dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar mysweetbabys
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    364
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie Przyłącze wod-kan

    Czy ktoś może się orientuje kto płaci za przyłączenie budynku do nowo wybudowanej sieci wod-kan. chodzi o nowo wybudowana siec, gmina dostala kase i zrobili calkowicie nowa siec do ktorej teraz podpinaja mieszkancow, kiedy my chccemy sie podlaczyc spiewaja nam 900zl, czy to normalne ciekawa jestem czy ci inni tez za to placa wkoncu niekazdego stac

  2. #2

    Domyślnie

    Ty bezpośrednio płacisz za przykanalik do pierwszej studzienki licząc od strony budynku, a w przypadku jej braku do granicy nieruchomości.

    A tak w ogóle, to za wszystko płacisz Ty i Twoi sąsiedzi, no bo co to znaczy płaci gmina? Gmina, to Ty i wszyscy inni, którzy ją stanowią.

  3. #3

    Domyślnie

    To i tak masz dobrze, mnie przyłacze wodne kosztowało 3500 zł. Gmina położyła tylko główną nitkę, a podpięcia robił kto chciał, czyli pół wsi się podłączyło a pół nie.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA FINANSOWO-PRAWNY!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar aglig
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Posty
    2.057

    Domyślnie

    Kłania się ustawa o zaopatrzeniu w wodę i odprowadzeniu ścieków oraz ustawa o utrzymaniu czystości:
    Ustawa o utrzymaniu czystości:
    Art. 1. 1. Ustawa określa zadania gminy oraz obowiązki właścicieli nieruchomości dotyczące utrzymania czystości i porządku, a także warunki udzielania zezwoleń podmiotom świadczącym usługi w zakresie objętym regulacją ustawy
    Art. 5. 1. Właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez:
    1) wyposażenie nieruchomości w urządzenia służące do zbierania odpadów komunalnych oraz utrzymywanie tych urządzeń w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym;
    2) przyłączenie nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej lub, w przypadku gdy budowa sieci kanalizacyjnej jest technicznie lub ekonomicznie nieuzasadniona, wyposażenie nieruchomości w zbiornik bezodpływowy nieczystości ciekłych lub w przydomową oczyszczalnię ścieków bytowych, spełniające wymagania określone w przepisach odrębnych; przyłączenie nieruchomości do sieci kanalizacyjnej nie jest obowiązkowe, jeżeli nieruchomość jest wyposażona w przydomową oczyszczalnię ścieków spełniającą wymagania określone w przepisach odrębnych
    7. W przypadku stwierdzenia niewykonania obowiązków, o których mowa w ust. 1-4, wójt (burmistrz, prezydent miasta) wydaje decyzję nakazującą wykonanie obowiązku.
    9. Wykonywanie decyzji, o której mowa w ust. 7, podlega egzekucji w trybie przepisów ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2005 r. Nr 229, poz. 1954).
    art 10
    2. Kto nie wykonuje obowiązków wymienionych w art. 5 ust. 1
    - podlega karze grzywny
    Ustawa o zaopatrzeniu w wodę i odprowadzeniu ścieków:
    Art 2
    5) przyłącze kanalizacyjne - odcinek przewodu łączącego wewnętrzną instalację kanalizacyjną w nieruchomości odbiorcy usług z siecią kanalizacyjną, za pierwszą studzienką, licząc od strony budynku, a w przypadku jej braku do granicy nieruchomości gruntowej ( i wyrok Sadu który uściśla tylko tą definicje)
    2. Realizację budowy przyłączy do sieci oraz studni wodomierzowej, pomieszczenia przewidzianego do lokalizacji wodomierza głównego i urządzenia pomiarowego zapewnia na własny koszt osoba ubiegająca się o przyłączenie nieruchomości do sieci.
    Wyrok Sądu :
    Uchwała z dnia 13 września 2007 r. Sąd Najwyższy
    III CZP 79/07
    Sąd Najwyższy w sprawie z powództwa Stanisława P. i Elżbiety P. przeciwko "P.W.K.", sp. z o.o. w O. o zapłatę, po rozstrzygnięciu w Izbie Cywilnej na posiedzeniu jawnym w dniu 13 września 2007 r. zagadnienia prawnego przedstawionego przez Sąd Okręgowy w Olsztynie postanowieniem z dnia 8 marca 2007 r.:
    "Czy odcinek przewodu kanalizacyjnego położony między granicą nieruchomości osoby, która z własnych środków dokonała podłączenia wewnętrznych urządzeń kanalizacyjnych w budynku wzniesionym na nieruchomości do sieci przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego, a tą siecią stanowi urządzenie kanalizacyjne, o którym mowa w art. 31 ust. 1 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (jedn. tekst: Dz.U. z 2006 r. Nr 123, poz. 85?"
    podjął uchwałę:
    "Wybudowany z własnych środków przez odbiorcę usług zbiorowego odprowadzania ścieków odcinek przewodu kanalizacyjnego łączący wewnętrzną instalację kanalizacyjną w nieruchomości tego odbiorcy z istniejącą siecią kanalizacyjną stanowi w części leżącej poza granicą jego nieruchomości gruntowej urządzenie kanalizacyjne, o jakim mowa w art. 31 ust. 1 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (jedn. tekst: Dz.U. z 2006 r. Nr 123, poz. 858 ze zm.). "
    Czyli wszystko co jest w granicach działki jest przyłączem kanalizacyjnym a poza nią siecią kanalizacyjną.
    Mój jest ten kawałek podłogi, nie mówcie mi więc co mam robić.
    Będę se mówić przyłącz a nie przyłącze, chodzić na pole a nie na dwór, kupować jarzynę,grysik i weke a obok łóżka mieć nakastlik i nie będe się spaźniać, pójdę do masarni i na obiad będę mieć sznycle,a w łazience położę filzy, pościele łóżko i wyplewię grządke a wam nic do tego

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar q-bis
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Dobra
    Kod pocztowy
    72-003
    Posty
    1.951

    Domyślnie

    Dałbym im te 9 setek z pocałowaniem w rękę...
    Mnie przyłącze wod. i kan. kosztowało ok 15K... i każdego z moich sąsiadów, bo gdybyśmy odcinka sieci nie zrobili własnym sumptem to jeszcze bym czekał, bo gmina nie ma finansów, chwilowo...
    a tak, już mieszkam...
    WARTO? WARTO!

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał aglig
    Czyli wszystko co jest w granicach działki jest przyłączem kanalizacyjnym a poza nią siecią kanalizacyjną.
    Nadinterpretacja (vide: mój wcześniejszy wpis w tym wątku).

    Przytoczony wyrok SN dotyczył konkretnej sprawy, w której najwidoczniej na posesji nie było studzienki kanalizacyjnej, czyli mieliśmy drugi z dwóch możliwych przypadków.

    Rozszerzanie tego wyroku na wszelkie możliwe sytuacje, jakie mogą wystąpić, jest nieuprawnione.

    Pozdrawiam serdecznie.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Q-BIS
    Mnie przyłącze wod. i kan. kosztowało ok 15K... i każdego z moich sąsiadów
    Za 15K rozważyłbym własne ujęcie z uzdatnianiem i własną utylizację ścieków. Dyskusyjne mogłoby być jedynie wymaganie odnośnie obowiązku przyłączenia się do sieci kanalizacyjnej. Jeśli jednak trzeba ciągnąć sieć za 15 K/na jednego inwestora, to ja dyskutowałbym, czy można stwierdzić, że istnieją warunki techniczne przyłączenia.

    Tak, za 15K to trochę bym podyskutował.

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    sethan

    Zarejestrowany
    Sep 2008
    Posty
    70
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał czajnik
    Cytat Napisał Q-BIS
    Mnie przyłącze wod. i kan. kosztowało ok 15K... i każdego z moich sąsiadów
    Za 15K rozważyłbym własne ujęcie z uzdatnianiem i własną utylizację ścieków. Dyskusyjne mogłoby być jedynie wymaganie odnośnie obowiązku przyłączenia się do sieci kanalizacyjnej. Jeśli jednak trzeba ciągnąć sieć za 15 K/na jednego inwestora, to ja dyskutowałbym, czy można stwierdzić, że istnieją warunki techniczne przyłączenia.

    Tak, za 15K to trochę bym podyskutował.
    Jasne... można dyskutować jeżeli masz odpowiednie warunki techniczne przyłącza (inne możliwości niż przyłączenie do sieci wodociągowej nawet tej jeszcze niewybudowanej)

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar q-bis
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Dobra
    Kod pocztowy
    72-003
    Posty
    1.951

    Domyślnie

    Cytat Napisał sethan
    Cytat Napisał czajnik
    Cytat Napisał Q-BIS
    Mnie przyłącze wod. i kan. kosztowało ok 15K... i każdego z moich sąsiadów
    Za 15K rozważyłbym własne ujęcie z uzdatnianiem i własną utylizację ścieków. Dyskusyjne mogłoby być jedynie wymaganie odnośnie obowiązku przyłączenia się do sieci kanalizacyjnej. Jeśli jednak trzeba ciągnąć sieć za 15 K/na jednego inwestora, to ja dyskutowałbym, czy można stwierdzić, że istnieją warunki techniczne przyłączenia.

    Tak, za 15K to trochę bym podyskutował.
    Jasne... można dyskutować jeżeli masz odpowiednie warunki techniczne przyłącza (inne możliwości niż przyłączenie do sieci wodociągowej nawet tej jeszcze niewybudowanej)
    O to właśnie chodzi...
    Odcinek sieci powstał w śladzie drogi gminnej (na razie istniejącej tylko na papierze, niestety), która idzie wokół 18 działek.
    Gmina nie wydałaby warunków na podciągnięcie 18 osobnych ujęć do tych działek.
    Albo było czekać na środki, albo podpisać z gminą umowę na wybudowanie i przekazanie odcinka sieci...
    Nie chcesz, nie buduj, gmina zrobi to w ramach środków własnych ale musisz poczekać kilka lat...
    Próbowałem to ominąć studnią (już to opisywałem) ale gmina odmówiła zgody bo w tym miejscu przewidziała wodociąg...
    WARTO? WARTO!

  10. #10
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar tomclav
    Zarejestrowany
    Mar 2005
    Posty
    307
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    15

    Domyślnie

    [quote="aglig"]Kłania się ustawa o zaopatrzeniu w wodę i odprowadzeniu ścieków oraz ustawa o utrzymaniu czystości:
    Ustawa o utrzymaniu czystości:
    [quote]Art. 1. 1. Ustawa określa zadania gminy oraz obowiązki właścicieli nieruchomości dotyczące utrzymania czystości i porządku, a także warunki udzielania zezwoleń podmiotom świadczącym usługi w zakresie objętym regulacją ustawy
    Art. 5. 1.
    1)
    2) przyłączenie nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej lub, w przypadku gdy budowa sieci kanalizacyjnej jest technicznie lub ekonomicznie nieuzasadniona, wyposażenie nieruchomości w zbiornik bezodpływowy nieczystości ciekłych lub w przydomową oczyszczalnię ścieków bytowych, spełniające wymagania określone w przepisach odrębnych; przyłączenie nieruchomości do sieci kanalizacyjnej nie jest obowiązkowe, jeżeli nieruchomość jest wyposażona w przydomową oczyszczalnię ścieków spełniającą wymagania określone w przepisach odrębnych
    7.
    9.
    [quote]

    i moje pytanie w związku z punktem 2:

    Gmina zapisała ze można podłączyć się do sieci kanalizayjnej lub wybudować sobie szambo lub POŚ i zastrzegła że po wybudowaniu kanalizy tam gdzie jej teraz jeszcze nie ma(mój przypadek) trzeba obowiązkowo podłaczyć się do sieci kanalizacyjnej. Czy w świetle powyższych zapisów nie jest to bezprawne skoro wybudowano POŚ? Ustawa jest chyba ważniejsza niż MPZP?

    Pozdrawiam

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    sethan

    Zarejestrowany
    Sep 2008
    Posty
    70
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Q-BIS
    O to właśnie chodzi...
    Odcinek sieci powstał w śladzie drogi gminnej (na razie istniejącej tylko na papierze, niestety), która idzie wokół 18 działek.
    Gmina nie wydałaby warunków na podciągnięcie 18 osobnych ujęć do tych działek.
    Albo było czekać na środki, albo podpisać z gminą umowę na wybudowanie i przekazanie odcinka sieci...
    Nie chcesz, nie buduj, gmina zrobi to w ramach środków własnych ale musisz poczekać kilka lat...
    Próbowałem to ominąć studnią (już to opisywałem) ale gmina odmówiła zgody bo w tym miejscu przewidziała wodociąg...
    Nam (mi i sąsiadom) udało dużo lepiej ale trwało to prawie 2 lata Zrbiliśmy projekt wodociągu (250 metrów) wraz z przyłączami do działek, jako grupa inwestorów uzyskaliśmy pozwolenie, potem zrobiliśmy cesję pozwolenia na gminę z umową wiązaną że jest to nasz wkład w budowę. Gmina wybudowała wodocią wraz z przyłączami (bo taką umowę podpisali - może przeoczenie) ale z nic oprócz projektu no i innej papierologii nie płaciliśmy

  12. #12

    Domyślnie Re: Przyłącze wod-kan

    Cytat Napisał mysweetbabys
    Czy ktoś może się orientuje kto płaci za przyłączenie budynku do nowo wybudowanej sieci wod-kan.
    za przyłącze wodne zapłaciłem w 2007r bodajże 1200zł a za przyłącze kanalizacyjne to nei wiem bo musiałem wykonać też kawałek sieci więc już za przyłącza mi nie policzyli - na ole kanaliza kosztowała mnie około 7k pln

    Jeżeli te 900zł to opłata za przyłącze wody oraz kanalizacji (z protokołem odbioru - za to płaci się po stówce od papieru ekstra) to w zasadzie masz jak za darmo.

  13. #13
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    ElCZ

    Zarejestrowany
    Mar 2021
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    04-536
    Posty
    4

    Domyślnie

    AKWA – 2 Andrzej Piasecki – nie polecam
    Odradzam współpracę z Panem Andrzejem Piaseckim. W 2019 r. zleciłam mu wykonanie przyłącza wod-kan według dostarczonego projektu. Przyłącze miało być wykonane na dość dużej głębokości – 4,5 m. Pan sobie odpowiednio policzył i zawarliśmy umowę. Przyłącza zostały fizycznie wykonane i Pan zażyczył sobie 80% wartości umowy i na tym zakończył swoją działalność. Na pytania, kiedy będzie licznik i umowa z MPWiK kręcił i twierdził, że to MPWik ma problem. Okazało się jednak, że wszystkie prace zostały wykonane bez zawiadamiania MPWiK. Odstąpiłam od umowy i od roku próbuję zalegalizować wykonaną przez niego, niezgodnie z projektem, jak się okazało, samowolę. Sam koszt legalizacji to 3600 zł netto. Plus geodeta, inwentaryzacja i projekt zamienny. Koszty robią się ogromne. Do tego jest ryzyko, że będę musiała wszystko odkopać i wykonać wszystkie roboty jeszcze raz na swój koszt zgodnie z pierwotnym projektem. Jak się okazało, w Wawrze osób poszkodowanych przez Pana Piaseckiego jest sporo. Wykonuje on fizycznie przyłącza, bierze pieniądze i znika, pozostawiając inwestorów z nielegalnie wykonanym przyłączem. Mona zadzwonić do inspektorów MPWiK lub urzędników w Wydziale Infrastruktury dla Dzielnicy Wawer i zapytać o opinie. Ten Pan jest tam powszechnie znany. Ja niestety o tym wszystkim dowiedziałam się za późno….

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony