dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 197 z 209
Pokaż wyniki od 3.921 do 3.940 z 4162
  1. #3921
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mpalys

    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Centralna Polska
    Posty
    287

    Domyślnie

    Cytat Napisał sruba014 Zobacz post
    Ja posiadam PC gołą bez żadnych pomp obiegowych stąd pewnie ta dyskusja... nie podałem tej informacji przedtem.

    Dajcie znać co z tym moim szkicem czy dobrze myślę no i co z czujnikiem DZ...
    Ten z prawej dobry tylko o zaworach zwrotnych pamiętaj - o jak najmniejszym oporze.

  2. #3922

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Jest na rynki firma, która dla gruntówki 6kW robi 5-6 odwiertów po 8 (osiem) metrów i twierdzi, że to wystarczy. Niestety, nie mogę trafić na żadnego użytkownika tej metody.

    Widziałem już to Twoje pytanie i te wymienniki helikoidalne. Średnio mnie ta koncepcja przekonuje.
    1. po 1/8 każdego wymiennika masz w strefie przemarzania (zależy od miejsca zam., ale średnio można tak przyjąć),
    2. nie ilość rurek, a objętość pracującej ziemi ma znaczenie dla DZ - tutaj będzie to walec o wysokości nominalnej 8 m (w rzeczywistości mniej o ok. 1 m) i średnicy pracującej powiedzmy 1,5 m: ergo nie bardzo wiem, czym to ma się różnić od rzuconej rury w poziomym DZ na głębokości ok. 1,5 m. pod ziemią o długości tych 7-8m?
    3. gdyby to było tak proste, to przecież można sobie pokopać 8 m rowy o szer. 1,5 m. (gł. ok. 1,5 m) i wrzucić do każdego ze 150 m rury; zrobisz sobie 6 takich i masz już 900 m rury....tylko co z tego?
    4. moje uwagi j.w. dot. czerpania ciepła przez DZ, ani te 8 m nie czerpie jakoś specjalnie z geotermii, ani się nie regeneruje od słońca należycie - spróbuj odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób to źródło czerpie ciepło? I skąd?
    5. jak już ryzykować to: przyjąć max. moc na 500 w z jednego wymiennika, dobrać do mocy chłodniczej PC i dodać dopiero ze 2 na zapas....- w zależności od gruntu.
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  3. #3923

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Taką samą.
    Ale jekbyś popił te glikole to...
    Po propylenowym się posrasz a po etylenowym Ci swieczki zapalą.
    No, na wszystkich świętych.. Albo i nie...
    Zaleznie od tego czy rodzinka Cię lubi czy nie.

    Adam M.
    Tak mam tego świadomość. Jednak glikol propylenowy ma niemal dwukrotnie większa lepkość. Czy to nie wpłynie na wydajność... ?

  4. #3924
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.918

    Domyślnie

    Cytat Napisał ProStaś Zobacz post
    Widziałem już to Twoje pytanie i te wymienniki helikoidalne. Średnio mnie ta koncepcja przekonuje.
    1. po 1/8 każdego wymiennika masz w strefie przemarzania (zależy od miejsca zam., ale średnio można tak przyjąć),
    2. nie ilość rurek, a objętość pracującej ziemi ma znaczenie dla DZ - tutaj będzie to walec o wysokości nominalnej 8 m (w rzeczywistości mniej o ok. 1 m) i średnicy pracującej powiedzmy 1,5 m: ergo nie bardzo wiem, czym to ma się różnić od rzuconej rury w poziomym DZ na głębokości ok. 1,5 m. pod ziemią o długości tych 7-8m?
    3. gdyby to było tak proste, to przecież można sobie pokopać 8 m rowy o szer. 1,5 m. (gł. ok. 1,5 m) i wrzucić do każdego ze 150 m rury; zrobisz sobie 6 takich i masz już 900 m rury....tylko co z tego?
    4. moje uwagi j.w. dot. czerpania ciepła przez DZ, ani te 8 m nie czerpie jakoś specjalnie z geotermii, ani się nie regeneruje od słońca należycie - spróbuj odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób to źródło czerpie ciepło? I skąd?
    5. jak już ryzykować to: przyjąć max. moc na 500 w z jednego wymiennika, dobrać do mocy chłodniczej PC i dodać dopiero ze 2 na zapas....- w zależności od gruntu.
    Wysłałem im wczoraj parę pytań, podałem warunki gruntowe itd. Zobaczymy co odpiszą. Cena jest kusząca, ale na pewno bym się na to nie zdecydował aż nie zobaczę jak u kogoś to działa, bo nie jestem fachowcem który potrafi określić czy np tabela rozkładu temp. gruntu przez nich przedstawiona czy opisy "nowatorskich sond" to hit czy kit

  5. #3925
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Jakieś 7-8 lat temu zrobiłem dwie instalacje z bardzo podobnym (w konstrukcji) źródłem.
    Spostrzeżenia mam takie, że działa jeśli wymienniki są zanurzone choć w części w wodzie. W jednej z tych inwestycji po trzech latach poziom wody gruntowej spadł o ponad 2m pompa zaczęła pracować na parametrach -2/-6.
    Trzeba było dołożyć 3 odwierty pionowe żeby przywrócić normalną wydajność.

    Ja już sprawdziłem to na własnej skórze i więcej eksperymentować nie mam zamiaru

  6. #3926
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.918

    Domyślnie

    Cytat Napisał wihajster Zobacz post
    Jakieś 7-8 lat temu zrobiłem dwie instalacje z bardzo podobnym (w konstrukcji) źródłem.
    Spostrzeżenia mam takie, że działa jeśli wymienniki są zanurzone choć w części w wodzie. W jednej z tych inwestycji po trzech latach poziom wody gruntowej spadł o ponad 2m pompa zaczęła pracować na parametrach -2/-6.
    Trzeba było dołożyć 3 odwierty pionowe żeby przywrócić normalną wydajność.

    Ja już sprawdziłem to na własnej skórze i więcej eksperymentować nie mam zamiaru
    Ooo..to się robi ciekawie, bo wedle geologa robiącego mi odwiert mam piaski średnioziarniste do 2,5m a poniżej piasek z domieszką torfu i swobodne lustro wody. Jest to mniej więcej poziom niewielkiej rzeki, którą mam z 20m od domu.

  7. #3927
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.918

    Domyślnie

    No i trochę oklapłem. Dostałem odpowiedź a tam, że skoro mam taki grunt, to nie bardzo, bo prawdopodobnie trzeba będzie zrobić więcej odwiertów ale krótszych o połowę, że najlepiej jakbym wziął pompę 6kw za 33k całość itd itp. ;/

    Heh..przyszły mi też niby nowe, lepsze ceny na PC PW. Z tego co widzę, chyba niczym się nie różnią od zeszłorocznych.
    Prawie 29k za PC 5kW i 31 za 8kW plus wyposażenie kotłowni w baniak 150l za 2,5k , bufor 80l za 900zł i sterowanie stref grzewczych (ponoś zbędne) za1,6k.
    Ja nie wiem skąd tu niektórzy biorą PC z całą instalacją za 20k
    Czekam na jeszcze trzy oferty i jak będzie podobnie to zapierniczam po kable.
    Ostatnio edytowane przez Pytajnick ; 19-11-2019 o 18:10

  8. #3928

    Domyślnie

    Z tego co pamiętam to masz mały (80-90m2) domek? Popraw jeśli się mylę.

    Jak dużą masz działkę? Zmieści Ci się tam poziomy wymiennik?
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  9. #3929
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    No i trochę oklapłem. Dostałem odpowiedź a tam, że skoro mam taki grunt, to nie bardzo, bo prawdopodobnie trzeba będzie zrobić więcej odwiertów ale krótszych o połowę, że najlepiej jakbym wziął pompę 6kw za 33k całość itd itp. ;/

    Heh..przyszły mi też niby nowe, lepsze ceny na PC PW. Z tego co widzę, chyba niczym się nie różnią od zeszłorocznych.
    Prawie 29k za PC 5kW i 31 za 8kW plus wyposażenie kotłowni w baniak 150l za 2,5k , bufor 80l za 900zł i sterowanie stref grzewczych (ponoś zbędne) za1,6k.
    Ja nie wiem skąd tu niektórzy biorą PC z całą instalacją za 20k
    Czekam na jeszcze trzy oferty i jak będzie podobnie to zapierniczam po kable.
    A niechby zlikwidowali te dotacje to ceny z mety lecą na ryj ,

  10. #3930

    Domyślnie

    Cytat Napisał kryzys Zobacz post
    A niechby zlikwidowali te dotacje to ceny z mety lecą na ryj ,
    Dotacje akurat nie zauważają cen a wrecz powoduja spadek.
    Dobrze ta sytuacje widac w PV zwieksza sie popyt dzieki dotacja producenci zwiekszaja produkcje co pozwala na wprowadzanie nowszych technologi i obnizenie cen.
    Jakby nie dotacje to bys mial w Polsce pompy tylko dla bogatych i moze dalej tylko on-off.
    Inna sprawa sa marże instalatorów którzy zakladaja ze na dotacje to juz trzeba goscia ogolic bo i tak mu oddadzą.
    Dlatego nie ma co wspominac nawet ze sie bedzie starac o dotocje.
    I trzeba szukac mi na poczatku szukania jako calkiem zielonej osobie wciskali co popadnie i oczywiscie nadmiar wszystkich elementow i mialem wyceny po 40tys.
    W miare mojej edukacji bylem juz w stanie okreslic czego potrzebuje i pewne osoby skreslalem juz na poczatku rozmowy i zeszlem na wyceny po 27tys.
    A skonczylo sie na 21tys(takze mozna znalezc ale ja pól roku szukałem)

  11. #3931
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.918

    Domyślnie

    Cytat Napisał ProStaś Zobacz post
    Z tego co pamiętam to masz mały (80-90m2) domek? Popraw jeśli się mylę.

    Jak dużą masz działkę? Zmieści Ci się tam poziomy wymiennik?
    Mam ponad 9arów ale część jest wyłączona przez POŚ, którą właśnie dziś montowałem. Budynek ma 16x8m bez tarasu stoi 6m od granicy działki (front) prawa strona 4m od sąsiada, z tyłu do granicy jakieś13-14m x 16m wolnego miejsca. Nie mam pojęcia ile trzeba by było na poziomy wymiennik w piasku.

  12. #3932
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Garażowiec

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Niebyt
    Kod pocztowy
    00-000
    Dzielnica
    taka sama
    Posty
    717

    Domyślnie

    200 M2 na przewymiarowany kolektor do Twojego 80 m2 domu

  13. #3933
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.918

    Domyślnie

    Cytat Napisał Garażowiec Zobacz post
    200 M2 na przewymiarowany kolektor do Twojego 80 m2 domu
    Teoretycznie taki teren mam. Są jakieś sposoby/narzędzia do wyliczania, by to precyzyjnie określić?

  14. #3934
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Nibe ma aplikację, można się pobawić.

  15. #3935
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Garażowiec

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Niebyt
    Kod pocztowy
    00-000
    Dzielnica
    taka sama
    Posty
    717

    Domyślnie

    Stary to nie apteka , żeby to super precyzyjnie liczyć . Nawet jak będziesz miał jakiś program do liczenia to i ta będziesz miał problem z wstawieniem danych .Są sposoby na określenie jaki kolektor Tobie potrzeba , najlepiej niech to zrobi monter pc po ,,wizji" lokalnej

  16. #3936
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    wally666

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Kod pocztowy
    05-800
    Posty
    385

    Domyślnie Drzewka a kolektor poziomu

    Drodzy specjaliści, a jak to jest sądzeniem drzewek na terenie gdzie zrobiliśmy kolektor poziomy? Mam nitki 4x200m pe 32x3mm zakopane na głębokości jakieś 1.7m, czy:
    1. drzewa typu orzech albo iglaki przeżyją jeśli będą zasądzone nad kolektorem?
    2. Czy drzew mają szansę uszkodzić systemem korzennym mój kolektor?

  17. #3937
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Czy jest gdzieś forum dendrologów? Tam zapytaj, albo poczytaj o drzewach które masz zamiar posadzić...
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  18. #3938
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    wally666

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Kod pocztowy
    05-800
    Posty
    385

    Domyślnie

    Myślałem, że jako jeden z forumowiczów który sam instaluje (ba, nawet sam konstruuje) gruntówki z kolektorem poziomym będzie miał Pan jakieś choćby szczątkowe pojęcie czy korzenie drzewa stanowią realne zagrożenie dla rur kolektora. Przeliczyłem się, no nic, poszukam na forum ogrodniczym albo ogrodniczym, tam pewnie każdy jest specem od kolektorów poziomych...

  19. #3939
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Celowo napisałem tak żeby w pięty poszło osobom, które żądają pomocy bez żadnego, totalnie żadnego wysiłku intelektualnego ze swojej strony.
    Pamiętam jak dziś, jak pisałem prace w szkole średniej czy na studiach, to biegałem do bibliotek i kopiowałem materiały, nic nie było dostępne w internecie tak jak teraz a mimo to wszyscy dali radę.

  20. #3940

    Domyślnie

    wally666

    Ja się na drzewach nie znam (podpytaj Elfir), ale generalnie nie powinno się sadzić drzew z systemem korzeniowym Idącym w dół. Hipotetycznie może to zagrozić kolektorowi.
    To raz, dwa, że trzeba się liczyć z tym,iż drzewo będzie sobie rosło dziesięciolecia. Tym samym musisz poczytać, jak za te 20-30 lat będzie wyglądał system korzenny (no chyba, że wcześniej chcesz je wycinać).
    Trzy: drzewa będą piły wodę, a z tym u nas ostatnimi latami słabo = osłabisz regenerację kolektora.

    Myślę, że zasianie kilku drzewek o płytkim systemie korzeniowym nic DZ nie zaszkodzi.
    Zrobienie lasu pewnie już tak. Czyli trzeba zachować zdrowy rozsądek.

    Powodzonka.
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

Strona 197 z 209

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony