dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 833 z 833
Pokaż wyniki od 16.641 do 16.653 z 16653
  1. #16641

    Domyślnie

    Dzień dobry, czytam wątek i jestem na 230 stronie, ale odważę się zapytać już teraz, bo czas próby się zbliża ;P

    1. Rury od kanalizacji wypuścić na wysokość wierzchu płyty (zlicować?) i zakończenie kielichem, czy jakoś inaczej? Jakieś tricki dot. kanalizacji przy płycie?
    2. Wewnątrz budynku muszę mieć jakieś 'rewizje' do kanalizacji? Czy na zewnątrz?
    3. Rura z wodą od wodociągów będzie przebiegała pod płytą na sporym dystansie. Wkopać po prostu rurę PE, czy puścić pod płytą najpierw np. rurę kanalizacyjną w charakterze osłony i dopiero w niej przeciągać rurę PE? Jeśli tak to jaki przekrój tej kanalizacyjnej?
    4. Pod płytą w podbudowie wrzucę uziom z bednarki kwasówki lub ocynkowaną w warstwie chudziaka (zastanawiam się jeszcze czy dać chudziak, boje się gadziny drążącej tunele w piachu). Kolejna siatka z bednarki będzie w samej płycie. W ilu miejscach powinienem spiąć te bednarki pod i w płycie? Tzn. jakie odległości między łączeniami? Jedna ze ścian ma 17m długości i spięcie tylko na rogach to trochę za mało?
    5. Jeśli będzie chudziak, to jak na chudziaku układać burty boczne żeby to się nie poprzewracało? Jakaś pianka? To wytrzyma? Później to zaszaluje lub obsypie piachem od zewnątrz. Nie przewróci w kierunku środka płyty? Opcja bez chudziaka wydaje się łatwiejsza, bo można wkopać płyty w podbudowę.
    6. Na elewacji mam 18cm styro. Jeśli dam burty płyty na 15cm, to zostanie 3cm na cokół, to będzie oki?
    7. Poza przepustami na elektrykę do bramy i ogrodu robić jeszcze jakieś? Coś pod pompę ciepła, czy to już przez ścianę można?

    Macie może do podrzucenia jakieś dzienniki budowy z których bym się czegoś nauczył w zakresie płyty? Ewentualnie jak je najlepiej wyszukać?
    Dzięki.

  2. #16642

    Domyślnie

    1. Rury od kanalizacji wypuścić na wysokość wierzchu płyty (zlicować?) i zakończenie kielichem, czy jakoś inaczej? Jakieś tricki dot. kanalizacji przy płycie?

    Ja w pionach mam 110 na osłonówki dałem resztki rur 160 tym sposobem jest możliwości wymiany rury w pionach


    2. Wewnątrz budynku muszę mieć jakieś 'rewizje' do kanalizacji? Czy na zewnątrz?
    A jak w płcie chcesz zrobić ta "rewizje" przecież wyszły by w podłodze domu.
    Najlepiej kup rury SN8 lite nie spienione, zrób próbę szczelności po zasypaniu


    3. Rura z wodą od wodociągów będzie przebiegała pod płytą na sporym dystansie. Wkopać po prostu rurę PE, czy puścić pod płytą najpierw np. rurę kanalizacyjną w charakterze osłony i dopiero w niej przeciągać rurę PE? Jeśli tak to jaki przekrój tej kanalizacyjnej?
    Ja nie widziałem takiej potrzeby dałem rurę osłonowa tylko wysokości betonu, ale może jest na forum ktoś kto potrafi to umotywować


    4. Pod płytą w podbudowie wrzucę uziom z bednarki kwasówki lub ocynkowaną w warstwie chudziaka (zastanawiam się jeszcze czy dać chudziak, boje się gadziny drążącej tunele w piachu). Kolejna siatka z bednarki będzie w samej płycie. W ilu miejscach powinienem spiąć te bednarki pod i w płycie? Tzn. jakie odległości między łączeniami? Jedna ze ścian ma 17m długości i spięcie tylko na rogach to trochę za mało?
    https://www.dehn.pl/sites/default/fi...mentowe_pl.pdf


    5. Jeśli będzie chudziak, to jak na chudziaku układać burty boczne żeby to się nie poprzewracało? Jakaś pianka? To wytrzyma? Później to zaszaluje lub obsypie piachem od zewnątrz. Nie przewróci w kierunku środka płyty? Opcja bez chudziaka wydaje się łatwiejsza, bo można wkopać płyty w podbudowę.
    Nie robiłem chudziaka ale układałem płytę na kruszywie burty były osadznae na zaprawie cementowo piaskowej (na chudziku pewnei dał by rade na kleju do EPS ) i były wsparte od zewnątrz dwoma poziomymi deskami i podparte wbitym w kruszywo małymi palami

    6. Na elewacji mam 18cm styro. Jeśli dam burty płyty na 15cm, to zostanie 3cm na cokół, to będzie oki?
    Bedzie

    7. Poza przepustami na elektrykę do bramy i ogrodu robić jeszcze jakieś? Coś pod pompę ciepła, czy to już przez ścianę można?
    Ostatnio edytowane przez irtherm ; 02-01-2024 o 08:41

  3. #16643

    Domyślnie

    Super wytłumaczone! Wielkie dzięki z poświęcony czas
    Ad 1. wymianę pionu? A rurę osłonową ciągnąłeś aż od głębokości kolanka? Bo bez tego chyba ciężko by było ją wyciągnąć. Co wsadziłeś między osłonę a rurę właściwą?

    Zaczynam mieć wątpliwości co do chudziaka i według KB to zbędny wydatek i wystarczy piasek. Ja natomiast boje się gryzoni, bo kretowisk mam multum.
    Z jakiego powodu zdecydowałeś się na kruszywo? Ono by mnie chyba uspokoiło.
    Z kolei po lekturze tego wątku przeciwwskazaniem wydaje się u mnie wysoka woda gruntowa. Czy nie wydrenowałbym sobie terenu takim kruszywem jeśli rodzimy grunt to piasek tworząc pod płyta zbiornik.
    I to mnie przed kruszywem blokuje.
    Może dosypać czegoś do piasku w podbudowie? A może kruszywo nie wydrenuje? Chudziak jednak szarpnąłby po kieszeni, bo parterówka+dodatkowa robota.

    Głowę mam już kwadratową od szukania pomysłu
    Ostatnio edytowane przez JoannaTA ; 02-01-2024 o 23:50

  4. #16644

    Domyślnie

    Ad 1. wymianę pionu? A rurę osłonową ciągnąłeś aż od głębokości kolanka? Bo bez tego chyba ciężko by było ją wyciągnąć. Co wsadziłeś między osłonę a rurę właściwą?

    Tak są do kolanka bo inaczej przy betonowaniu mogły by być wyrwane, miedzy rury włożyłem tylko kawałki pozwijanej folii, jak będę to wykańczał to sie zastnowie


    Zaczynam mieć wątpliwości co do chudziaka i według KB to zbędny wydatek i wystarczy piasek. Ja natomiast boje się gryzoni, bo kretowisk mam multum.
    Z jakiego powodu zdecydowałeś się na kruszywo? Ono by mnie chyba uspokoiło.
    Z kolei po lekturze tego wątku przeciwwskazaniem wydaje się u mnie wysoka woda gruntowa. Czy nie wydrenowałbym sobie terenu takim kruszywem jeśli rodzimy grunt to piasek tworząc pod płyta zbiornik.
    I to mnie przed kruszywem blokuje.
    Może dosypać czegoś do piasku w podbudowie? A może kruszywo nie wydrenuje? Chudziak jednak szarpnąłby po kieszeni, bo parterówka+dodatkowa robota.

    Ja niejako musiałem mieć kruszywo ponieważ:
    a) niwelowałem uskok na działce po przekątnej w narożach dom-garaż różnica wysokości to ponad 100 cm - wiec po konsultacji ze znajomym konstruktorem wybraliśmy kruszywo




    b) warunki gruntowe u mnie to glina jak to w górach bywa




    Jaka jest przyczyna że zdecydowałaś się na płytę: szkody górnicze/bo tak piszą na forum/ skoro masz piasek za podłoże to nie warunki gruntowe.
    Ideowo tak płyta wywiera mniejszy nacisk, ponieważ rozłożony jest on na dużej powierzchni i pozwala na zamknięcie budynku w kopercie z izolacji termicznej bez mostkowo. Kolejną zaletą jest brak konieczności wykonania izolacji przeciw wodnej czy przeciw wilgociowej.
    Zarówno kruszywo/piasek/pospółka to podłoża wodoprzepuszczalne w zależności od sytuacji to np: glinę czy torf wymienia się właśnie na kruszywo/piasek/pospółka aby ustabilizować podłoże tak aby nie uplastyczniło się. Przy takiej wymianie należy zawsze wykonać dren opaskowy i odprowadzić wodę do rowu/ drenu rozsączającego oddalonego od budynku / studni chłonnej/ zbiornika do akumulacji z przelewem itp
    Jeśli pod domem jest rzeczywiście piasek to nic tylko się cieszyć spore oszczędności zapewne wystarczyło by zdjąć humus i wierzchnia warstwę piasku, geowłókninę i warstwa kruszywa - podbudowa gotowa, w piasku przy niskim lustrze wody nie potrzeby dren bo i po co.
    Na piasku/pospółce postawisz dom na płycie bez kruszywa i będzie jeszcze taniej, ale to powinien ocenić profesjonalista na miejscu, od takich decyzji nie jest forum bo nie widzimy ogółu tylko mały wycinek.
    Nie jesteś pewna gruntu zrób badania geotechniczne, mnie kosztowało 500 zł w 2020 r przy budowie to żaden koszt.
    Ostatnio edytowane przez irtherm ; 03-01-2024 o 09:58

  5. #16645

    Domyślnie

    Dzięki jeszcze raz za wytłumaczenie i zdjęcia.

    W moim przypadku w opinii geotechnicznej dostałem zalecenie na płytę ze względu na wysoki poziom wód gruntowych (60cm ppt), brak możliwości odpompowania tego gdzieś. Płyta mi też odpowiada, bo chyba łatwiej samodzielnie wykonać.
    Mam ~30-40cm humusu, później piasek, a na 1,2m zaczyna się glina inne mniej ciekawe.

    Wierzch płyty mam zaplanowany na +35cm/+45cm (mały spadek) od poziomu terenu, więc z grubsza wystarczyłoby wybrać ten humus, zasypać piaskiem do poziomu terenu i układać XPS. Później obsypię to co sterczy z ziemi piaskiem w promieniu ~1-1,5m po obrysie płyty tworząc nasyp wokół domu.
    Nie powiem, dla amatora piasek wydaje się najłatwiejszy w obróbce, poziomowaniu, fajnie w niego bym sobie wkopał płyty na 15cm i obsypał po bokach. Obawiam się tylko ziemnych szkodników.

    Co do drenażu to myślałem, czy się zmieści i czy jest sens w moim przypadku. Nie jeden powie, że powinienem zapytać architekta, ale źle go wybrałem i w zasadzie mogłem tylko liczyć na projekt pozwalający na przepchnięcie papierów w urzędzie :/
    Może gdybym bardzo oszczędnie postąpił ze spadkami, to udałoby się mieć ze 20-30cm pod rozsączaniem do felernego lustra na 60cm (mierzone w marcu po miesięcznych ulewach). Także zasadność drenażu też u mnie stoi pod znakiem zapytania ^^
    Ostatnio edytowane przez JoannaTA ; 03-01-2024 o 12:59

  6. #16646

    Domyślnie

    Ja mam również wysoki poziom wód z tym ze wszystkie działki wkoło są ze spadkiem w tym moja.
    Wykopaliśmy studnie chłonna z nadzieją ze glina się na sensownej głębokości skończy a pod nia będzie warstwa wodoprzuszczlna, tak się jednak nie stało.
    Dokopaliśmy się jedynie do mieszaniny gliny kamienia i piasku i wstawiliśmy duża rurę, i jak nie pada na dnie sucho jak pada ciągle dzień lub dłużej to pełno wody ale zrobiliśmy przelew, jak dren napełni studnie chłonna to woda wysącza się na wysokości gruntu, dzieje się tak ponieważ mam spadek na działce i studnia jest niżej niż pozom drenu, a mam ten luksus że działka jest duża. Może u Ciebie dałoby rade rozwiązać to podobnie? Dla zobrazowania prosty schemat wyrysowany w Paint

    Ostatnio edytowane przez irtherm ; 10-01-2024 o 09:07

  7. #16647
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.346

    Domyślnie

    Jak grunt jest gliniasty to taka studnia chłonna (oddalona) niewiele da bo glina jest nieprzepuszczalna i kumuluje w sobie wodę. Potem przychodzi nagły mróz i fundament tańczy. Mróz potrafi podnieść dziesiątki a nawet setki ton... najgorzej jest jak grunt pod fundamentem jest niejednolity np jedna strona piasek w druga glina - bardzo niebezpieczne dla fundamentu.

  8. #16648

    Domyślnie

    Cytat Napisał dwiecegly Zobacz post
    Jak grunt jest gliniasty to taka studnia chłonna (oddalona) niewiele da bo glina jest nieprzepuszczalna i kumuluje w sobie wodę. Potem przychodzi nagły mróz i fundament tańczy. Mróz potrafi podnieść dziesiątki a nawet setki ton... najgorzej jest jak grunt pod fundamentem jest niejednolity np jedna strona piasek w druga glina - bardzo niebezpieczne dla fundamentu.
    Dzieki za poradę ale dom jest na płycie fundamentowej grunt jest wymieniony na podbudowe wodoprzpuszczalną o grubosci min 70 cm z kruszyw. Studnia jak sie okazuje działa nie radzi sobie tylko z długotrwajacymi ulewami i do tego jest przlew a reszte roboty robi spadek na działce .

  9. #16649

    Domyślnie

    Cytat Napisał irtherm Zobacz post
    Jestem fanem tego rysunku
    U mnie i w okolicy teren jest praktycznie płaski, więc nie poszaleje w ten sposób, ale ktoś może skorzysta z pomysłu.
    Ja mam stosunkowo płytko pod piaskiem warstwę wodonośną (glinę), która dość skutecznie w całej okolicy trzyma wodę.

    Kiedyś słuchałem wykładu hydrologa o postępującej suszy. Podobno rolnicy robiąc sobie na polach studnie głębinowe celem zdobycia wody w trakcie suszy pogarszają w długim terminie swoją sytuację, bo przebijają warstwy wodonośne, co potrafi skutkować odpływem wody w głębsze warstwy.
    To byłaby jakaś myśl, ale słyszałem też o popękanych fundamentach po nagłym odwodnieniu terenu

  10. #16650

    Domyślnie

    Glina to nie warstwa wodonośna. Warstwy wodonośne są porowate i przepuszczalne z tego co kojarze.
    Gdyby jedną studnią można było osuszyć duża powierzchnie to wszędzie byłby by pustynie.

  11. #16651

    Domyślnie

    Szukam kontaktu do sprawdzonego konstruktora, żeby zmienić tradycyjne fundamenty na płytę fundamentową. Możecie kogoś polecić na priv?

  12. #16652

    Domyślnie

    Cytat Napisał Revan1 Zobacz post
    Szukam kontaktu do sprawdzonego konstruktora, żeby zmienić tradycyjne fundamenty na płytę fundamentową. Możecie kogoś polecić na priv?
    Podpinam się pod pytanie, szukam sprawdzonego konstruktora do zmiany tradycyjnych fundamentów na płytę fundamentową.

  13. #16653

    Domyślnie

    Wysłałem na priv.

Strona 833 z 833

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony