł paliwa stałego, co stanowi np. instrukcja kotła? nie zaleca jakiegoś minimum czy optimum? lepiej by było pewnie (sprawność, jakość spalania itp) gdyby zamiast bufora był tam zawór 4D, no i temperatury które podajesz to temperatury zasilania, ciekawe jak to wygląda na powrocie, szczególnie podczas startu kotła

  17. #57

    Domyślnie

    skoro tak (choc nie do konca sie z tym zgodzę), to jaki sens stosować kilka buforów i piec bez podajnika? sens ekonomiczny takiej inwestycji? (bufor kosztuje tyle co piec z podajnikiem).

    nie wiem co by było gdym nie miał bufora. wiem co jest teraz. niskie spalanie, sezon kosztuje mnie 2000zł. mało pracy, bo zasyp raz na 1-2 tyg, w zaleznosci od mrozów. CWU grzana przepływowo, przez wężownicę, a nie z bojlera z legionellą. Łatwość podłączenia innego źródla ciepła do układu - latem grzeję bufor prądem dla CWU.

  18. #58

    Domyślnie

    za to ja nie zgodzę sie że bufor kosztuje tyle co piec z podajnikiem bufor powiedzmy ok. 1000l. "fabryczny" gotowiec kupisz za jakieś 1500-2000zł, "tymi ręcami" zrobiony za kilkaset zł, za tyle kotła (nie pieca ) z podajnikiem nie kupisz
    a główny sens zastosowania bufora to jak dla mnie: wydłużenie czasu pracy, cyklu układu (dla kotła bez podajnika oczywiście), uniezależnienie się od dyktatu ekogroszku, kociołek wszystkopalny i palisz każdym opałem, mniejsze skomplikowanie kotła (zawleczki, podajniki, cofki, ustawienia), bezpieczeństwo układu pod kątem możliwości zagotowania wody, możliwość (ważne: możliwość, nie konieczność) spięcia w jednym urządzeniu: sprzegła-wymiennika, przepływowego podgrzewacza cwu, zasobnika solarów czy każdego innego źródła ciepła

  19. #59

    Domyślnie

    Dzięki robdk i robertsz za podpowiedzi. Temat kotłowni zarzuciłem chwilowo, ale powoli prace nad buforem ruszają

  20. #60
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    carinus

    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    lubuskie/Belgia
    Posty
    71

    Domyślnie

    Odgrzeje trochę temat.Chcę podłączyć jeden bufor 1000l do pieca "smieciucha" i zastosować grawitacje do ładowania bufora,z tą różnicą że podmieszanie powrotu zrobić na oddzielnym wyjsciu z zaworem 4-drożnym i pompką.Nie wiem tylko czy mogę z tym wyjsciem na grzejniki wpinać się na wspólne wyjście z buforem,czy nie zakłóci to grawitacji,czy lepiej pobrać wode z zasobnika i tam wprowadzić cyrkulację grzejnikową.Powrót grzejnikowy chciałbym wprowadzić podobnie jak na pierwszym schemacie Adama jest wprowadzony by-pass i to powinno niejako wymusić tempo cyrkulacji grawitacyjnej.Czy nie bedzie błędu?

Strona 3 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony