dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 151 z 209
Pokaż wyniki od 3.001 do 3.020 z 4162
  1. #3001
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Ale właśnie rzecz w tym, że nie ma mowy o całym dniu jak to założyłeś. Złoże się bardzo szybko degraduje. Efektywna delta zostanie zabita najdalej po 3h i później będzie już tylko jałowe mielenie. Po raz kolejny, to NIE zadziała bez pompy ciepła.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  2. #3002
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    PLayer2001

    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Będzin
    Kod pocztowy
    42-500
    Posty
    67

    Domyślnie

    Właśnie dowiedziałem się, że istnieją jakieś płyty, które zmieniając stan skupienia mogą magazynować energię i potem przy spadku temperatury ją oddać. Czy da się to jakoś (teoretycznie) zgrać z dolnym źródłem? Tak z ciekawości pytam

  3. #3003

    Domyślnie

    Cytat Napisał PLayer2001 Zobacz post
    Właśnie dowiedziałem się, że istnieją jakieś płyty, które zmieniając stan skupienia mogą magazynować energię i potem przy spadku temperatury ją oddać. Czy da się to jakoś (teoretycznie) zgrać z dolnym źródłem? Tak z ciekawości pytam

    Teoretycznie skoro to działa to możesz użyć.

    Możesz sobie nawet wysłać satelitę na orbitę, żeby energię bezprzewodowo wysyłał:
    http://whatnext.pl/japonczycy-oglasz...laniu-energii/



    A tak na serio to kolektor gruntowy to proste urządzenie. Nie ma co go komplikować.
    Ja bym się zastanowił jedynie nad pomieszaniem ziemi nad rurkami z granulatem PUR albo styropianowym. Powinno to zwiększyć trochę temperaturę warstwy z rurkami zimą oraz ułatwić penetrację wody latem przez wyższe warstwy. Tylko nie wiem, czy będzie ci się chciało granulat mieszać z ziemią, bo koparka wykop zakopuje w 2 godzinki a z mieszaniem to pewnie 2 dni wyjdzie.



  4. #3004
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    PLayer2001

    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Będzin
    Kod pocztowy
    42-500
    Posty
    67

    Domyślnie

    No właśnie nie wiem czy to działa i się zastanawiam jak to można wykorzystać żeby działało
    Ktoś ma jakiś pomysł?

  5. #3005
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.193

    Domyślnie

    Ma.
    Ja.
    Zrób eksperyment i nam tu opisz co wyszło.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  6. #3006

    Domyślnie

    Cytat Napisał PLayer2001 Zobacz post
    Właśnie dowiedziałem się, że istnieją jakieś płyty, które zmieniając stan skupienia mogą magazynować energię i potem przy spadku temperatury ją oddać. Czy da się to jakoś (teoretycznie) zgrać z dolnym źródłem?
    Te płyty to lód, a wcześniej jest woda, która zmieniając stan skupienia oddaje energię Jest to powszechnie stosowane w gruntowych pc bo to tania i dobra technologia - wystarczy mieć wilgotną ziemię. Dlatego też spadek temperatury w dz bardzo często zatrzymuje się w okolicach 0*.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  7. #3007
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar dzinks0
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Rzeszów (Nisko)
    Posty
    364

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post
    Temat przerabiany. Momentalnie zamrozisz szambo.
    Ergo, gra niewarta świeczki.
    to chyba cos slabo przerabiany bo na zachodzie ogrzewa sie "lodem"

  8. #3008
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Tutaj schemat i zasada działania:
    https://www.youtube.com/watch?v=uBn1WGRjEOc
    Było też o tym swego czasu w Galileo gdzie przedstawiali niemieckich inwestorów jako czarodziejów co lodem dom ogrzewają.

    Cytat Napisał dzinks0 Zobacz post
    to chyba cos slabo przerabiany bo na zachodzie ogrzewa sie "lodem"
    Lodem z szamba? Ciekawe rzeczy na tym zachodzie.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  9. #3009
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar dzinks0
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Rzeszów (Nisko)
    Posty
    364

    Domyślnie

    kolega nic o lodzie z szamba nie pisal, a o odzysku energii z szamba. Jakby niedzialalo ogrzewanie lodem, poprzez odebranie ciepla z wody w zbiorniku pod ziemia, to by niezbudowano setek instalacji

  10. #3010
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał dzinks0 Zobacz post
    kolega nic o lodzie z szamba nie pisal, a o odzysku energii z szamba.
    Owszem, pisał o odzysku energii z szamba, co w krótkim czasie doprowadziłoby do jego zamarznięcia. Nie dosyć, że by nie odzyskał już żadnej znaczącej energii (bo w szambie jest wyjątkowo ciepło nawet w zimie dlatego, że "pracuje" -- a jak zamarznie, to już nie pracuje), to jeszcze by tego szamba nie wybrał aż do maja. Świetna perspektywa.

    Cytat Napisał dzinks0 Zobacz post
    Jakby niedzialalo ogrzewanie lodem, poprzez odebranie ciepla z wody w zbiorniku pod ziemia, to by niezbudowano setek instalacji
    Energia z przemiany fazowej. I aby to działało trzeba po zamrożeniu wody dostarczyć energii i ją rozmrozić zanim proces będzie można powtórzyć -- co realizuje się z pomocą energii gruntu (bardzo mała cząstka) i wpiętych w instalację solarów połączonych ze zbiornikiem wężownicą. Dlatego, owszem, taki system działa. Odzysk z szamba nie zadziała.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  11. #3011
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Taki system to fajna ciekawostka dla laików. Świetne hasło: "grzanie lodem". W sam raz do programu Galileo... (bez urazy)

    A naprawdę to więcej kłopotu niż zysku z takiego rozwiązania. Grzanie lodem wymaga zbiornika wody. Szczelnego, żeby była tam woda. Trzeba to tak policzyć/dobrać, aby wystarczyło energii od jesieni do wiosny. Jeśli nie wystarczy energii, to zamrozi wpi.du wodę i rozsadzi zbiornik.
    No i koszty! Każde tradycyjne źródło poziome, choćby nawet o 100% przewymiarować, będzie tańsze od takiego "lodowego cudaka"

    Jak to pisał niejaki bodzio na elce - kupa korzyści, z przewagą kupy. Pięknie to ujął.

    Natomiast co do odzysku ciepła z szamba, jak najbardziej wykonalne, to wiadomo, ale żeby było bezpiecznie to trzeba by było podzielić na oddzielną pętlę wyłączaną z użytku przy spadku temp. poniżej jakiejśtam zadanej.

    Albo, co może być sensowniejsze, dać szeregowo na końcu tradycyjnego DZ obwód dogrzewający z bajpasem (również wyłączający przy spadku temp.)

    Taka zabawka dla pasjonatów.
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  12. #3012
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    RST

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    wlkp
    Posty
    163

    Domyślnie

    Ja mam część jednej pętli DZ pod małym oczkiem wodnym do którego jest wylot z POŚ.
    Pod oczkiem zrobiłem taka "poduszkę" piaskową żeby woda rozsączała się nad DZ.
    Po tym co piszecie zastanawiam się czy będzie z tego pożytek.
    (Nie wiem jaka będzie temp. wody na wylocie z POŚ.)
    Ma ktoś podobne rozwiązanie?
    Dom 150m2 pow. użytkowej + 30 garaż i pom. gosp. nieogrzewane.
    100% podłogówka + 2 drabinki. Ocieplenie: posadzka 18cm, ściany 20cm (0,04), skosy 30 cm, sufit 40cm.
    Zapotrzebowanie wg OZC na CO - 5,5 KW. PC gruntowa 8,5 KW i 450m PE 40 spiralnie w glinie śr. wilgotnej.

  13. #3013
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał wihajster Zobacz post
    Taki system to fajna ciekawostka dla laików. Świetne hasło: "grzanie lodem". W sam raz do programu Galileo... (bez urazy)
    Ale to działa i z tego co pamiętam jest to tańsze niż np. odwierty pionowe.

    Cytat Napisał wihajster Zobacz post
    A naprawdę to więcej kłopotu niż zysku z takiego rozwiązania. Grzanie lodem wymaga zbiornika wody. Szczelnego, żeby była tam woda. Trzeba to tak policzyć/dobrać, aby wystarczyło energii od jesieni do wiosny.
    Odnoszę wrażenie, że nie wiesz lub nie rozumiesz jak ten system działa.

    Cytat Napisał wihajster Zobacz post
    Jeśli nie wystarczy energii, to zamrozi wpi.du wodę i rozsadzi zbiornik.
    Po pierwsze, zamrażanie tego zbiornika dokonuje się cyklicznie, wielokrotnie podczas sezonu grzewczego. To tak właśnie ma działać. Po drugie, nie zostanie rozsadzony, ponieważ wężownica w zbiorniku jest tak poprowadzona aby zamarzanie odbywało się od środka do zewnątrz.

    Cytat Napisał wihajster Zobacz post
    No i koszty! Każde tradycyjne źródło poziome, choćby nawet o 100% przewymiarować, będzie tańsze od takiego "lodowego cudaka"
    Nie każdy ma miejsce na wymiennik poziomy. Zgadzam się jednak, że lepiej w takim wypadku zainwestować w dobrą pompę powietrzną. Podobnie jak lepiej to zrobić jako alternatywę dla odwiertów (chyba, że odwiertu "otwartego", ale tego zdaje się nikt w PL nie robi).

    Cytat Napisał wihajster Zobacz post
    Natomiast co do odzysku ciepła z szamba, jak najbardziej wykonalne, to wiadomo, ale żeby było bezpiecznie to trzeba by było podzielić na oddzielną pętlę wyłączaną z użytku przy spadku temp. poniżej jakiejśtam zadanej.
    Załóżmy szambo 6m3, temperatura w szambie optymistycznie ~15sC. Użyteczne 10sC (aby nie zamrozić). Jest 75 kWh do wykorzystania, praktycznie jednorazowo, bo tak ochłodzone szambo już nie "wstanie" aż do maja i nie warto się łudzić, że dolewane ścieki coś szczególnie zmienią. A jeśli nawet grunt coś zadziała i dochodzące ścieki, to będą to jakieś śmieszne wartości. Pozwól, że przełożę tę wartość na pieniądze. PC gruntowa pracuje w drugiej taryfie, zatem wychodzi 20 zł odzysku z szamba. Policzenie ile będzie kosztować inwestycja i zwrot, pozostawiam zainteresowanym. Jeśli ktoś chce odzyskiwać ciepło ze ścieków, to lepiej to robić jeszcze w domu.

    Cytat Napisał RST Zobacz post
    Ja mam część jednej pętli DZ pod małym oczkiem wodnym do którego jest wylot z POŚ.
    Pod oczkiem zrobiłem taka "poduszkę" piaskową żeby woda rozsączała się nad DZ.
    Po tym co piszecie zastanawiam się czy będzie z tego pożytek.
    (Nie wiem jaka będzie temp. wody na wylocie z POŚ.)
    Ma ktoś podobne rozwiązanie?
    Wuj ma dom 550m2 (z basenem), dwie gruntowe pompy ciepła, kolektor w przyległym stawie przez który dodatkowo płynie jakiś strumyk. Jakoś to działa. Ale to ogromny staw. Dla zobrazowania wielkości, na jednym z brzegów po pogłębianiu miał powstać (bo ostatecznie odpuścili) stok narciarski 200m z wyciągiem. U Ciebie marnie to widzę, w stawie na dnie jest w zimie maks. 4-5sC. Tu też, tak jak w przypadku szamba, chwila moment i będzie lód. Szkoda rybek.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  14. #3014
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    rxwx, mam prośbę -- czy możesz w wolnej chwili, o ile się da, odświeżyć foto/ilustracje? Jeśli masz problem z serwerem na fotki, mogę Ci udostępnić kawałek swojego -- wtedy fotki nie powinny znikać.

    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post3858068
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  15. #3015

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post
    rxwx, mam prośbę -- czy możesz w wolnej chwili, o ile się da, odświeżyć foto/ilustracje? Jeśli masz problem z serwerem na fotki, mogę Ci udostępnić kawałek swojego -- wtedy fotki nie powinny znikać.
    No tak, poznikało po latach, dzięki za info. Pełna kopia początkowych postów wraz z oryginalnymi obrazkami jest na mojej stronie np. : http://www.mojazielonaenergia.pl/ins...e-napelnienie/
    ale jak będę miał chwilę czasu to zaktualizuję i te fotki które znikły.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  16. #3016
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Dzięki i przepraszam za pomerdanie Twojego nicka. Z palca wklepywałem...
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  17. #3017
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jatan

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Zakliczyn
    Kod pocztowy
    32-840
    Posty
    12

    Domyślnie

    Witam!!!!
    Mam takie pytanko gdzie i jakie najlepiej kupic rury fi 40 pod wymiennik poziomy.(jaka grubosc scianek rury)
    Pozdrawiam

  18. #3018

    Domyślnie

    Cytat Napisał jatan Zobacz post
    Witam!!!!
    Mam takie pytanko gdzie i jakie najlepiej kupic rury fi 40 pod wymiennik poziomy.(jaka grubosc scianek rury)
    Pozdrawiam
    Ja mam chyba 3,0 albo 2,4 mm, nie pamiętam. Wszystkie są z dużym zapasem, na 10 barów, a będzie tylko około 1 bara ciśnienia.



  19. #3019

    Domyślnie

    jatan
    Sprawdż w okolicznych hurtowniach. Kupując kilkaset metrów rury, można wynegocjować niższą cenę.
    Grubość ścianki PE40 - 2,4mm lub 3,0mm. Grubszą co prawda trudniej uszkodzić przy układaniu i zasypywaniu, ale kosztuje więcej. Sprawdż różnicę w cenie i sam zdecyduj.

  20. #3020

    Domyślnie

    Mam pytanie o kolektor pionowy - czy ma uzasadnienie wykonanie DZ w taki sposób, że wykona się kilkadziesiąt odwiertów do głębokości kilkunastu metrów zamiast kilku odwiertów po 30-200m? Pytam ponieważ posiadam ręczną wiertnicę do 15m głębokości i zastanawiam się czy to w ogóle ma sens.

Strona 151 z 209

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony