dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 85 z 92
Pokaż wyniki od 1.681 do 1.700 z 1825
  1. #1681

    Domyślnie

    Witam
    Panowie za niecałe dwa tygodnie ruszam z budową i zamierzam ułożyć rury fi32 do gwc pod płytą i tu moje pytanie spirala czy meander ?
    Dodam że myślałem wcześniej o rurowym gwc ale zrobię wodny 1.
    Wykop będzie miał 21x9x3 głębokiKliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	opinia geo..jpg
Wyświetleń:	134
Rozmiar:	90,3 KB
ID:	419591

  2. #1682
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Podziel na pętle fi 25.
    Lepiej zadziała.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  3. #1683

    Domyślnie

    Dzięki adam_mk, a jak lepiej ułożyć rury i ile z tej powierzchni można by uzyskać tego ciepełka

  4. #1684
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Do powietrza?
    Niewiele, bo powietrze jest termoizolatorem.
    Tyle, aby chłodem nie wiuchało.
    A o to chodzi.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  5. #1685

    Domyślnie

    Zastanawiam się czy nie lepiej by było wykorzystać tego źródła do pc.

    Wykop pod piwnicę ma być 3 m głęboki (woda jest teraz na 3,5m, w styczniu była na 3,3 m)
    Grunt od 2,3 do 3,3 m to piasek gruby jasnożółty wilgotny, potem średni nawodniony.
    Myślę żeby wykopać głębiej o pół metra i tam ułożyć rury, potem z powrotem zasypać i zagęścić do 3 m.
    Niestety jest to jedyne miejsce pod dz poziome, do tego dodał bym z jeden odwiert 60 m.
    Jak myślicie czy to jest nie głupi pomysł?

    Pomysł jednak głupkowaty:

    " Mechaniczne głębienie wykopu przy lustrze wody powoduje zniszczenie struktury gruntu. Dzieje się tak ponieważ łyżka koparki odsysając grunt zasysa głębiej leżące warstwy.

    Należy pamiętać że piaszczyste podłoże w poziomie zwierciadła wody gruntowej jest praktycznie nie do zagęszczenia. Dzieje się tak gdyż całą energię zagęszczenia przejmuje woda gruntowa.

    Zagęszczenie gruntu w dnie wykopu położonego nieznacznie powyżej lustra wody jest praktycznie niemożliwe. Poprawnie zagęścić grunt można jedynie obniżając poziom wody gruntowej. Szczególnie trudno jest zagęścić piaski tarasów rzecznych które są słabiej zagęszczone z natury rzeczy."
    Ostatnio edytowane przez dansing ; 03-10-2018 o 23:04

  6. #1686

    Domyślnie

    Może nie jest to zły pomysł, ważne, by udało się ten dół pogłębić podczas niskiego stanu wody latem. Ostatecznie możesz tę wodę obniżyć igłofiltrami na kilka godzin. Ja mam rury już ułożone pod domem (prawie cały rok poza latem są w wodzie) i od jakiegoś czasu zbieram się do obliczeń, czy nie lepiej je użyć do PC.

  7. #1687

    Domyślnie

    Wkop zrobię 3,3 głęboki, resztę 0,2 m dokopię liniowo szpadlem i ułożę rury pe 32x2 w wodzie.

    [QUOTE=humidorek Ja mam rury już ułożone pod domem (prawie cały rok poza latem są w wodzie) i od jakiegoś czasu zbieram się do obliczeń, czy nie lepiej je użyć do PC.[/QUOTE]

    Ile i jakie rury ułożyłeś, w jaki sposób ?
    Ostatnio edytowane przez dansing ; 09-10-2018 o 13:53

  8. #1688

    Domyślnie

    Ułożyłem dwie pętle fi 32 po 200mb meandrycznie. Normalnie na dnie wykopu 1,2m pod ławami (musiałem wymienić grunt) w okresie suchym. Na to nasypałem piach, zagęściłem warstwami i tyle

  9. #1689

    Domyślnie

    Cytat Napisał humidorek Zobacz post
    Ułożyłem dwie pętle fi 32 po 200mb meandrycznie. Normalnie na dnie wykopu 1,2m pod ławami (musiałem wymienić grunt) w okresie suchym. Na to nasypałem piach, zagęściłem warstwami i tyle
    O to sporo,
    A na ilu m2 to zmieściłeś i jaki odstęp między rurkami?

  10. #1690

    Domyślnie

    Właściwie to pętle miały po ok 170m, na obszarze 300m2 (pod całym domem plus 1-2m dookoła), mniej więcej co metr.

  11. #1691

    Domyślnie

    Witam, nada się taka dwu rzędowa nagrzewnica 600x500mm ? mam taką jedną wolną Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	nagrzewnica 600x500.jpg
Wyświetleń:	156
Rozmiar:	87,2 KB
ID:	421297

  12. #1692
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    witer30

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Świecie
    Kod pocztowy
    86-100
    Posty
    15

    Domyślnie

    Witam,
    A czy ktoś może podzielić się zdjęciami jak wygląda taka zabudowana nagrzewnica z tacką ociekająca. Jakoś nie mogę sobie tego wyobrazić...
    Z góry dzięki
    K.

  13. #1693
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    polwielki

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    01-914
    Posty
    4

    Domyślnie

    Witam,
    Zastanawiam się mocno nad zakupem AirPack 400V. Mam mały dom o powierzchni użytkowej 130 m2.

    Chciałem dołożyć również CoolBox 200 52 6R. Widziałem, że taka opcja ma wielu przeciwników w tym wątku.
    Osobiście nie lubię klimatyzacji, nawet w samochodzie a jeśli obniżę temperaturę latem o 2-3 stopnie i osuszę powietrze to mi już wystarczy.
    Ponieważ mam zaplanowane ogrzewanie z pompy ciepła to będę miał latem do dyspozycji zimny glikol z DZ (2x80m + po 20 metrów dobiegu) .

    Ciekawe czy ktoś ma podobne rozwiązanie. Będę wdzięczny za opinie.

    Dodatkowo zastanawia mnie kwestia odzysku wilgoci w powietrzu. Ostatnio dowiedziałem się, że są rekuperatory z tą funkcją.
    Thessla Green mi się ogólnie podoba i chciałbym wybrać właśnie tę firmę ale wiem, że takich rozwiązań nie posiada.

    Chciałem się więc zapytać użytkowników jak to jest z tą wilgotnością powietrza zimą. Czy dokucza Wam za suche powietrze?
    Czy w ogóle nie ma takiej kwestii i nie wnikać dalej w temat.
    Z góry dziękuję za merytoryczne odpowiedzi.

  14. #1694
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    MatiC

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    Kujawsko-pomorskie
    Posty
    11

    Domyślnie

    Witam Państwa.
    Mam zamiar w niedalekiej...dalekiej przyszłości zbudować dom. I myślę aby zastosować w nim wentylację mechaniczną z rekuperacją i na okresy zimowe chciałem zastosować ggwc (najprostsza wersja 2x75m fi 25 ) aby reku w zimę nie przymarzało.
    Lecz widząc ostatnie zimy gdzie tego roku dni w których było poniżej-5°C można policzyć na palcach jednej ręki, zastanawiam się nad ekonomicznym sensem budowy ggwc w moim domu (rozpatruje ekonomię dla tylko swojego domu, nie twierdzę że ggwc się nie oplaca).
    I zamiast tego myślałem czy nie dac rur od czerpni do rekuperatora stalowych, cienkosciennych (od czerpni do reku będzie około 5 metrow) tak aby powietrze w nich podgrzewało się od temperatury na poddaszu ocieplonym aż po kalednice.
    Czy takie rozwiązanie ma sens przy lekkich przymrozkach czy jednak te 5 metrów to za mało mimo jakiś 15-18 °c na poddaszu.

  15. #1695
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Jak lubisz deszcz pod dachem - to rób.
    Powietrze się podgrzeje, bo ciepło parowania/skraplania wody jest naprawdę spore.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  16. #1696
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    MatiC

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    Kujawsko-pomorskie
    Posty
    11

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Jak lubisz deszcz pod dachem - to rób.
    Powietrze się podgrzeje, bo ciepło parowania/skraplania wody jest naprawdę spore.

    Adam M.
    Dziękuję za odpowiedź!
    Deszcz, o tym nie pomyślałem ale...
    Taki pomysł mi wpadł żeby rurę kanalizacyjną fi 200 na pół i od dołu podwiesić.


    Klaudiusz_x
    Też myślałem aby zasilić chłodnice z obiegu C.O Ale mimo wszystko w styczniu było kilka nocy w czasie których dmuchało z -13°C i boję się zamarznięcia wymiennika co spowoduje rozsadzenia przy samej wodzie. Jak już to roztwór glikol myślę aby zastosować.

  17. #1697

    Domyślnie Wymiennik - ścianka

    Były w wątku rady aby w wymienniku zamówić grubszą rurkę miedzianą. Chcę w końcu zamówić (w Promoncie), standard mają 12/0,35, mogą zrobić na 12/0,8, koszt to 25% ekstra (generalnie okolica 1500 zł). Odradzono mi (zbędny koszt), pisząc że takie rurki stosuje się na wysokie temp. czynnika i/lub korozyjne środowisko, czy zatem w naszych zastosowaniach ma to sens (jaki)? GGWC będzie mielić powietrze wewnętrzne (tylko chłodzenie, wiem wiem), więc glikolu nie zamierzam dodawać (a przynajmniej nie przeciw zamarzaniu).

  18. #1698
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    abes99

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    SRC
    Kod pocztowy
    47-400
    Posty
    328

    Domyślnie

    Możesz się pochwalić, jaki wymiennik zamawiasz i na ile Ci go wycenili? Ja się jeszcze trochę łamię, ale chyba na razie odpuszczę GGWC (choć mam już rurki w gruncie położone). Utknąłem na wyborze wymiennika (i trochę mam mało miejsca między ścianą z czerpnią a rekuperatorem), mailowałem kilka razy do Promontu, ale ostatecznie wyceny nie dostałem...
    Remontuję (edit: już zamieszkuję...) dom z ok. 1973r. o pow. ok. 190m2, kubatura ok. 450m3. Posadzka na gruncie +18cm styropianu 032, ściany +18cm styropianu 032, dach płaski +30cm styropianu 032, okna trójszybowe. Ogrzewanie: kablami grzejnymi (Devi 18T ~18kW + 8cm B25), wentylacja mechaniczna z rekuperacją, PC do CWU, fotowoltaika 10kWp (Longi 11x320W + 18x360W, Fronius 8.2-3-M, azymut 27st.W, kąt 26st.). Praktycznie z domu zostały tylko ściany i stropy...

  19. #1699

    Domyślnie

    Cytat Napisał abes99 Zobacz post
    Możesz się pochwalić, jaki wymiennik zamawiasz i na ile Ci go wycenili? Ja się jeszcze trochę łamię, ale chyba na razie odpuszczę GGWC (choć mam już rurki w gruncie położone). Utknąłem na wyborze wymiennika (i trochę mam mało miejsca między ścianą z czerpnią a rekuperatorem), mailowałem kilka razy do Promontu, ale ostatecznie wyceny nie dostałem...
    CWK-O 250 6R (jednak na standardowej rurce 12/0,4) - ca. 1400 zł (bez kosztów wysyłki)

    Dla parametrów: woda 10/16*C, powietrze 800m3/h (będę tylko mielił powietrze wew, wentylem EBM) 30*C 45%, wyszło 16,2*C 91% na wylocie (3,77kW).

    PS. Obliczenia możesz sobie sam porobić na kalkulatorze online Juwentu
    Ostatnio edytowane przez grzeniu666 ; 29-05-2019 o 14:23

  20. #1700
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    m_klis

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-545
    Posty
    1

    Domyślnie

    Dzień dobry,

    Szukam specjalisty z Krakowa lub okolic, który pomoże mi w ustaleniu opłacalności budowy glikolowego GWC dla wentylacji obiektu biurowego.
    Budynek położony jest wzdłuż kanału wodnego w Skawinie, więc daje nadzieję na wysoką wydajność przy odpowiednio głębokim wykopie.
    Oczywiście usługa konsultacji lub pomocy w wykonaniu będzie wynagrodzenia

Strona 85 z 92

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony