dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 89 z 94
Pokaż wyniki od 1.761 do 1.780 z 1874
  1. #1761
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Albert23

    Zarejestrowany
    Nov 2020
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-383
    Posty
    19

    Domyślnie Viessmann Vitodens 100w - optymalizacja krzywej grzewczej

    Witam Konsultanata Viessmann,

    Mam mały dom ogrzewany w 100% podłogówką. Powierzchnia podłogówki to 170m2 w całości na anhydrycie.
    Maksymalne zapotrzebowanie na moc grzewczą to 6,6 kW tylko ogrzewania podłogowego. Dom jest bardzo dobrze
    ocieplny. Instalacja obecnie jest mega prosta. Nie instalowałem komina ze stali nierdzewnej bo mam komin systemowy
    Schiedla Duo. Sprawność pieca potwierdzona testem instalatora Viessmann 109,2% czyli nie ma potrzeby takiej instalacji
    zresztą tak sugerował instalator Viessmanna.

    Na parterze jest 100m2 + rozdzielacz Herz dziesięciozaworowy oraz 70 m2 na 1 piętrze + rozdzielacz Herz siedmiozaworowy.
    Piec Viessmann Vitodens 100w - 19kW jest podłączone bezpośrednio do CWU oraz dwóch rozdzielaczy. Pompa jest tylko
    w piecu.

    Odpaliłem piec (bez pogodynki i sterownika pokojowgo) na 28C przy tem. zewn ok. 3-4C i po 2 dniach miałem 22C w domu.
    Generalnie jak dla mnie to jest za ciepło. Zużycie gazu ok. 7 m3 dziennie. Obecnie chciałbym trochę zoptymaliozwać pracę
    ogrzewania dlatego dokupiłem pogodynkę oraz podłączyłem sterownik Viessmanna PSOP. Nie chciałbym zmieniać krzywej
    grzewczej co dziennie dlatego jestem zainteresowany rozbudowaniem instalacji o zestaw rozszerzający ??? W cenniku Viessmann nie
    ma takiego pojęcia ... jest natomiast zestaw uzupełniający np. AM1 oraz EA1. Moje pytania są następujące:

    1/ Który zestaw uzupełniający zastowsować do pieca Vitodens 100w ?
    2/ W jaki sposób taki zestwa umożliwi mi dowolne sterowanie krzywą grzewczą ?
    3/ Gdzie będzie wówczas dostępne takie sterowanie na panelu pieca ... ?

    To są pytania do konsultanat firmy Viessmann, który sugerował takie rozwiązanie przy optymalizacji
    ogrzewania piecem Vitodens 100w w oparciu o krzywą grzewczą. Może kupiłbym Vitodens'a 200 ale biorąc
    pod uwagę cykliczną wymianę pieca po ok. 7-8 latach i użytkowanie domu minimalnie przez ok. 50 lat jest to zakup szalenie nieopłacalny.
    Lepiej wydać obecnie 5 000 zł i zoptymalizować kotłownię, niż ponieść wyższy koszt w przyszłości ok. średnio 13000 zł wyższy na zakup
    Vitodens'a 200 (podejrzewam w większości już na emeryturze) w przeciągu następnych 50 lat ... także proszę nie sugerować już więcej
    tego rozwiązania bo nie ma nic wspólnego z oszczędnością.

    Proszę raz jeszcze o odpowiedź na moje pytanie ...


    Cytat Napisał Konsultant Viessmann Zobacz post
    zestaw rozszerzający jest to zestaw pozwalający wymonakonać bardziej "skomplikowaną" instalację co, za jego pomoca można wykonać:
    - jeden obieg bezpośredni z dodatkową pompą obiegową a co za tym idzie i sprzęgłem hydraulicznym i z możliwością wyboru dowolnej krzywej grzewczej (dowolny kąt i pochylenie,
    - jeden obieg mieszaczowy z dodatkową pompą obiegową a co za tym idzie i sprzęgłem hydraulicznym i z możliwością wyboru dowolnej krzywej grzewczej (dowolny kąt i pochylenie),
    - jeden obieg bezpośredni i jeden obieg mieszaczowy każdy z dodatkową pompą obiegową a co za tym idzie i sprzęgłem hydraulicznym i z możliwością wyboru dowolnej krzywej grzewczej dla każdego z obiegów (dowolny kąt i pochylenie),
    Ostatnio edytowane przez Albert23 ; 23-11-2020 o 14:50

  2. #1762
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Albert23

    Zarejestrowany
    Nov 2020
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-383
    Posty
    19

    Domyślnie Viessmann Vitodens 100w - optymalizacja krzywej grzewczej

    Witam Konsultanata Viessmann,

    Mam mały dom ogrzewany w 100% podłogówką. Powierzchnia podłogówki to 170m2 w całości na anhydrycie.
    Maksymalne zapotrzebowanie na moc grzewczą to 6,6 kW tylko ogrzewania podłogowego. Dom jest bardzo dobrze
    ocieplny. Instalacja obecnie jest mega prosta. Nie instalowałem komina ze stali nierdzewnej bo mam komin systemowy
    Schiedla Duo. Sprawność pieca potwierdzona testem instalatora Viessmann 109,2% czyli nie ma potrzeby takiej instalacji
    zresztą tak sugerował instalator Viessmanna.

    Na parterze jest 100m2 + rozdzielacz Herz dziesięciozaworowy oraz 70 m2 na 1 piętrze + rozdzielacz Herz siedmiozaworowy.
    Piec Viessmann Vitodens 100w - 19kW jest podłączone bezpośrednio do CWU oraz dwóch rozdzielaczy. Pompa jest tylko
    w piecu.

    Odpaliłem piec (bez pogodynki i sterownika pokojowgo) na 28C przy tem. zewn ok. 3-4C i po 2 dniach miałem 22C w domu.
    Generalnie jak dla mnie to jest za ciepło. Zużycie gazu ok. 7 m3 dziennie. Obecnie chciałbym trochę zoptymaliozwać pracę
    ogrzewania dlatego dokupiłem pogodynkę oraz podłączyłem sterownik Viessmanna PSOP. Nie chciałbym zmieniać krzywej
    grzewczej co dziennie dlatego jestem zainteresowany rozbudowaniem instalacji o zestaw rozszerzający ??? W cenniku Viessmann nie
    ma takiego pojęcia ... jest natomiast zestaw uzupełniający np. AM1 oraz EA1. Moje pytania są następujące:

    1/ Który zestaw uzupełniający zastowsować do pieca Vitodens 100w ?
    2/ W jaki sposób taki zestwa umożliwi mi dowolne sterowanie krzywą grzewczą ?
    3/ Gdzie będzie wówczas dostępne takie sterowanie na panelu pieca ... ?

    To są pytania do konsultanat firmy Viessmann, który sugerował takie rozwiązanie przy optymalizacji
    ogrzewania piecem Vitodens 100w w oparciu o krzywą grzewczą. Może kupiłbym Vitodens'a 200 ale biorąc
    pod uwagę cykliczną wymianę pieca po ok. 7-8 latach i użytkowanie domu minimalnie przez ok. 50 lat jest to zakup szalenie nieopłacalny.
    Lepiej wydać obecnie 5 000 zł i zoptymalizować kotłownię, niż ponieść wyższy koszt w przyszłości ok. średnio 13000 zł wyższy na zakup
    Vitodens'a 200 (podejrzewam w większości już na emeryturze) w przeciągu następnych 50 lat ... także proszę nie sugerować już więcej
    tego rozwiązania bo nie ma nic wspólnego z oszczędnością.

    Proszę raz jeszcze o odpowiedź na moje pytanie ...


    Cytat Napisał Konsultant Viessmann Zobacz post
    zestaw rozszerzający jest to zestaw pozwalający wymonakonać bardziej "skomplikowaną" instalację co, za jego pomoca można wykonać:
    - jeden obieg bezpośredni z dodatkową pompą obiegową a co za tym idzie i sprzęgłem hydraulicznym i z możliwością wyboru dowolnej krzywej grzewczej (dowolny kąt i pochylenie,
    - jeden obieg mieszaczowy z dodatkową pompą obiegową a co za tym idzie i sprzęgłem hydraulicznym i z możliwością wyboru dowolnej krzywej grzewczej (dowolny kąt i pochylenie),
    - jeden obieg bezpośredni i jeden obieg mieszaczowy każdy z dodatkową pompą obiegową a co za tym idzie i sprzęgłem hydraulicznym i z możliwością wyboru dowolnej krzywej grzewczej dla każdego z obiegów (dowolny kąt i pochylenie),

  3. #1763
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    regulator POSO jest regulatorek on/off i moze pracować tylko z fabryczną krzywą grzewczą (1.4)
    jeżeli chcemy mieć możliwość wyboru dowolnej krzywej grzewczej należy zastosować regulator Vitotrol 100 OT (Z014134) plus czujnik temperatury zewnętrznej
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  4. #1764
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Albert23

    Zarejestrowany
    Nov 2020
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-383
    Posty
    19

    Domyślnie

    Czy ten sterownik dedykowany jest również do ogrzewania podłogowego w 100% ?
    Ile kosztuje, czy mogę go dokupić osobno (czy tylko w pakiecie ) i podpiąć bezpośrednio do kotła Vitodens 100w ? Jaką będę miał możliwość zmiany krzywej grzewczej. Czy jest np. możiowść
    jej ustalenia na poziomie np. 0,4 lub 0,5 ? Jeżeli nie to jakie są parametry wejściowe w kreowaniu tej krzywej grzewczej tj. min. i max.? Proszę również przesłać link do instrukcji obsługi Vitotrola 100OT w j. polskim.



    .
    Ostatnio edytowane przez Albert23 ; 24-11-2020 o 07:46

  5. #1765
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    wszystkie dokumentacje są dostępne w naszej bazie na stronie https://webapps.viessmann.com/vibooks/PL/pl
    wystarczy wpisać "vitotrol 100-ot"

    jestto sterownik komunikujący się z kotłem po szynie opentherm, w zestawieniu z czujnikiem temperatury zewnętrznej podpiętym do kotła daje możliowść sterowania pogodowego z dowolną krzywą grzewczą. Proszę oczywiście pamiętać, że aby kocioł mógł pracować na niskich parametrach (nista temepratura zasilania i mała dT) musi być zagwarantowany właściwy przepływ wody przez instalację. Czyli powinno być sprzęgło i pompa na obiegu wtórnym.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  6. #1766

    Domyślnie

    Witam,

    I zaczynam od pytania:

    Kocioł Vitodens 111-W
    Przy instalacji Vitoconnect zaznaczyłem ze mam instalacje grzejniki oraz podłogówka. W ten sposób została ograniczona maksymalna temperatura obiegu CO do 45*.
    Czy jest mozliwość zmiany tego ograniczenia w którymś z parametrów?
    Pytanie 2: czy jest sens montować czujnik temp. zewnętrznej jeżeli mam zainstalowany Vitoconnect z Vitotrolem OT?
    Pytanie 3: jest gdzieś dostępna lista parametrów kotła z opisami który za co odpowiada?

  7. #1767
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    1. zmiany temperatury maksymalnej dokonuje się poprzez konto na stronie www.vitogiude.info - tam tez jest podgląd parametrów instalacji
    2. w przypadku podłączenia do kotła Vitoconnecta ze sterownikiem Vitotrol OT to one przejmują kontrolę nad kotłem. Podpięcie czujnika temperatury zewnętrznej w tym przypadku niema żadnego wpływu na pracę kotła. Jedyna korzyść jest taka, że aplikacja pokaże temperaturę zewnętrzną.
    3. Wszystko opisane jest w instrukcji urządzenia.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  8. #1768

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedz,
    W punkcie 3 pytam o listę parametrów bardziej rozbudowana niż ta w instrukcji.
    Pytam bo klikając parametry na kotle widać ze jest ich więcej niż w instrukcji i ze są pogrupowane na parametry kotła i instalacji... itp

  9. #1769
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    powtórzę, wszystko jest w instrukcji urządzenia.
    Ostatnio edytowane przez Konsultant Viessmann ; 30-11-2020 o 15:26
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  10. #1770
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Albert23

    Zarejestrowany
    Nov 2020
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-383
    Posty
    19

    Domyślnie

    Mój znajomy ma piece Viessmann Vitodens 100, który zakpił
    w USA napisał mi ostatnio, że w jego kotle gazowym normalnie można modulować
    krzywą grzewczą od 0,2 do 3,4 przesłał mi również film jak to można zrobić w Vitodensie 100.
    Wszystko znajduje się w Menu 15 w konfiguracji pieca. Link poniżej to przedstawia:

    https://www.youtube.com/watch?v=chelwjUyMWw

    Moje pytanie do Viessmann Polska, kiedy możemy liczyć na update softu do tego pieca
    jak podaje Viessmann North America na oficjalnym filmie nowy soft do Vitodensa 100 został już napisany 20 miesięcy temu tj. w styczniu 2019r.
    Moje pytanie, kiedy ta informacja dojdzie oficjalnie do Polski i przeciętny Kowalski będzie w stanie wgrać ten
    update do swojego pieca ? Osobiście podejrzewam, że jest to celowa polityka firmy Viessmann ... po co sprzedawać Vitodensa 100
    jak lepiej się zarabia na Vitodensie 200 ...

  11. #1771
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Kotły robione na rynek amerykański i europejski to calkowicie odmienne konstrukcje. Vitodens 100-W to rodzina kotłów. Pod ta nazwą kryją się dziesiątki róznych urządzeń.
    Na filmie mamy wersję kotła na rynek amerykański Vitodens 100-W model B1HA125 CA/US - wersja z dotykowym wyświetlaczem.
    Na rynku europejskim były wersje B1HA19, B1HA26, B1HA35 - wszystkie te kotły posiadały pokrętła.

    Analogicznie jest teraz choćby z kotłem Vitodens 200-W w Polsce mamy wersję z kolorowym wyświetlaczem i mocą minimalną 1.9kW a w niemczech Vitodens 200-W ma wyswietlacz czarno/biały z 4 przyciskami i moca minimalną 3,6kW.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  12. #1772
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Albert23

    Zarejestrowany
    Nov 2020
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-383
    Posty
    19

    Domyślnie

    Dziękuję za Pana precyzyjną odpowiedź.
    Jeżeli będzie możliwość zmiany softu w tym piecu tj. Vitodens 100w na rynek polski
    proszę o wpis na forum.

  13. #1773

    Domyślnie

    Witam,

    Jestem na etapie wyboru kotła do domu w zabudowie bliźniaczej o pow. 90m2. Instalacja 100% podłogówka + grzejnik z grzałką elektryczną w łazience. W budynku będą 2 łazienki, na parterze prysznic, na piętrze wanna. Brak kotłowni - kocioł będzie w łazience na piętrze. Sterowanie wyłącznie pogodowe. Zapotrzebowanie na moc cieplną budynku to ok.6-6,5kW).
    Na chwilę obecną rozważam 2 modele kotłów:
    Vitodens 222-W B2LE 32kW (wiszący z wbudowanym zasobnikiem warstwowym 46l), przygotowanie c.w.u 181 l/10min, 814 l/h
    Vitodens 222-F B2TE 32kW (stojący z wbudowanym zasobnikiem warstwowym 100l), przygotowanie c.w.u 216 l/10min, 794 l/h
    Wybór padł na Vitodens 222 ze względu na wysoki komfort c.w.u (3 przybory jednocześnie) oraz niską modulację pracy palnika od 1,9kW niezależnie od górnej mocy kotła.

    Nurtują mnie jednak 2 kwestie:
    1) Wykres pompy kotłowej i praca kotła.
    Z obliczeń instalacji wychodzi przepływ objętościowy w okolicy 700 l/h. Opory na instalacji w zależności od podziału na ilość i długości pętli są różne. Przy 8 pętlach nie dłuższych niż 100mb są opory rzędu 22kPa, natomiast przy 14 krótszych pętlach są opory rzędu 10kPa. Delta t to ok. 8-10st.C. Tz=38st.
    Jak rozumieć linię M wykresu pompy w okolicy 13kPa (górna granica zakresu roboczego/wbudowane obejście otwiera się)? Czy jeżeli będę miał opory na instalacji powyżej 13 kPa to pompa nie będzie mi odpowiednio tłoczyła wody i nie uzyskam założonych przepływów na podłogówce a pompa powyżej tych oporów pracuje na obejściu, aby się nie zatrzeć czy może nie rozumiem o co chodzi z obejściem w pompie i jednak pompa poradzi sobie z oporami rzędu 22kPa?
    Zejście z oporami do 10kPa jest na tyle problematyczne, że jest dużo pętli, duże rozdzielacze, duże zagęszczenie rur przy rozdzielaczu oraz niskie przepływy wychodzą na nastawach rotametrów (0,6l/min) i jeżeli będę jeszcze chciał później w trakcie użytkowania podregulować przepływy to albo znowu urosną opory na instalacji albo przepływy będzie trzeba obniżyć i pętle mogą się zapowietrzać.
    Wiem, że mogę dać sprzęgło i grupę pompową za sprzęgłem + rozszerzenie P1 ale są to dodatkowe koszty, które wolałbym przeznaczyć na lepszy kocioł, no i estetyka łazienki na tym ucierpi, więc jeżeli jest możliwość wykonania tego na pompie kotłowej, bez późniejszych problemów w użytkowaniu to chciałbym pójść w tę stronę. Większość pomp kotłów innych producentów radzi sobie z instalacją 22kPa/700l/h. Widziałem na 85 stronie tego tematu zalecenie konsultanta Viessmann, aby jednak podzielić obiegi na kotłowy i instalacyjny jednak nie planuje jakiejś bardzo niskiej delta T rzędu 2-4stC tylko w okolicy 8-10stC. Jak będzie pracował kocioł w tej sytuacji i czy wbudowana pompa w kocioł pociągnie instalację na oporach powyżej 13kPa?
    2) Cyrkulacja ciepłej wody użytkowej.
    Ze względu na doświadczenia obecne planuje taką wykonać i jest to dla mnie ważne - najdalszy odbiornik c.w.u. od kotła to 9mb licząc po rurze. Cyrkulacja w łazienkach będzie uruchamiana światłem, w kuchni czujką ruchu. Rury planuje ułożyć na styropianie a nie na betonie i upchać wełnę w pion, aby zminimalizować straty na przesyle. Pytanie czemu do kotła 222-W z zasobnikiem warstwowym 46l nie jest zalecany obieg cyrkulacyjny (wytyczne projektowe Viessmann)? Wiem, że instalatorzy potrafią to bez problemu dorobić przy montażu kotła tylko pytanie czemu producent tego nie zaleca? Do kotła 222-F z zasobnikiem warstwowym 100l jest już zalecenie do montażu obiegu cyrkulacji i jest też gotowa armatura przyłączeniowa. Pytanie skąd te różnice? Czy kocioł z zasobnikiem 46l będzie wariował od cyrkulacji? Generalnie wolałbym kocioł wiszący, bo pod nim spokojnie jeszcze pralka się zmieści a wydajność c.w.u. jest wystarczająca, no i zasobnik z nierdzewki, natomiast jeżeli są z powodu cyrkulacji jakieś problemy z pracą kotła to proszę o informację wtedy bardziej się skłonie w kierunku kotła stojącego.

    Uprzejmie proszę o odpowiedź, szczególnie Pana Konsultanta z firmy Viessmann.

  14. #1774
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Kotły wiszące z racji gabarytów mają praktycznie zerowy zład wodny, zatem aby mogły pracować potrzebują mieć zapewniony przepływ który odbierze wytworzoną moc. Dodatkowym zabezpieczeniem hydraulicznym w kotle jest bypass który normalnie jest zamknięty. W momecnie gdy instalacja zaczyna się "odcinać" i przez kocioł przepływa coraz mniej czynnika a jednocześnie wzrastają opory tej instalacji bypass się otwiera. Linia M na poziomie 130mbar to własnie granica odwarcia bypassu. Bypass to mała rurka w kotle łącząca zasilanie z powrotem, "podkrada" wodę by zapwnić minimalny przepływ przez wymiennik i zabezpieczyć pompę przed pracą bez przepływu. Można oczywiscie pracować w polu powyżej linii M, zgodnie z krzywymi przedstawionymi w danych technicznych czy wytycznych projektowych. Proszę pamiętać, że same opory liniowe rur w podłodze to tylko jedna ze składowych, duże znaczenie mają opory miejscowe od zaworów odcinających, zwrotnych, filtórw, rozdzielaczy itp.
    90m2 ogrzewania płaszczyznowego to raczej nie dużo ale czy napewno pompa kotłowa da radę to już pytanie do projektanta co zrobi obliczenia hydrauliczne.

    Co do kotła Vitodens 222-W i cyrkulacji. Nie autoryzujemy takiego rozwiązania gdyż bardzo mocno ucierpi na tym komfort.
    W przypadku kotła Vitodens 222-F mamy zasobnik o pojemności 100 lub 130l i woda która przejdzie przez cyrkulację, będąc częściowo wychłodzona wrzucana jest w środkową część zasobnika. Odkręcając kran gorącą wodę pobieramy z górnej części zasobnika. Po starcie kotła świeżo wyprodukowana ciepła woda też jest wrzucana w górną część zasobnika dzięki temu użytkownik nie odczuwa wychłodzenia jakie powstało przez cyrkulację.
    W kotle Vitodens 222-W zasbnik jest "tylko" 42l i tam już niestety nie da się wrzucić tak cyrkulacji by nie wywołała ona odczuwalnego w kranie wahnięcia temperatury. Kocioł dlatego też niema króćca cyrkulacyjnego. Ostrzegamy instalatorów na szkoleniu by nie robili cyrkulacji wrzucając wodę na wejście zimnej wody do kotła. Woda zchłodzona w cyrkulacji przejdzie przez wymiennik bez podgrzania i zostanie wrzucona w górną część zasobnika, skąd zostanie pobrana w pierwszej kolejności po odkręceniu kranu. Efektem będzie, że przez chwilę będzie leciała letnia woda zamias gorącej.
    W przypadku gdy mamy kocioł w łazience blisko kranu nad zlewem i blisko przysznica cyrkulacja nie jest potrzebna. Oczywiście może się zdarzyć sytuacja, że np kuchnia jest wtedy "daleko". Lepszym rozwiązaniem jest wtedy zamiast cyrkulacji zastosowanie na rurze z ciepłą wodą pod zlewem blisko kranu małego podgrzewacza pojemnościowego, elektrycznego (5-10l) - ważne pojemnościowy, nigdy przepływowy. na kotle ustawiamy min temp 55*C zgodnie w wymogami polskich przepisów a na podgrzewaczu elektrycznym 45*C. Gdy mamy umyć 1 szklankę to grzałka elektryczna się nie załączy bo mamy zmgazynowane kilka litrów goracej wody. Gdy mamy pozmywać po niedzielnym obiedzie na 12 osób, to też grzałka się nie załaczy bo zanim spadnie w podgrzewaczu elektrycznym temperatura na tyle by załaczyć grzałkę to już dopłynie gorąca woda z kotła.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  15. #1775

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedź.

    1) Z cyrkulacją wszystko jest jasne.

    2) Odnośnie pompy to rozumiem, że przykładowo na danej charakterystyce mocy pompa potrzebuje 800-1000l/h, aby się odpowiednio chłodzić a ze względu na opory hydrauliczne z instalacji przypływa tylko 600l/h to te brakujące min. 200l/h pompa podkrada z bypassu aby się schłodzić. Czyli prze pompę rzeczywiście przepłynie 800l/h a przez obieg instalacyjny 600l/h.

    3) Mam jeszcze dodatkowe pytania o modulację mocy kotła i podłączenie hydrauliczne. Proszę o informację czy dobrze rozumiem zagadnienie.
    a)Zapotrzebowanie energetyczne budynku to ok. 6kW przy Tzew=-20stC i Tzasil=38. Z obliczeń hydraulicznych wynika, że potrzebna jest pompa o możliwości tłoczenia ok. 700l/h i wyliczone opory hydrauliczne to 220 mbar. Średnia dt = 7,5K
    Potrzebna moc kotła: Q=m*c*dt = (700/3600)*4,19*7,4=6,03kW
    Jeżeli podepnę instalację bezpośrednio do kotła 222W (32kW) i ustawię w kotle charakterystykę pompy na stałe na „H” to uzyskam odpowiednie zapotrzebowanie na mroźne dni.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wykres_pompy.jpg
Wyświetleń:	32
Rozmiar:	20,7 KB
ID:	451630

    Jeżeli zastosuję sterowanie pogodowe temperaturą zasilania i będę miał stały przepływ na pompie to czy kocioł będzie modulował mocą do tych min. 1,9kW czy będzie pracował raczej włącz/wyłącz? Wydaje mi się, że wraz ze zmniejszaniem temperatury zasilania będzie zmniejszała się również dt, ponieważ niższa temperatura zasilania będzie wolniej oddawała ciepło przy tym samym przepływie.
    Jeżeli zapotrzebowanie na moc przy -20stC wynosi 6kW to odpowiednio:
    przy -10stC potrzeba 4,5kW energii
    przy 0stC potrzeba 3,0kW energii
    przy +10stC potrzeba 1,5kW energii
    przy +20stC potrzeba 0,0kW energii

    Czy przy stałym przepływie 700l/h i dt=2,5K (np. Tz= 26, Tp=23,5) kocioł będzie modulował płynnie do mocy 2kW czy taktował?
    Q=m*c*dt = (700/3600)*4,19*2,5=2,03kW
    b) Jak to będzie wyglądała modulacja mocy kotła w przypadku zastosowania sprzęgła hydraulicznego z 1 układem pompowym za sprzęgłem. Czy w przypadku pracy na sprzęgle (obieg kotłowy) projektowa dt kotła=20 jest utrzymywana na stałe i moduluje palnik z pompą jednocześnie? Czy może przepływ na pompie jest stały i zmienną jest dt zależną od ciepła wytwarzanego przez palnik?
    Rozumiem wzór na maksymalną moc kotła
    Q=m*c*dt = (1375/3600)*4,19*20=32kW
    Natomiast, który z poniższych obliczeń i założeń zmiennych będzie się odnosiło do minimalnej mocy kotła i prawidłowej pracy kotła:
    Q=m*c*dt = (82/3600)*4,19*20=1,9kW (stała dt, zmienna przepływ/moc pompy)
    Q=m*c*dt = (1375 /3600)*4,19*1,2=1,9kW (stały przepływ/moc pompy, zmienna dt).

    4) Pojemność wodna. Pisał Pan, że kotły stojące mają większy zład wody. W wytycznych projektowych wszystkie kotły stojące i wiszące serii 200,222W,222F mają taką samą pojemność wodną 3,0l. Tak jest czy większą pojemność wodną mają inne kotły lub coś źle odczytuje? Jak pojemność wodna wpływa na prace kotła z instalacją na sprzęgle a jak na instalacji wpiętej bezpośrednio? Da się to jakoś prosto matematycznie opisać?

  16. #1776
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Albert23

    Zarejestrowany
    Nov 2020
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-383
    Posty
    19

    Domyślnie

    Witam,

    Chciałbym podziękować za doradztwo Viessmann.
    Kupiłem regulator Vitotrol 100OT do kotła Viessmann Vitodens 100W i jestem nawet zadowolony z jego pracy oraz paletą możliwości
    sterowania kotłem w szczególności w doborze dowolnej krzywej grzewczej. Piec zużywa ok. 8 m3 gazu na 24 godz. pracy przy zadanej temperaturze
    20C w całym domu oraz z ogrzewanym również podłogowo ogrodzie zimowym o kubaturze 95m3. Niestety dom nie mam jeszcze drzwi wewnętrznych
    i te 20C są również w garażu, kotłowni, holu ... generalnie wszędzie jest ta sama temperatura. Trochę to nie ekonomiczne ale postanowiłem przez miesiąc
    przetestować piec i ogrzewanie. Spalanie 8m3 wyszło mi przy temperaturze na zewnątrz ok. -4 ale podobne spalanie pieca było przy ok. 0 stopni na zewnątrz.

    Co do taktowania pieca to regulator Vitotrol 100 OT daje możliwość sprawdzenia ile piec taktował. I w okresie 24 godz. było srednio od 7- 13 startów palnika.
    Czyli bardzo mało. Generalnie to dziwne ale z tym regulatorem piec chodzi bardzo płynnie i bardzo żadko się wyłącza. Jak nie grzeje to cały czas chodzi pompa
    obiegowa. Trochę to dziwne bo wszyscy mówili mi, że ten piec nie nadaje się do ogrzewania podłogowego i będzie taktował. Jak czytałem forum
    o piecach Vitodens 200W to podobno za sukces uważa się zejście do 20-30 taktowań palnika na dobę. I na koniec jeszcze jedna rada dla tych, którzy
    czytają fora do końca. Moja instalacja została trochę przerobiona z różnych przyczyn ale dalej jest to instalacja bezpośrednia z kotła gazowego na dwa rozdzielacze
    obsługiwane tylko pompą z pieca. Siedziałem i czytałem różne fora przeglądałem filmy instalatorskie chyba trwało to z 2 miesiące i zastanawiałem się co mam zrobić. Znalazłem w międzyczasie kupca na mój piec Vitodens 100W ponieważ miałem go w pewnym momencie serdecznie dość. Opamiętanie przyszło w momencie braku funduszy. Niestety musiałem poszukać rozwiązania pośredniego. Nie ukrywam, że zainspirował mnie Pan Staszek z Glob Energy. I zrobiłem jak radził. Całą instalację przerobiłem na miedź o przekroju rur Hutmena fi 28mm !!!, zastosowałem tylko łuki bez kolanek aby nie blokować przepływów. Na powrocie do pieca dałem filtr siatkowy ze śrubunkiem 1'' - cal, wszystkie zawory na rozdzielaczach również 1'' cal, dodatkowo na zasilaniu zainstalowałem separator powietrza i części stałych Flamco Xestream ze śrubunkiem 1'' cal. Wszystko bardzo prosto bez zbędnych łuków czy zakrętów. Instalację przeczyściłem Abey MC+ cleaner i wlałem inchinitor MC3+ Abey'a wraz z wodą z mojej studni deszczowej Może to dziwne ale jeżeli napiszę, że mój jeden rozdzielacz na I piętro znajduje się w kotłowni i jest zawieszony do góry nogami i dodam, że nawet najmniejszy piaseczek kamienia kotłowego powodował blokadę rotametrów to moja decyzja będzie trochę bardziej logiczna. Woda deszczowa jest bardzo miękka ale ma małe PH dlatego konieczne jest jej zmieszanie z inhibitorem korozji. Taka mieszanka jest idealna dla mojego dziwnego systemu. W tej wodzie
    nigdy nie wytrąci się piasek lub kamień kotłowy i oto chodziło !!! Nie wiem co tak naprawdę dało kopa tej instalacji, czy był to separator Flamco w moim wypadku nie chroni pieca tak jak wszyscy sugerowanli ale zapewnia lepszy przepływ na dwóch rozdzielaczach na, które nie podaje już powietrza i je skutecznie eliminuje, również chroni ten koślawy rozdzielacz na, którym rotametry pracują do góry nogami. Notabene obecnie bardzo dobrze pracują i już się nie zacinają. W pewnym sensie to on ostrzega mnie o stanie wody w co. Niestety woda jest to szalenie ważny czynnik w instalacji przy samym ogrzewaniu podłogowym i łącznej długości rurek fi 16x2mm - 1300 metrów. Reasumując ma moich 17 pętlach i 2'óch rozdzielaczach podłączonych na prosto z pieca na jednej pompie z pieca Vitodens 100W (ok.1000l/h jak podaje producent) z pieca mam przepływy 2l/min.!!! na każdej pętli na 2'óch rozdzielaczach - Alleluja ... tak wiem dziwne bo wszyscy pisali dodaj sprzęgło, dodatkową pompę na obieg wtórny, mieszacz etc. Dziwne bo z wyliczeń aby osiągnąć taki przepływ na rotametrach musiałbym tłoczyć ok 2000 l/h wody. No cóż życie jest pełne niespodzianek ... chyba zostawię ten piec Vitodens 100W na trochę dłużej w mojej instalacji ... aż padnie i później i tak kupę coś lepszego. Moja rada dla was eksperymentujcie ... Staszku wielki szacun dla Ciebie ...
    Ostatnio edytowane przez Albert23 ; 05-01-2021 o 00:24

  17. #1777
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał inkam Zobacz post
    Dziękuję za odpowiedź.

    1) Z cyrkulacją wszystko jest jasne.

    2) Odnośnie pompy to rozumiem, że przykładowo na danej charakterystyce mocy pompa potrzebuje 800-1000l/h, aby się odpowiednio chłodzić a ze względu na opory hydrauliczne z instalacji przypływa tylko 600l/h to te brakujące min. 200l/h pompa podkrada z bypassu aby się schłodzić. Czyli prze pompę rzeczywiście przepłynie 800l/h a przez obieg instalacyjny 600l/h.

    3) Mam jeszcze dodatkowe pytania o modulację mocy kotła i podłączenie hydrauliczne. Proszę o informację czy dobrze rozumiem zagadnienie.
    a)Zapotrzebowanie energetyczne budynku to ok. 6kW przy Tzew=-20stC i Tzasil=38. Z obliczeń hydraulicznych wynika, że potrzebna jest pompa o możliwości tłoczenia ok. 700l/h i wyliczone opory hydrauliczne to 220 mbar. Średnia dt = 7,5K
    Potrzebna moc kotła: Q=m*c*dt = (700/3600)*4,19*7,4=6,03kW
    Jeżeli podepnę instalację bezpośrednio do kotła 222W (32kW) i ustawię w kotle charakterystykę pompy na stałe na „H” to uzyskam odpowiednie zapotrzebowanie na mroźne dni.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wykres_pompy.jpg
Wyświetleń:	32
Rozmiar:	20,7 KB
ID:	451630

    Jeżeli zastosuję sterowanie pogodowe temperaturą zasilania i będę miał stały przepływ na pompie to czy kocioł będzie modulował mocą do tych min. 1,9kW czy będzie pracował raczej włącz/wyłącz? Wydaje mi się, że wraz ze zmniejszaniem temperatury zasilania będzie zmniejszała się również dt, ponieważ niższa temperatura zasilania będzie wolniej oddawała ciepło przy tym samym przepływie.
    Jeżeli zapotrzebowanie na moc przy -20stC wynosi 6kW to odpowiednio:
    przy -10stC potrzeba 4,5kW energii
    przy 0stC potrzeba 3,0kW energii
    przy +10stC potrzeba 1,5kW energii
    przy +20stC potrzeba 0,0kW energii

    Czy przy stałym przepływie 700l/h i dt=2,5K (np. Tz= 26, Tp=23,5) kocioł będzie modulował płynnie do mocy 2kW czy taktował?
    Q=m*c*dt = (700/3600)*4,19*2,5=2,03kW
    b) Jak to będzie wyglądała modulacja mocy kotła w przypadku zastosowania sprzęgła hydraulicznego z 1 układem pompowym za sprzęgłem. Czy w przypadku pracy na sprzęgle (obieg kotłowy) projektowa dt kotła=20 jest utrzymywana na stałe i moduluje palnik z pompą jednocześnie? Czy może przepływ na pompie jest stały i zmienną jest dt zależną od ciepła wytwarzanego przez palnik?
    Rozumiem wzór na maksymalną moc kotła
    Q=m*c*dt = (1375/3600)*4,19*20=32kW
    Natomiast, który z poniższych obliczeń i założeń zmiennych będzie się odnosiło do minimalnej mocy kotła i prawidłowej pracy kotła:
    Q=m*c*dt = (82/3600)*4,19*20=1,9kW (stała dt, zmienna przepływ/moc pompy)
    Q=m*c*dt = (1375 /3600)*4,19*1,2=1,9kW (stały przepływ/moc pompy, zmienna dt).

    4) Pojemność wodna. Pisał Pan, że kotły stojące mają większy zład wody. W wytycznych projektowych wszystkie kotły stojące i wiszące serii 200,222W,222F mają taką samą pojemność wodną 3,0l. Tak jest czy większą pojemność wodną mają inne kotły lub coś źle odczytuje? Jak pojemność wodna wpływa na prace kotła z instalacją na sprzęgle a jak na instalacji wpiętej bezpośrednio? Da się to jakoś prosto matematycznie opisać?
    zacznę od końca. Wszystkie kotły Vitodens to kotły wiszące> Vitodensy 222-F to kociol wiszący z doklejnonym zasobnikiem i całość postawiona na ziemi. Pod hasłem kocioł stojący mam na mysli kotły które były projektowane z założeniem że będą stały na ziemi. Pojemność wodna Vitodensa to 3-4l pojemność wodna kotła Vitocrossal to 50l.
    Co do modulacji. Delta 20K przyjmowana jest przy projektowaniu wymiennika ciepła, między innymi na jej podstawie okreslana jest wielkość wymiennika. W normalnym użytkowaniu nie jest ona nigdzie uwzględniana przez automatykę. Cała praca kotła odbywa się tylko i wyłącznie w oparciu o jeden czujnik temperatury - czujnik na zasilaniu (czyli na wyjściu z wymienika głównego). Automatyka kotła wylicza sobie ile ma byc na tym czujniku i potem tak moduluje mocą palnika by utrzymywać zadaną temperaturę.
    Sprzęgło hyrauliczne jest w celu rodzielenia hydraulicznego 2 lub wiecej pomp połączonych szeregowo. I samo w sobie niema wpływu na modulacje kotła. Przy braku sprzęgła, tak jak pisałem kocioł wylicza wymagana temperaturę zasilania (czujnik zaraz za wymiennikiem głownym) i ją utrzymuje. W przypadku podpięcia sprzęgła mozemy mieć 3 sytuacje.
    Pierwsza: przepływy po obu stronach spzrzęgła się idealnie takie same (sytuacja czysto teoretyczna, w zyciu praktycznie nie do uzyskania)
    Druga: przeplyw po stronie kotła jest większy niż po stronie instalacji. W takiej sytuacji część wody gorącej jest zawracana zpowrotem do kotła
    Trzecia: przepływ po stronie kotła jest mniejszy niż przepływ po stronie instalacji, część wody wracajacej z obiegów grzewczych jest zawracana na zasilanie tychże obiegów. Ta sytuacja występuje najczęściej.
    Skoro nastąpi podmieszanie chłodniej wody to mimo, że kocioł podawalby wymagane 50*C to za sprzęglem mielibyśmy max np 45*C czyli za malo. Zatem w momencie podpięcia czujnika sprzęgła kocioł zmiena punkt w ktorym utrzymuje wymaganą temperaturę. Przy sprzęgle wymagana temperaturą staję sie temperatura sprzęgła. I kocioł tak będzie z większał wymagana temperature na wymienniku głównym by osiagnąć wymaganą temperature sprzęgła. Oczywiście znowu na podstawie temperaury sprzęgła wyliczy sobie temperature kotła i na podtstawie roznicy między wymaganą a rzeczywistą temperaturą kotła wyliczy sobie moc z jaką musi pracować.

    Przechodząc do przeplywów. Wszystko bedzie pracować zgodnie ze wzorem Q=m*cp*dT
    i dla warunków nominalnych mamy
    max przepływ przy zerwoych oporach - 1350 l/h=0,375 kg/s
    zatem maksymalna moc dla dT=20 wynosi
    Q=0,375*4,19*20=31,43 kW

    w przypadku ogrzewania podłogowego gdy na zasilaniu mamy np max 35*C a wpomieszczeniu chcemy mieć np20*C to max dT może być 15K
    czyli przy max przeplywie możemy z kotła mieć 23,6 kW. W rzeczywistosci będzie mniej bo aby schłodzić czynnik to temperatury otoczenia podłogówka musialaby byc nieskończenie duża.
    Oczywiście nie oznacza to, że w przypadku budynku o zapotrzebowaniu 31kW i przy ogrzewaniu podlogowym ten kociol sobie nie poradzi. W takim przypadku kocioł pracuje na dT 20K a za sprzęgłem przechodzimy na dT wymaganą dla podłogówki. Mam nadzieję, że rysunek rozjaśni.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	sprzęglo.jpg
Wyświetleń:	60
Rozmiar:	77,8 KB
ID:	451751
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  18. #1778

    Domyślnie

    Bardzo dziękuję za wyjaśnienie. Kwestie projektowe dla temperatury -20 są dla mnie jasne. Bardziej interesuje mnie zmienność parametrów w czasie oraz określenie granicy przy której kocioł wychodzi z trybu pracy ciągłej i wchodzi w tryb pracy włącz/wyłącz na zadanej histerezie pracy kotła +8,-4.
    1. Czy korzystając ze sterowania pogodowego temperaturą zasilania ustawiając na kotle pracę pompy na stałe na określoną moc np. 80% co przy oporach obliczonych na 20kPa daje przepływ przez wymiennik i instalację ok.700 l/h = ok. 0,194kg/s to czy palnik w kotle będzie modulowała aż do dt=2,4K i mocy 1,9kW zgodnie z wzorem: Q=0,194*4,19*2,4=1,95 kW?
    2. Jaki jest wymagany minimalny przepływ przez wymiennik kotła lub dt, aby odebrać minimalną moc wytworzoną przez palnik w kotle. Chodzi mi o warunki brzegowe.
    3. Jeżeli kocioł pracuje na sprzęgle to czy automatyka kotła również moduluje mocą pompy (czytaj przepływem) jeżeli w ustawieniach podamy min i max mocy z jaka ma pracować pompa? Czy automatyka kotła jest w stanie dostosowywać moc pompy aby utrzymywać zadaną różnicę temperatur [dt]?
    4. Pisał Pan we wcześniejszym poście, że palnik przy starcie wytwarza 50% maksymalnej mocy. Przez ile czasu to trwa, ile sekund? Dysponuje może Pan jakimś wykresem dla kotłów Vitodens 222 jak szybko postępuje modulacja panika od startu?
    Z tego wynika, że jeżeli kocioł 32kW wystartuje z połową mocy przy stałym przepływie 700l/h = ok. 0,194kg/s przez wymiennik to będzie przez chwilę, zanim zacznie modulować podgrzewał wodę o 20K czyli przekroczę założoną histerezę.
    Q=0,194*4,19*20=16,25 kW
    Od razu palnik się wyłączy czy jednak automatyka to rozumie (ma jakieś opóźnienia) i pozwoli najpierw zejść palnikowi do minimum? Jeżeli tak to jakie opóźnienie?

  19. #1779
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Przy pracy ze sprzegłem lub z buforem pompa kotła pracuje ze stałymi obrotami.
    Moc startowa kotła wynosi ok 50% w jednyn kotle jest to 50% w innym 60%. Czas startu i wybudowania płomienia to max 5s dla tego nie nalezy się tym wogóle przejmować.
    Przeplyw i dT to paramtery scisle powiązane, zwiekszając dT możemy zmienjszyc przepływ i odwrotnie.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  20. #1780
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    darkness81

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-287
    Posty
    8

    Domyślnie

    Dzień dobry w tym rozległym wątku na temat Wieśka.

    Może ktoś z was będzie w stanie pomóc mi również z jego regulacją.

    Dane Techniczne:

    Piec Vitodens 200 WB2B moc 19kW z pogodówką pracuje w dwóch obiegach A1 i M2.
    Podłogówka sterowana Vitotrolem 200 - temperatura zadana 21 stopni
    Temperatura normalna dzień 21
    Zredukowana noc 19
    Woda uzytkowa 45

    Konfiguracja obiegów:

    A1 grzejniki około 12 sztuk
    M2 podłogówka

    M2 - 8 sekcji podłogówki na powierzchni około 80 m2.
    Nie mam niestety dokładnych danych.
    Instalacja zakodowana to typ 6 - mieszacz na zaworze trójdrożnym
    A1 - bez żadnego rozdzielacza zasilanie, powrót tyle.

    Budynek

    Według dokumentacji budynku ściany działowe porotherm 30 + styropian 10 cm, fundamenty izolowane steropianem 7 cm.
    Czy tak jest nie wiem, kupiony dom na rynku wtórnym. Poddasze użytkowe zaizolowane 20 cm wełną mineralną.
    Na kamerach termowizyjnych minimalne mostki w standardowych miejscach.
    Powierzchnia domu około 160 m2 z garażem (bez garażu - powierzchnia nie ogrzewana 140 m2)
    Kubatura budynku około 1000m3, ogrzewanej pewnie zdecydowanie mniej.


    Problem:


    Spore zużycie gazu - porównując z innymi budynkami z podobnego okresu - chociaż widzę na forum że są większe.
    średnio 10m3 na dobę przy temperaturach w okolicy 0 stopni.
    Pokoje na poddaszu (grzejniki) problem z dogrzaniem, mimo ustawienia temperatury zadanej na termostatach 21 stopnie (elektroniczne głowice)
    Zwiększenie temperatur na głowicach do 22 stopni spowodowało dogrzanie pomieszczeń do poziomu 20,5 stopnia, mimo zadanej 21.
    Gaz na poziomie 11 m3 za ostatnią dobę

    Krzywę grzewcze na obiegu:
    A1
    D3 - 7 - nachylenie
    D4 - 9 - poziom
    M2
    D3 - 4 - nachylenie
    D4 - 0 - poziom

    To są krzywe które się zmieniają ponieważ szukam idealnego ustawienia.
    Piec z maksymalną mocą 100%.
    Od dnia dzisiejszego będzie pracował z mocą 70% dla testu

    Co jeszcze warto zmienić, żeby zredukować zużycie gazu.
    Czy w tym piecu można ustawić moc minimalną ?
    Według grafów które obserwuje w monitoringu pieca - piec pracuje z palnikiem o mocy 23% czyli minimalna ~ 4.3 kW

    Ostatnie 6h pracy pieca - link jeśli obrazek z forum za mały

    https://pasteboard.co/JJtdbOS.png - Ostatnie 6h
    https://pasteboard.co/JJteYl6.png - Ostatnie 24h

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zrzut ekranu z 2021-01-13 16-57-30.jpg
Wyświetleń:	33
Rozmiar:	20,3 KB
ID:	451962
    Ostatnio edytowane przez darkness81 ; 13-01-2021 o 16:16

Strona 89 z 94

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony