dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 7
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 137
  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Napisał pablitoo
    Od trzech lat jak mieszkam w moim domu nigdy jeszcze nie zdażyła się przerwa w dostawie prądu dłuższa jak godzina
    Szczęściarz, mnie natomiast dotknęło:
    [cyt] czwartek 15 października 2009 08:02
    Ponad milion ludzi jest bez prądu
    Kilkaset tysięcy domów bez prądu. Na Podlasiu 95 tysięcy, na Mazowszu pół miliona, na Podkarpaciu 56 tysięcy, prawie tyle samo w Małopolsce. W niektórych miejscowościach elektryczności może nie być jeszcze dziś. To efekt ataku zimy, ale też fatalnego stanu polskich sieci przesyłowych.

    Tyle że po budowie agregat 8kW został
    Pozdrawiam - Piotr

  2. #22
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar pablitoo
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    z południa ...
    Posty
    5.603

    Domyślnie

    Cytat Napisał panda
    Cytat Napisał pablitoo
    Od trzech lat jak mieszkam w moim domu nigdy jeszcze nie zdażyła się przerwa w dostawie prądu dłuższa jak godzina
    Szczęściarz, mnie natomiast dotknęło:
    [cyt] czwartek 15 października 2009 08:02
    Ponad milion ludzi jest bez prądu
    Kilkaset tysięcy domów bez prądu. Na Podlasiu 95 tysięcy, na Mazowszu pół miliona, na Podkarpaciu 56 tysięcy, prawie tyle samo w Małopolsce. W niektórych miejscowościach elektryczności może nie być jeszcze dziś. To efekt ataku zimy, ale też fatalnego stanu polskich sieci przesyłowych.

    Tyle że po budowie agregat 8kW został
    Ja mieszkam w Małopolsce niedaleko Krakowa - ale u nas / w mojej wsi / problemów z prądem w tym czasie nie było ...

    I jeszcze dla jasności - nie chodzi mi o te kilka/kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt zł oszczędności jak zastosuję zawór NO - chodzi mi o to że nie lubię jak całą dobę coś niepotrzebnie jest podłaczone do zasilania , po co ma cewka zaworu cały czas się grzać i buczeć będąc pod napięciem tylko dlatego że ja wówczas chcę mieć wodę w budynku ...
    Prund to nie zabawka dla dzieci - jak nie muszę to staram się nie używać go wcale .
    Jak dla mnie to zdecydowanie bezpieczniej jest założyć że przez te kilka hipotetycznych godzin jak nie będzie prądu i mnie w tym czasie w domu aku centrali spokojnie wyłączy dopływ wody , niż cały czas w ciągu roku mieć zasiloną cewkę zaworu tylko dlatego że chcę mieć wodę .


    --
    Pozdrawiam

  3. #23

    Domyślnie

    Elektrozawory pobierające prąd w jednym ze stanów nie mogą w nim być cały czas! Zanim kupisz - sprawdź. Zawory beznapięciowe też nie są bez wad. Wymagane jest co najmniej jedno przełączenie na miesiąc.

  4. #24
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar fenix2
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.929
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał pablitoo
    ... - zresztą - jak ja opuszczam dom ze wszystkimi domownikami na kilka dni to zawsze ręcznie odcinam media - jak dla mnie to automatyczne odcięcie wody przez system alarmowy jest pożądane jak wyjeżdżam do pracy a aktualnie nie ma w domu nikogo - max kilka godzin, ...
    - ale podtrzymanie zasilania na cewce zaworu NZ przez 24h/30 dni w miesiącu/360dni w roku - jest dla mnie co najmniej bezsensowne ...
    Też jestem tego samego zdania i wybrał bym zawór NO.

    Cytat Napisał panda
    Zresztą OK, są zawory z cewką na 12V, przy średnicy 3/4" pobór mocy według producenta to 14W (1,2A).
    Więc jest to dodatkowa wada NZ. Wyjście z centrali pewnie nie da rade uciągnąć takiego prądu. A jak da to pewnie będzie się grzało, przegrzewało (24h/7). Jeśli zrobimy to na przekaźniku to taki przekaźnik tez będzie działał praktycznie te 24h/7 a przy takim prądzie tęż trochę mu się dostanie. Zasilacz centrali też "ucierpi" zostanie obciążony dodatkowym prądem 1.2A 24h/7.


    Z kolei przy zaworze który jest 3 stanowy musimy przeznaczyć na sterowanie nim aż 2 wyjścia z centrali. Nie jak w przypadku zwykłego elektrozaworu 1 WY. Czasem może nie być to bez znaczenia.
    Nic nie jest takie, jakim się wydaje!

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat Napisał fenix2
    Z kolei przy zaworze który jest 3 stanowy musimy przeznaczyć na sterowanie nim aż 2 wyjścia z centrali. Nie jak w przypadku zwykłego elektrozaworu 1 WY. Czasem może nie być to bez znaczenia.
    Moim zdaniem to jest właśnie najlepszy wybór. Konieczność wykonania kilku cykli w miesiącu to żaden problem - można to zrealizować w centrali (np. raz dziennie, w nocy).
    Co do wyjść - no cóż... Zawsze można się wspomóc jakimiś przekaźnikami.
    Dziennik w blaszaku.
    Komentarze można wieszać na tablicy obok.

  6. #26

    Domyślnie

    WOW ale się temat rozwinął, każde zużycie prądu jest wiele mniej kosztowne niż zalanie domu przez pęknięty wężyk, to dopiero koszty (wiem o czym piszę). A i tak zamontowałbym NO. No a to jest super: http://www.sklep.insbud.net/product_...products_id/39
    ZBUDOWALEM KOLIBE-L

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Napisał pablitoo
    Od trzech lat jak mieszkam w moim domu nigdy jeszcze nie zdażyła się przerwa w dostawie prądu dłuższa jak godzina / a i tak ta godzina była wcześniej sygnalizowana przez ZE / , normalne zaniki zasilania na mojej sieci to kilkusekundowe przerwy w dostawie .
    Szanuję Twój wybór i nie mam zamiaru Cię przekonywać do innego, ale z tą argumentacją to trochę bez sensu. Zakładając, że nie trzeba przygotowywać się na zdarzenia mało prawdopodobne, np. takie które nie zdarzyły się przez 3 lata - to przez te 3 lata ile razy zdarzyło Ci się włamanie (czy potrzeba systemu alarmowego, który mógłby sterować tym zaworem), a ile razy pęknięcie wężyka (czy w ogóle potrzeba ten zawór)? U mnie zero, więc wynikało by z tego, że nie ma sensu nic z tych rozwiązań.

  8. #28
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar pablitoo
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    z południa ...
    Posty
    5.603

    Domyślnie

    Cytat Napisał civic9
    Cytat Napisał pablitoo
    Od trzech lat jak mieszkam w moim domu nigdy jeszcze nie zdażyła się przerwa w dostawie prądu dłuższa jak godzina / a i tak ta godzina była wcześniej sygnalizowana przez ZE / , normalne zaniki zasilania na mojej sieci to kilkusekundowe przerwy w dostawie .
    Szanuję Twój wybór i nie mam zamiaru Cię przekonywać do innego, ale z tą argumentacją to trochę bez sensu. Zakładając, że nie trzeba przygotowywać się na zdarzenia mało prawdopodobne, np. takie które nie zdarzyły się przez 3 lata - to przez te 3 lata ile razy zdarzyło Ci się włamanie (czy potrzeba systemu alarmowego, który mógłby sterować tym zaworem), a ile razy pęknięcie wężyka (czy w ogóle potrzeba ten zawór)? U mnie zero, więc wynikało by z tego, że nie ma sensu nic z tych rozwiązań.
    To nie była argumentacja za moją nazwijmy to koncepcją - przeczytaj dokładnie co napisałem w kontekście całej wypowiedzi a nie cytowanego przez Ciebie fragmentu .
    --
    Pozdrawiam

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Napisał pablitoo
    Cytat Napisał civic9
    Cytat Napisał pablitoo
    Od trzech lat jak mieszkam w moim domu nigdy jeszcze nie zdażyła się przerwa w dostawie prądu dłuższa jak godzina / a i tak ta godzina była wcześniej sygnalizowana przez ZE / , normalne zaniki zasilania na mojej sieci to kilkusekundowe przerwy w dostawie .
    Szanuję Twój wybór i nie mam zamiaru Cię przekonywać do innego, ale z tą argumentacją to trochę bez sensu. Zakładając, że nie trzeba przygotowywać się na zdarzenia mało prawdopodobne, np. takie które nie zdarzyły się przez 3 lata - to przez te 3 lata ile razy zdarzyło Ci się włamanie (czy potrzeba systemu alarmowego, który mógłby sterować tym zaworem), a ile razy pęknięcie wężyka (czy w ogóle potrzeba ten zawór)? U mnie zero, więc wynikało by z tego, że nie ma sensu nic z tych rozwiązań.
    To nie była argumentacja za moją nazwijmy to koncepcją - przeczytaj dokładnie co napisałem w kontekście całej wypowiedzi a nie cytowanego przez Ciebie fragmentu .
    a i nikt nie czyta mojego postu, mnie niestety zdarzyło się pękniecie wężyka w łazience na poddaszu, dla tego chce się zabezpieczyć, a dla czego z alarmu? proste, dla wygody, by nie biegać do piwnicy przed wyjazdem do pracy i zamykać zawór, w nocy tez zbroje alarm po przygodzie sąsiadki, kiedy włamali jej się jak spała na poddaszu, buszowali na parterze, wężyk pękł jak byliśmy w pracy, straszny widok skutków. Warto sie zabezpieczyć jak się chce, i nie myśli się że skoro mi sie to nie zdarzyło w ogóle to w ogóle się nie zdarzy (czego życzę) ale różnie bywa zwłaszcza z wężykami których troszkę jest (kuchnia, kotłownia, łazienki) któryś kiedyś puści, niestety u mnie puścił.
    ZBUDOWALEM KOLIBE-L

  10. #30

    Domyślnie

    I wszystko fajnie, tylko gdzie w tym wszystkim czujki zalania?
    U znajomych wężyk strzelił w nocy jak spali, rano zdziwienie - na parterze mają basen. Szlag trafił parkiet, dywany.
    U sąsiada (jeszcze na starych śmieciach) było włamanie, co ukradli to ukradli, ale... w kuchni był kran wyciągany, przewiesili przez szafkę i odkręcili wodę. Dwie doby się lało.
    Gdyby (i tu, i tu) były czujki to alarm zamknąłby zawór i wysłał sygnał o alarmie.
    Pozdrawiam - Piotr

  11. #31

    Domyślnie

    ok,ok,ale o po coś o tym pisałeś...
    tak czy inaczej uważam, że w dyskusjach o tego typu zabezpieczeniach, nie ma miejsca na rozważania, uwagi czy jak to tam nazwiemy o niskim prawdopodobieństwie ich występowania. a nóż ktoś to sobie weźmie do serca i całkowicie zrezygnuje

    btw, ja kupiłem ten z insbudu, ale jeszcze niezamontowany.

    uwagi:
    - obiecali że będą wyprowadzone krańcówki, a nie było niby se mogę sam dolutować, ale nie lubię.
    - strasznie ciężko schodzi siłownik z zaworu - muszę do tego używać śrubokręta i młotka i czegoś jeszce. opieranie na tym awaryjnego otwierania nie wiem czy jest realne. a może to tylko mój egzemplarz?

  12. #32
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar pablitoo
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    z południa ...
    Posty
    5.603

    Domyślnie

    Cytat Napisał civic9
    ok,ok,ale o po coś o tym pisałeś...
    tak czy inaczej uważam, że w dyskusjach o tego typu zabezpieczeniach, nie ma miejsca na rozważania, uwagi czy jak to tam nazwiemy o niskim prawdopodobieństwie ich występowania. a nóż ktoś to sobie weźmie do serca i całkowicie zrezygnuje
    Owszem - to była moja argumentacja za użyciem zaworu typu NO a nie NZ .
    Dla mnie prawdopodobieństwo wyłączenia prądu akurat podczas mojej nieobecności i przez to zasilanie cewki zaworu NO z aku centrali jest o wiele niższe niż ryzyko uszkodzenia lub wadliwego działania użytego elektrozaworu NZ cały czas pod zasilaniem cewki 24h/doba 365 dni w roku .
    Oczywiście piszę o elektrozaworze bezpośredniego działania gdzie cewka jest cały czas pod napięciem .
    --
    Pozdrawiam

  13. #33
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar pablitoo
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    z południa ...
    Posty
    5.603

    Domyślnie

    Cytat Napisał panda
    I wszystko fajnie, tylko gdzie w tym wszystkim czujki zalania?
    (...)
    Gdyby (i tu, i tu) były czujki to alarm zamknąłby zawór i wysłał sygnał o alarmie.

    Otóż to - tu tkwi meritum zabezpieczenia przed zalaniem - szkoda że ja - gdy montowałem i uruchamiałem swój system alarmowy / oparty na centrali Integra 64 / nie miałem takich możliwości - 3 lata temu nie było jeszcze w ofercie czujek zalania ...
    --
    Pozdrawiam

  14. #34

    Domyślnie

    Cytat Napisał civic9
    uwagi:
    - obiecali że będą wyprowadzone krańcówki, a nie było niby se mogę sam dolutować, ale nie lubię.
    Trzeba napisać o tym przy zamówieniu. Dolutują.
    Cytat Napisał civic9
    - strasznie ciężko schodzi siłownik z zaworu - muszę do tego używać śrubokręta i młotka i czegoś jeszce. opieranie na tym awaryjnego otwierania nie wiem czy jest realne. a może to tylko mój egzemplarz?
    No to jest niestety wada. Szkoda że nie robią wersji na 12V...

  15. #35

    Domyślnie

    Cytat Napisał fenix2


    Z kolei przy zaworze który jest 3 stanowy musimy przeznaczyć na sterowanie nim aż 2 wyjścia z centrali. Nie jak w przypadku zwykłego elektrozaworu 1 WY. Czasem może nie być to bez znaczenia.
    To chyba nie tak, skoro on ma być sterowany i tak swoim przekaźnikiem, to ma stan on lub off niezależnie czy to elektrozawór czy zawór z serwem czyli jedno wyjście z centrali.

    Używam takiego zaworu w sterowaniu obwodów c.o. i mimo że bez serwa chodzi jak każdy zawór kulowy - palcami bez założenia rączki nie obrócisz - to silnik działa już trzy lata po kilka razy dziennie bez problemów.
    Pozdrawiam
    CzarekT

  16. #36

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomkii
    Trzeba napisać o tym przy zamówieniu. Dolutują.
    Ta, w ofercie na stronie jest napisane, że ma,
    a nie że trzeba sobie zamówić dolutowanie

    Drobiazg, ale potem dolutowywanie samemu, albo wyjaśnianie i przesyłanie do nich do nich w tym celu to już większy "drobiazg".

    Cytat Napisał CzarekT
    To chyba nie tak, skoro on ma być sterowany i tak swoim przekaźnikiem, to ma stan on lub off niezależnie czy to elektrozawór czy zawór z serwem czyli jedno wyjście z centrali.
    Są takie co mają osobne linie dla zamykania i otwierania - i tak ma właśnie ten z insbudu, więc raczej trzeba 2 linie do sterowania. Chociaż biorąc pod uwagę, że to ma krańćówki dałoby się jakiś przełączny przekaźnik, który by przy włączeniu dawał zamykanie, a przy wyłączeniu otwieranie. Napięcie by było podane cały czas, ale przez krańcówki pobór byłby i tak odłączony.

  17. #37
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar fenix2
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.929
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał CzarekT
    To chyba nie tak, skoro on ma być sterowany i tak swoim przekaźnikiem, to ma stan on lub off niezależnie czy to elektrozawór czy zawór z serwem czyli jedno wyjście z centrali.
    Cytat Napisał civic9
    Są takie co mają osobne linie dla zamykania i otwierania - i tak ma właśnie ten z insbudu, więc raczej trzeba 2 linie do sterowania. Chociaż biorąc pod uwagę, że to ma krańćówki dałoby się jakiś przełączny przekaźnik, który by przy włączeniu dawał zamykanie, a przy wyłączeniu otwieranie. Napięcie by było podane cały czas, ale przez krańcówki pobór byłby i tak odłączony.
    Dało by się zrobić ale zawór musiał by mieś swoje krańcówki. A to znów dodatkowa komplikacja.

    CzarekT jeśli zawór jest ON i OFF to potrzebuje 2 sygnału sterujących. Bo jeden jest ON a drugi OFF.
    Kolejną wada zaworów z serwo jest to że potrzebuje on określonego czasu na otwarcie i zamknięcie.

    Cytat Napisał panda
    I wszystko fajnie, tylko gdzie w tym wszystkim czujki zalania?
    LIPA ponieważ jak Ci zaleje chałupę to już za późno.
    Nic nie jest takie, jakim się wydaje!

  18. #38

    Domyślnie

    Cytat Napisał fenix2
    Dało by się zrobić ale zawór musiał by mieś swoje krańcówki. A to znów dodatkowa komplikacja.
    Żadna komplikacja, ten z insbudu tak po prostu ma - właśnie o nim pisałem.

  19. #39
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    adi_

    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Posty
    1.593

    Domyślnie

    jestem w trakcie jak my wszyscy budowy mam juz zrobiona elektryke i pociagniete kable w tym tez do lazienki podejzewam ze instalator asm pomyslal o czukjkach przelewowych czy zalaniowych zwal jak zwal woda na podlodze ble
    ale jak nie pomyslal to powiedzcie czy sa jakies bezprzewodowe czy moge to zamontowac inaczej niz na kablu i jaki alarm bedzie dobry do tego wszystkiego pozdrawiam
    w zyciu piekne sa tylko chwile _ Rysiek Riedel_DZEM

  20. #40

    Domyślnie

    Cytat Napisał fenix2

    Cytat Napisał civic9
    Są takie co mają osobne linie dla zamykania i otwierania - i tak ma właśnie ten z insbudu, [...]. Chociaż biorąc pod uwagę, że to ma krańćówki dałoby się jakiś przełączny przekaźnik, który by przy włączeniu dawał zamykanie, a przy wyłączeniu otwieranie. Napięcie by było podane cały czas, ale przez krańcówki pobór byłby i tak odłączony.
    Dało by się zrobić ale zawór musiał by mieś swoje krańcówki. A to znów dodatkowa komplikacja.

    CzarekT jeśli zawór jest ON i OFF to potrzebuje 2 sygnału sterujących. Bo jeden jest ON a drugi OFF.
    Kolejną wada zaworów z serwo jest to że potrzebuje on określonego czasu na otwarcie i zamknięcie.
    Mam zrobione jak pisze civic9.
    Ja też zamawiałem zawory z insbudu i zawsze przychodziły z krańcówkami.
    Nie wyobrażam sobie działania zaworu serwo bez krańcówek - pomiar prądu po zamknięciu zaworu - przy takiej sile ? Natomiast opieranie się na czasie zamknięcia zaworu przez centralę i liczenie że nie przeciąży to silnika lub uszkodzi sprzęgła to chyba nie ta droga.
    Zawór jest on-off - i pracuje na jednym przekaźniku, czyli napięcie jest zawsze podawane na ON lub OFF i to chciałem przekazać. Dla mnie akurat czas przełączania nie jest problemem, większym problemem było jak miałem zamontowany elektrozawór i okazało się że przy większym ciśnieniu puszcza mały przepływ wody.
    Pozdrawiam
    CzarekT

Strona 2 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony