dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Droga do działki rolnej.

    Witam. Chciałbym się Was poradzić w sprawie podziały gospodarstwa rolnego po moim dziadku o powierzchni 20ha . Dziadek miał pięcioro dzieci. Podział wychodzi 1/4 dla babci reszta dla rodzeństwa mojego ojca. Ojcu przypadła działka w miejscu w którym nie ma dostępu do żadnej drogi. W przyszłości planujemy tam postawić dom. Ojciec chce aby geodeta wytyczył mu od razu drogę i tu właśnie zaczynaja się zgrzyty z rodzeństwem, bo im mało. Czy ma ktoś jakieś pojęcie o prawie podziałów takich gruntów, głównie interesuje mnie droga by w przyszłości nie było poblemów z dostaniem pozwolenia na budowę.

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.542

    Domyślnie

    Ale czego im mało?
    Drogę wyznaczyć najpierw, a potem t=resztę ziemii dzielić.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Nie można dokonać podziału w wyniku którego działka nie ma dostępu do drogi.
    Dostęp może być zrealizowany poprzez wytyczenie drogi dojazdowej lub ustanowienie służebności przechodu i przejazdu do tej działki.

    Ale uwaga.

    Jest to nieruchomość rolna, tak więc nie ma określonej minimalnej szerokości tej drogi – dojazdu.

    Dla potrzeb działek budowlanych jest wymagana minimalna szerokość 4,5m (z reguły 5m). Jeśli nie będzie takiej służebności + przeprowadzenie mediów, lub wytyczonej drogi o takiej szerokości, na działce nie będzie możliwa budowa, za wyjątkiem zabudowy zagrodowej (dla rolników).
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  4. #4

    Domyślnie

    Ale czego im mało?
    No właśnie jednej siostrze szkoda tych 5 - 6 m, które mają iść pod drogę. Tyle, że ona ma dostęp bezpośredni do drogi, a ja (mój ojciec) przyszłości będziemy samolotem chyba latać na działkę. Dzięki sSiwy12 za podpowiedzi. Mam rozumieć, że geodeta nie może uznać podziału wymyślonego przez rodzeństwo jeśli do działki nie będzie dojazdu? Drogę planuje poprowadzić w pobliżu obory, w jakiej minimalnej odległości od niej można takowa poprowadzić? Rozumiem, że jeśli ma być to droga dojazdowa, czyli najniższa z klas dróg publicznych to jej poprowadzeniem ma zająć się gmina. I teren pod drogę przejmuje gmina tak?

  5. #5

    Domyślnie

    Przecież ten grunt pod drogę nie idzie z jej działki więc nie rozumiem o co chodzi. Działka należy do dziadka i wyłącznie on jako właściciel może nią rozporządzać. Geodeta nie zrobi czegoś takiego, że zostawi działkę bez dostępu do drogi, a jeśliby coś takiego przyszło mu do głowy (nie wierzę) to wybijcie mu to.

    Nie gmina. Prawdopodobnie na działce przeznaczonej pod drogę będzie ustanowiona współwłasność bo to najlepsze rozwiązanie.

  6. #6

    Domyślnie

    Ale jest jeden problem - dziadek już nie żyje. A drogę pasuje poprowadzić po części która będzie należeć do siostry, druga siostra nawet proponowała, że odda kawałek swojej działki na rzecz tej drogi. No ale niestety niektórzy mają ciężki charakter. Tak więc geodeta musi wyznaczyć kawałek ziemi na drogę i w księgach wieczystych ta działka będzie zapisana jaka wspólna droga dojazdowa tak? Siostry chcą dołączyć tę drogę to starej drogi bardzo wąskiej (ledwo mieści się jeden samochód), która ma połączenie z drogą gminną. Czy jeśli nowy odcinek będzie miał przepisowe 5 -6m a stary zostanie jak jest to nie przeszkodzi to w uzyskaniu pozwolenia na budowę, czy jednak trzeba również poszerzać ten odcinek? Wydaj mi się nawet, że tej drogi nie ma na planach , więc chyba trzeba będzie poszerzać.

  7. #7

    Domyślnie

    Tak będzie zapisana jako współwłasność. Droga musi być i koniec siostra ojca nie wiele ma w tym wypadku do powiedzenia. Nie rozumiem o co chodzi z tą starą drogą..jakbyś mógł to zamieść jakiś rysunek.. No ale jakby nie było to droga musi mieć na całej swojej długości te 5 metrów..

  8. #8

    Domyślnie

    Nie chce mi się rysować. Ale przyjmijmy, że na pewnym odcinku projektowanej drogi do mojej działki jest już kawałek starej drogi wewnętrznej tyle, że bardzo wąski nie dochodzi do mojej działki. Trzeba będzie niestety przesunąć babciny płot i ten odcinek poszerzyć . Dobra mniej więcej już wiem o co chodzi , o szczegóły dopytam się geodety. Dziękuje za pomoc.

  9. #9
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Adijos9555

    Zarejestrowany
    Dec 2021
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    91-850
    Posty
    2

    Domyślnie

    Mam trochę inne pytanie ale powiązane. Moj tata ma długa ale wąska działkę rolna, która ma dostęp do drogi publicznej od tej krótszej części. Chce mi cześć przepisać pod budowę domu. Czy jak podzieli działkę na dwie (ta od drogi budowlana a reszta dalej rolna) to musi być wytyczona droga do działki rolnej? Czy mogę ogrodzić działkę budowlana i umówić się nieformalnie z tata, ze będzie przejeżdżał przez moja ogrodzona działkę budowlana?

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Primo: Wszelkie nieformalne umowy to źródło nieszcześć w przyszlości. Tato nagle zgaśnie i nie sprzedacie gruntu bez dojazdu. Secundo: wskutek podziału nie może powstać działka bez dojazdu lub służebności dojazdu. Przy podziale wg UoGN (z decyzją) to nie przejdzie na 100%, przy podziale według KC (rolnym) zdarzają się takie sytuacje gdy ktoś ma kilka działek obok siebie a póżniej np. następuje spadkobranie. Osobna sprawa, że na działkę bez dojazdu nie dostaniesz warunków zabudowy (WZ) czyli potem pozwolenia na budowę (PnB). Mając hektary pożałować kilku arów na drogę? To właśnie Polska w pigułce

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony