dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 94
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 1874
  1. #41
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar q-bis
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Dobra
    Kod pocztowy
    72-003
    Posty
    1.951

    Domyślnie

    Witam,
    vitodens 200 WB2B.
    Serwis24 czy mógłbyś w skrócie opisać czym różni się mój kocioł od innych dwusetek viessmanna ?
    Pozdrawiam
    WARTO? WARTO!

  2. #42

    Domyślnie

    Q-BIS pytanie z poprzedniego watku - jak sie wchodzi w kodowanie 1?

  3. #43

    Domyślnie

    Dzięki uprzejmości pablitoo wklejam krzywą grzewczą, bo jest ona od vitodensa... pewnie się przyda jeszcze do innych dyskusji...


  4. #44

    Domyślnie

    Cytat Napisał alfa003
    Q-BIS pytanie z poprzedniego watku - jak sie wchodzi w kodowanie 1?
    Juz mam
    moje ustawienia na piecu w kodowaniu 1 wygladaja nastepujaco:
    Maks. temp. kotla 82,
    Maks. temp. zasilania 74, Min. temp. zasilania 20,
    Krzywa 14.
    I jak optymalne ustawienia/

  5. #45

    Domyślnie Vitodens 343F rok uruchomienia 05.2008

    Witam!

    Miło dołączyc się do grona, uzytkuje nie bez problemów zaczeła się historia z moim kotłem, obecnie walczę z ilością spalanego gazu i optymalizacja ustawień.

    Pytania do "współwyznawców":

    Ile startów palnika średnio odnotowujecie dobowo?
    Ile godzin pracy dobowej wskazuje średnio wasz palnik?
    Czy według waszych obeserwacji lepiej gdy ograniczymy ilość startów i przeciągniemy czas palenia czy odwrotnie?
    Ile nastaw między temp dzienną a ncna stosujecie w ciągu doby - ja mam od 5.40 do 11 dzień i od 16.00 do 21.30 dzień reszta noc. Wcześniej miałem 3 przejścia i paliło minimalnie więcej gazu

    Dom 140 m2, porotherm 30 + 12 cm styropianu,
    dach ocieplony 20 cm isoversupermata + foliia z ekranem, bez okien dachowych
    dół ok 45m podłogówki + 3 grzejnki - 3 pomieszczenia, 2 okna + duże tarasowe
    góra 5 grzejnków - 3 pomieszczenia - 4 okna tarasowe + 1 okno
    nie mamy kominka - ne dorobku
    wentylacja grawitacyjna


    odnosnie kodowania obecnie mam ustawione:
    d3; 06
    d4: -1
    moc pieca ustawiona na 62%
    obroty pompy obiegów poziom 2 zredukowane do 85%
    max temp pieca ograniczona do 65 stopni
    woda uzytkowa ustawiona do 50 stopni - szybkie podgrzewasnie palnik max do 65 stopni, pompa obiegowa co 20 min na 5 min

    ustawienia temp dziennej 19-20 stopni w domu ok 21,5 - 22
    noc 17-18 ok 20 stopni

    Spalam ok 2,5 - 3 m3 gazu płynnego (shell gas) temp. na zew. ok -2/-3

    Pierwszys serwis kosztował mnie 250 zł

    pozdrawiam

  6. #46
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar aadamuss24
    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Poznań
    Posty
    3.373
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    189

    Domyślnie

    Cytat Napisał alfa003
    Cytat Napisał alfa003
    Q-BIS pytanie z poprzedniego watku - jak sie wchodzi w kodowanie 1?
    Juz mam
    moje ustawienia na piecu w kodowaniu 1 wygladaja nastepujaco:
    Maks. temp. kotla 82,
    Maks. temp. zasilania 74, Min. temp. zasilania 20,
    Krzywa 14.
    I jak optymalne ustawienia/
    Optymalne ustawienia są takie, że musisz mieć ciepło w domu Na regulatorze w kotle lub w pokoju (jeśli masz) ustwiasz żądaną temperature, jeśli po dwóch dniach temperatura rzeczywista mocno odbiega od żądanej to zmieniasz krzywą. Jeśli nie odbiega i nie odczuwasz dyskomfortu to siadasz na sofie i bierzesz żonę/dziewczynę i zajmujesz się przyjemniejszymi rzeczami niż regulacje pieca

    Viessmann Vitodens WB2B to model samoregulujący się. Czyli może pracować na różncych rodzajach gazu bez wymiany dyszy. Sam się też reguluje jeśli zmieniają mu się parametry gazu. Czasami to dobrze, czasami nie dobrze. Jest określony przez producenta i zapisany we wtyku kodowym zakres prądu jonizacji przy którym spalanie jest prawidłowe i piec pracuje bez zastrzeżeń. Jednak kiedy coś mu nie pasuje to wyrzuci usterkę. Starsze kotły działały nawet przy złym spalaniu i nikt nie wiedział czy wszystko jest ok, bo usterka pojawiała się w skrajnym przypadku a nie przy byle zmianie ciśnienia gazu. W tych nowszych wszystko od razu pokazuje jako awarię. Czasami jest to upierdliwe. To jest podstawowa zmiana jaka została wprowadzona w modelu WB2B. Model WB2A nie był samoregulujący i też działa bardzo dobrze Model WB2 to wogóle jest nie do zajechania ale to se ne wrati pozdr adam

  7. #47
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar q-bis
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Dobra
    Kod pocztowy
    72-003
    Posty
    1.951

    Domyślnie

    LFS-u mnie średnio około 80 odpaleń pieca na dobę, ale jak było -18 to były tylko 3 starty bo żarł cały czas... nawet do 19m3/doba, na szczęście tak było tylko 3-4 dni...
    d3:1,0
    d4:0 (ustawienie fabryczne)
    5:30 do 22:30 - 20stC
    w nocy - 18stC
    nie ograniczałem mocy pieca
    WARTO? WARTO!

  8. #48

    Domyślnie

    Cytat Napisał Q-BIS
    LFS-u mnie średnio około 80 odpaleń pieca na dobę, ale jak było -18 to były tylko 3 starty bo żarł cały czas... nawet do 19m3/doba, na szczęście tak było tylko 3-4 dni...
    d3:1,0
    d4:0 (ustawienie fabryczne)
    5:30 do 22:30 - 20stC
    w nocy - 18stC
    nie ograniczałem mocy pieca
    Najbardzidej ekonomicznie jest ograniczenie startów do min, u mne jest ok 12- 15 dziennie przy ok 8-11 godiznach pracy.

    Miałem dużą liczbę odpaleń gdy pompa obiegu była usatwiona na 1 poziom z 3 dostępnych teraz mam 2 poziom, zwiększone obroty pompy - podobno te piece musza miec duży przepływ, grzejniki odkręcone nonstop na poziom 6 czyli max.

    generalnie ciagle eksperymentuję z ustawieniami coby nie grzać za dużo tylko utrzymywać zadane temp i wode w obiegu dogrzewać jak najpłynniej

  9. #49
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar q-bis
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Dobra
    Kod pocztowy
    72-003
    Posty
    1.951

    Domyślnie

    Cytat Napisał LFS
    ...
    Miałem dużą liczbę odpaleń gdy pompa obiegu była usatwiona na 1 poziom z 3 dostępnych teraz mam 2 poziom, zwiększone obroty pompy - podobno te piece musza miec duży przepływ, grzejniki odkręcone nonstop na poziom 6 czyli max.

    .......
    To ciekawe...
    Zmniejszałem stopniowo z 3 do 1 według zasady mniej pracuje - taniej...
    Ale może to błędne rozumowanie...
    Może, ktoś znający się na rzeczy, wypowie się jak to jest z biegami pompy do podłogówki?
    Czym się kierować wybierając optymalne ustawienie ?
    Aha, ja zmieniałem ustawy pompy do podłogówki na zewnątrz pieca, do grzejników pcha pompa z pieca - tej nie przestawiałem, a można?
    WARTO? WARTO!

  10. #50
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Mały
    Zarejestrowany
    May 2003
    Skąd
    Gościcino
    Posty
    7.643

    Domyślnie

    Pamiętajcie, że czasami "usterka jonizacyjna" pojawi się również, kiedy zamieniono "fazę" z "zerem". I to nie od razu, ale po jakimś czasie.
    Więc ci dziekuję losie choćby tylko za to,
    że nie musiałem się urodzić pod wulkanem.
    Że średni u nas klimat i przeciętne lato,
    ale dzieciaki są przeważnie roześmiane...

  11. #51
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar aadamuss24
    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Poznań
    Posty
    3.373
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    189

    Domyślnie

    Wszytko można tylko po co ? Jak za bardzo zmniejszysz obroty pompy w kotle to za wolno będzie oddawane ciepło z wymiennika kotła na instalację, a Ty potrzebujesz ciepło na grzejnikach i podłogówce a nie na wymienniku. Jedyne uzasadnienie zmiany obrotów pompy to bardzo mała instalacja gdzie zmniejsza się moc pompy bo i tak więcej instalcja nie odbierze, ale może to prowadzić do przegrzewania kotła. Podobnie będzie się miała sprawa przy ogrzewaniu wody użytkowej gdzie szybki odbiór ciepła też jest istotny. Czasami pompa pracująca na niskim biegu (po latach ) nie chce ruszyć i piec przestaje działać. Zanim ktoś sobie to przypomni i skojarzy to już marznie.

    Co do podłogówki z pompą zewnętrzną to ustawienia obrotów najniższe przy jakich cała podłoga jest ciepła, zużywa się wtedy mniej prądu, bo ta pompa jednak pracuje pół roku non stop. Pozdr adam

  12. #52
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar pablitoo
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    z południa ...
    Posty
    5.603

    Domyślnie

    Serwis24 -> tak na marginesie tematu z innego wewątku - nie wiesz z jaką mocą startuje WB2A po odpaleniu palnika ?
    Wszędzie gdzie doczytałem napisane jest że z maksymalna mocą - dopiero po chwili moduluje do niższej mocy - aktualnie określonej przez regulator - ale - nijak się to ma do moich obserwacji pracy WB2A ...

    Jak to sprawdzałem - ręcznie ustawiam mu modulację na 85% / to w moim WB2A 100% mocy / palnik pracując powodował skutecznie słyszalny świst gaziu i wzrost obrotów wentylatora . Nastepnie wyłączałem tryb ręcznego ustawienia mocy - kocioł zaczyna pracować w automatyce . Wyłączałem palnik i następnie go załączałem i podczas odpalenia palnika i startu jego pracy słuchałem dźwieków dobywających się z palnika - dźwięk wentylatora i startującego palnika był ponad dwa razy cichszy / jak nie więcej / jak podczas pracy z pełną mocą ...

    Ogłuchłem już czy mam rację - WB2A nie startuje z mocą maksymalną ?
    --
    Pozdrawiam

  13. #53

    Domyślnie

    No własnie nie wiem skąd się biorą opinie, że Vitodensy startują z maksymalną mocą...? Gdzie to czytałes pablitoo..? Czytam już o tym w kilku wątkach i o rzeczach jake ludzie wyprawiają /odkrecają np. głowice termostatyczne na maksa/ żeby tylko kocioł startował jak najmniej razy...
    Z własnych obserwacji np. latem przy załaczaniu palnika tylko do grzania CWU wnioskuję, że kociołek załacza się wręcz na mocy minimalnej, względnie jakiejś średniej i dopiero po chwili daje czadu z pełna mocą, co słychać przez zwiekszajacy się hałas z komory spalania...

    O który parametr, w którym kodowaniu chodzi z tą regulacją modulacji..? Chodzi o moc maksymalną..?

  14. #54
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar aadamuss24
    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Poznań
    Posty
    3.373
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    189

    Domyślnie

    Witam. WB2A i WB2B mają rożne sposoby regulacji. W WB2B można ustawić parametry zapłonu, gaz, powietrze. W WB2A jest to ustawione fabrycznie i nie kojarzę aby była możliowość zmiany (lub raczej nigdy nie miałem takiej konieczności) Zapłon następuje z mocą zapłonową i nie jest to moc maksymalna (różną w różnych modelach) i dopiero po chwili zaczyna pracę z inną mocą jaka wynika z zapotrzebowania obliczonego przez automatykę czy czujniki temperatur. Jeśli po zapłonie ma grzać wodę użytkową to może iść na maks, ale to też zależy jak mamy ustawione kodowanie gdzie ustawiamy o ile stopni mamy mieć wyższą temperaturę wody grzewczej od wody w zasobniku. Czyli jeśli mamy ustawione, że woda grzewcza ma mieć o 20 stopni więcej niż temperatura wymagana wody użytkowej, to jeśli temperatura żądana jest ustawiona na 10 stopni to kocioł będzie grzał wodą o temp. 30 stopni. Jeśli żądamy 40 stopni, to będzie grzał wodą o temp. 60 stopni. W grę mogą wchodzić jeszcze inne ustawienia które są możliwe ale nie zawsze wymagane. Niestety nie zawsze wiadomo jak zmiana kodów wpływa na inne kody. pozdr adam

    do prostego sprawdzenia z jaką mocą kocioł startuje: zmniejsz temp. cwu, odpal przy w miarę normalnych parametrach na co i po kilku/kilkunastu minutach zwiększ temperaturę cwu do max, jeśli kocioł zacznie mocniej szumieć to jest moc max. Można to też pomierzyć na ciśnieniu gazu, jak znajdę chwilę to się pobawię.

  15. #55
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar pablitoo
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    z południa ...
    Posty
    5.603

    Domyślnie

    Cytat Napisał Serwis24
    Witam. WB2A i WB2B mają rożne sposoby regulacji. W WB2B można ustawić parametry zapłonu, gaz, powietrze. W WB2A jest to ustawione fabrycznie i nie kojarzę aby była możliowość zmiany (lub raczej nigdy nie miałem takiej konieczności) Zapłon następuje z mocą zapłonową i nie jest to moc maksymalna (różną w różnych modelach) i dopiero po chwili zaczyna pracę z inną mocą jaka wynika z zapotrzebowania obliczonego przez automatykę czy czujniki temperatur.
    No to wyjaśnia wszystko - wg moich obserwacji i prób WB2A startuje z mocą niższą niż 40% mocy całkowitej - oczywiście piszę tutaj o grzaniu c.o. - przy zjechaniu przeze mnie w moim WB2A z mocą max do 40% podczas odpalenia palnika słychać go mniej więcej tak samo jak podczas ręcznego ustawienia mocy kotła na ta samą wartość modulacji .

    Cytat Napisał Serwis24
    Jeśli po zapłonie ma grzać wodę użytkową to może iść na maks, ale to też zależy jak mamy ustawione kodowanie gdzie ustawiamy o ile stopni mamy mieć wyższą temperaturę wody grzewczej od wody w zasobniku. Czyli jeśli mamy ustawione, że woda grzewcza ma mieć o 20 stopni więcej niż temperatura wymagana wody użytkowej, to jeśli temperatura żądana jest ustawiona na 10 stopni to kocioł będzie grzał wodą o temp. 30 stopni. Jeśli żądamy 40 stopni, to będzie grzał wodą o temp. 60 stopni. W grę mogą wchodzić jeszcze inne ustawienia które są możliwe ale nie zawsze wymagane. Niestety nie zawsze wiadomo jak zmiana kodów wpływa na inne kody. pozdr adam
    No to oczywiste - w przypadku c.w.u kocioł pracuje wg innego programu -
    kodowanie 2 kod 59: - histereza , kod 60: - podwyższenie temperatury o zadaną wartość podczas podgrzewu wody w zasobniku / to te 20 stopni o których pisałeś / , kod 62: - dobieg pompy po dogrzaniu c.w.u , generalnie adresy kodowe kodowania 2 od kodu 56: do kodu 73: .
    --
    Pozdrawiam

  16. #56
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar pablitoo
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    z południa ...
    Posty
    5.603

    Domyślnie

    Cytat Napisał revalidon
    (...)

    O który parametr, w którym kodowaniu chodzi z tą regulacją modulacji..? Chodzi o moc maksymalną..?
    To żadne kodowanie - jednocześnie naciśnij przycisk zał/wył kotła i przycisk ustawiania temp c.w.u - Vitotronic wyświetli aktualnie ustawioną moc max kotła - uwaga - palnik odpali manualnie i kocioł zacznie grzać wodę z określoną mocą .
    Za pomocą przycisków +/- można zmieniać ustawienie max mocy kotła - jest to ustawienie max modulacji palnika dla grzania c.o.
    Dla podgrzewu c.w.u również można ograniczyć moc max poprzez adres kodowy 6F: kodowania 2 .
    --
    Pozdrawiam

  17. #57

    Domyślnie

    Cytat Napisał pablitoo
    To żadne kodowanie - jednocześnie naciśnij przycisk zał/wył kotła i przycisk ustawiania temp c.w.u - Vitotronic wyświetli aktualnie ustawioną moc max kotła - uwaga - palnik odpali manualnie i kocioł zacznie grzać wodę z określoną mocą .
    Za pomocą przycisków +/- można zmieniać ustawienie max mocy kotła - jest to ustawienie max modulacji palnika dla grzania c.o.
    Dla podgrzewu c.w.u również można ograniczyć moc max poprzez adres kodowy 6F: kodowania 2 .
    No właśnie... Skoro to żadne kodowanie, to może nie powinno się w ogóle zmieniac tego parametru..? Bo co on daje..? Fabrycznie jest chyba 100%, co daje moc max. kociołka, a do ilu mozna zejść minimalnie..? Do 0%..?? I wtedy będzie grzał c.o. z mocą minimalną..?

  18. #58
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar aadamuss24
    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Poznań
    Posty
    3.373
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    189

    Domyślnie

    Wtedy gazownia wypłaca kasę

  19. #59
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar q-bis
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Dobra
    Kod pocztowy
    72-003
    Posty
    1.951

    Domyślnie

    Jak zmierzyć ile gazu zużywamy na CWU ?
    A może vitodensy same to mierzą...
    Czy też trzeba wyłączyć ogrzewanie np. na dobę i włączyć tylko CWU ?
    WARTO? WARTO!

  20. #60

    Domyślnie

    Cytat Napisał Serwis24
    Wtedy gazownia wypłaca kasę
    Mi nie wypłacą, grzeję propanem...

    Ale wracając do rzeczy, bo nie daje mi to spokoju, to jak to jest z tą modulacją... Sprawdziłem u siebie i oczywiscie, tak jak pisał pablitoo, można regulować moc max w zakresie od 100% do 34%, 25%, 20% w zależnosci od rodzaju palnika i rodzaju kotła...
    Tylko czy mozna zmieniac ten parametr, czy też modulacja nastepuje automatycznie... Załóżmy, że kociołek oblicza sobie wymagana temperaturę kotła, która jest wypadkową wymaganej temperatury pomieszczeń, krzywej grzewczej i temperatury zewnetrznej /dla pogodówki/... Spadek temperatury rzeczywistej kotła bodajże o 3 st. C poniżej temperatury wymaganej powoduje włączenie palnika... Ustaliliśmy, że nie jest to moc maksymalna, ale jakaś pośrednia... Ale co dalej... Z jaką mocą grzeje kociołek, aż osiągnie temperaturę 3 st. C wyzszą niż temperatura wymagana i sie wyłaczy..?? Czy podczas jednego odpalenia palnika moc jest modulowana, czy tez moc jest inna tylko dla innych odpaleń palnika... I zależy np. od wysokości temperatury wymaganej tj. im wyższa temperatura wynagana kotła tym większa moc...

    Bo może jest sens zmniejszyć moc maksymalną maksymalnie tj do 25%, kociołek będzie zawsze chodził na tej mocy maksymalnej co wydłuży czasy działania palnika...?? Co prawda nie wpływa to jak ustaliliśmy na zuzycie gazu, ale na żywotność kotła pewnie już tak...

    No i czy ta regulacja mocy max odnosi sie tylko do c.o...? Bo z moca 25% grzanie wody trwałoby długo...

Strona 3 z 94

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony