dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Bartłomiej

    Zarejestrowany
    Apr 2002
    Posty
    68
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    17

    Domyślnie

    Witajcie !

    Postanowiłem nie odgrzewać już mojego pierwszego wątku z pytaniami i rozterkami swieżo upieczonego inwestora i załozyłem niniejszy. Robota idzie - dzisiaj zalewam ławę fundamentową - więc to ostatni dzwonek, aby przewidzieć wpływ następnych etapów oraz projektu na roboty "fundamentowe". W związku z tym mam znowu szereg pytań pod sztandarem "O czym mam pomyśleć?":

    1. Szambo
    Nie mam zupełnie pojęcia o szambie oprócz tego, że będę je miał i mniej więcej wiem, gdzie ma stać. Domyślam się, że gdzieś musi się znaleźć wyprowadzenie kanalizy do szamba. Nie wiem, gdzie.
    Czy muszę się o to martwić teraz, czy spokojnie mogę poczekać, aż dojdę do projektu kanalizacji i ew. wtedy wyborować dziurę na zewnątrz?

    2. Przyłącza
    Planuję przyłącza gazowe (do pieca C.O.) oraz elektryczne. Czy na etapie budowania fundamentów muszę coś przewidzieć w tej sprawie? Jeśli TAK, to co? Jeśli nie, to CO i kiedy najpóźniej?

    3. Kominek
    Zdecydowałem się nie przesuwać kominka (ze względu na wysoki komin, który by musiał powstać a który oszpeciłby mi linię dachu). Z lektury innych wątków dowiedziałem się, że może warto pomyśleć o doprowadzeniu powietrza do kominka. Byli tacy, co chcieli przepuszczać to powietrze przez szambo w celu wstepnego ogrzania. Pytanie moje to: Co w tej sprawie powinienem przewidzieć na etapie budowania fundamentów? Jeśli teraz nic, to kiedy?

    4. Co jeszcze?
    O czym jeszcze nie pomyślałem?

    Będę bardzo wdzięczny za Wasze rady. Coś czuję, że nie obędzie się bez wizyty u architekta bądź projektanta.
    Serdecznie pozdrawiam,
    Bartłomiej

  2. #2

    Domyślnie

    1.Wyjście kanalizy - bez projektanta się nie obejdzie bo do tegoż wyjścia doprowadzisz kanalizację wewnątrz budynku. Ściany fundamentowe i piwnice możesz budować bez projektu wod-kan, mając świadomość że będziesz musiał kuć dziury w ścianach piwnic, lub fundamentowych jeśli piwnicy nie masz.
    2.Woda - jw. - możesz bez projektu wod-kan. ustalić pomieszczenie gospodarcze w którym będzie wodomierz i przepust w ścianie tam zrobić.
    3. elektryczne - jw. ustalisz gdzie tablica główna i tam przepust na kabel i uziemienie. Z kablem mniejszy kłopot, bo nie jest gruby i możesz go wpuścić w ścianę - czyli robisz przepust blisko jakiejś ściany wewnętrzej i po ścianie do tablicy (więcej możliwości manewru niż przy wodzie ikanalizacji)
    4. Zrób 2-3 przepusty więcej, bo potem doprowadzisz wodę do ogródka, zasilanie bramy , domofon itd i nie będziesz kuł ścian.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Alicjanka

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Grodzisk Mazowiecki
    Posty
    1.060
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    115

    Domyślnie

    Ad 1: Na etapie fundamentów trzeba przewidzieć docelowe miejsce szamba i rozłożyć kanalizację przed zalaniem pierwszej warstwy chudego betonu. Nie ma bowiem sensu wylewanie betonu a potem rozkuwanie go w licznych miejscach w celu rozłożenia kanalizy i zalewanie ponowne łat.
    Z reguły nie ma się dużego wyboru w umiejscowieniu szamba bo:
    - dobrze jeśli doprowadzenie kanalizacji z domu do szamba nie jest zbyt pokomplikowane (zakręty itp).
    - Szambiarka musi mieć dostęp do szamba, najlepiej bez konieczności wjeżdżania na działkę.
    - w przyszłości przy doprowadzeniu kanalizacji do twojego domu, zostanie ona podłączona najprawdopodobniej przez szambo (traktowane tu jako odstojnik), więc musi być ono w miarę blisko drogi.
    Pzdr,
    a.

  4. #4

    Domyślnie

    A przyłącze gazu - bez projektu nikt nie odbierze.

  5. #5

    Domyślnie

    Alu, jesli rurę do szamba kładzie sie pod chudy beton (czyli ponad metr w dół od pozomu "0" to na jakiej głębokości powinno być szambo (góra)? Powiem szczerze, że wczesniej nie doktoryzowałam się nad tym tematem, a teraz mnie zaciekawił. Chyba wlot tej rury powinien być maksymalnie wysoko szamba, bo jak damy, powiedzmy w połowie zbiornika to reszta będzie nie wykorzystana. Jak to jest?

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Alicjanka

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Grodzisk Mazowiecki
    Posty
    1.060
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    115

    Domyślnie

    Nie mówiłam o fundamentach, broń Boże, tylko właśnie o zerówce. Rury muszą się schować w ubitym piasku pod zerówką i wychodzić do szamba przez ścianę fundamentu. Oczywiście mówię o domu bez podpiwniczenia.

  7. #7

    Domyślnie

    Aaaa no to teraz rozumiem, dzięki .

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony