dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 15
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 297
  1. #21

    Domyślnie Re: Samodzielne wiercenie studni - PROBLEM

    Cytat Napisał Jarek.P
    Zabrakło Ci jednego narzędzia do kompletu z tymi świdrami.
    To się nazywa "studniarz"

  2. #22

    Domyślnie

    Witam
    Hmm moze powiem tak byla na przemian raz glinka raz piasek tak co kawalek do 6m

    _______0m
    xxxxxxx
    xxxxxxx
    xxxxxxx
    xxxxxxx
    xxxxxxx
    xxxxxxx raz glinka raz piasek naprzemian co okolo 0,5m
    xxxxxxx
    xxxxxxx
    xxxxxxx
    xxxxxxx
    _______6m tu pokazala sie woda(i tez troche glinki troche piasku
    ---------- Tak ponizej 6,5m raczej sam mokry piasek sie wyciagal
    ---------- a na 7,5 tak jakby glina twardsza ze rura oslonowa nie --------- chciala opadac juz w dol.
    _______7,5m

    Wody wedlug mnie nie zawiele w rure oslonowej jak bylo spuszczone do 7,5 to moze okolo 0,5-0,8m, tylko mialem wrazenie ze ciagle podmulalo,
    (A jak to jest z ta warstwa wodonosna , to jest strumien samej wody czy woda z piaskiem?)


    Moze sprobowac faktycznie jeszcze powalczyc z ta szlamowka, mam zamiar wykonac samemu takie urzadzonko, czy dlugo trzeba szlamowac np.1mb?

  3. #23

    Domyślnie

    Szlamowka juz sie robi,

    A powiedzcie Mi jescze
    jak wykonac ewentualnie obsybke ze zwiru?
    (Tzn obsypac filtr, na jakiej wysokosci , i jak zrobic zeby go nie zasypac w srodku?
    Ile tego zwiru wsypac, etc.

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Napisał przemo33
    Witam
    Hmm moze powiem tak byla na przemian raz glinka raz piasek tak co kawalek do 6m
    Ze mnie taki studniasz jak z koziej d... trąbka ale nie widzę sensownych porad to coś spróbuje Ci podpowiedzieć.
    To jak ma wyglądać warstwa wodonośna zależy od lokalnego układu gleby i studniarze to po prostu wiedzą. Idealna warstwa wodonośna to gruboziarnisty żwirek. Warstwa wodonośna kończy się zazwyczaj warstwą słabo-przepuszczalną (glina, skała?) i do tej głębokości powinien dojść odwiert plus trochę się w nią zagłebić (ale żeby jej nie przebić).
    W moim rejonie jest tak że do 5-6m jest piach/miejscami żwir przeplatany z płatami czerwonej gliny a później zaczyna się szara glina i ciągnie się co najmniej do 30m (w/g geologów do 50m).
    Pierwsza warstwa wodonośna jest na glinie na tych 6m, następna podobno na 100m i niezbyt dobra (zanieczyszczenia od węgla brunatnego). Do tego ta pierwsza warstwa jest tylko miejscami (w odległości 50m od czynnej studni NIE MA WODY - tzn. jest ale się ledwie sączy). Lustro wody stabilizuje się na 3-4m.
    Tak więc zanim zaczniesz wiercić polecam wywiad po sąsiednich studniach, najlepiej z informacją jakie były warstwy gruntu. A skoro już wywierciłeś to powinieneś dobić do jakiejś gliny i albo masz wodę albo wiercisz dalej (do następnej warstwy) bądź w innym miejscu.
    PS.
    Jak jest duża warstwa wodonośna i szybki napływ to nie trzeba oczywiście dowiercać się aż do gliny, ale jak się trafi suchy rok to może potem nie być wody w studni.

  5. #25

    Domyślnie

    A powiedzcie Mi jescze
    jak wykonac ewentualnie obsybke ze zwiru?
    (Tzn obsypac filtr, na jakiej wysokosci , i jak zrobic zeby go nie zasypac w srodku?
    Ile tego zwiru wsypac, etc
    Filtr zasypuje się troszke pod i troszke nad Potem przybitka z piasku i uszczelnienie korkiem iłowym. Pamiętaj o doborze odpowiedniej siatki filtracyjnej.
    wiercenie studni - moje ogłoszenie http://forum.muratordom.pl/showthrea...ercenie+studni

  6. #26

    Domyślnie

    Witam Ponownie
    Udalo mi sie jeszcze zejsc za pomoca szlamowki do 10m (wody na okolo 8m wydawalo sie wiecej w rurze oslonowej bylo okolo 2m) , wsypalem troche zwirku na dno i wpuscilem filtr z rura podfiltrowa(1m rury podfiltrowej 1,2m filtra), siadlo to wszystko na okolo 9,5m. Podnieslismy rury oslonowe na 3m w gore. Sprawdziem poziom w rurze bylo 3mwody, wpuscilem pompke no i popompowalo moze 10min. i braklo wody . Potem troche naplynelo ale moze na kilkanascie sekund pompowania no i niezaciekawie.


    Filtr jest wykonany z rury PE fi 125 gesto nawierconej wiertlem FI 6-8(okolo 1500 otworow na 1,2m), owinietej dwa i pół raza po obwodzie siatka studniarska SP14 i zalkejona na koncach tasma Power tape(taka mocna srebrna) .

    Niewiem moze zamulilo filtr czy jak?

    Czy cos mozna jeszcze z tym zrobic?

    Dziekuje z gory i pozdrawiam.

  7. #27
    SS
    Guest
    SS

    Domyślnie pompowanie

    kilka razy poczekać na napełnienie się rury i znów pompować, ważny czas napełniania rury i ważne czy każde następne pompowanie daje więcej wody czy mniej

  8. #28

    Domyślnie

    Problem jest tego typu, że zafiltrowałeś pierwszy poziom wodonośny. Mały napływ do rur spowodowany jest słabym wykształceniem litologicznym warstwy wodonośnej - albo piaski są drobne albo zaglinione. Napływ wody jest na drodze odsączania grawitacyjnego a nie pod ciśnieniem stąd stosunkowo wolno. Albo wiercisz głębiej do lepszych pokładów (o ile tam są, o ile masz jeszcze siłe i możliwości sprzętowe) albo kopiesz studnie kręgową które działa na zasadzie skarbonki (3m wody w rurze 12,5cm to ok 40litrów a w kręgach fi 100cm ok 2400 litrów).
    Przy okazji wizyty SS nasuwa sie pytanie czy lokalizacja Twojej studni nie jest przypadkowa??
    wiercenie studni - moje ogłoszenie http://forum.muratordom.pl/showthrea...ercenie+studni

  9. #29

    Domyślnie

    przy fi 100 cm ? to jak może być 2400 litrów wody? chyba 400 litrów!!!!

  10. #30

    Domyślnie

    W pamięci liczyłem. Policz sobie sam: 3m razy promień kręga do kwadratu razy pi. Napisz ile Ci wyszło...
    wiercenie studni - moje ogłoszenie http://forum.muratordom.pl/showthrea...ercenie+studni

  11. #31

  12. #32
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar fenix2
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.929
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał docent161
    przy fi 100 cm ? to jak może być 2400 litrów wody? chyba 400 litrów!!!!
    V= pi r^2 * h = 3,14*0,25*3 = 2,3m3
    Nic nie jest takie, jakim się wydaje!

  13. #33
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Panowie, jezus maria....

    PROMIEŃ!!! Nie średnica, promień!
    2400 litrów to poprawny wynik, gorzej z uzasadnieniem

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  14. #34

    Domyślnie

    Przy fi 100cm to pi czyli około 3.14 x (promień do kwadratu czyli 0,50 x0,50 = to 0,25 ) x h czyli wysokość kręgu to 0,5 m i daje nam = 0,395msześciennego w kręgu !!!!! czyli około 400 litrów !!! a skąd wam się bierze 2400 litrów ???

  15. #35

    Domyślnie

    A propos - promień to połowa średnicy !!! - tak dla wyjaśnienia

  16. #36
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Cytat Napisał docent161
    Przy fi 100cm to pi czyli około 3.14 x (promień do kwadratu czyli 0,50 x0,50 = to 0,25 ) x h czyli wysokość kręgu to 0,5 m i daje nam = 0,395msześciennego w kręgu !!!!! czyli około 400 litrów !!! a skąd wam się bierze 2400 litrów ???
    Pomnóż te 400l które Ci wychodzi przez 6 (liczona studnia ma 3m, więc 6 kręgów potrzebujesz) i Ci wyjdzie

    Średnica kręgu 1m, wysokość studni 3m

    0.5 x 0.5 x 3,14 x 3 = 2.355m3 = 2335l, amen.

    J.

    PS: Obowiązkowa maturo z matematyki, wróóuuuuóóóć!!!
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  17. #37

    Domyślnie

    Oczywiście że promień. Ale burza mózgów i to w niedzielny poranek
    wiercenie studni - moje ogłoszenie http://forum.muratordom.pl/showthrea...ercenie+studni

  18. #38
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar marcin_u
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Zielona Góra
    Posty
    1.451

    Domyślnie

    Musze sie pochwalic ze wczoraj zakonczylem wiercenie studni na 12m. przez wiekszosc wiercenia a wlasciwie samego szlamowania szlamowka miałem piaski pylaste bardzo drobne a jak sie dowierciłem do grubszego zwiru to byl zmieszany z glina i zakonczyłem dalsze wiercenie. wpusciłem rure 110 z filtrem na koncu i rura zostala jeszcze obsypana na dole grubym piachem . odrazu wpusciłem pompe o wydajnosci 1,5m3/h (powiedzmy ze pompuje nonstop okolo 1m3/h bo wydajnosc spada przy podnoszeniu do gory) pompa przez okolo 1godz pompowala brudna wode a potem juz leciala czysciutka i nie widac zadnych pyłkow. pompa pompuje juz okolo 24godz i cały czas nie brakuje jej wody.
    Jak wyłacze pompe to bardzo szybko woda sie podnosi i lustro wody stabilizuje sie na okolo 1-1,5m od poziomu gruntu.
    teraz zamierzam przepompowac wode pare dni i potem zrobic analize wody w sanepidzie.
    moja praca to Alarmy,Kamery,Anteny...i fotowoltaika

    mój projekt ISKIERKA

    160m2 po podłodze do ogrzania, suporex24+12styro, podloga10styro , skosy 25 wełna.wentylacja grawitacyjna. PC Panasonic T-CAP 9kw wersja H 1f , 100% grzejniki, bufor 300l , zbiornik cwu 300l termet nierdzewna. 3 kolektory słoneczne płaskie hewalax. PV 10kw
    Nawrócony z węgla !

  19. #39

    Domyślnie

    Gratulacie Marcin_u
    Jaki dlugi filtr miales?I z czego wykonany?ile razy owiniety? jakie otworki?


    A co u mnie,
    Dzis, sprawdzalem ile naplywa wody i wyglada to tak do rury fi 125mm w ciagu godziny naplywa okolo 2m wody czyli okolo 20itrowl na godzine , moze za krotki filtr jakby mial zamiast 1,2m dlugosci 2,5m to pewnie by naplywalo 40l, ale to i tak malo .Oprocz tego zauwazylem ze wpada troche takiego szlamiku do srodka .


    Aha po nocy było 3,5m wody w rurze. czyli, 1,5 m powyzej filtra.


    Jak u siebie wiercilem to w wiekszosci byl drobny piasek z glinka,bylo moze z pol metra z byl troche grubszy piasek bez glinki.


    Chyba bede musial zmienic miejsce wiercenia

    Pozdr

  20. #40
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar kkdarch
    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Skąd
    Sangrodz
    Kod pocztowy
    97-225
    Posty
    450

    Domyślnie

    Witam
    A co myślicie o czymś takim: rura np. 3/4" z podłączoną wodą pod ciśnieniem (woda z sieci) zagłębiająca się przy wypłukiwaniu urobku a następnie odprowadzenu wody z urobkiem do jakiegoś dołka .Czy to ma szansę się sprawdzić?Muszę wykonać studnię chłonną żeby odprowadzić wodę z opaski drenażowej bez używania pompy a na pewno do min 6m glina .Zrobiłem małą próbę wężem i wąż wszedł na 0,5m bardzo szybko.Mam co prawda wpuszczone 5 kręgów czyli jakieś 4,2m ale chciałbym zejść głębiej do warstwy przepuszczalnej.Moja działka jest na górce ale około 200 metrów od mojej działki gdzie teren się obniża (według mapy jest to różnica wysokości około 6,5m )jest teren piaszczysty więc z tego wnioskuję że na 7-8m może byś warstwa przepuszczalna.Koparka niestety sięga tylko około 5,5m.Co myślicie o tym sposobie?

Strona 2 z 15

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony