dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 193
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 3842
  1. #1

    Domyślnie Kocioł Junkers Cerapur Smart ZSB 14-3C w praktyce

    Witam,

    Od jakiegoś czasu wśród forumowiczów szukających ekonomicznych rozwiązań w zakresie techniki grzewczej dość dużą popularnością cieszy się jednofunkcyjny gazowy kocioł kondensacyjny Junkers Cerapur Smart ZSB 14-3C,

    Z pewnością wielu z Was Koledzy i Koleżanki użytkuje ten kocioł, w związku z czym moglibyście się podzielić swoimi spostrzeżeniami z jego eksploatacji? W szczególności bardzo pomocne dla forumowiczów biorących ten kocioł pod uwagę byłyby następujące dane:

    1. jak wygląda sprawa ekonomii jego eksploatacji? (ile średnio spalił Wam m3 gazu lub ewentualnie jak wyglądają Wasze rachunki za gaz)

    2. jaką powierzchnię i kubaturę ogrzewacie? (pomocne byłoby wskazania podstawowych danych dotyczących ocieplenia budynku, rodzaju wentylacji, czy ogrzewacie także cwu?)

    3. jak wygląda sprawa serwisu i bezawaryjności kotła?

    Zapraszam do dyskusji.
    pozdrawiam
    Łukasz

  2. #2

    Domyślnie

    może ktoś się jednak podzieli swoimi spostrzeżeniami?
    pozdrawiam
    Łukasz

  3. #3

    Domyślnie

    Ja mam ten kocioł. Przed nim pierwszy sezon grzewczy.
    Ogrzewa ok 500 m^3. Wszędzie podłogówka. Do CWU zbiornik z biawara 120l (lub 125l - nie pamiętam). Cwu grzeje dośc szybko.
    Do tego wszystkiego podpięty sterownik FW100 Junkers'a.
    Wentylacja grawitacyjna, a w oknach nawietrzniki higrosterowalne.
    Ściany bk+12cm styro, dach 25-30cm wełny, podłoga 12cm styropianu.
    Okna 3szybowe.

    Jak na razie jestem zadowolony.
    Sprytna osoba rozwiązuje problem. Mądra ich unika.
    Einstein

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał listek
    Ja mam ten kocioł. Przed nim pierwszy sezon grzewczy.
    Ogrzewa ok 500 m^3. Wszędzie podłogówka. Do CWU zbiornik z biawara 120l (lub 125l - nie pamiętam). Cwu grzeje dośc szybko.
    Do tego wszystkiego podpięty sterownik FW100 Junkers'a.
    Wentylacja grawitacyjna, a w oknach nawietrzniki higrosterowalne.
    Ściany bk+12cm styro, dach 25-30cm wełny, podłoga 12cm styropianu.
    Okna 3szybowe.

    Jak na razie jestem zadowolony.

    listek mam prawie identyczne warunki jak Ty, z tym że planuję zbiornik biawar 150 l, reszta tak samo mam w związku z czym pytanie - jak masz rozwiązaną instalację w kotłowni - czy masz mieszacz (zamówr 3-drożny), ile pompek, jakieś dodatkowe zawory...????
    pozdrawiam
    Łukasz

  5. #5

    Domyślnie

    Również posiadam ten kocioł, ale to pierwszy sezon będzie dopiero, więc zużycie mogę oceniać jedynie na podstawie 2 ostatnich miesięcy.

    Dom ok 210 mkw, bk24 +16 cm styro, okna zwykłe Schueco CT70, na gruncie 13 cm styro, w skosach ok 25 cm wełny, wentylacja grawitacyjna, ale mam też ok 40 mb rury kanalizacyjnej w gruncie i pod piwniczką jako dopływ świeżego powietrza (gdy ok. miesiąc temu na zew. było okolicy zera, do domu wpływało powietrze o temp 13 st - zapewne gdyby temp 0, utrzymywała sie dłużej, ze 13 st. zrobiłoby się sporo mniej), wszędzie podłogówka, rurki co 10 w strefach brzegowych i co 15 cm w pozostałym obszarze (mniej więcej), cwu jeszcze nie używam, ale jest zasobnik Biawar 220L z 2 wężownicami - na razie obie podpięte do kotła, potem drugą wykorzysta się inaczej.
    W kotłowni nie mam żadnych mieszaczy ani żadnych dodatkowych pomp, jeden rozdzielacz 9x na parter i taki sam na poddasze - zasilane bezpośrednio z kotła. Sterownik pogodowy FW100. Przez ostatni miesiąc zużył mi średnio 4 m3 gazu na dobę, utrzymuję temp. 18 st i jest to wystarczająco - wykończeniówkę można robić lekko ubranym. Nie mam jeszcze żadnych drzwi wew, progów w drzwiach wejściowych no i jest to pierwszy sezon, powierzchnia niemała więc jestem więcej niż zadowolony. Zarówno z kotła jak i z decyzji o 100% podłogówki.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał RadziejS
    Również posiadam ten kocioł, ale to pierwszy sezon będzie dopiero, więc zużycie mogę oceniać jedynie na podstawie 2 ostatnich miesięcy.

    Dom ok 210 mkw, bk24 +16 cm styro, okna zwykłe Schueco CT70, na gruncie 13 cm styro, w skosach ok 25 cm wełny, wentylacja grawitacyjna, ale mam też ok 40 mb rury kanalizacyjnej w gruncie i pod piwniczką jako dopływ świeżego powietrza (gdy ok. miesiąc temu na zew. było okolicy zera, do domu wpływało powietrze o temp 13 st - zapewne gdyby temp 0, utrzymywała sie dłużej, ze 13 st. zrobiłoby się sporo mniej), wszędzie podłogówka, rurki co 10 w strefach brzegowych i co 15 cm w pozostałym obszarze (mniej więcej), cwu jeszcze nie używam, ale jest zasobnik Biawar 220L z 2 wężownicami - na razie obie podpięte do kotła, potem drugą wykorzysta się inaczej.
    W kotłowni nie mam żadnych mieszaczy ani żadnych dodatkowych pomp, jeden rozdzielacz 9x na parter i taki sam na poddasze - zasilane bezpośrednio z kotła. Sterownik pogodowy FW100. Przez ostatni miesiąc zużył mi średnio 4 mkw gazu na dobę, utrzymuję temp. 18 st i jest to wystarczająco - wykończeniówkę można robić lekko ubranym. Nie mam jeszcze żadnych drzwi wew, progów w drzwiach wejściowych no i jest to pierwszy sezon, powierzchnia niemała więc jestem więcej niż zadowolony. Zarówno z kotła jak i z decyzji o 100% podłogówki.
    Witaj RadziejS
    dziękuję za odpowiedź, bardzo mi pomogłeś, mam troszkę mniejszą powierzchnię i okna z pakietem trzyszybowym, wentylację podobnie jak Ty grawitacyjną, styro w ścianach 16 cm, na podłodze 18, poddasze wełna 30 cm. Tak więc jestem teraz pewny, że kocioł podoła właśnie przed chwilką go zamówiłem w sklepie internetowym

    mam jeszcze jedno pytanie- także zamierzam podłączyć do niego zasobnik Biawar, z tym że z jedną wężownicą, ale chciałbym dowiedzieć - muszę kupić rurki do przyłączenia i czujnik cwu - czy się mylę? dobieram je do junkersa czy do zasobnika, tzn. czy powinien to być zestaw fabryczny producenta kotła cza producenta zasobnika???
    pozdrawiam
    Łukasz

  7. #7

    Domyślnie

    Napiszcie jeśli możecie czy ten kocioł nie jest za głośny bo chcę go zainstalować w łazience w pobliżu sypialni i nie wiem czy to dobry pomysł (ściany GK).

    pozdr.
    zebacz

  8. #8

    Domyślnie

    Też szukałem go w internecie, ale lepiej się opłaciło kupienie całego zestawu z montażem (7% VAT), mimo, że sam kocioł był nieco droższy niż ceny na allegro.

    Co prawda podłączenie to raczej pikuś, ale nie chciałem zajmować tym Taty jeśli cena ta sama. Rozważ to, ja za złożenie kotłowni i wpuszczenie długiego komina zapłaciłem 1600 zł. W sumie ok 10000 zł za kocioł, zasobnik, czujnik, sterownik i montaż. Rury na komin dodatkowo.

    Czujnik musisz (chyba musisz) kupić Junkersa, podłącza go serwisant przy 1. uruchomieniu. Do tego sterowanie pogodowe Junkersa np. FW100. Zasobnik podłączasz jak chcesz, ja mam pexem. Nic specjalnie fabrycznego być nie musi.

    Jak dla mnie kocioł jest cichy, tzn pompy prawie nie słyszę, trochę słychać wentylator, ale to raczej szum powietrza niż dźwięk silnika

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał RadziejS
    Też szukałem go w internecie, ale lepiej się opłaciło kupienie całego zestawu z montażem (7% VAT), mimo, że sam kocioł był nieco droższy niż ceny na allegro.

    Co prawda podłączenie to raczej pikuś, ale nie chciałem zajmować tym Taty jeśli cena ta sama. Rozważ to, ja za złożenie kotłowni i wpuszczenie długiego komina zapłaciłem 1600 zł. W sumie ok 10000 zł za kocioł, zasobnik, czujnik, sterownik i montaż. Rury na komin dodatkowo.

    Czujnik musisz (chyba musisz) kupić Junkersa, podłącza go serwisant przy 1. uruchomieniu. Do tego sterowanie pogodowe Junkersa np. FW100. Zasobnik podłączasz jak chcesz, ja mam pexem. Nic specjalnie fabrycznego być nie musi.

    Jak dla mnie kocioł jest cichy, tzn pompy prawie nie słyszę, trochę słychać wentylator, ale to raczej szum powietrza niż dźwięk silnika
    Już zamówiłem. Za piec z pogodówką FW100, kompletnym zestawem powietrzno-spalinowym oraz czujnikiem cwu mam do zapłaty 4500. Do tego dojdzie zasobnik Biawara za ok. 1300 zł, plus dodatki. Znajomy hydraulik weźmie max 1000 zł za całą kotłownię (a może nawet połowę z tego
    pozdrawiam
    Łukasz

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar majki
    Zarejestrowany
    Apr 2002
    Posty
    4.925
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    516

    Domyślnie

    Też będę ( mam, już kupiony ) miał taki piec, tylko ten wersji 21 kW. Tylko że u mnie głównie grzejniki, więc moc większa potrzebna.
    A i pytanko do tych co maja podłączone. Podłączaliście go bezpośredni "przez ścianę", czyli nie do komina a takim zamkniętym gotowym zestawem ( rura w rurze ) ? Ktoś tak ma ? Nie ma żadnych problemów z działaniem ?

    pozdrawiam, majki
    mój domek ...
    komentarze ...
    były dziennik budowy ...

    mieszkamy w domu od 28 czerwca 2010 ...
    impossible is nothing ...

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał majki
    Też będę ( mam, już kupiony ) miał taki piec, tylko ten wersji 21 kW. Tylko że u mnie głównie grzejniki, więc moc większa potrzebna.
    A i pytanko do tych co maja podłączone. Podłączaliście go bezpośredni "przez ścianę", czyli nie do komina a takim zamkniętym gotowym zestawem ( rura w rurze ) ? Ktoś tak ma ? Nie ma żadnych problemów z działaniem ?

    pozdrawiam, majki
    majki przez ścianę wychodzi o wiele taniej (kompletny zestaw kosztuje mnie 202 zł!!! tym samym pozostanie mi wolny kanał w już wybudowanym kominie, do którego w razie potrzeby bedę mógł wpiąć coś na paliwo stałe (jak zostanę emerytem z dochodem 1000 pln .. jest tylko jedno "ale" - piec mam mieć nie więcej niż 21 KW (bodajże art. 175-176 rozporz. w spr warunków technicznych...) dlatego zrezygnowałem z zakupu de dietricha... a ten Twój junkers nie ma czasami 22 kw?
    pozdrawiam
    Łukasz

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie Re: Kocioł Junkers Cerapur Smart ZSB 14-3C w praktyce

    Cytat Napisał lukasz_p
    Junkers Cerapur Smart ZSB 14-3C
    U mnie też przewiduję ten kociołek-127m2 całość podłogówka,+150l ciepłej wody
    bacznie obserwuje ten wątek
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Ja chyba też go zainstaluje. Czekam na opinie

  14. #14

    Domyślnie

    Rozdzielacz na parterze 8 sekcyjny, na poddaszu 4 sekcyjny. Nie mam zaworu trójdrożnego, tylko zainstalowane fabrycznie mieszacze. Parter pracuje na drugim biegu, poddasze na pierwszym. Piec pracuje na pierwszym biegu.
    Piec według mnie i osób, które go widziały i słyszały bardzo cichy.
    Sprytna osoba rozwiązuje problem. Mądra ich unika.
    Einstein

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar majki
    Zarejestrowany
    Apr 2002
    Posty
    4.925
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    516

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukasz_p
    Cytat Napisał majki
    Też będę ( mam, już kupiony ) miał taki piec, tylko ten wersji 21 kW. Tylko że u mnie głównie grzejniki, więc moc większa potrzebna.
    A i pytanko do tych co maja podłączone. Podłączaliście go bezpośredni "przez ścianę", czyli nie do komina a takim zamkniętym gotowym zestawem ( rura w rurze ) ? Ktoś tak ma ? Nie ma żadnych problemów z działaniem ?

    pozdrawiam, majki
    majki przez ścianę wychodzi o wiele taniej (kompletny zestaw kosztuje mnie 202 zł!!! tym samym pozostanie mi wolny kanał w już wybudowanym kominie, do którego w razie potrzeby bedę mógł wpiąć coś na paliwo stałe (jak zostanę emerytem z dochodem 1000 pln .. jest tylko jedno "ale" - piec mam mieć nie więcej niż 21 KW (bodajże art. 175-176 rozporz. w spr warunków technicznych...) dlatego zrezygnowałem z zakupu de dietricha... a ten Twój junkers nie ma czasami 22 kw?
    No niby tak, 21,8 kW ... ale nominalnie przy 30/40... Przy wyższej temperaturze ma chyba mniej ...
    Ale co się może "stać" jak by go podłączyć przez ścianę ... ? Pomijam na razie kwestię "kontroli"

    pozdrawiam, majki
    mój domek ...
    komentarze ...
    były dziennik budowy ...

    mieszkamy w domu od 28 czerwca 2010 ...
    impossible is nothing ...

  16. #16

    Domyślnie

    Bez "dopalaczy" typu kozy,kominki itd.
    Dom " SOPRAN 4" 30 porotherm+12 styro, podłoga 10cm styro, dach 25cm isovera, went. grawitacyjna
    Całość podłogówka , temp. ustawiona w domu 21,5 oC/24h (159m2 z garażem) od 2 X do dzisiaj wraz z CWU (zasobnik 300 l) spalił 290m3 gazu GZ-50.

    ps. poprzedni sezon na gazie płynnym z butli zuzylem 750 kg.
    Dzień dobry, cześć i czołem !
    Jestem wesoły Donek, prezydentem zaś jest Bronek. Zdrożała: żywność, prąd i gaz, więc Wam coś obiecam jeszcze raz!

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał majki
    Cytat Napisał lukasz_p
    Cytat Napisał majki
    Też będę ( mam, już kupiony ) miał taki piec, tylko ten wersji 21 kW. Tylko że u mnie głównie grzejniki, więc moc większa potrzebna.
    A i pytanko do tych co maja podłączone. Podłączaliście go bezpośredni "przez ścianę", czyli nie do komina a takim zamkniętym gotowym zestawem ( rura w rurze ) ? Ktoś tak ma ? Nie ma żadnych problemów z działaniem ?

    pozdrawiam, majki
    majki przez ścianę wychodzi o wiele taniej (kompletny zestaw kosztuje mnie 202 zł!!! tym samym pozostanie mi wolny kanał w już wybudowanym kominie, do którego w razie potrzeby bedę mógł wpiąć coś na paliwo stałe (jak zostanę emerytem z dochodem 1000 pln .. jest tylko jedno "ale" - piec mam mieć nie więcej niż 21 KW (bodajże art. 175-176 rozporz. w spr warunków technicznych...) dlatego zrezygnowałem z zakupu de dietricha... a ten Twój junkers nie ma czasami 22 kw?
    No niby tak, 21,8 kW ... ale nominalnie przy 30/40... Przy wyższej temperaturze ma chyba mniej ...
    Przy 80/60 stopni masz zakres mocy 3.3 - 13 kW
    dla 40/30 jest to 3,7 - 14,2 kW

  18. #18
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    phans

    Zarejestrowany
    Aug 2005
    Skąd
    mazowieckie ok. Żyrardowa
    Posty
    677

    Domyślnie

    Cytat Napisał majki
    Też będę ( mam, już kupiony ) miał taki piec, tylko ten wersji 21 kW. Tylko że u mnie głównie grzejniki, więc moc większa potrzebna.
    A to ciekawe, że dla grzejników musisz mieć większą moc kotła (czyli te 21kW). Może wytłumacz dlaczego?

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar aadamuss24
    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Poznań
    Posty
    3.373
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    189

    Domyślnie

    Radziej to masz ciekawe bardzo to zużycie pozdr adam[/quote]

  20. #20

    Domyślnie

    Wczoraj dostałem pierwszy rachunek za gaz. Byłbym bardzo zadowolony gdyby nie fakt, że połowa rachunku to opłaty stałe i abonamentowe!!!!
    Prawie 70 zł za nic w taryfie W-3!!!! masakra, ale co zrobić

Strona 1 z 193

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony