dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 811 z 833
Pokaż wyniki od 16.201 do 16.220 z 16653
  1. #16201

    Domyślnie

    Cytat Napisał java_ff Zobacz post
    Ławy pochodza z gotowego projektu. Po opinii geotechnika zaprojektowano płytę. Wykonawcy wyższą cenę argumentowali większą ilością betonu C30, wiekszą ilością stali, większymi kosztami praca ziemnych itd.
    Jako ciekawostka zawsze było tak samo. Zrobimy ci płytę za ileś tam zł ale drobnym drukiem jest dopisane + roboty ziemne, geodeta jakieś inne duperele i wychodzi prawie dwa razy drożej od ceny pierwotnie podanej na wycenie.
    Ja robiłem płytę we Wrocławiu, na terenie podmokłym. Cenę i co zawierała gdzieś tu podawałem.
    Ogólnie wykonawca potrzebował 5 dni, by wykonać podbudowę pod płytę i 7 by zrobić sama płytę (xps, zbrojenie, betonowanie). Byłoby mniej dniowek, gdyby nie padał śnieg i dzień byłby dłuższy (roboty w grudniu i styczniu).
    Czy tradycyjne fundamenty da się zrobić w tak krótkim czasie?

    Weź też pod uwagę, że jeśli jest problem z woda gruntowa, to szybkość robienia fundamentu i głębokość wykopów ma duży wpływ na cenę. A tu płyta po prostu wygrywa.

  2. #16202

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Mi parę lat temu same materiały wychodziły 247zł/m2.

    https://forum.muratordom.pl/entry.php?131340
    Nie wiem czemu w niektórych przeglądarkach nie wczytują się obrazki zewnętrzne - jak widać, że czegoś brakuje proponuję sprawdzić w innej.

    A o "cudownych" właściwościach szkła dyskutowaliśmy tutaj
    Zależy jakich materiałów użyjesz - czy na bogato czy ekonomicznie. Co do szkła to się z Tobą zupełnie kolego nie zgadzam i mam na to empiryczne dowody.

  3. #16203

    Domyślnie

    Cytat Napisał exetterenak Zobacz post
    Cześć, wtrącę się tu z moim pytaniem o przekrój płyty.
    Generalny wykonawca ma swój "szymel" który stosuje we wszystkich inwestycjach. Na tej płycie ma stanąć prefabrykowany dom szkieletowy. Powinieniem zwrócić uwagę na coś w tym przekroju? Pierwsze co wydaje mi się że ta płyta nie ma żadnego drenażu. Woda na działce zaczyna sie na 4 m ppt więc może nie będzie to problem.

    https://photos.app.goo.gl/H7aLee3LNm7GHonLA
    Poza tym masz może nie mostek ale dość cienką izolację przy krawędziach płyty (8cm) co będzie powodować straty cieplne... Generalnie nie podoba mi się ten projekt i to mocno...

  4. #16204

    Domyślnie

    Cytat Napisał archemes Zobacz post
    WItam,

    przewertowałem już internet wzdłuż i wszesz i nadal nic nie wiem..

    Sprawa wygląda nastepująco - projektuję dom w dość skomplikowanych warunkach glebowych. Wykonane badania gruntu wykazały poniższe warstwy:
    0,0-0,5 - grunt próchniczy,
    0,5-1,0 - grunty niespoiste piaszczyste (piaski pylaste) w stanie średnio zagęszczonym
    1,0 - 3,5 - pył piaszczysty, spoisty, pylasty silnie tiksotropowy (czyli uplastyczniający się w warunkach oddziaływania obciążeń dynamicznych).

    Dodatkowo utwory pylaste zalegające w podłożu są wysadzinowe.

    Wstępnie zaprojektowałem ławy, ale po badaniach geologicznych i rozmowach z geologiem i konstruktorem zmieniliśmy fundamenty na płytę... i zaczęły się problemy.
    Aktualny pomysł jest taki, aby zdjąć warstwę humusu 50cm, w wykopie ułożyć 35 cm pospółki na piastkach pylastych Id=0,55, a na to xps i dalej płytę.
    Dookoła budynku przewiduję opaskę przeciwwysadzinową z xps. Ale czy problem wysadzania gruntów zostanie tym sposobem rozwiązany? Nie jestem tego pewien, ponieważ zdania są podzielone a i literatura różnie zagadnienie opisuje. No i płyta w konsekwencji będzie dość wysoko względem przyległego terenu i spód XPSu wychodzi mi około 32cm poniżej terenu wokół budynku.

    Temat omawiałem z 3 konstruktorami i dwoma geologami. Opinie są bardzo różne. Jedni twierdzą, że będzie ok, drudzy że płytą powinienem zejść poniżej przemarzania gruntu, co oczywiście wydaje się bardzo kosztochłonne.

    Bardzo proszę doświadczonych kolegów o swoje opinie w poniższych pytaniach:
    1. jak zagęszczać warstwy na podłożu silnie tiksotropowym aby go nie uplastycznić? Pytanie w kontekście ewentualnej wymiany gruntu na niewysadzinowy.
    2. czy płytę w gruncie wysadzinowym powinienem bezwzględnie przewidzieć poniżej poziomu przemarzania gruntu?
    3. czy opaska przeciwysadzinowa dookoła budynku zapewnia ochronę przed wysadzinami i pozwala płytę sytuować płytko?\
    4. czy zagłębienie płyty 50cm poniżej gruntu jest wymogiem bezwzględnym?
    5. czy założone warstwy są prawidłowe, w tym wykonanie pospółki na 50cm warstwie istniejącego piasku pylastego?
    6. jakie fundamenty byłyby Waszym zdaniem najbezpieczniejsze?

    Z góry dziękuję za każdą opinię
    Tak abstrahując od wszystkiego ja bym tę całą warstwę tiksotropową po prostu wybrał czyli wymienił grunt. Z tego co kojarzę to może dojść do np zapadania części budynku w przyszłości jeżeli będą jakieś silne wibracje gruntu w okolicy występować - np przejazd ciężkich pojazdów, linia kolejowa, jakieś roboty budowlane w pobliżu (np wbijanie pali, itd)...

  5. #16205

    Domyślnie

    Cytat Napisał amir Zobacz post
    Tak abstrahując od wszystkiego ja bym tę całą warstwę tiksotropową po prostu wybrał czyli wymienił grunt. Z tego co kojarzę to może dojść do np zapadania części budynku w przyszłości jeżeli będą jakieś silne wibracje gruntu w okolicy występować - np przejazd ciężkich pojazdów, linia kolejowa, jakieś roboty budowlane w pobliżu (np wbijanie pali, itd)...
    wybrać całą warstwę tiksotropową? Wykop 4 m w dół na pow. 115m2???

    Wokół stoi pełno domów i z naszej wizji lokalnej i rozmów z sąsiadami wynika, że wszyscy mają dom na tradycyjnych fundamentach a i badań nikt oczywiście nie robił.. Niewiedza to błogi stan.

  6. #16206

    Domyślnie

    Cytat Napisał archemes Zobacz post
    wybrać całą warstwę tiksotropową? Wykop 4 m w dół na pow. 115m2???

    Wokół stoi pełno domów i z naszej wizji lokalnej i rozmów z sąsiadami wynika, że wszyscy mają dom na tradycyjnych fundamentach a i badań nikt oczywiście nie robił.. Niewiedza to błogi stan.
    Pisałeś 3,5m a poza tym nie znam lokalnych uwarunkowań. Może wszystko będzie stało tam 50 lat a może za 10 wydarzy się jakaś katastrofa budowlana?? Zresztą prosiłeś o wszelkie opinie - no to proszę - oto jest moja! Ja bym tak zrobił i tyle. Na poprzedniej budowie wybierałem trzy metry torfu pod płytą (aczkolwiek mniejszą)...

  7. #16207

    Domyślnie

    Cytat Napisał amir Zobacz post
    Pisałeś 3,5m a poza tym nie znam lokalnych uwarunkowań. Może wszystko będzie stało tam 50 lat a może za 10 wydarzy się jakaś katastrofa budowlana?? Zresztą prosiłeś o wszelkie opinie - no to proszę - oto jest moja! Ja bym tak zrobił i tyle. Na poprzedniej budowie wybierałem trzy metry torfu pod płytą (aczkolwiek mniejszą)...
    Jasne! Naprawdę doceniam i dziękuje. Wydało mi się po prostu dość szalonym tak potężne ingerowanie w grunt, zwłaszcza, że grunt tiksotropowy to nie torf.

    Dom zlokalizowany jest na obrzeżu miasta, gdzie wkoło są wydzielone działki pod domy jednorodzinne - i takie się budują. Nie ma możliwości (a przynajmniej na najbliższych x-lat) na ogromne inwestycję w koło. Tak przynajmniej mówi studium uwarunkowań.

  8. #16208
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    Cytat Napisał amir Zobacz post
    Tak abstrahując od wszystkiego ja bym tę całą warstwę tiksotropową po prostu wybrał czyli wymienił grunt. Z tego co kojarzę to może dojść do np zapadania części budynku w przyszłości jeżeli będą jakieś silne wibracje gruntu w okolicy występować - np przejazd ciężkich pojazdów, linia kolejowa, jakieś roboty budowlane w pobliżu (np wbijanie pali, itd)...
    Sorry ale pie...lisz jak zwykle ,

    @archemes nie słuchaj pie..lenia tego kolesia bo to jest żenada co on czasem wypisuje. Nie ma pojecia o pewnych rzeczach...

    co do Twoich pytań:
    1. jak zagęszczać warstwy na podłożu silnie tiksotropowym aby go nie uplastycznić? Pytanie w kontekście ewentualnej wymiany gruntu na niewysadzinowy.

    Po prostu nie jeździć tam po tym nie wiadomo ile i niewiadomo jak cieżką zageszczarką - 200 300 kg wystarczy. Nawet jak coś się uplastyczni pod spodem, to też po pewnym czasie wróci do swojego poprzedniego stanu , przecież na tym będzie stał dom przez kiladziesiat lat , a obciązenie od domu nie jest już dynamiczne.

    2. czy płytę w gruncie wysadzinowym powinienem bezwzględnie przewidzieć poniżej poziomu przemarzania gruntu?

    Nie, nie ma takiego wymagania w obowiazujacej normie czyli Eurokodzie

    3. czy opaska przeciwysadzinowa dookoła budynku zapewnia ochronę przed wysadzinami i pozwala płytę sytuować płytko?\

    Tak, takie jest założenie opasek aby zwiększyć temperaturę pod domem i nie dopuścić do zamarzania gruntu.

    4. czy zagłębienie płyty 50cm poniżej gruntu jest wymogiem bezwzględnym?

    To jest wymóg ze starej normy, obecnie nie ma takiego wymogu, ale pod względem obliczeniowym im głębiej jest płyta ( wtakiej samej warstwie) to tym wieksza jej nośność tak w skrócie

    5. czy założone warstwy są prawidłowe, w tym wykonanie pospółki na 50cm warstwie istniejącego piasku pylastego?

    Jeżeli masz potrzebę podnieisienia posadowienia płyty to tak

    6. jakie fundamenty byłyby Waszym zdaniem najbezpieczniejsze?

    pytanie źle zadane , jakie fundamenty sa bezpieczne i ekonomiczne zarazem , bo opcja najbezpieczniejsza niekoniecznie musi byc najtansza i dodatkowo potrzebna np pale.

    Płyta to jest ciekawe rozwiazanie tez nie do konca czasem najtansze (zalezy z czym porówujemy) , ale polecane i pisze to jako konstruktor, który zaprojektował już kilka płyt, jako wykonawca też kilka płyt i jako inwestor - gliny pylaste podatne na uplastycznienia podczas zageszczania ...
    Ostatnio edytowane przez jacentyy ; 22-01-2021 o 11:49

  9. #16209

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacentyy Zobacz post
    Sorry ale pie...lisz jak zwykle ,

    @archemes nie słuchaj pie..lenia tego kolesia bo to jest żenada co on czasem wypisuje. Nie ma pojecia o pewnych rzeczach...
    Nie wyobrażam sobie chłopie aby jakiś klient skorzystał z Twoich usług przy poziomie jaki reprezentujesz. Ostatni raz Ci napiszę - więcej pokory i kultury jacentyy bo źle skończysz! Co do opinii osób trzecich w ogóle nie zabieraj głosu - jak masz jakieś swoje uwagi czy przemyślenia to wyartykułuj je jak już musisz i ani słowa więcej! Ja Twoich wypocin nie będę komentować więcej. Eot

  10. #16210
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    ^^
    Grozisz mi ? To jest forum publiczne , tak wiec jak wypisujesz głupoty to ktoś inny może to skomentować.

  11. #16211

    Domyślnie

    Ludzie spokojniej. Można rozmawiać, mieć inne zdanie, można się "kłócić", ale wszystko na argumenty rzeczowe. Nie trzeba przekonywać drugiej strony, bo może się nie udać. Każdy podaje swoje zdanie. To osoba pytająca musi ocenić przydatność tego czy innego argumentu. Bez obrażania.

  12. #16212

    Domyślnie

    Jak najbardziej się z Tobą zgadzam, widać, że dobrze się na tym znasz...
    --------------------------------------------------
    Moderowano link reklamowy.
    Ostatnio edytowane przez Tomaszs131 ; 25-01-2021 o 21:12 Powód: Reklama w stopce.

  13. #16213

    Domyślnie

    Witam,

    W zaprojektowaną płytę fundamentową jak na zdjęciu.
    Czy projekt płyty wg Was jest ok?
    Projekt indywidualny, budynek z poddaszem użytkowym. Płyta 90 m2.
    Grunt z badań jest nośny (do 1,5 metra piasek, potem 1m gliny pylastej). Szkody górnicze 2 kategorii.
    Pytanie czy te 60 cm wymiany gruntu jest naprawdę potrzebne czy można mniej?
    Czy dokładność zatarcia płyty na poziomie +/- 20mm jest odpowiednia?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Płyta wartswy.jpg
Wyświetleń:	118
Rozmiar:	61,5 KB
ID:	452452

  14. #16214
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomirex Zobacz post
    Witam,

    W zaprojektowaną płytę fundamentową jak na zdjęciu.
    Czy projekt płyty wg Was jest ok?
    Projekt indywidualny, budynek z poddaszem użytkowym. Płyta 90 m2.
    Grunt z badań jest nośny (do 1,5 metra piasek, potem 1m gliny pylastej). Szkody górnicze 2 kategorii.
    Pytanie czy te 60 cm wymiany gruntu jest naprawdę potrzebne czy można mniej?
    Czy dokładność zatarcia płyty na poziomie +/- 20mm jest odpowiednia?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Płyta wartswy.jpg
Wyświetleń:	118
Rozmiar:	61,5 KB
ID:	452452
    Jest ok i wszystko ok

  15. #16215
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomirex Zobacz post
    Witam,

    W zaprojektowaną płytę fundamentową jak na zdjęciu.
    Czy projekt płyty wg Was jest ok?
    Projekt indywidualny, budynek z poddaszem użytkowym. Płyta 90 m2.
    Grunt z badań jest nośny (do 1,5 metra piasek, potem 1m gliny pylastej). Szkody górnicze 2 kategorii.
    Pytanie czy te 60 cm wymiany gruntu jest naprawdę potrzebne czy można mniej?
    Czy dokładność zatarcia płyty na poziomie +/- 20mm jest odpowiednia?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Płyta wartswy.jpg
Wyświetleń:	118
Rozmiar:	61,5 KB
ID:	452452
    Jeżęli masz piasek to po co będziesz wymieniał na piasek ? Jeżeli grunt jest nośny to po co wymiana? Zapytaj swojego konstruktora

  16. #16216
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacentyy Zobacz post
    Jeżęli masz piasek to po co będziesz wymieniał na piasek ? Jeżeli grunt jest nośny to po co wymiana? Zapytaj swojego konstruktora
    A humus to jaka głębokość ?
    A podsypka gdzie ?

  17. #16217
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.618
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    A humus to jaka głębokość ?
    A podsypka gdzie ?
    Masz jakiś problem z czytaniem rysunku ?
    Przecież humus zdejmie, żeby zrobić miejsce na XPS i płytę.
    Projektajt chce wymienić JESZCZE dodatkowe 60cm ‐ czyli razem jakiś metr

  18. #16218

    Domyślnie

    Humus 30cm i wymiana 60 cm.
    Te 60 cm przy nosnym gruncie wydaje mi się trochę dużo. Ja bym podsypkę zrobił ok 30 - 40 cm i tak chce zaproponować.
    Badanie grunt jeszcze załączam

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Badanie 1.jpg
Wyświetleń:	33
Rozmiar:	65,6 KB
ID:	452455
    Ostatnio edytowane przez tomirex ; 27-01-2021 o 15:49

  19. #16219
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.618
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Wymiana tego piasku nie ma sensu

  20. #16220
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.311
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomirex Zobacz post
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Płyta wartswy.jpg
Wyświetleń:	118
Rozmiar:	61,5 KB
ID:	452452
    Robienie poziomu podłogi poniżej poziomu terenu jest, delikatnie ujmując, ryzykowne. Jak zapewnisz hydroizolację, żeby BK nie nasiąkał co ulewniejszy deszcz?

Strona 811 z 833

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony