dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 86 z 92
Pokaż wyniki od 1.701 do 1.720 z 1825
  1. #1701
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    PWA

    Zarejestrowany
    Aug 2016
    Skąd
    Ząbki
    Kod pocztowy
    05-091
    Posty
    6

    Domyślnie Fachowiec który poskłada i odpali GGWC - Ząbki k. Warszawy

    Część,
    Po długiej nieobecności wracam na Forum.. z pytaniami, ale po kolei.

    Mój układ to:
    - zakopane ok. 180 mb rury PE100 DN 25 x 2,3 SDR11 w dwóch nitkach
    - zamontowany na rurze nawiewowej wentylacji wymiennik ciecz/powietrze wykonany przez PROMONT (CWK 315 8R CW12KZ/12T-08R-390A-60P-04NC 3/4") rurki CU 12x0,4.

    I teraz pytania:
    - jaką pompkę do tego kupić?
    - jakie medium (jaki glikol) kupić, żeby nie wchodziło to w reakcję z PE, cU i pewnie mosiądzem bo muszę jeszcze trójniki kupić do połączenia nitek)?
    - jak często wymieniać medium?

    I najważniejsze, czy możecie polecić fachowca który mi to wszystko poskłada, odpowietrzy i odpali?

    Pozdrawiam,
    Piotrek

  2. #1702
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    harlina1981

    Zarejestrowany
    Apr 2019
    Skąd
    Kiełków
    Kod pocztowy
    39-320
    Posty
    2

    Domyślnie

    Witam Panie i Panów.
    Jaki typ przewodu zastosować w ziemi - mam zamiar wypełnić ją glikolem, proszę o podpowiedź. Dom będzie miał 88 mkw. Jestem na etapie kopania fundamentów, przy okazji chcę położyć rurki do GWC.
    Z góry dziekuje

  3. #1703

    Domyślnie

    Drodzy Forumowicze,

    Przeczytałem chyba ze 60 stron wątku, przeszukiwałem temat, ale nie znalazłem odpowiedzi na prozaiczne pytanie:

    Jakie dokładnie naczynie wzbiorcze/zbiornik wyrównawczy kupić? Napiszcie proszę, bo potomni będą mieli podobne rozterki. Najlepiej cały schemat z pompą no i filtrem przed nią + linki do sklepów/dokładna nazwa modeli.

    Mam zakopaną 1 pętlę ok 2m pod ziemią o długości 110m fi 25mm i solidny, przewymiarowany wymiennik z króćcami fi 315. Moja Thessla 650h ustawiona ma 100% bierze raptem 120W. Zostało mi tylko podłączenie króćców PEX i zalanie ich glikolem.
    Ostatnio edytowane przez pipit ; 29-12-2019 o 22:10

  4. #1704

    Domyślnie

    Cytat Napisał harlina1981 Zobacz post
    Jestem na etapie kopania fundamentów, przy okazji chcę położyć rurki do GWC.
    Czy Twoje fundamenty będą na głęb 1,5m - bo na tej +/- głębokości powinne być zakopane "rurki do GWC".
    Im płyciej tym gorzej dla na jego sprawności.

  5. #1705
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Cytat Napisał pipit Zobacz post
    Drodzy Forumowicze,

    Przeczytałem chyba ze 60 stron wątku, przeszukiwałem temat, ale nie znalazłem odpowiedzi na prozaiczne pytanie:

    Jakie dokładnie naczynie wzbiorcze/zbiornik wyrównawczy kupić? Napiszcie proszę, bo potomni będą mieli podobne rozterki. Najlepiej cały schemat z pompą no i filtrem przed nią + linki do sklepów/dokładna nazwa modeli.

    Mam zakopaną 1 pętlę ok 2m pod ziemią o długości 110m fi 25mm i solidny, przewymiarowany wymiennik z króćcami fi 315. Moja Thessla 650h ustawiona ma 100% bierze raptem 120W. Zostało mi tylko podłączenie króćców PEX i zalanie ich glikolem.
    Pojemność naczynia wzbiorczego (przeponowego) do instalacji CO przyjmuje się jako 8% zładu.
    Z racji mniejszej delty t. (max 30*C) cieczy jaka będzie występowała w GGWC pokusiłbym się na naczynie o pojemności 4% zładu.
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  6. #1706
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.355

    Domyślnie

    Cytat Napisał cezary.pl Zobacz post
    Pojemność naczynia wzbiorczego (przeponowego) do instalacji CO przyjmuje się jako 8% zładu.
    Z racji mniejszej delty t. (max 30*C) cieczy jaka będzie występowała w GGWC pokusiłbym się na naczynie o pojemności 4% zładu.
    Mam gwc bez naczynia i ciśnienie utrzymuje się praktycznie cały czas okolicy 2+-0,2 barów. Temperatura pod ziemią zmienia się nie znacznie W skali roku jest to może 10*
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  7. #1707
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    Wystarcza najmniejsze przeponowe dostępne powszecnie.
    Ileż tam tej wody w rurce jest?
    - Mało...

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  8. #1708

    Domyślnie

    Cytat Napisał cezary.pl Zobacz post
    Pojemność naczynia wzbiorczego (przeponowego) do instalacji CO przyjmuje się jako 8% zładu.
    Z racji mniejszej delty t. (max 30*C) cieczy jaka będzie występowała w GGWC pokusiłbym się na naczynie o pojemności 4% zładu.
    Dzięki za informację. Przy moim układzie (40L) i Twoim założeniu potrzeba bardzo małego naczynka: 2-4L

    Czy takie się nada: https://sklep.argotech.pl/de2-naczyn...x-p-18702.html ?

    I czy nie można zastosować naczynia bez membrany, tzn otwartego?

  9. #1709
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    Można, tylko po co sobie życie utrudniać?

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  10. #1710

    Domyślnie

    Dlaczego utrudniać? Masz na myśli parowanie czynnika?

    Tak sobie myślę, że z naczyniem otwartym łatwiej byłoby napełnić i odpowietrzyć układ.

  11. #1711
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Cytat Napisał pipit Zobacz post
    Dlaczego utrudniać? Masz na myśli parowanie czynnika?

    Tak sobie myślę, że z naczyniem otwartym łatwiej byłoby napełnić i odpowietrzyć układ.
    Zależy czym zalejesz ogólnie glikol robi się w zamkniętym układzie bo nie jest obojętny dla zdrowia (zależy który ) a po drugie chyba kontakt z powietrzem mu nie służy kiedyś takie coś usłyszałem od technicznego z hewalexa .

  12. #1712
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    Wypijesz etylenowy to jest pogrzeb a jak propylenowy - spora sraczka.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  13. #1713

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Mam gwc bez naczynia i ciśnienie utrzymuje się praktycznie cały czas okolicy 2+-0,2 barów. Temperatura pod ziemią zmienia się nie znacznie W skali roku jest to może 10*
    Czy nie masz ubytków roztworu roboczego?

  14. #1714
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.355

    Domyślnie

    Cytat Napisał pipit Zobacz post
    Czy nie masz ubytków roztworu roboczego?
    układ jest zamkniety więc niema gdzie ubywać
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  15. #1715

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    układ jest zamkniety więc niema gdzie ubywać
    Wiesz, w aucie też są zamknięte, a mimo to trzeba dolewać co jakiś czas. Ale wiem, temperatury inne.

    Czy możesz napisać jak odpowietrzałeś i wrzucić jakieś zdjęcie układu przy wymienniku?

  16. #1716
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.355

    Domyślnie

    Cytat Napisał pipit Zobacz post
    Wiesz, w aucie też są zamknięte, a mimo to trzeba dolewać co jakiś czas. Ale wiem, temperatury inne.

    Czy możesz napisać jak odpowietrzałeś i wrzucić jakieś zdjęcie układu przy wymienniku?
    Wlewałem 5l koncentrau do chłodnic i 5l wody jak sie napełniło na chwile pompka powietrze poleciało odpowietrznikami później dobijałem opryskiwaczem przez kranik. żmudna robota później coraz mniej trzeba było dobijać. Od kilku lat nic nie dolewałem. Odpowietrznik mam za i przed chłodnica.
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  17. #1717

    Domyślnie

    Ok, dzięki za opis. Ja planuję inaczej. Jeśli macie spostrzeżenia czemu nie tak, to bardzo proszę o uwagi krytyczne.

    Wymiennik mam na poddaszu, czyli z okładem ok 5m nad złożem. Po poskładaniu wszystkiego wraz z pompą 28-80 (przed i za pompą zawory, ok metr przed i za pompą przewody gumowe chłodnicze samochodowe dla łatwości manipulacji).

    Blisko pompy wanienka z glikolem 50L, układ przerwany w części ssawnej pompy, wąż ssawny do wanienki, drugi wąż też do wanienki i włączamy pompę. Pompa wypycha całe powietrze z układu, w pewnym momencie DO wanienki wpływa tylko sam glikol bez powietrza. Zamykamy zawory, dopełniamy fragment rury między zaworami i gotowe.

  18. #1718
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.355

    Domyślnie

    Cytat Napisał pipit Zobacz post
    Ok, dzięki za opis. Ja planuję inaczej. Jeśli macie spostrzeżenia czemu nie tak, to bardzo proszę o uwagi krytyczne.

    Wymiennik mam na poddaszu, czyli z okładem ok 5m nad złożem. Po poskładaniu wszystkiego wraz z pompą 28-80 (przed i za pompą zawory, ok metr przed i za pompą przewody gumowe chłodnicze samochodowe dla łatwości manipulacji).

    Blisko pompy wanienka z glikolem 50L, układ przerwany w części ssawnej pompy, wąż ssawny do wanienki, drugi wąż też do wanienki i włączamy pompę. Pompa wypycha całe powietrze z układu, w pewnym momencie DO wanienki wpływa tylko sam glikol bez powietrza. Zamykamy zawory, dopełniamy fragment rury między zaworami i gotowe.
    Policz ile w układzie masz glikolu potem porównaj to do wanienki 50l. jak już koniecznie chcesz jakieś naczynie to najmniejsze zamknięte jakie znajdziesz i jakiś manometr dotego poco życie sobie utrudniać?
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  19. #1719

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Policz ile w układzie masz glikolu potem porównaj to do wanienki 50l. jak już koniecznie chcesz jakieś naczynie to najmniejsze zamknięte jakie znajdziesz i jakiś manometr dotego poco życie sobie utrudniać?
    Żeby była jasność: ta wanienka ma być tylko na chwilę napełniania. Po zamknięciu układu planuję, tak jak Ty, bez naczynia.

  20. #1720
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Bez naczynia możesz mieć skoki ciśnienia (wskazanie na manometrze). Będziesz się zastanawiał, czy przypadkiem coś się nie rozszczelniło.
    Naczynie powinno być przeponowe, bo można układ zaopatrzyć w ciśnienie 2 bary, co zapobiega występowaniu zjawisku kawitacji w pompie.
    110,- zł na naczynko, chyba nie majątek.
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

Strona 86 z 92

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony