dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 208 z 209
Pokaż wyniki od 4.141 do 4.160 z 4162
  1. #4141
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.200

    Domyślnie

    KAŻDA rura miedziana w sklepie/hurtowni ma atest na 50bar!!!
    Grubościenne na wiecej.

    Pogadaj z tymi od instalacji LPG do samochodów - gdzie oni kupują swoje miedziochy w PE.

    Poważnie zastanów się nad układem solanka-woda zamiast bezposredniego parowania.
    Łatwiej, taniej, mniej awaryjnie.
    Bezpośrednie skraplanie to nie problem.
    Palnik butan-tlen i zrobisz.
    Instrukcję masz w wątku o buforze ciepła.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  2. #4142

    Domyślnie

    Cytat Napisał menhils Zobacz post
    Witam, od jakiegoś czasu zastanawiam się nad zrobieniem u siebie pompy ciepła z DZ poziomym. Zaciekawił mnie system z bezpośrednim skraplaniem i parowaniem (...)
    Na "Elektrodzie" znajdziesz temat poświęcony amatorskim gruntówkom. Łatwiej zbudować "zwykłą" glikol - woda, a jako parownik i skraplacz użyć wymienników płytowych.

  3. #4143
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.745

    Domyślnie

    Szkoda że nie ma jeszcze takich koparek jak te do układania rur drenarskich bo one chyba tylko do metra robią ten rowek a przydałoby się aby czerpaki sięgały do 2 metrów to by był bajer , robi ci rów szer 30cm głebokości 2 metry wrzucasz i lecisz z zasypem och , mam takie pole za domem 300 metrów długie na 12 metrów szerokości

  4. #4144
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    menhils

    Zarejestrowany
    Feb 2022
    Skąd
    Lubliniec
    Kod pocztowy
    42-700
    Posty
    2

    Domyślnie

    Wiem, że łatwiej na glikolu, ale zależy mi na sprawności bo to jednak stary dom z lat 70. Chcę teraz podliczyć koszty. Zobaczę jak to wygląda

  5. #4145
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Sprawność nie będzie lepsza, utkwił ci po prostu w pamięci marketingowy bełkot...
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  6. #4146
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    maroFX

    Zarejestrowany
    Apr 2018
    Skąd
    Szczecin
    Kod pocztowy
    71-130
    Posty
    46

    Domyślnie

    Witam
    od kilku dni myślę bez przerwy i rozrysowuję kolejne wersje instalacji PC z buforem i zbiornikiem CWU, ale mój ból głowy powoduje tylko sprawa zabezpieczenia przed zamarzaniem. Chciałem aby mój układ krążył w całości jako jeden obieg, bez wymienników ciepła, bez żadnej spirali w zbiorniku (poza wymiennikiem płytowym w obiegu CWU), ale chyba tak sie nie da bez ryzyka. Jakie aktualnie rozwiązanie polecacie:
    1) glikol w małym obiegu z wymiennikiem ciepła (płytowy dużej mocy)
    2) awaryjne podtrzymanie obiegu pompą z UPSa
    Słyszałem też o obiegu grawitacyjnym, ale nie wiem jak najlepiej i czy w ogóle można go zrealizować? Zład wody mam prawie 1000L, 3-kondygnacyjny dom, co jeszcze jest potrzebne żeby ten mechanizm zadziałał?

  7. #4147

    Domyślnie

    Cytat Napisał maroFX Zobacz post
    Witam
    od kilku dni myślę bez przerwy i rozrysowuję kolejne wersje instalacji PC z buforem i zbiornikiem CWU, ale mój ból głowy powoduje tylko sprawa zabezpieczenia przed zamarzaniem. Chciałem aby mój układ krążył w całości jako jeden obieg, bez wymienników ciepła, bez żadnej spirali w zbiorniku (poza wymiennikiem płytowym w obiegu CWU), ale chyba tak sie nie da bez ryzyka. Jakie aktualnie rozwiązanie polecacie:
    1) glikol w małym obiegu z wymiennikiem ciepła (płytowy dużej mocy)
    2) awaryjne podtrzymanie obiegu pompą z UPSa
    Słyszałem też o obiegu grawitacyjnym, ale nie wiem jak najlepiej i czy w ogóle można go zrealizować? Zład wody mam prawie 1000L, 3-kondygnacyjny dom, co jeszcze jest potrzebne żeby ten mechanizm zadziałał?
    Rysuj dalej. Nie zapomnij dopisać, że chcesz monobloka prawdopodobnie.
    Podstawowej informacji nie podałeś.

  8. #4148
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    e_nygma

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Skoczów okolice
    Kod pocztowy
    43-430
    Posty
    282

    Domyślnie

    W monoblokach montuje się zawory antyzamrożeniowe przy PC , w razie awarii jeśli temperatura wody w PC spadnie do około 4 st C otwiera się zawór i upuszcza część wody z układu aż temp podniesie się o 1 st. Przy tym trzeba zastosować jakieś automatyczne dopuszczanie wody do układu żeby po ustaniu awarii zasilania PC mogła ruszyć i nie było za małe ciśnienie.
    Albo glikol, można też próbować kombinować z UPS em i dodatkową pompą cyrkulacyjną tylko nie wiem czy w każdym monobloku da się .
    Dom w trakcie wykańczania wg planu "przy głogowej 1, 2,4 i własnej koncepcji: 123m2 zabudowy, 184 m2 użytkowej, ~156 m2 ogrzewanej podłogowo + garaż , kotłownia nieogrzewana . Ściany pustak keramzytobetonowy 25 cm, dachówka betonowa Brass cisar. Okna 3 komorowe 3 uszczelkowe o Uw 0.7 do 0.8, drzwi stalowe wikęd thermoprestige , brama krispol 60mm.
    ściany 20cm styro. grafit, dach 30 cm piana PUR, podłoga coś 14 cm szary grafit

    Ogrzewanie : od 22.12/2021 PC LG therma V 9kW

  9. #4149
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.745

    Domyślnie

    Cytat Napisał maroFX Zobacz post
    Witam
    od kilku dni myślę bez przerwy i rozrysowuję kolejne wersje instalacji PC z buforem i zbiornikiem CWU, ale mój ból głowy powoduje tylko sprawa zabezpieczenia przed zamarzaniem. Chciałem aby mój układ krążył w całości jako jeden obieg, bez wymienników ciepła, bez żadnej spirali w zbiorniku (poza wymiennikiem płytowym w obiegu CWU), ale chyba tak sie nie da bez ryzyka. Jakie aktualnie rozwiązanie polecacie:
    1) glikol w małym obiegu z wymiennikiem ciepła (płytowy dużej mocy)
    2) awaryjne podtrzymanie obiegu pompą z UPSa
    Słyszałem też o obiegu grawitacyjnym, ale nie wiem jak najlepiej i czy w ogóle można go zrealizować? Zład wody mam prawie 1000L, 3-kondygnacyjny dom, co jeszcze jest potrzebne żeby ten mechanizm zadziałał?
    Jak masz piwnicę a pompa ciepła stoi na placu wyżej od piwnicy to żadnych zaworów antyzamrożeniowych nie musisz stosować bo grawitacja nie pozwoli aby ci tam coś zamarzło a ak jesteś cykor to glikolu dolejesz tylko tyle aby był do minus 6 stopni nic więcej to już nie pozwoli zamarznąć tylko lekko zgęstnieje co w niczym nie przeszkadza . ja tak robię.

  10. #4150

    Domyślnie

    Witam. Jestem na etapie montowania PC monoblocka i chce zostawić kociołek na drewno bo od teścia mam rozwalone palety do palenia. Dom z lat 80, docieplony, okna wymienione, 260m2 piwnica, parte piętro, strych nie ogrzewany. Pytanie czy pompa ciepła może pracować w systemie otwartym? Jeśli nie czy kupując bufor np. 100-200 litrów z jak największą wężownicą i pod wężownice podłączyć pompę będzie to działać? Czy lepiej przerabiać całą kotłownie i robić wszystko na układzie zamkniętym a tylko kociołek podłączyć pod wężownicę w systemie otwartym?

  11. #4151
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    @SJa08

    Wszyscy producenci pomp ciepła podają że powinny pracować w układzie zamkniętym. W otwartym stracisz gwarancję.
    Fachowcy powinni wyjaśnić dlaczego tak powinno być.
    Kociołka będziesz używał tylko do czasu posiadania palet, więc lepiej podłącz tylko jego w systemie otwartym.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  12. #4152
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Kociołek podłącz do bufora przez wymiennik albo wężownicę, a pompę zrób na układzie zamkniętym.

  13. #4153

    Domyślnie

    Zapytam dlaczego pompa ma być w obiegu zamkniętym, bo mam też kocioł i chcę go zostawić.
    Co się stanie jak pompa i kocioł będą w obiegu otwartym?

  14. #4154

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Kociołek podłącz do bufora przez wymiennik albo wężownicę, a pompę zrób na układzie zamkniętym.
    A czy pompa ciepła może być podłączona pod wężownicę w buforze a grzejniki i kociołek na drewno w systemie otwartym? Ułatwiło by mi to przeróbki ale czy wężownica w buforze odbierze ciepło z PC? Przykładowy zbiornik 200L i dwie wężownicę w nim o powierzchni 5m (37kw) i 7m2 (52kw). Może by je nawet razem połączyć pod pompę ciepła?

  15. #4155
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Pompa nie może pracować w układzie otwartym. Woda będzie się utleniać i nie będziesz mógł utworzyć ciśnienia. Dodatkowo trzeba dobrze wypłukać układ, a wodę odpowdnio uzdatnić.

    Lepiej połączyć ją z buforem bezpośrednio żeby nie obniżać sprawności, a kocioł przez wężownicę lub wymiennik.
    Ostatnio edytowane przez Owczar ; 21-05-2022 o 22:35

  16. #4156

    Domyślnie

    Owczar, ale tak jak chce zrobić to będzie PC w układzie zamkniętym. PC podłączona pod nawet dwie wężownice na raz, będzie to 12m metrów wężownicy. Nie chce mi się przerabiać kotłowni i grzejników na układ zamknięty.

  17. #4157
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Każdy wymiennik wymusza różnice temperatur i powoduje wyższa temp na wyjściu. Działać to będzie, ale ja bym robił bezpośrednio żeby optymalizować sprawność.

  18. #4158

    Domyślnie

    Cytat Napisał SJa08 Zobacz post
    Owczar, ale tak jak chce zrobić to będzie PC w układzie zamkniętym. PC podłączona pod nawet dwie wężownice na raz, będzie to 12m metrów wężownicy. Nie chce mi się przerabiać kotłowni i grzejników na układ zamknięty.
    Pompy ciepła w zależności od producenta mają też określony parametr minimalnego zładu wody.
    Więc jeśli upierasz się przy podłączeniu pompy ciepła do wężownicy to nie unikniesz konieczności zakupu dodatkowego bufora, który zapewni minimalny zład.
    Pompy to urządzenia pracujące z małą deltą i dużymi przepływami - dlatego nie zaleca się ich łączyć z wymiennikami małej mocy, a wężownica 5m2 jest właśnie takim wymiennikiem.

  19. #4159

    Domyślnie

    _Johm, czy mam rozumieć że zbiornik, bufor 250l z wężownicą o łącznej długości 12m to zły pomysł? Że te 250 litrów nie odbierze ciepła z wężownicy?

  20. #4160
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał SJa08 Zobacz post
    _Johm, czy mam rozumieć że zbiornik, bufor 250l z wężownicą o łącznej długości 12m to zły pomysł? Że te 250 litrów nie odbierze ciepła z wężownicy?
    Może odbierze, a może nie. Wygląda na to że wody będziesz miał znikomą ilość wody w wężownicy. To Twoje życzenie by wężownica zawsze pracowała jak chcesz.
    Upraszczasz - bo woda będzie w 2 układach:
    1. w wężownicy
    2. w zbiorniku

    Pamiętaj, że to są 2 układy, a nie jeden!
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

Strona 208 z 209

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony