dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 209
Pokaż wyniki od 61 do 80 z 4162
  1. #61

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jani_63 Zobacz post
    W przypadku wykonania sond pionowych pod budynkiem, budynek staje się automatycznie izolatorem termicznym, a takie DZ możne wtedy efektywniej wykorzystywać dodatkowo jako akumulator gruntowy
    Akurat przy sondach pionowych izolacja budynku od góry niewiele pomoże. To tak jakbyś się rozebrał i założył sobie tylko czapkę. Duża część ciepła jest transportowana przez wody gruntowe, które sobie płyną jak chcą, część przenika do bardziej oddalonych na boki warstw. Gdy budują akumulator gruntowy wiercą kilka/naście otworów robiąc sześcian, żeby zminimalizować rozpraszanie ciepła na boki. Gdzieś widziałem wyniki badań czegoś takiego i trochę ciepła dało radę zmagazynować.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  2. #62
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Jani_63
    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.375

    Domyślnie

    Masz na myśli chłodzenie pasywne działające oprócz GWC opartego na DZ?
    Ostatnio edytowane przez Jani_63 ; 06-12-2010 o 12:11
    Jani_63

    --------------------------------
    Nie sztuką robić. Sztuką zrobić DOBRZE !!!

  3. #63

    Domyślnie

    pasywne niestety dalej będzie prowadzić do zabierania ciepła z gruntu. chodziło mi bardziej o klimatyzacje, dzięki czemu obracając obieg ładujemy ciepłem grunt.przy mały instalacjach nie ma to takiego znaczenia, przy domkach już wcale. jednak przy układach o zapotrzebowaniu na ciepło kilkuset kW to co innego.
    Ostatnio edytowane przez out ; 06-12-2010 o 12:32
    Sprzedam działkę w Libertowie k.Krakowa.
    kontakt na priv.

  4. #64
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Jani_63
    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.375

    Domyślnie

    No chyba nie do końca.
    DZ zawsze będzie miało niższą temperaturę niż ogrzewanie płaszczyznowe.
    Odwrócenie termoobiegu jest na pewno bardziej efektywne, choć wykonanie tego to już takie chop siup nie jest.
    Jak się jeszcze pochylisz nad problemem, i będziesz mógł przełączać ten odbiór ciepła między DZ a zasobnikiem CWU będziesz miał jeszcze większe korzyści z działania takiej "klimatyzacji".

    rwxw, analogia do czapeczki do końca nie jest trafiona. :)
    Oczywiście masz rację że wody gruntowe mają tu znaczenie i wysoki poziom wód gruntowych może zniweczyć nasze wysiłki.
    Układ w niższych warstwach ma znacznie mniejsze znaczenie, bo jak popatrzysz na modele matematyczne magazynowania ciepła w gruncie to zauważysz że rozkład temperatur przyjmuje tu układ leja.
    Im bliżej powierzchni gruntu tym zakres temperatur się bardziej zmienia i bardziej rozchodzi na boki.
    I tutaj przykład czapeczki :) akurat by pasował, bo budynek staje się własnie taką czapą przykrywającą te najcieplejsze warstwy.
    Bezpośrednie oddziaływanie cieplne gruntu na sondę umieszczoną w odwiercie to promień około 3m, w własnie w obrębie tego walca o takim promieniu zachodzą największe zmiany temperaturowe.
    Co do efektywności odzyskiwania tak zgromadzonej energii, to źródła podają że jest możliwe nawet na poziomie 80%, stąd moje zainteresowanie tym zagadnieniem.
    Jani_63

    --------------------------------
    Nie sztuką robić. Sztuką zrobić DOBRZE !!!

  5. #65

    Domyślnie

    ja pisze o dużych układach w których zapotrzebowanie na ciepło i chłód jest rzędu 0,5 MW. i tu niestety pasywnie już całego chłodzenia w okresie roku nie da się pociągnąć.
    Sprzedam działkę w Libertowie k.Krakowa.
    kontakt na priv.

  6. #66

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jani_63 Zobacz post
    Bezpośrednie oddziaływanie cieplne gruntu na sondę umieszczoną w odwiercie to promień około 3m, w własnie w obrębie tego walca o takim promieniu zachodzą największe zmiany temperaturowe.
    Miałem na myśli odwierty, a więc np. 100m odwiert, gdzie te pierwsze kilka metrów nie mają prawie znaczenia i tam nadal pozostaje czapeczka .
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  7. #67

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jani_63 Zobacz post
    Co do efektywności odzyskiwania tak zgromadzonej energii, to źródła podają że jest możliwe nawet na poziomie 80%, stąd moje zainteresowanie tym zagadnieniem.
    Masz może coś na oku?

  8. #68
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Jani_63
    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.375

    Domyślnie

    Tzn
    Jani_63

    --------------------------------
    Nie sztuką robić. Sztuką zrobić DOBRZE !!!

  9. #69

    Domyślnie

    Tzn. działąjące rozwiązanie geo akumulatora poza/lub wykorzystujące modelowe rozważania. Czytałem jedyny chyba artykuł w polskiej sieci dotyczący akumulacji z modelowym rozwiązaniem w Borowej Górze. Jednak na skalę przeciętnego Kowalskiego nic nie znalazłem.

  10. #70
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Jani_63
    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.375

    Domyślnie

    Masz rację. Tropienie tego zagadnienia w sieci nie jest łatwe.
    Chyba najbardziej znanym rozwiązaniem jest geoakumulator pod płyta fundamentową opracowany przez Isomax.
    Jest jeszcze w sieci opisanych kilka konstrukcji "dla Kowalskiego" opierających się na akumulacji ciepła w obrębie fundamentów dla potrzeb wstępnego podgrzewania wody.
    Myślę że problem ze znikomą ilością takich instalacji jest podyktowany tym, że żeby działać jak najefektywniej wymagają konkretnego, taniego źródła ciepła. A to przekłada się na przewymiarowane układy solarne, a wiadomo że większość decydując się na solary dobiera je ze względu na koszty tylko i wyłącznie na potrzeby CWU
    Co do akumulacji energii w gruncie przy pomocy sond pionowych poszukaj materiałów firmy Solis.
    Oni stworzyli instalację, fakt że na własne potrzeby doświadczalne opierającą się na solarach o powierzchni 6m2 i i dwóch odwiertach po 96m.
    Dodatkowo ten geoakumulator ładują ciepłem gruntu podpowierzchniowego, z którego można pobierać ciepło (oczywiście w porze ciepłej roku) z przesunięciem czasowym, tzn. w momencie kiedy jest już nie możliwy odbiór ciepła z promieniowania bezpośredniego przy pomocy solarów.
    Jest jeszcze jedna instalacja oparta na kolektorze, coś na wzór kolektora Isomax, ale uważam że znacznie bardziej dopracowanym i jak mnie pamięć nie myli, czterech odwiertach po 50m.
    Niestety nie jestem wstanie podać linka.
    Uważam że dla kogoś kto nie ma dwóch lewych rąk, a wiem że Ty nie masz , po lekturze tych opracowań, jest możliwe częściowe zaadoptowanie tych rozwiązań na własne potrzeby.
    A na ile? Hmm, to zależy od zasobności portfela, determinacji i oczekiwań co się chce osiągnąć i w jakim czasie.

    Pozdrawiam.
    Jani_63

    --------------------------------
    Nie sztuką robić. Sztuką zrobić DOBRZE !!!

  11. #71

    Domyślnie

    Wielkie dzięki za odp. szaleć raczej nie będę (zbiorniki, cysterny, baseny itp.) chciałem wykorzystać to co mam czyli całe "morze" gliny którą mam wokół. Robiąc kiedyś oczyszczalnię zmuszony byłem do opracowania geologicznego więc przy okazji tych prac nawiercili do 10m i do tej głębokości mam właśnie glinę. Po stronie zasilania akumulatora oczywiście solary ale nie kupowane lecz mojej konstrukcji więc tu akurat mogę poszaleć (powierzchnia).

  12. #72
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Jani_63
    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.375

    Domyślnie

    I to wydaje mi się jedynie słuszne rozwiązanie, choć nie dla każdego, bo przecież nie każdy potrafi własnymi łapkami takie konstrukcje rzeźbić.
    Rozwiązania komercyjne stawiają pod znakiem zapytania zasadność ekonomiczną tych układów do zastosowania w "przeciętnym" domu.
    Z drugiej strony łącząc odpowiednio poszczególne klocki można coś tam ugrać dla siebie.

    Pozdrawiam
    Jani_63

    --------------------------------
    Nie sztuką robić. Sztuką zrobić DOBRZE !!!

  13. #73

    Domyślnie

    Czy można zrobić tak: od PC do studzienki rozdzielającej PE fi-50 długość 27m (odległość między rurami 1m), w studzience rodzielacz 4 sekcyjny: każda sekcja PE fi-40 o długości 40mb spirali (ok 180mb rury) położonych zygzakiem po 5m i i zwrot o 90'. Działka z kolektorem opada od domu w dół. Odległość między każdą sekcją spirali 5m. Razem daje mi: 180mb x 4 sekcje = 720mb x 12W (piasek) = 8,6KW + zasilanie 27mb x 12W = 324W. W sumie ~9KW. Przy spirali którędy płynie powrót do gruntu: spiralą czy prostą ? Pompkę zasilania wstawiamy na wyjściu z kolektora z gruntu ?

  14. #74

    Domyślnie

    Plan wydaje się ok, ale widzę kilka potencjalnych problemów. 1) musiałbyś sprawdzić opory przepływu dla PE50, czy na 60m nie będą zbyt duże. Na http://www.solis.pl/index.php/projek...zeplywu_zrodla są dane. Tak na oko, zakładając że będziesz miał pc <11kW, gdzie przepływ powinien wynosić koło 2.4m3/h (wg. instrukcji StE) wydaje mi się, że jest dobrze, ale lepiej jeszcze raz zerknąć do tych tabel. 2) Rurę PE40 kupisz w kręgach po 200m, po 180 może być kłopot, więc w razie czego daj dłuższe. 3) Średnica gięcia PE40 to około 2m, więc szykuj się na takiej szerokości wykop. Nie wiem, czy uda Ci się wtedy zrobić dokładnie taki zygzak jak planujesz. Zimna woda - powrót z pc płynie po prostej w najdalszy koniec spirali. Obiegówkę dajemy po cieplejszej stronie czyli przed pc. Spadki masz dobre, nic tylko kopać . Powodzenia.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  15. #75

    Domyślnie

    Czy teren ok. 20 x 30 metrów (glina, woda gruntowa ok. 1 m) będzie wystarczający dla wykonania kolektora spiralnego dla pompy 8 kW? Mam sytuację jak na poniższym planie:
    http://i624.photobucket.com/albums/t...e_kolektor.jpg
    Ewentualnie podjazd mogę wykonać z płyt ażurowych, co dałoby kilka dodatkowych metrów szerokości. Czy mógłbym prosić o jakąś sugestię odnośnie układu źródła? Jeśli ten teren od południa jest zbyt mały, to jaki byłby optymalny układ w części północnej ( tam mam do dyspozycji obszar ok 25 x 40 m, tylko planowałem tam nasadzenia wysokie, które podobno nie idą w parze z kolektorem poziomym).

  16. #76
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Rafał_
    Zarejestrowany
    Jun 2008
    Skąd
    Olsztyn
    Posty
    143

    Domyślnie

    Spokojnie upchniesz na 20 metrach szerokości 4 rowy, pamiętając, że minimalny odstęp między nimi powinien być 3m. Przy glinie 4 rowy spiralnego dla 8kW pompy powinno być OK.

  17. #77

    Domyślnie

    Też mi się wydaje, że powinno być OK. Pamiętaj o minimalnych odległościach rury od budowli z fundamentami ale też instalacji wodnej, gazowej (min 1m, lepiej 1.5m, dobrze jest to coś na wszelki wypadek zaizolować termicznie), bo widzę, że brzegiem kolektora chcesz coś puścić. Grunt masz dobry.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  18. #78

    Domyślnie

    Dzięki za pomoc. Czy tego typu rozwiązanie było by ok? Cztery spirale 25 metrów długości, 2 metry szerokości, 3 metry między wykopami, 5 metrów między osiami.



    Mam jeszcze takie pytania:
    - jaka długość (4 x 150 czy może 4 x 200) i jaka średnica przewodów dolnego źródła (PE 32 czy 40)?
    - w jaki sposób wprowadzić rury pod budynkiem do kotłowni? Zakopać przed wykonaniem fundamentów wyprowadzając w miejscu gdzie będzie PCi, czy już po wykonaniu fundamentów? Rozdzielacz chcę zamontować w budynku.
    Jeszcze raz dziękuję za pomoc.

  19. #79

    Domyślnie

    Wygląda dobrze, ale możesz jeszcze z przodu dociągnąć na maksa do płotu i na tym poprzecznym odcinku też położyć pętelki. Przepust nie powinien być pod fundamentem, tylko najlepiej zrobić w fundamencie dziurę, w niej zapiankować 2 rury np. 130/150 spadkiem na zewnątrz. Nie lepiej by było pojechać rurami dookoła budynku, by wpiąć się bezpośrednio w kotłownię ? To zawsze też parę metrów kolektora, a przy okazji uniknie się ciągnięcia rur pod całym budynkiem. Sekcje 150m i dłuższe polecam z rury pe40. Jeśli możesz zaszaleć, to zrób sekcje po 200m zwłaszcza, gdy pociągniesz rury dookoła budynku, jeśli na skróty to wydaje mi się, że nie jest to konieczne. Kosztem będzie 200m rury i 200 litrów płynu, ale zawsze będziesz miał lepszy kolektor. Rury możesz zakopać po wykonaniu fundamentów, bo będziesz widział gdzie ile masz miejsca. W fundamencie wmuruj w czasie jego wykonywania 2 grube rury przepustowe.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  20. #80

    Domyślnie

    Niestety dookoła budynku nie mogę kolektora poprowadzić, ponieważ miałbym przecięcia z kanalizacją, prądem oraz zbliżenie do przyłącza wody. W stosunku do szkicu zmienię spsób wprowadzenia do budynku - poprowadzę przez garaż, tam umieszczę rozdzielacz (nie wiem jeszcze czy gotowy (ceny nieciekawe) czy z trójników) i dwa przewody przez ścianę do PCi. Wstępnie zakładam 4 rury 150mb PE40 z czego spirale w wykopach o powierzchni 50m2 każdy, co przy założeniu jak w wątku o PCi podał sSiwy12 uzyskania 45W z m2 wykopu i 0,5 m po każdej stronie spirali daje 13,5 kW, czyli dla pompy 8kW powinno być bezpiecznie przy moich warunkach gruntowych. Planuję zakopać kolektor jeszcze przed rozpoczęciem kopania fundamentów, wychodząc z ziemi 4 m od wykopu pod fundament zabezpieczonymi odcinkami, które starczą do rozdzielacza w budynku i potem po wykonaniu fundamentu wprowadzę je przez przepusty do środka.

Strona 4 z 209

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony