dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 83 z 94
Pokaż wyniki od 1.641 do 1.660 z 1874
  1. #1641

    Domyślnie

    Aż chce się rzec ,, o czym ty w o ogole ty do mnie rozmawiasz kobieto„ z tym kontem.

    Tak posiadam wykształcenie związane z technika grzewcza

    Ty natomiast piszesz co ci ślina na język przyniesie czego najlepszym dowodem jest twoja wypowiedz z przed tygodnia która jest totalnym zaprzeczeniem tego z dzisiaj na czym się szybko złapałem

    Udziale ci jednej i ostaniej rady za darmo i uciekam z tego tematu bo uważasz się za bardzo bystrego:

    W 99% przypadków taktownie kotła jest spowodowane jest błędy na instancji grzewczej
    Ale to już pewnie wiesz, internetowy specu

  2. #1642

    Domyślnie

    Cytat Napisał Grzesx Zobacz post
    Aż chce się rzec ,, o czym ty w o ogole ty do mnie rozmawiasz kobieto„ z tym kontem.

    Tak posiadam wykształcenie związane z technika grzewcza

    Ty natomiast piszesz co ci ślina na język przyniesie czego najlepszym dowodem jest twoja wypowiedz z przed tygodnia która jest totalnym zaprzeczeniem tego z dzisiaj na czym się szybko złapałem

    Udziale ci jednej i ostaniej rady za darmo i uciekam z tego tematu bo uważasz się za bardzo bystrego:

    W 99% przypadków taktownie kotła jest spowodowane jest błędy na instancji grzewczej
    Ale to już pewnie wiesz, internetowy specu
    Ty specu z baaaardzo dużymi przeplywami, krzywą grzewcza 0,2 i delta 4 stopnie to lepiej sobie dom dociepl
    i jeszcze jedno... jak widze speca od "instancji grzewczej" z hasłami : "kociołek", "jedyna słuszna krzywa", " 10 startów palnika to wynik średni" itd to juz na 1000% wiem że to zwykły troll który założyl drugie konto bo mu z jakiegoś powodu żal dupę ściska.. wiec na koniec też ci dam radę takimi hasłami nie uwiarygodnisz sie jako spec od "instancji grzewczych", teraz możesz już pisać z normalnego konta spokojnie
    Ostatnio edytowane przez jacku6 ; 14-02-2020 o 17:43

  3. #1643

    Domyślnie

    Strasznie się chyba zdenerwowałeś w momencie w którym wytknąłem ci twoja niekompetencje, siejesz po prostu straszny ferment swoją ,,wiedza?”, nie wprowadzaj ludzi w błąd, raz piszesz tak, potem siak, I kto tu jest trolem?������

    Nieudaną uszczypliwością o dociepleniu mojego domu tylko ukazałes poziom swojej inteligencji.


    Dobrze dobrany kocioł do instalacji i na odwrót, nie będzie na pewno co godzine palnika załączał, nie zgadzam się z tym.

    I kończę dyskusje z tobą- gł....a nie ruszam bo śmierdzi

  4. #1644

    Domyślnie

    Cytat Napisał Grzesx Zobacz post
    Strasznie się chyba zdenerwowałeś w momencie w którym wytknąłem ci twoja niekompetencje, siejesz po prostu straszny ferment swoją ,,wiedza?”, nie wprowadzaj ludzi w błąd, raz piszesz tak, potem siak, I kto tu jest trolem?������

    Nieudaną uszczypliwością o dociepleniu mojego domu tylko ukazałes poziom swojej inteligencji.


    Dobrze dobrany kocioł do instalacji i na odwrót, nie będzie na pewno co godzine palnika załączał, nie zgadzam się z tym.

    I kończę dyskusje z tobą- gł....a nie ruszam bo śmierdzi
    specu od "instancji grzewczych" ta dyskusje kończysz juz od 4 postów i "wykazujesz moja niekompetencje" wzruszyłem się
    chopie ty nawet nie wiesz o czym do ciebie napisalem z dociepleniem i skad sie to wzielo (zapytaj kogoś to ci wytłumaczy) i bredzisz o jakimś palniku i załaczaniu to własnie pokazuje ze z "instancjami grzewczymi to ty masz do czynienia tyle co ksiądz proboszcz..

    "Dobrze dobrany kocioł do instalacji i na odwrót, nie będzie na pewno co godzine palnika załączał, nie zgadzam się z tym."
    wow coż za spec

  5. #1645

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacku6 Zobacz post
    (...)Ad 5 nie rozumiem tego pytania, ja mam ograniczenie do 40 stopni(...)
    jacku6 -chodzi mi o ograniczenie temperatur obiegów -jak lub na co działają? Bo np. ograniczenie temp. w kotle działa na wyłącz palnika, więc czy one też w podobny sposób działają? Pytam, bo szukam bezpośredniej przyczyny wielokrotnego wyłączania się palnika.

  6. #1646

    Domyślnie

    Cytat Napisał daniel.w Zobacz post
    jacku6 -chodzi mi o ograniczenie temperatur obiegów -jak lub na co działają? Bo np. ograniczenie temp. w kotle działa na wyłącz palnika, więc czy one też w podobny sposób działają? Pytam, bo szukam bezpośredniej przyczyny wielokrotnego wyłączania się palnika.
    jesteś pewny że wyłącza palnik? u mnie mam ograniczenia na podłogówke 40 i grzejniki 55 bodajże i nie zauważyłem żeby się wyłaczał palnik z tego powodu tylko inna sprawa że chyba nigdy nie miałem takiej temperatury... wydaje mi się ze byłoby to bez sensu

  7. #1647

    Domyślnie Vitodens 222-W - palnik nie odpala

    Jestem nowy na tym forum dlatego też witam serdeczne wszystkich.
    Zapisałem się tutaj, ponieważ mam problem z piecem Viessman ... Mój model to Vitodens 222-W typ WS2B z regulatorem pogodowym. Piecyk do tej pory działał ok. Ostatnio podczas wichur.... coś mi się podziało... sądząc po tym że wskazywał zła godzinę, domyślam się że był zanik zasilania (nikogo nie było w domu w tym czasie, a po powrocie zauważyliśmy że piec miał inna godzinę, bo nie załączył się o odpowiedniej porze i było chłodniej w domu niż zwykle). Nie wiem czy wyleciały jakieś parametry, ponieważ obecnie, palink praktyczne się nie załącza. Sprawdziłem aparat zapłonowy- działa, wyczyściłem elektrody zapłonowe, komorę spalania, sprawdziłem przekaźniki na płycie sterującej i wygląda wszystko ok, a palnik mimo to nie odpala. Od czasu kiedy pojawił się problem, odpalił 80 razy, ale to były nieregularne odpały ... obecnie mam nastawy temp. ogrzewanie 21°, woda 50°, a piec nie odpala pomimo że temp wody w kotle to 14-18°. Przeglądając dane diagnostyczne, zastanawia mnie informacja (nie rozumiem do końca co ona oznacza) ""Wspólna temp. żad." = 0. Co ma wpływ na ta nastawe. Temp zewnętrzną w momencie jak to odczytuje wygłosi 4°C na zewnątrz. Zadane j/w. Palnik nie odpala po naciśnięciu przycisku R (S2).Jakie warunki muszą być spełnione żeby palnik odpalił? Piec nie zgłasza żadnych usterek. P.S. nie wiem jak załączyć zdjęcia, bo może by to pomogło... czy trzeba korzystać z zewnętrznych linków...
    Z góry dziękuję za jakieś wskazówki.

  8. #1648

    Domyślnie

    Cytat Napisał Grzesx Zobacz post
    Konto mam jedno, dzisiaj założone, ale wątek śledzę pare dobrych miesięcy, także niepotrzebnie afery kręcisz

    Mam ten kociołek 3 lata, instalacja mieszana tzn sprzęgło, obwód grzejnikow i obwód podlgowki. Żadnych problemów w postaci taktowania, instalacja ma bardzo duży przepływ i deltę t zasilanie/powrót 4 stopnie. Kociołek oczywiście grzeje w jedyne słuszny sposób czyli cała dobę, a palnik w tym czasie załącza się Ok 10 razy co i tak jest wynikiem co najwyżej średnim. Krzywa grzewcza jedyna słuszna do podłogówki czyli 0,2, grzejniki 0,8.


    Troszkę się motasz w swoich zeznaniach. Najpierw piszesz ze zbyt duży przepływ sumaryczny(duży przepływ=mała delta t) i kocioł zaczyna taktowac, teraz wycofujesz się z tego rakiem, co jest mało profesjonalne, ale jak sądzę nie masz wykształcenia związanego z technika grzewczą, bo nie pisał byś takich bzdur, a wiedzę zdobywasz w internecie, także trudno Ciebie winić.

    Wiszący kocioł gazowy musi mieć zapewniony wysoki przepływ po stronie instalacji, w tym Ew sprzęgła, to mu zapewni odpowiednie warunki do pracy, bez tzw taktowań
    Witam,
    ile masz kaloryferów a ile podłogówki?
    jakiej wielkości masz sprzęgło?
    pytam bo jestem przed wyborem kotła, 100% podłogówka + drabinki w łazienkach - które i tak się rzadko włączają
    dom to 140m, ale już działa od 2012r na kotle pelletowym, temperatura zasilania podłogówki tej zimy nie przekroczyła 28 stopni
    zastanawiam się nad doborem modelu pieca.

  9. #1649

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacku6 Zobacz post
    jesteś pewny że wyłącza palnik? u mnie mam ograniczenia na podłogówke 40 i grzejniki 55 bodajże i nie zauważyłem żeby się wyłaczał palnik z tego powodu tylko inna sprawa że chyba nigdy nie miałem takiej temperatury... wydaje mi się ze byłoby to bez sensu
    Jacku6 - dziękuję za udział w dyskusji, ja mam ustawione 45/55. Jednak poszukuję konkretów, od tygodnia piszę o "swoim" problemie i chcę "rozgryźć". Dostrzegam, że na pytania Konsultant odpowiada w sposób: "nie rozumiem", wymijająco, omija niektóre z nich lub w sposób pokrętny i mało praktyczny. Każdy wyłącz palnika ma jakąś złożoną przyczynę w instalacji/kotle, ale ostatecznie istnieje 1 konkretny impuls automatyki (bezpośrednia przyczyna) na wyłącz palnika i podejrzanie padło na te ograniczenia.
    Niechcący dołączam do rozgoryczonych tutaj użytkowników, chociaż tej ciepłej zimy nie forsuję pracy ciągłej kotła 200W (1.9-19kW), a jedynie pracy w 2 oknach przy rozsądnej liczbie taktowań, a nie setek!
    Powtarzam "z uporem maniaka" jeszcze raz konkretne pytania, na które oczekiwałbym od Viessmanna konkretnych krótkich i jasnych odpowiedzi:
    1. Viessmann obniżył minimum do 1.9 KW, ale co zrobił po stronie automatykli, żeby kocioł "chciał" pracować w zakresie mocy 30-10%, ew. co sugeruje?
    2. Jak działają ograniczenia temperatury obiegów i na co bezpośrednio wpływają? Np. na obniżenie mocy czy na wyłącz palnika, itp?
    3. Dlaczego (skąd to wynika) w pracy w oknach pojawiła się na starcie kotła wymagana temperatura kilkanaście stopni wyższa od T na krzywej grzania? Mieszacz mam ustawiony na dT=8, a mi kocioł wymaga dużo więcej ponad Tkrzywa+dT mieszacza tak, jakby nie schodził z mocy rozruchowej...
    4. Czy dobrze rozumiem że czas rozruchu kotła (50%) to zawsze kilkanaście sekund? Bo u mnie kocioł jakby wpadał w jakąś "pułapkę" i nie schodził z mocy rozruchowej i wyłączał się co kilka minut, zamiast preferować pracę z mocą <<50%?
    5. Co oznacza ustawienie "Granica ogrzewania -funkcja ekonomiczna A5: 7*C ?
    6. Dla każdego ustawienia jest przycisk "Info" pod którym zamiast podanie definicji jest napisane trywialnie że należy przesunąć w górę/dół. W instrukcji też nie ma definicji wielu enigmatycznych określeń -kpina z użytkownika.
    Ostatnio edytowane przez daniel.w ; 16-02-2020 o 10:18

  10. #1650

    Domyślnie

    Witam. Też mamy problem z taktowanie kotła nawet 200 razy na dobę. WISMAN/WITODENS/200/W moc o obniżonym zakresie 1,9 do 19,0 kV, sprzęgło, mieszacz, 3 obiegi. Instalator mówi że tej zimy to normalne bo dobrze ocieplony dom i sugeruje kalendarz tygodniowy ogrzewania godzinowego. Czytamy z zainteresowaniem ten wątek i rzeczywiście brak konkretów jak mając "taki zachwalany niby super kocioł" uniknąć tej wielkiej liczby taktowań? Czy producent chce aby nasze kotły tak taktowały i żeby ciągle je naprawiał? A co z kosztami, bo przy okazji b duże zużycie gazu!! Jak przy analizie pracy kotła pozbyć się tej wielkie nieścisłości na wskazaniu obciążenia palnika? Palnik dawno wyłączony a wskazanie przez kilka minut 50% i odwrotnie -dawno załączony, a wskazuje 0%. Czy z innymi odczytywanymi parametrami też jest podobne opóźnienie i nie odczytujemy chwilowej prawdy? Czy jest ustawienie aby kocioł przekazywał moc palnika i inne parametry pracy bardziej w trybie rzeczywistym bez kilkuminutowych opóźnień i średnich z kilku minut?

  11. #1651

    Domyślnie

    Cytat Napisał daniel.w Zobacz post
    Jacku6 - dziękuję za udział w dyskusji, ja mam ustawione 45/55. Jednak poszukuję konkretów, od tygodnia piszę o "swoim" problemie i chcę "rozgryźć". Dostrzegam, że na pytania Konsultant odpowiada w sposób: "nie rozumiem", wymijająco, omija niektóre z nich lub w sposób pokrętny i mało praktyczny. Każdy wyłącz palnika ma jakąś złożoną przyczynę w instalacji/kotle, ale ostatecznie istnieje 1 konkretny impuls automatyki (bezpośrednia przyczyna) na wyłącz palnika i podejrzanie padło na te ograniczenia.
    Niechcący dołączam do rozgoryczonych tutaj użytkowników, chociaż tej ciepłej zimy nie forsuję pracy ciągłej kotła 200W (1.9-19kW), a jedynie pracy w 2 oknach przy rozsądnej liczbie taktowań, a nie setek!
    Powtarzam "z uporem maniaka" jeszcze raz konkretne pytania, na które oczekiwałbym od Viessmanna konkretnych krótkich i jasnych odpowiedzi:
    1. Viessmann obniżył minimum do 1.9 KW, ale co zrobił po stronie automatykli, żeby kocioł "chciał" pracować w zakresie mocy 30-10%, ew. co sugeruje?
    2. Jak działają ograniczenia temperatury obiegów i na co bezpośrednio wpływają? Np. na obniżenie mocy czy na wyłącz palnika, itp?
    3. Dlaczego (skąd to wynika) w pracy w oknach pojawiła się na starcie kotła wymagana temperatura kilkanaście stopni wyższa od T na krzywej grzania? Mieszacz mam ustawiony na dT=8, a mi kocioł wymaga dużo więcej ponad Tkrzywa+dT mieszacza tak, jakby nie schodził z mocy rozruchowej...
    4. Czy dobrze rozumiem że czas rozruchu kotła (50%) to zawsze kilkanaście sekund? Bo u mnie kocioł jakby wpadał w jakąś "pułapkę" i nie schodził z mocy rozruchowej i wyłączał się co kilka minut, zamiast preferować pracę z mocą <<50%?
    5. Co oznacza ustawienie "Granica ogrzewania -funkcja ekonomiczna A5: 7*C ?
    6. Dla każdego ustawienia jest przycisk "Info" pod którym zamiast podanie definicji jest napisane trywialnie że należy przesunąć w górę/dół. W instrukcji też nie ma definicji wielu enigmatycznych określeń -kpina z użytkownika.
    konsultant raczej nie odpowiada na pytania o konkretne ustawienia raczej ogólnie, generalnie, może nie może albo nie zabiera głosu jak nie zna instalacji "naocznie"? napewno na wszystkie pytania zna dokładnie odpowiedzi pegaziatko ale chyba sie nie udziela już pewnie mu sie nie chce,
    W pytaniu 3 - czy próbowałeś zmieniać kod 90 - stała czasowa do obliczania zmienianej temp zewn? domyslnie jest 128 co odpowiada 21,3h, sporo osób zmienia na wartość 60 czyli 10h
    ad5. A5 to funkcja logiki pompy obiegu grzewczego, parametr 7 ( nie 7*) to pompa obiegu grzewczego wyłaczona gdy temp. zewn. jest niższa o 1 * od temp wymaganej pomieszczenia, ( domyslna wartośc w ustawieniach to A5:5 -pompa obiegu grzewczego wylaczona gdy temp zewn jest wyższa o 1* od temp wymaganej pomieszczenia.

  12. #1652

    Domyślnie

    Dzieki jacku6. Naczytałem się i dzisiaj łatwiej przyszło mi zdiagnozowanie problemów przy b. wysokiej temperaturze stłumionej 10*C! Kumulacja i niepotrzebnie negatywne oddziaływanie, skutkujące wysoką mocą i wielokrotnym taktowaniem.
    W związku z powyższym do wcześniejszej listy dodaję jeszcze dod. pytania -razem 10 szt:
    1.czy mogę zmniejszyć te +20% na 0% ? -chodzi o podwyższenie temp. na 1h w oknie komfortowym po przerwie (oknie zredukowanym), ew. czym to skutkuje negatywnie? Uważam, że dla moich uwarunkowań nie jest to potrzebne, lepiej jak układ spokojniej będzie się wygrzewał i kocioł będzie mniej szarpał/taktował
    2. Jak zapanować nad negatywnym skutkiem histerezy dynamicznej? Jak ona jest wyliczana? Jest jakieś ustawienie, które nad tym panuje? Dlaczego nie jest to jawne przekazane w instrukcji?
    3. Na jakiej enigmatycznej podstawie (jaka rozpiętość i których temperatur?) kocioł decyduje jednak o przekroczeniu ustawionej mocy maksymalnej?
    4. przy ekspozycji południowej i szybkim nagrzewaniu się domu może lepiej zmniejszyć czas dla całkowania T. stłumionej? jacku6 sugeruje 10h, a co na to Konsultant? Czy krótszy czas nie będzie wieczorem widział 10h b wysokiej temperatury stłumionej za dnia i gorzej pracował, taktowania, itp?

  13. #1653

    Domyślnie

    Cytat Napisał daniel.w Zobacz post
    Dzieki jacku6. Naczytałem się i dzisiaj łatwiej przyszło mi zdiagnozowanie problemów przy b. wysokiej temperaturze stłumionej 10*C! Kumulacja i niepotrzebnie negatywne oddziaływanie, skutkujące wysoką mocą i wielokrotnym taktowaniem.
    W związku z powyższym do wcześniejszej listy dodaję jeszcze dod. pytania -razem 10 szt:
    1.czy mogę zmniejszyć te +20% na 0% ? -chodzi o podwyższenie temp. na 1h w oknie komfortowym po przerwie (oknie zredukowanym), ew. czym to skutkuje negatywnie? Uważam, że dla moich uwarunkowań nie jest to potrzebne, lepiej jak układ spokojniej będzie się wygrzewał i kocioł będzie mniej szarpał/taktował
    2. Jak zapanować nad negatywnym skutkiem histerezy dynamicznej? Jak ona jest wyliczana? Jest jakieś ustawienie, które nad tym panuje? Dlaczego nie jest to jawne przekazane w instrukcji?
    3. Na jakiej enigmatycznej podstawie (jaka rozpiętość i których temperatur?) kocioł decyduje jednak o przekroczeniu ustawionej mocy maksymalnej?
    4. przy ekspozycji południowej i szybkim nagrzewaniu się domu może lepiej zmniejszyć czas dla całkowania T. stłumionej? jacku6 sugeruje 10h, a co na to Konsultant? Czy krótszy czas nie będzie wieczorem widział 10h b wysokiej temperatury stłumionej za dnia i gorzej pracował, taktowania, itp?
    ad1. wychodzi na to że można... kod FA (domyslnie 20%) i kod Fb ( domyslnie 60 min)...jakie beda skutki? to musisz spróbować może akurat u ciebie zadziała... ja nie zmieniałem bo u mnie nie taktuje, wiec nie kombinuje. Mysle ze jak pozmniejszam oba to u mnie może sie odbić na komforcie, w sumie musze sie jeszcze zastanowić.

  14. #1654

    Domyślnie

    jacku6 dzięki za szybko odzew i zrozumienie tym razem Rozumiem Ciebie (masz wyższe min.) ale czuję że już rozumiesz mnie że chcę "zmusić" kocioł do pracy na niższej mocy po starcie i braku ryzyka nakładało się w Oknie grzania kilka ww. niekorzystnych "in Plus Korekt" -kocioł dlatego "przełamywał" moc maksymalną i wpadał w pętlę taktowania. Aanaliza i czytanie kosztowała mnie wiele czasu. Dla mnie to spostrzeżenie jest przełomowe i mam nadzieję, że pomoże też innym, bo nigdzie o takiej ewentualności niekorzystnej kumulacji temperatur w kierunku "+" jeszcze nie czytałem, a przecież zawsze może wystąpić. Mam nadzieję, że Konsultant Viessmann wypowie się jeszcze króciutko na zmodyfikowane pytania, bo kilka pewnych odpowiedzi już mam -b. proszę.

    1. Viessmann obniżył minimum do 1.9 KW, ale co zrobił po stronie automatykli, żeby kocioł "chciał" pracować w zakresie mocy 30-10%, ew. co sugeruje?
    2. Jak działają ograniczenia temperatury obiegów i na co bezpośrednio wpływają? Np. na obniżenie mocy czy na wyłącz palnika, itp?
    3. Czy dobrze rozumiem że czas rozruchu kotła (50%) to zawsze kilkanaście sekund?
    4.czy mogę zmniejszyć te +20% na 0% ? -chodzi o podwyższenie temp. na 1h w oknie komfortowym po przerwie (oknie zredukowanym), ew. czym to skutkuje negatywnie? Uważam, że dla moich uwarunkowań nie jest to potrzebne, lepiej jak układ spokojniej będzie się wygrzewał i kocioł będzie mniej szarpał/taktował i mniejsze zagrożenie kumulacji korekt "In Plus" -np. z histerezą.
    5. Jak zapanować nad negatywnym skutkiem histerezy dynamicznej? Jak ona jest wyliczana? Jest jakieś ustawienie, które nad tym panuje? Dlaczego nie jest to jawne przekazane w instrukcji?
    6. Na jakiej podstawie (jaka rozpiętość i których temperatur?) kocioł decyduje jednak o przekroczeniu ustawionej mocy maksymalnej? Zauważyłem, że w trybie "Komfort" (tzn. ten tryb wymuszenia większego grzania, nie okno) kocioł ignoruje moc maksymalną i ma to sens
    7. przy ekspozycji południowej i szybkim nagrzewaniu się domu może lepiej zmniejszyć czas dla całkowania T. stłumionej? jacku6 sugeruje 10h, a co na to Konsultant? Czy krótszy czas nie będzie wieczorem widział 10h b wysokiej temperatury stłumionej za dnia i gorzej pracował, taktowania, itp? Czy tutaj oprócz jest przetestowana już inna alternatywa?
    8. Dla każdego ustawienia jest przycisk "Info" pod którym zamiast podanie definicji jest napisane trywialnie że należy przesunąć w górę/dół. W instrukcji też nie ma definicji wielu enigmatycznych określeń.
    9. Podobnie jak Nataly też dostrzegam problem w bieżącej ocenie obciążenia palnika, co przy ciągłym zał/wył jest b istotne. Jest metoda aby całkowanie skrócić do kilku/kilkunastu sekund?
    Ostatnio edytowane przez daniel.w ; 17-02-2020 o 11:04

  15. #1655
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał daniel.w Zobacz post
    jacku6 dzięki za szybko odzew i zrozumienie tym razem Rozumiem Ciebie (masz wyższe min.) ale czuję że już rozumiesz mnie że chcę "zmusić" kocioł do pracy na niższej mocy po starcie i braku ryzyka nakładało się w Oknie grzania kilka ww. niekorzystnych "in Plus Korekt" -kocioł dlatego "przełamywał" moc maksymalną i wpadał w pętlę taktowania. Aanaliza i czytanie kosztowała mnie wiele czasu. Dla mnie to spostrzeżenie jest przełomowe i mam nadzieję, że pomoże też innym, bo nigdzie o takiej ewentualności niekorzystnej kumulacji temperatur w kierunku "+" jeszcze nie czytałem, a przecież zawsze może wystąpić. Mam nadzieję, że Konsultant Viessmann wypowie się jeszcze króciutko na zmodyfikowane pytania, bo kilka pewnych odpowiedzi już mam -b. proszę.

    1. Viessmann obniżył minimum do 1.9 KW, ale co zrobił po stronie automatykli, żeby kocioł "chciał" pracować w zakresie mocy 30-10%, ew. co sugeruje?
    2. Jak działają ograniczenia temperatury obiegów i na co bezpośrednio wpływają? Np. na obniżenie mocy czy na wyłącz palnika, itp?
    3. Czy dobrze rozumiem że czas rozruchu kotła (50%) to zawsze kilkanaście sekund?
    4.czy mogę zmniejszyć te +20% na 0% ? -chodzi o podwyższenie temp. na 1h w oknie komfortowym po przerwie (oknie zredukowanym), ew. czym to skutkuje negatywnie? Uważam, że dla moich uwarunkowań nie jest to potrzebne, lepiej jak układ spokojniej będzie się wygrzewał i kocioł będzie mniej szarpał/taktował i mniejsze zagrożenie kumulacji korekt "In Plus" -np. z histerezą.
    5. Jak zapanować nad negatywnym skutkiem histerezy dynamicznej? Jak ona jest wyliczana? Jest jakieś ustawienie, które nad tym panuje? Dlaczego nie jest to jawne przekazane w instrukcji?
    6. Na jakiej podstawie (jaka rozpiętość i których temperatur?) kocioł decyduje jednak o przekroczeniu ustawionej mocy maksymalnej? Zauważyłem, że w trybie "Komfort" (tzn. ten tryb wymuszenia większego grzania, nie okno) kocioł ignoruje moc maksymalną i ma to sens
    7. przy ekspozycji południowej i szybkim nagrzewaniu się domu może lepiej zmniejszyć czas dla całkowania T. stłumionej? jacku6 sugeruje 10h, a co na to Konsultant? Czy krótszy czas nie będzie wieczorem widział 10h b wysokiej temperatury stłumionej za dnia i gorzej pracował, taktowania, itp? Czy tutaj oprócz jest przetestowana już inna alternatywa?
    8. Dla każdego ustawienia jest przycisk "Info" pod którym zamiast podanie definicji jest napisane trywialnie że należy przesunąć w górę/dół. W instrukcji też nie ma definicji wielu enigmatycznych określeń.
    9. Podobnie jak Nataly też dostrzegam problem w bieżącej ocenie obciążenia palnika, co przy ciągłym zał/wył jest b istotne. Jest metoda aby całkowanie skrócić do kilku/kilkunastu sekund?

    ad.1 kocioł wylicza sobie temperaturę zasilania, następnie tak dobiera moc by tą temperaturę utrzymać
    ad.2 ograniczenie mówi automatyce, że nieważne co wychodzi z wyliczeń krzywej grzewczej to i tak temperatura podawana na obieg nie może być wyższa niż ta z ograniczenia. Niema tu nic wspólnego z mocą
    ad.3 ogólnie tak, system kontroli spalnin wymaga kalibracji i wtedy ten okres może się wydłużć do ponad minuty
    ad.4 tak, można zmienjszyć
    ad.5 histereza wyliczana jest na podstawie wielu parametrów między innymi na podstawie przyrostu temperatury w czasie
    ad.6 moc jest dobierana na podstawie róznicy między temperaturą wymaganą a temperaturą rzeczywistą na zasilaniu (kotła/obiegu)
    ad.7 czas wyliczania średniej temperatury zewnętrznej ustawia się w zależności od typu ścian budynku. Przy konstrukcji lekkiej (bardzo niska akumulacyjność) czas należy zmienjszyć do 1-2h, przy budynkach murowanych dziś budowanych 21,3 h jest bardzo dobrym ustawieniam, wydłużenie tego czasu można zrobić ale chyba tylko w zamku w Malborku gdzie temperatura wewnątrz zmienia się nie w przeciągu godzin a tygodni.
    ad.8 proszę o szczegóły postaram się wyjaśnić
    ad.9 wskazania mocy to wskazania tylko i wyłacznie orientacyjne.,a ponieważ procesy w instaacji grzewczej nie wymagają super wielkich prędkości to odświeżanie wskazań jest też mniej dynamiczne.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  16. #1656
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nataly Zobacz post
    Witam. Też mamy problem z taktowanie kotła nawet 200 razy na dobę. WISMAN/WITODENS/200/W moc o obniżonym zakresie 1,9 do 19,0 kV, sprzęgło, mieszacz, 3 obiegi. Instalator mówi że tej zimy to normalne bo dobrze ocieplony dom i sugeruje kalendarz tygodniowy ogrzewania godzinowego. Czytamy z zainteresowaniem ten wątek i rzeczywiście brak konkretów jak mając "taki zachwalany niby super kocioł" uniknąć tej wielkiej liczby taktowań? Czy producent chce aby nasze kotły tak taktowały i żeby ciągle je naprawiał? A co z kosztami, bo przy okazji b duże zużycie gazu!! Jak przy analizie pracy kotła pozbyć się tej wielkie nieścisłości na wskazaniu obciążenia palnika? Palnik dawno wyłączony a wskazanie przez kilka minut 50% i odwrotnie -dawno załączony, a wskazuje 0%. Czy z innymi odczytywanymi parametrami też jest podobne opóźnienie i nie odczytujemy chwilowej prawdy? Czy jest ustawienie aby kocioł przekazywał moc palnika i inne parametry pracy bardziej w trybie rzeczywistym bez kilkuminutowych opóźnień i średnich z kilku minut?
    Aby kocioł mógł pracować bez przerwy należy mu zapewnić odbiór ciepła. Skoro kocioł startuje osiąga wymaganą temperaturę bardzo szybko tzn, że ma bardzo ogranicznony przepływ przez swój wymiennik. Rozwiązaniem jest takie zaprojektowanie instalacji aby kocioł miał zagwarantowany przepływ a jeśli instalcja ma mieć możliwość wręcz całkowitego odciania przepływu to może warto zastosować bufor opytmalizujący pracę lub kocioł stojący o dużej pojemności wodnej.
    Co do awaryjności, kiedyś kotły miały modulację 1:3 czyli mogły schodzić z mocą do ok 30% i jakoś wtedy nie było problemów z dużą awaryjnością, więc spokojnie i teraz też wszystko będzie OK.
    Ostatnio edytowane przez Konsultant Viessmann ; 17-02-2020 o 17:16
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  17. #1657

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konsultant Viessmann Zobacz post
    ad.1 kocioł wylicza sobie temperaturę zasilania, następnie tak dobiera moc by tą temperaturę utrzymać
    ad.2 ograniczenie mówi automatyce, że nieważne co wychodzi z wyliczeń krzywej grzewczej to i tak temperatura podawana na obieg nie może być wyższa niż ta z ograniczenia. Niema tu nic wspólnego z mocą
    ad.3 ogólnie tak, system kontroli spalnin wymaga kalibracji i wtedy ten okres może się wydłużć do ponad minuty
    ad.4 tak, można zmienjszyć
    ad.5 histereza wyliczana jest na podstawie wielu parametrów między innymi na podstawie przyrostu temperatury w czasie
    ad.6 moc jest dobierana na podstawie róznicy między temperaturą wymaganą a temperaturą rzeczywistą na zasilaniu (kotła/obiegu)
    ad.7 czas wyliczania średniej temperatury zewnętrznej ustawia się w zależności od typu ścian budynku. Przy konstrukcji lekkiej (bardzo niska akumulacyjność) czas należy zmienjszyć do 1-2h, przy budynkach murowanych dziś budowanych 21,3 h jest bardzo dobrym ustawieniam, wydłużenie tego czasu można zrobić ale chyba tylko w zamku w Malborku gdzie temperatura wewnątrz zmienia się nie w przeciągu godzin a tygodni.
    ad.8 proszę o szczegóły postaram się wyjaśnić
    ad.9 wskazania mocy to wskazania tylko i wyłacznie orientacyjne.,a ponieważ procesy w instaacji grzewczej nie wymagają super wielkich prędkości to odświeżanie wskazań jest też mniej dynamiczne.
    WIELKIE DZIĘKI za krótkie doprecyzowania. Szkoda tylko, że nie da się wszystkiego jednoznacznie uchwycić wzorem
    ad.4 -już wczoraj zdjąłem te 20% i kocioł pracował b. spokojnie w oknie w zakresie 30-10% czego wcześniej nie miałem
    ad.8. OK, jest jeszcze parę rzeczy, więc ew. kiedyś
    ad.9. wydawało mi się, że gdzieś czytałem o ustawianiu czasu całkowania -szkoda, bo tak opóźniona informacja jest mało przydatna przy analizach. Mam nadzieję, że przynajmniej inne pomiary podają dane z kilku ostatnich sekund.

  18. #1658

    Domyślnie

    W moim 200-W B2HE mogę sobie ustawić min i max wydajność pompy tłoczącej dla trybu normalnego. Tyle, że nawet jak ustawię min poniżej 65% w ustawieniach, to pompa nie schodzi poniżej tego poziomu. W trybie zredukowanym też wciąż tłoczy na 65%. Jak mogę usunąć to ograniczenie? W budynku 3-kondygnacyjnym większość czasu ogrzewane jest tylko jedno piętro, więc te 65% to za dużo, kaloryfery robią się głośne, zwłaszcza w nocy.

    Dzwoniłem na infolinię Viessmanna i do "doradcy technicznego". Nikt nic nie wiedział o tym, jak zmienić obroty pompy dla trybu zredukowanego.

    A przecież to jest możliwe. Na przykład dla kotła 200-W B2HA jest kod E9:45. Wg manuala jest to prędkość obrotowa wewnętrznej pompy obiegu grzewczego z regulacją obrotów: 45% maksymalnej prędkości obrotowej w eksploatacji ze zredukowaną temperaturą pomieszczenia (tylko w przypadku regulatorów pogodowych). Te 45% to ustawienie fabryczne, które oczywiście można sobie zmienić.

    Tymczasem w nowym B2HE jakiś geniusz ustawił defaultowo 65% jako minimum obrotów zarówno dla trybów normalnego i zredukowanego. Dla trybu normalnego można parametrem 1102.0 ustawić sobie minimum np. 50% ale nic to nie daje, pompa nie zejdzie poniżej 65% (niezależnie od temperatury na zewnątrz). Dla trybu zredukowanego w ogóle w manualu nie podano kodu do ustawienia pompy.

    Za to w wytycznych projektowych dla nowych serii kotłów (w tym 200-W B2HE) wyraźnie pisze tak:

    W celu dostosowania istniejącej instalacji grzewczej w parametrach regulatora można ustawić min. i maks. prędkość obrotową oraz prędkość obrotową przy eksploatacji ze zredukowaną temperaturą pomieszczenia.

    Ktoś mi może pomóc?
    Ostatnio edytowane przez gaspie ; 24-02-2020 o 15:13

  19. #1659
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    wszystko jest w porządku, kotły wiszące z racji małego zładu wodnego mają wymagany minimalny przepływ i pompy oraz parametry ich pracy są tak dobierane by ten przepływ zapewnić.
    Pompy w kotłach Vitodens seri 200 mają ustawioną minimalną prędkość na 60%.
    Wartość ustawiana w kodowaniu określa charakterystykę pracy pompy w funkcji temepratury zewnętrznej.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	praca pompy.jpg
Wyświetleń:	16
Rozmiar:	68,4 KB
ID:	441211
    zgodnie z rysunkiem jeśli ustawimy np jako minimum 40% to prędkość pompy będzie się zmieniała wg harakterystki wyrysowanej grubą czerwoną linią, a dla ustawienia 20% będzie to wg grubej niebieskiej linii.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  20. #1660

    Domyślnie

    U mnie nie jest to 60% lecz 65%, ale to mniej ważne. Chcę zmienić prędkość obrotową pompy przy eksploatacji ze zredukowaną temperaturą pomieszczenia. Było to możliwe w poprzedniej serii kotłów za pomocą konkretnego kodowania. W B2HE też, bo piszą o tym wyraźnie w wytycznych.
    Jak to zmienić?

Strona 83 z 94

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony