dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 809 z 833
Pokaż wyniki od 16.161 do 16.180 z 16653
  1. #16161

    Domyślnie

    Czyli 20cm pod XPSem masz zwierciadło swobodne wody?? To na jakiej głębokości jeśli mogę? Płyty nie wynosiłeś ponad poziom terenu?

  2. #16162

    Domyślnie

    Poziom podlogi mam na +52cm od powierzchni terenu, co znaczy, że xps leży na wysokości terenu. Woda pojawiła się na poziomie -60cm. Okresowo pewnie bywa, że jest niżej, jak również, że wyżej. Ale załóżmy, że średnio na -60cm pod powierzchnią terenu. Oznacza to, że xps jest w bezpiecznych 60cm nad wodą. Szkła piankowego trzeba by dac więcej, a po uwzględnieniu pełnych transportów wychodziło mi kiedyś z szacunkowych wyliczeń, że szkło mogłoby dotykać do wody.
    Miałem też dostęp do trochę tańszego kruszywa (średnio m3 kamienia po 80zl z transportem, szkło jednak sporo drozsze). Taniej było zasypać wykop kruszywem i dac xps niż zastosowac szkło.

    Opisałem swój przykład. Wszystko zależy, jakie ktoś konkretnie ma warunki gruntowe, jaka powierzchnia płyty, w jakie cenie dostanie kruszywo, xps lub szkło.
    Trzeba to wyliczać indywidualnie.
    Ostatnio edytowane przez Lukasz11 ; 15-01-2021 o 08:16

  3. #16163

    Domyślnie

    No to szkło by było powiedzmy na poziomie -0,2m ppt to i tak miał byś zapas albo jak byś zrobił na 0,0 to po prostu podłoga wyżej z 20cm i było by ok. Poza tym o jakim kruszywie piszesz? My tu rozważamy przecież izolację płyty a nie podbudowę z kruszywa?

  4. #16164

    Domyślnie

    Koledzy zmieniając temat czy ktoś zna wzór na ciepło które może zakumulować płyta fundamentowa? Powiedzmy wzór na 1m3 żelbetu albo samego betonu?

  5. #16165

    Domyślnie

    Nie chciałem zbytnio podnosić budynku, bo zaraz jest problem (więcej schodów wejściowych oraz wyżej podniesiony taras). A to ani tanie, ani komfortowe.

    Szkło jest jednocześnie podbudowa i termoizolacja. Wykop pod płytę musisz czymś zasypac: albo kruszywo (piach/pospolka/kamien) i na to xps, albo mniej kruszywa i na to szklo, albo wyłącznie szkło. W moim przypadku i tak musiałem sypać mniej lub więcej kamienia.

    Tak jak napisalem: można dac szkło lub xps. Kwestia przeliczenia, co taniej wyjdzie, ale to zależy od konkretnego przypadku. U mnie zasadnosc stosowania szkła była mocno dyskusyjna.

  6. #16166

    Domyślnie

    Cytat Napisał amir Zobacz post
    Koledzy zmieniając temat czy ktoś zna wzór na ciepło które może zakumulować płyta fundamentowa? Powiedzmy wzór na 1m3 żelbetu albo samego betonu?
    Jak dobrze pamietam cieplo wlasciwe zelbetu to 800 J/K*kg
    Jeśli zelbet waży 2000kg/m3 to jeśli dobrze liczę podgrzanie 1m3 zelbetu o 1st wymaga dostarczenia 0,44 kWh energii. Prosze mnie sprawdzic i ewentualnie poprawic.

  7. #16167

    Domyślnie

    Lukasz, czemu nie budowałeś na palach?
    Wybacz, ale w większości sytuacji, sensowny drenaż, robi swoją robotę

  8. #16168

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiśYogi Zobacz post
    Lukasz, czemu nie budowałeś na palach?
    Wybacz, ale w większości sytuacji, sensowny drenaż, robi swoją robotę
    Po co ta złośliwość?
    Może dlatego, że nie bylo zwyczajnie takiej potrzeby. A z sensownego drenażu trzeba mieć gdzie odprowadzać wodę, a w okolicy nie ma takiej możliwości i w najbliższych latach nie będzie.

  9. #16169

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukasz11 Zobacz post
    Po co ta złośliwość?
    Może dlatego, że nie bylo zwyczajnie takiej potrzeby. A z sensownego drenażu trzeba mieć gdzie odprowadzać wodę, a w okolicy nie ma takiej możliwości i w najbliższych latach nie będzie.
    Oj, tam, od razu złośliwość
    Masz zwyczajnie trudne warunki wodne.
    Ale, żeby nie tylko żartować, wiele osób nie ma świadomości, że jak zrobią górkę w takich warunkach, to woda też się podniesie wokół budynku.

  10. #16170

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiśYogi Zobacz post
    Oj, tam, od razu złośliwość
    Masz zwyczajnie trudne warunki wodne.
    Ale, żeby nie tylko żartować, wiele osób nie ma świadomości, że jak zrobią górkę w takich warunkach, to woda też się podniesie wokół budynku.
    Czekaj... no właśnie przyznaję, może ja nie mam świadomości. Ale o co chodzi z tą górką i dlaczego? Planowałem podsypac ziemia trochę działkę i podnieść poziom terenu o około 20cm. To głupi pomysł?

  11. #16171

    Domyślnie

    Przy wysokich wodach gruntowych jest zjawisko podciągania kapilarnego. Podsypujesz i masz wodę wyżej. Trzeba robić tak, jak to robią Holendrzy, kanały i odprowadzenie z wypompowaniem, wtedy jest spokój. Może by wystarczył drenaż z pompą? Ja się na tym nie znam, ale już widziałem to w praktyce.

  12. #16172
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    ^^
    Zjawisko podciagania kapilarnego zalezy od wlasciwisci gruntu a mnie stricte od poziomu jak zrobisz sobie gorke z piasku grubego to niz Ci sie nie podniesie

  13. #16173

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukasz11 Zobacz post
    Nie chciałem zbytnio podnosić budynku, bo zaraz jest problem (więcej schodów wejściowych oraz wyżej podniesiony taras). A to ani tanie, ani komfortowe.

    Szkło jest jednocześnie podbudowa i termoizolacja. Wykop pod płytę musisz czymś zasypac: albo kruszywo (piach/pospolka/kamien) i na to xps, albo mniej kruszywa i na to szklo, albo wyłącznie szkło. W moim przypadku i tak musiałem sypać mniej lub więcej kamienia.

    Tak jak napisalem: można dac szkło lub xps. Kwestia przeliczenia, co taniej wyjdzie, ale to zależy od konkretnego przypadku. U mnie zasadnosc stosowania szkła była mocno dyskusyjna.
    No nie tylko co taniej ale też co lepiej wyjdzie się liczy. Kilka stów czy nawet 1-2tys nie mają praktycznie znaczenia przy kosztach całej budowy ale patrz też na pozostałe względy. Poza tym można zawsze drenaż po cichu podpiąć do kanalizy i uszczelnić studzienki aby nie było widać dymu przy szukaniu świecą dymną przez wodociągi i kanalizację )

  14. #16174

    Domyślnie

    Cytat Napisał amir Zobacz post
    Poza tym można zawsze drenaż po cichu podpiąć do kanalizy i uszczelnić studzienki aby nie było widać dymu przy szukaniu świecą dymną przez wodociągi i kanalizację )
    No można... , ale to śpiew dalekiej przyszłości, kiedy podłącza media do budynku. Moja budowa będzie trochę trwała.

    Uważasz, że powinienem był jeszcze podnieść budynek?
    Mój projektant chciał poziom podłogi na +30cm. Patrząc na sąsiednie domy kazałem mu jeszcze podnieść i finalnie jest +52cm.

  15. #16175

    Domyślnie

    Witam Szanownych forumowiczów!

    Jestem nowy na forum i czytam czytam ale ten post nie ma końca, dlatego zdecydowałem się zapytać o mój przypadek.

    Planuję budowę domu parterowego podpiwniczonego na płycie.

    Grunt: piasek (tereny starej piaskowni ), wody gruntowe na 6m

    Biję się z myślami, czy jeżeli nie mam zamiaru ogrzewać piwnicy, to wymagana jest izolacja termiczna pod płyta fundamentową?
    Chciałbym aby płyta fundamentowa była moją posadzką w piwnicy i garażu (garaż w części piwnicznej). Ściany chciałbym zaizolować styropianem 20 oraz hydroizolacją oczywiście lecz nie wiem co z płytą.
    Czy chudziak 10cm, na to hydroizolacja i płyta fundamentowa 25cm będą wystarczające? Piwnica na 2,2m z czego 2m w gruncie. Czy powinienem zaizolować płytę od spodu?

    Strop pomiędzy piwnicą a parterem monolityczny- żelbet 12cm, na to ok 6 cm izolacji cieplnej, jastrych 6cm, płytka 1cm

    Proszę o jakąś pomoc lub odesłanie do wątku, które mi będzie w stanie rozwiać wątpliwości.
    Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź

  16. #16176

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukasz11 Zobacz post
    No można... , ale to śpiew dalekiej przyszłości, kiedy podłącza media do budynku. Moja budowa będzie trochę trwała.

    Uważasz, że powinienem był jeszcze podnieść budynek?
    Mój projektant chciał poziom podłogi na +30cm. Patrząc na sąsiednie domy kazałem mu jeszcze podnieść i finalnie jest +52cm.
    To by trzeba zobaczyć - nie potrafię nic powiedzieć jak nie widzę terenu i sytuacji wodno-gruntowej...

  17. #16177

    Domyślnie

    Odpowiedź do woojtuss :

    Czyli chcesz sobie zafundować mostki termiczne przez ściany piwnicy? Nie wiem ile tego ciepła będzie uciekać w ten sposób ale to już zadanie dla projektanta - chyba ktoś Ci to będzie projektował czy jak Ty chcesz to zbudować? Bez projektu?

  18. #16178

    Domyślnie

    Projekt jest w trakcie tworzenia. Ale to ja tam będę mieszkał a nie projektant. Na dzień dzisiejszy izolowanie płyty fundamentowej, co zaproponował projektant dla mnie mija się z celem. Nie widzę żadnego sensu, dlatego zwracam się do Was abyście podpowiedzieli.
    Amir, w którym miejscu będą dokładnie mostki termiczne występować? Od razu zapytam jak je wyeliminować? Ściany zewnętrzne piwnic i parteru będą izolowane styropianem 20cm.

  19. #16179

    Domyślnie

    Przecież cała podłoga w piwnicy będzie nieocieplona i będzie wielkim mostkiem. Pytanie jak wielkim.
    Wg mnie temat ten musisz omówić i obliczyć zlecając OZC. Chcesz piwnicę zaglebioną w gruncie. Tam będzie jakaś dodatnia temperatura. Może się zdarzyć, że straty ciepla bez ocieplenia płyty nie będą duże, a może wystarczy tylko jakaś termoizolacja szczatkowa (np jedynie 5cm). Pytanie, czy piwnica ogrzewane, czy nie. Może (jeśli nieogrzewana) wystarczy tańszy eps na suficie w piwnicy.
    Na te pytania odpowie OZC i wnioski z niego płynące.

  20. #16180
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tentypmich

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Kraków
    Posty
    240

    Domyślnie

    Dziś dostałem opinię od geologa i przesłałem ją do architekta, architekt twierdzi, że warunki są słabe, prosi dodatkowo o jeszcze jeden odwiert na głębokości 4-5m. Mi sugeruje zrobienie płyty fundamentowej niż tradycyjnego fundamentu.

    Jak taka płyta ma się w porównaniu do tradycyjnego fundamentu jak chodzi o koszta?

Strona 809 z 833

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony