dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 183
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 3650
  1. #21

    Domyślnie

    Pawelko, Cz., Zbych. - ja też dopisze swoje namiary, pomysly. W chili obecnej jestem zarobiony. Dajcie mi trochę czasu a się "wypłodzę".

    All - nie dajmy wygasnąć temu wątkowi !!!!!!!
    Pozdrówka
    Rafal
    GG: 386832

  2. #22

    Domyślnie

    W sąsiednim wątku Smok zapytał czy można zabezpieczyć się przed zalaniem.
    Myślę, że jest to kolejne dobre zastosowanie automatyki w domu.

    Poniżej załączam co mu odpowiedziałem:

    1) Czujnik: można kupić w firmach sprzedających czujki alarmowe (widziałem taki czujnik produkcji jakiejś izraelskiej firmy) lub zrobić samemu: na płytce plastikowej mocujesz końcówki obwodu w pozycji rozwarte, umieszczasz płytkę w miejscu spodziewanego zalania na ziemi. 2) Po pojawieniu się wody - H2O jako przewodnik zewrze obwód. Teraz wystarczy podłączyć to jako czujnik do centralki alarmowej w taki sposób żeby powiadomienie szło na twój telefon (bo chyba ściąganie ochrony z takiego powodu to przesada) albo co mnie bardziej odpowiada do sterownika głównego domu który zamknie elektrozawór (taki można kupić w firmach zajmujących się nawadnianiem ogrodów.

    Dla chętnych: w podobny sposób czujki przeciwpożarowe w garażu lub kotłowni mogą otwierać elektrozawory instalacji automatycznego gaszenia (zraszania). Mnie to chyba niepotrzebne, ale jak ktoś buduje dom w technice szkieletu drewnianego to może skorzysta?

    rafalg: z całą pewnością nie opuszczę tego wątku (przynajmniej do zakończenia budowy, a ponieważ jestem u jej początku to to potrwa - zabrzmiało złowrogo? )
    Pozdrawiam serdecznie

    Paweł
    ____________________________________________
    Jak się pracuje młotem pneumatycznym to nie ma miejsca na 'undo' !!!

  3. #23

    Domyślnie

    Jestem na etapie projektowania domu. Macie jakieś doświadcenia albo pomysly co do zasad projektowania budynku inteligentnego. Chciałbym już teraz robić przygotowania na późniejsze okablowanie i moduły?

    Jezeli macie linki do ciekawych stron to je tez podawajcie. Tutaj nie zginą
    Pozdrówka
    Rafal
    GG: 386832

  4. #24

    Domyślnie

    Ja projektowałem dom w sposób standardowy. Jedyne o czym trzeba pamiętać to, że elektryczna szafa rozdzielcza będzie znacznie większa - znajomy o którym wspominałem ma dwie szafy - po jednej na każdej kondygnacji i w sumie było by to tyle co niezła szafa trzydrzwiowa.
    Ponadto znacznie więcej okablowania, ale mam zamiar puścić większośc pod wylewką. Jedynie przy podejściu do szafy zrobię pion kablowy (pewnie rura PCV).
    W jakiej technologii budujesz? Moje uwagi tyczą sie tradycyjnej (ja akurat buduję z Silki). Jeśli technologia szkieletu drewnianego to tam miejsca na przewody jest masa (w ścianach i stropie). Za to szafa musi być na ścianie a nie podtynkowa.

    Poza tym standardowo: pamiętaj o dobrym miejscu na antenę radiopowiadomienia (polecam we wnętrzu komina wentylacyjnego - ja na dachu będę miał główną czerpnię powietrza w formie komina wentylacyjnego - jakoś nie przypada mi do gustu czerpnia w ścianie ani w ogrodzie, coby ktoś mi nie chciał mi korzystając z nich snu przedłużyć),
    centralkę alarmową, wyjście wody do podlewania ogrodu, wyjścia na bramy itp.
    Tak naprawdę to nie musisz tego wszystkiego uwględniać w projekcie architektonicznym a w projektach branżowych. Ja nawet projekt elektryczny mam tradycyjny i będę musiał przeprojektować na "nasze patenty automatyczne".

    Pomysł z umieszczaniem linków - dobry.
    Pewnie wszyscy znają, ale podaję link do Satela: www.satel.pl
    Pozdrawiam serdecznie

    Paweł
    ____________________________________________
    Jak się pracuje młotem pneumatycznym to nie ma miejsca na 'undo' !!!

  5. #25

    Domyślnie

    Pawelko - Tak się składa, że ja też buduję z silikatów. Do tego zamierzam się na system grzania powietrzem w domu (Richmond, Polski Komfort, ...) - czerpnia - jeszcze nie wiem gdzie. Na razie czekam na projekt architektoniczny.

    Jeżeli chodzi o projekt domu inteligentnego, to coś mi się wydaje, że sam go będę robił - przynajmniej szczegółową koncepcję z rozmieszczeniem elementów.

    Miałem kilka linków do stron związanych z budynkami inteligentnymi i poradami dla majsterkowiczów. Jak znajde to dołącze. Interesowałem się tym jakiś czas temu i obawiam się że "wyciąłem".
    Pozdrówka
    Rafal
    GG: 386832

  6. #26

    Domyślnie

    Co mogło by być sercem systemu?

    Mały opis sterownika PLC - podstawowe informacje: http://wwwnt.if.pwr.wroc.pl/up/przew...pd/SPD10_5.htm

    Opis sterownika Siemens S7-200:
    http://www.siemens.pl/produkty_indek...54&produkt=596

    Będę teraz szukał opisu jakiegoś komputera przemysłowego z systemem na kościach programowalnych + kart we/wy - taki po zaniku napięcia sam się podniesie.
    Alternatywnie: zwykły PC + UPS (podtrzymanie napięcia).
    Pozdrawiam serdecznie

    Paweł
    ____________________________________________
    Jak się pracuje młotem pneumatycznym to nie ma miejsca na 'undo' !!!

  7. #27
    Przekorek
    Guest
    Przekorek

    Domyślnie

    Polecam kamerki - na furtke, drzwi, ogród, etc - i obraz przywoływany pilotem na zwykly TV (jak dodatkowy kanał). Bez wstawania wiesz, czy otwierać drzwi.
    Ponadto - telefon z bezprzewodowymi sluchawkami (+ numery wewnętrzne) - żeby nie trzeba wrzeszczeć STARA-AAA! ODBIERZ !!!).

  8. #28

    Domyślnie

    czesc Chlopaki
    obecnosc ZBYCHa niepotwazalnie podnosi range watku

    Z mojej strony b. praktycznie - jesli ktos chce miec sterownik zarzadzajacy kotlownia i sterownik zarzadzajacy wentylacja to za koszt tych dwoch ma prawdziwy BMS. ZAstosowanie PLC ma sens jesli macie duzo zmiennych ciaglych (temperatur, wilgotnosci, predkosc wiatru, czujnik naslonecznienia, czujnik deszczu itd). Sterowniki takie jak szwajcarska SAIA (trzy porty komunikacyjne!) moja juz w sobie bloczki PID, ktorych nie trzeba definiowac jak to np w przypadku PC. PC nadaje sie do systemow alarmowych i sterowania typu on/off.

    Zanim wybierzecie system pomyslcie ile i jakich we/wy potrzebujecie. SAIA umozliwia na jednym sterowniku 128 we/wy typu on/off a kosztuje tyle co pogodowka do kotla. Poza tym sterownik ten jest w pelni modyfikowalny - stosuje sie odpowiednie karty we/wy jak w prawdziwych sterownikach przemyslowych. Sporo takich ukladow juz uruchomilem ale najwieksza zaleta tego sterownika to narzedzie do programowania. Jesli ktos ma zylke automatyka nauczy sie go w godzine.

    Ciesze sie ze wreszcie powstaje cos praktycznego w tym zakresie a nie tylko dewagacje czy to juz jest inteligentne czy nie i komu to potrzebne.

    Pozdrowienia dla BMSowcow!

  9. #29

    Domyślnie

    I jeszcze jedno:
    EIB przy sterownikach klasy SAIA PCD lub Siemens S7 to totalna porazka.

  10. #30

    Domyślnie

    Witam na wątku Toma Soyera: cieszę się, ponieważ kojarzę Twoje wypowiedzi na "nieco filozoficznym" wątku o inteligentnym budynku - zainteresowało mnie to, że przyznawałeś się do instalowania systemów opartych na sterownikach PLC. Czy dobrze pamiętam?

    PRAKTYCY BARDZO MILE WIDZIANI!!!

    Zaraz odniosę się (pytając) do Twojego postu.
    Pozdrawiam serdecznie

    Paweł
    ____________________________________________
    Jak się pracuje młotem pneumatycznym to nie ma miejsca na 'undo' !!!

  11. #31

    Domyślnie

    Zgadzam się, że to co prezentuje EIB to nie jest to o czym myślałem dla siebie. Dlatego mój wzrok padł na sterowniki PLC i stąd do znudzenia do nich powracam.
    Piszesz, że sterownik PLC jest dobry dla kogoś kto ma dużo zmiennych ciągłych. Ja jako główne zmienne ciągłe widzę: temperaturę (mierzoną w kilku miejscach: w gruncie lub powietrzu na zewnątrz dla celu rozmrażania podjazdu i chodnika, powietrza wewnątrz poszczególnych pomieszczeń oraz wilgotność w kuchni i łazienkach (w tym zakresie sterownik mógłby zastępować sterownik wentylacji), być może jeszcze siła wiatru do podjęcia decyzji o zamknięciu rolet. Nie czuję się na siłach zastępować sterownika kotła - myślę, że mogę go co najwyżej wspomagać, tj. poprzez sterownik robić to co inni użytkownicy robią ręcznie: np. wyjeżdzając zmniejszają temp. na kotle a u mnie zrobi to sterownik po wybraniu opcji: "wyjazd na ... dni".
    Nawet jeśli te życzenia nie powodują konieczności użycia sterownika PLC wydaje mi się on najbardziej elastycznym rozwiązaniem. A to oznacza, że w przypadku zmiany zapotrzebowania w przyszłości będzie mi łatwiej dostosować algorytmy do moich potrzeb. Ponadto wydaje mi się stosunkowo łatwy do programowania - zwłaszcza oprogramowanie PG5 firmy SAIA-Burgess wydaje się klarowne (będę starał się zdobyć demo w celu sprawdzenia na sucho). Co do programowania - przepraszam (może to zboczenie zawodowe), ale jestem informatykiem i dobre narzędzie wydaje mi się istotną częścią systemu - stąd zwracam na nie uwagę.
    Co do kosztów samego sterownika - nie wydaje mi się on odstraszający - chyba więcej kosztów pochłoną urządzenia realizujące: przekaźniki - zwłaszcza te realizujące tzw. ściemnianie (no elektroniczna nomenklatura to nie jest mój konik - wybaczcie i pouczajcie mnie jeśli widzicie błędy).

    Nie jestem w stanie z Tobą polemizować w kwestii czy przy użyciu karty we/wy na PC będziemy mieli trudności z obsługą zmiennych ciągłych - jeśli możesz podaj mi więcej informacji, bo dotąd wydawało mi się, że nie będzie stanowiło to problemu.

    Spróbuję się trochę więcej dowiedzieć o systemie mojego znajomego, który jakiś czas temu "zapłodnił" moją wyobraźnie na temat automatyki w domu. Może jego system byłby dobrem "preparatem" na którym moglibyśmy przedyskutować cały temat od idei do implementacji.

    Piszcie, piszcie, piszcie... czekam z niecierpliwością.
    Pozdrawiam serdecznie

    Paweł
    ____________________________________________
    Jak się pracuje młotem pneumatycznym to nie ma miejsca na 'undo' !!!

  12. #32
    Cz.
    Guest
    Cz.

    Domyślnie

    zaraz, zaraz,

    może zanim przejdziemy do PLC, BMS itp, to trochę o kabelkologii stosowanej, gdyż właśnie praktycznie na tym etapie jestem a nie chciałbym czegoś zaprzepaścić !

    Może będziecie tak uprzejmi i od początku ...
    Wrócę do pierwszego postu Pawelka,

    1. rozumiem, że do czujek, kontaktronów itp. np. 3x2x0,5
    2. infrastruktura tel-kom najlepiej UTP,

    Ale po co UTP do sterowania urządzeniami typu kinkiet, reku, itp. ?
    Może wystarczy 3x2x0,5 albo nawet 2x2x0,5 ?

    Na moim etapie budowy łatwo mogę to jeszcze zmienić.
    Pawelko, zadałeś mi tu klina
    Czy czegoś nie rozumiem ?

    A może dodam, że sterowanie u siebie wyobrażam sobie poprzez centralną jednostkę z ukadem sterowników rozproszonych.

    Cz.

  13. #33

    Domyślnie

    Witam,

    Z zainteresowaniem śledze niniejszy wątek. Zaczynam łapać bakcyla

    Przeszukując net znalazłem coś takiego http://www.ibase.com.pl.

    Może Was zainteresuje albo ktoś coś o tym wie.

    Pozdrówka.

  14. #34

    Domyślnie

    Cytat Napisał YaGi
    Witam,

    Z zainteresowaniem śledze niniejszy wątek. Zaczynam łapać bakcyla

    Przeszukując net znalazłem coś takiego http://www.ibase.com.pl.

    Może Was zainteresuje albo ktoś coś o tym wie.

    Pozdrówka.
    wszystkie te klocki a nawet wiecej jest w jednym sterowniku PCD (SAIA) ale jesli ktos nie chce miec wielozadaniowego (troche zle sie kojarzy bo z MsW ) strowania to moze to byc dobra alternatywa

  15. #35

    Domyślnie

    ... no to jeszcze taka strona poglądowa: http://www.inteligentny-dom.prv.pl, która dość szczegółowo omawia temat a jest po prostu pracą dyplomową .

  16. #36

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawelko
    W sąsiednim wątku Smok zapytał czy można zabezpieczyć się przed zalaniem.
    Myślę, że jest to kolejne dobre zastosowanie automatyki w domu.

    Poniżej załączam co mu odpowiedziałem:

    1) Czujnik: można kupić w firmach sprzedających czujki alarmowe (widziałem taki czujnik produkcji jakiejś izraelskiej firmy) lub zrobić samemu: na płytce plastikowej mocujesz końcówki obwodu w pozycji rozwarte, umieszczasz płytkę w miejscu spodziewanego zalania na ziemi. 2) Po pojawieniu się wody - H2O jako przewodnik zewrze obwód. Teraz wystarczy podłączyć to jako czujnik do centralki alarmowej w taki sposób żeby powiadomienie szło na twój telefon
    IMHO same końcówki mogą nie wystarczyć do wysłania sygnału do centralki, woda nie za każdym razem tak dobrze przewodzi, zależne jest to od jej składu itp. Konieczne by było dobudowanie kawałka układu, np przerzutnik schmitta lub coś w podobie.
    To tak tylko na marginesie
    Z uwagą będę obserwował wątek
    Pozdrawiam
    Wojtek[/b]

  17. #37

    Domyślnie

    W tej pracy dyplomowej, która jest podana powyżej jest opis mniej zawodnego czujnika zalania - płytka z dwoma "biegunami" oraz pomiar rezystancji - to będzie mniej zawodne niż moja pierwotna propozycja.

    Uwaga generalna: ja nie mam ochoty robić od zera tego co mogę tanio kupić - stąd wszystkie czujniki, łączniki, zabezpieczenia oraz sterownik kupię, zaś sam wykonam projekt, okabluję oraz uruchomię (przynajmniej mam nadzieję, że będę w stanie to zrobić).
    Nie jestem niestety elektronikiem i nie będę budował automatyki domowej na tak niskim poziomie szczegółowości jak w opisanej pracy.
    Po prostu chcę poskładać klocki i używać na luzie...
    Pozdrawiam serdecznie

    Paweł
    ____________________________________________
    Jak się pracuje młotem pneumatycznym to nie ma miejsca na 'undo' !!!

  18. #38

    Domyślnie

    Witajcie!
    Ja też chciałbym dołączyć się do tego wątku, jednak nie mam wystarczajacego doswiadczenia, aby zrozumiec wszystko o czym piszecie .
    Zainteresowała mnie ta tematyka jak tylko zacząlismy budować. Jednak moja połowica nie interesuje się tym i wręcz mówi a po co ci to wszystko. Jednak może uda mi się coś inteligentnego wymyślić. Budujemy, jak kliku z Was z SILKI. Chciałbym jakąś formę automatyki w domu zastosować, ale nie mam jeszcze przemyślanej koncepcji. Myślę o sterowaniu wentylacją - w domu będzie reku. Do tego dojdzie oczywiście alarm, może też podgrzewane podjazdy. Chciałbym zrobić podgrzewane schody i może taras. Z ogrzewaniem będę miał inny problem niż Wy. Wybraliśmy grzanie elektryczne, podłogowe. Czy to się da integrować? Myślimy również o ochronie okien, ale poprzez okiennice. Podobno są systemy z siłownikami, którymi zamyka sie takie okiennice. Może coś o tym wiecie? Nie wiem co ze sterowaniem oświetleniem - podoba mi się pomysł z włączaniem oświetlenia nocnego oraz pomysł z włączaniem swiatła po otwarciu drzwi, żeby nie włżczać go łokciem, mając torby z zakupami. Niezły jest pomysł ze światłem w spiżarni.
    A tak na marginesie, to też jestem zapaleńcem. Kiedyś parałem się majsterkowaniem i robiłem różne wynalazki elektroniczne. Ale dziś to co innego. Do wszystkiego raczej używa się PC, ale pewnie i tego można się nauczyć (dzięki Waszej pomocy).
    Super, że powstał ten wątek. Będę śledził go uważnie. Jeśli się zapoznam z tym wszystkim o czym piszecie to będę mógł łatwiej z Wami dyskutować. Na razie proszę o podpowiedź co z tym okablowaniem. Mamy projekt standardowy, który wszystkiego tego o czym mowa nie uwzględnia. Teraz mamy położoną instalację elektryczną standardową. Co trzeba jeszcze zrobić? Jak się do tego zabrać? Chcielibysmy na wiosnę tynkować wewnątrz, a zatem do tego czasu, jak rozumiem muszę mieć koncepcję i projekt okablowania. Czy tak?
    Aha jeszcze do moich pomysłow dołączam ten z innego wątku dotyczący instalacji TVSAT, z uwzględnieniem telewizji kodowanej typu CYFRA+.
    Na razie zaczynam czytać polecone przez Was linki!!!!!
    Pozdrawiam

    Marzek

  19. #39

    Domyślnie

    Cz.:

    Jak rozumiem Twoja instalacja opiera się na standardowej instalacji elektrycznej, którą zmodyfikowano następująco:
    - zakładasz w puszkach przekaźniki sterowane 24V (czy może 230V?) i prowadzisz od nich przewody do włączników. Dzięki temu realizujesz sterowanie natychmiastowe (ręczne) ale poprzez przekaźnik. Jeśli stosujesz 24V możesz stosować 3(2)x2x0,5 albo UTP - dowolnie. Jeśli 230V to proponuję minimum 2x1,0.
    - jeśli chcesz zrealizować centralne sterowanie tym rozproszonym sytemem to musisz okablować jeszcze dom "magistralą" łączącą poszczególne przekaźniki - teraz w zależności od tego jaka to magistrala i jakie sterowanie musisz użyc odpowiedniego okablowania, może to być nawet magistrala radiowa (no raczej odradzam).
    ALE: to przecież nic innego jak EIB - spójrz: http://www.smartech.com.pl/?60300109 (tam jest również LonWorks o którym przeczytaliście w linku: http://www.ibase.com.pl)

    Czy dobrze zrozumiałem Twoje podejście, Cz.?

    Następnym razem opiszę jak wyobrażam sobie topologię mojej sieci (w tym wytłumaczę czemu chcę użyć UTP wszędzie gdzie nie 230V), ale teraz MUSZĘ trochę popracować - co jak co, ale pieniążki to będą potrzebne do realizacji naszych marzeń
    Pozdrawiam serdecznie

    Paweł
    ____________________________________________
    Jak się pracuje młotem pneumatycznym to nie ma miejsca na 'undo' !!!

  20. #40

    Domyślnie

    Ja już całą instalację mam położoną - więc przechlapane. A zawsze w trakcie eksploatacji coś wychodzi, coś by się dołożyło.. Z automatyki mam: Oświetlenie zewnętrzne - czujnik zmierzchowy. Oświetlenie wiatrołapu - czujnik ruchu. Dodatkowe oświetlenie furtki - czujnik ruchu. Do wszystkich pomieszczeń doprowadzona skrętka - ccujniki ruchu + ośw. awaryjne. Wszystkie przewody sprowadzone do przełącznicy KRONE. Centrala tel. 4/1 z bramofonem i alarmem z powiadomieniem. Nie przewidziałem okablowania kina domowego, więc teraz kicha. Wogóle dopero w normalnej eksploatacji można stwierdzić że coś przegapiliśmy. A przegapimy na pewmo. Niestety....

    Pozdrawiam zapaleńców - Juras XR4Ti
    A bodaj byś tak dom budował !!!

Strona 2 z 183

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony