dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 779 z 833
Pokaż wyniki od 15.561 do 15.580 z 16653
  1. #15561

    Domyślnie

    wlasnie wczoraj poziomowałam burty , robię sposobem z kopaniem ale bez cementu, my akurat musimy kopac bo i naczej nam poziom odpowiedni nie wyjdzie.Całkiem spoko to idzie, napewno stabilniejsze niz na płasko, zalezy jak długo to robisz , jeśli przyjdzię w miedzyczasie dobra burza z wiatrem to moze uszkodzic, wkopane raczej nie.

  2. #15562
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    dpo

    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    ыясяусшт
    Posty
    392

    Domyślnie

    Cytat Napisał busy_beaver Zobacz post
    .... oraz 4 odnogi które łączą się z kratownicą płyty i jedną do podłączenia skrzynki elektrycznej.
    Dzięki, ale właśnie o to połączenie z płytą mi chodzi. W czym to idzie przez styropian ? Bezpośrednio czy w jakiejś otulinie czy rurce specjalnej ?
    “Tylko dwie rzeczy nie mają końca: wszechświat i ludzka głupota, ale co do tego pierwszego nie mam pewności.”
    Albert Einstein

  3. #15563

    Domyślnie

    Elektryk nic nie mówił by przepuszczać to w rurkach.
    Wziąłem owinąłem bednarkę taśmą naprawczą ( w sumie nawet nie wiem po co )

  4. #15564

    Domyślnie

    U mnie obrzeża płyty chciałem zrobić grubsze czyli opuszczone o jakieś 10-15 cm i miały by spoczywać na rodzimej nieruszonej glinie (oczywiście wszystko wylane na folii). Więc jak w środku podsypię piaskiem i ubiję "babą" (bo raczej będzie problem zejść w ciasny wykop z zagęszczarką) to wtedy płyta będzie swoim cieńszym środkiem (20cm) opierać się na ubitym piasku a dookoła grubszym obrzeżem 35cm spoczywać na rodzimej glinie. Czy kiedyś z czasem piasek ze środka się nie ubije i płyta nie pęknie w tym miejscu? Bo płyta spoczywała by na dwóch różnych gruntach (piasek i glina) z różnym stopniem zagęszczenia.No chyba żeby ten piasek/podsypke zmieszać z cementem?


  5. #15565
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pstawik

    Zarejestrowany
    Aug 2016
    Kod pocztowy
    39-120
    Posty
    189

    Domyślnie

    Cytat Napisał R90 Zobacz post
    Ok. A klejenie burt? Widziałem 2 szkoły. Niektórzy kopali male rowy, lali zaprawę cementową i dopiero wkładali arkusz styro i poziomowali.
    Inni układali na płaskiej utwardzonej podbudowie. Czy przy płaskiej podbudowie takie klejenie burt jest stabilne? Wiatr ich nie zdmuchnie?
    U mnie burty były wkopywane na około 5cm i nie były osadzane na zaprawie. Płyty były ze sobą klejone i u góry "zbijane" gwoździami; nie było specjalnego poziomowania. Na płyty kładzione były deski, aby wiatr nie dmuchał. Oczywiście z zewnątrz była potem stabilizacja metalowymi szalunkami, żeby to się nie rozjechało.
    Potem po zalaniu i wyschnięciu płyty, gwoździe były usuwane, a xps był szlifowany do poziomu płyty. Odpadki wykorzystam podczas ocieplania cokołu.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20190711_172921.jpg
Wyświetleń:	251
Rozmiar:	96,8 KB
ID:	433460

  6. #15566

    Domyślnie

    Jednak wkopanie burt nie było dobrym pomysłem, przyszła burza i moje ślicznie co do milimetra wypoziomowane burty szlag trafił, podniosło o 4cm. Nie idzcie tą drogą Teraz się zastanawiamy co z tym fantem zrobic. Osadzać to na chudziaku czy wypoziomować tak jak bylo i liczyc ze wiecej tyle daszczu nie spadnie do czasu wsadzenia calego styropianu do srodka płyty?

  7. #15567

    Domyślnie

    Mam pytanie jak prawidłowo powinna wygladać pozioma hydroizolacja na płycie ? Mam zamiar płytę w miejscu pod murami zagruntować izoplastem r-w na to położyć pape samozgrzewalną i wypuscić ją do środka na ok 5 cm żeby potem połączyć z folią pod wylewką ale czym dobrze skleić pape z folią ? Drugie pytanie na ile wypuścić pape na zewnątrz ? na równo z płytą ? czy może podłożyć pod nią folie i zawinąć na dół poza szalunek z xps-a?

  8. #15568

    Domyślnie

    Cytat Napisał nowa7 Zobacz post
    Jednak wkopanie burt nie było dobrym pomysłem, przyszła burza i moje ślicznie co do milimetra wypoziomowane burty szlag trafił, podniosło o 4cm. Nie idzcie tą drogą Teraz się zastanawiamy co z tym fantem zrobic. Osadzać to na chudziaku czy wypoziomować tak jak bylo i liczyc ze wiecej tyle daszczu nie spadnie do czasu wsadzenia calego styropianu do srodka płyty?
    Ja zrobilem to tak ze najpierw zaszalowalem deskami dookola potem wylozylem dno xpsem i dopiero po krawedziach przyklejalem styropian. Po deszczach nieraz w tej wannie stal basen wody i nic sie nie dzialo. Ewentualnie zaszaluj na zewnatrz z desek i wtloz dno xpsem a styropian po bokach przykleisz po wylaniu plyty.

  9. #15569

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukas002 Zobacz post
    Mam pytanie jak prawidłowo powinna wygladać pozioma hydroizolacja na płycie ? Mam zamiar płytę w miejscu pod murami zagruntować izoplastem r-w na to położyć pape samozgrzewalną i wypuscić ją do środka na ok 5 cm żeby potem połączyć z folią pod wylewką ale czym dobrze skleić pape z folią ? Drugie pytanie na ile wypuścić pape na zewnątrz ? na równo z płytą ? czy może podłożyć pod nią folie i zawinąć na dół poza szalunek z xps-a?
    5 cm to troche malo na wypuszczenie do srodka. Ja plyte zagruntowalem roztworem dysperbitu i na to kleilem pape na dysperbit juz bez rozcienczania. Na drugi dzien trzyma i jest nie do oderwania. Papa termozgrzewalna 4.2 sbs icopala

  10. #15570
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pstawik

    Zarejestrowany
    Aug 2016
    Kod pocztowy
    39-120
    Posty
    189

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dulin7 Zobacz post
    5 cm to troche malo na wypuszczenie do srodka. Ja plyte zagruntowalem roztworem dysperbitu i na to kleilem pape na dysperbit juz bez rozcienczania. Na drugi dzien trzyma i jest nie do oderwania. Papa termozgrzewalna 4.2 sbs icopala
    A dlaczego nie zgrzewałeś papy, tylko kleiłeś na dysperbit?

  11. #15571
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    dpo

    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    ыясяусшт
    Posty
    392

    Domyślnie

    Czy pozioma izolacja na płycie jest wogóle konieczna ?
    Może opisze swój plan, bo u mnie raczej to jest zbędna.
    Płyta 20cm bez posadzki końcowej - na niej tylko drewno przyklejone (czyli kilka mm papy robi rożnice, chyba żeby było tylko dokladnie pod bloczkami-bez zapasu).
    W płycie kable grzewcze.
    Z uwagi na to, że takiej masy nie da się praktycznie wysuszyć do akceptowalnych dla parkieciarzy standardów w rozsądnym czasie (pół roku) cała płyta będzie pokryta jakimś blokerem wilgoci.
    I tu mój pomysł by nie dawać pod bloczki izolacji, zeby ta wilgoć sobie z czasem uchodziła w ściane, a że w domach z reku raczej naszeka sie na suche powietrze to do zawilgocenia ścian nie powinno dojść.....
    Mogę też wymazać ściany do wysokości 20 cm zeby listew przypodłogowych jakiś grzyb nie wziął, ale żona i tak jakieś tworzywo sztuczne designerskie planuje, więc to na wszelki wypadek.

    Co myślicie o takiej konfiguracji ?
    “Tylko dwie rzeczy nie mają końca: wszechświat i ludzka głupota, ale co do tego pierwszego nie mam pewności.”
    Albert Einstein

  12. #15572

    Domyślnie

    U mnie nie ma planow na izolacje, pod plyta xps nieklejony ze sobą, po bokach eps hydro, na płytę nic , działka sucha, piaski, wszystko wsiąka, woda nisko.

  13. #15573

    Domyślnie

    Ja mam mam u siebie tak, podsypka-folia-chudy beton 10cm-xps 10cm-folia i zbrojenie z betonem po obwodzie też szalunki z xps-a. Teoretycznie żadna wilgoć nie powinna się już przedostać ale praktycznie może być różnie a koszt 500zł za spokój ducha może być bezcenny. Naprawić te elementy będzie już bardzo ciężko w przyszłości.Więc dam to i zapominam o problemach z wilgocią. Po obwodzie na koniec budowy zrobię drenaż.

  14. #15574

    Domyślnie

    Mam pytanie o prawidłowe wykonanie drenażu.
    Chudziak pod płyta mam ok 60 cm poniżej terenu.
    Poniżej chudziaka piasek, wody nisko.
    Niestety góra działki to grunt nasypowy i po większych opadach cała woda leci w okolice płyty.
    Fakt, że w miarę szybko to wsiąka, ale wolałbym by wody tam nie było.
    Chciałbym zrobić drenaż i zastanawiam się jak najlepiej to ugryźć. Czy dać rurę w jakiejś otulinie i zakopać w tym piasku.
    Czy zrobić wykop, wyłożyć go geowłókniną nasypać żwiru i w nim ułożyć rurę ?

  15. #15575
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    Cytat Napisał dedert Zobacz post
    U mnie obrzeża płyty chciałem zrobić grubsze czyli opuszczone o jakieś 10-15 cm i miały by spoczywać na rodzimej nieruszonej glinie (oczywiście wszystko wylane na folii). Więc jak w środku podsypię piaskiem i ubiję "babą" (bo raczej będzie problem zejść w ciasny wykop z zagęszczarką) to wtedy płyta będzie swoim cieńszym środkiem (20cm) opierać się na ubitym piasku a dookoła grubszym obrzeżem 35cm spoczywać na rodzimej glinie. Czy kiedyś z czasem piasek ze środka się nie ubije i płyta nie pęknie w tym miejscu? Bo płyta spoczywała by na dwóch różnych gruntach (piasek i glina) z różnym stopniem zagęszczenia.No chyba żeby ten piasek/podsypke zmieszać z cementem?

    Hej
    Ten pomysł jest troszkę słaby, po co sobie dorabiasz roboty ? Te 15 cm to płyta swoim cieżarem wraz ze ścianami dogęści te warstwę, jak te 15 cm bedzie w miaree przejechane zageszcarka to moze siadzie z 1 cm i tyle

  16. #15576
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    dpo

    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    ыясяусшт
    Posty
    392

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukas002 Zobacz post
    ... Po obwodzie na koniec budowy zrobię drenaż.
    Tylko jak dokladnie to robisz?
    Zdania są podzielone jak czytam tu i ówdzie.
    TO że żwir w geowłókninie itp to wie każdy gorzej z posadowieniem - tzn jak daleko od płyty i co najważniejsze jak głęboko go dać.
    Wszystko wydawało mi się jasne do przedwczoraj jak podrążyłem temat.
    Pod 30-60cm warstwą humusu mam gliny i pył ilasty - praktycznie nieprzepuszczalny.
    Płyta robiona na tych mniej więcej 60cm - 40cm piachu, 20 xps, 20-30 betonu (bo mam obniżenie pod oknami żeby mieć "0" próg na HS-ach.
    I tu zaczynają się różnice zdań.
    Jedni twierdzą że drenaż na wysokości warstwy XPS czyli jakieś 30-40 cm od powierzchni a inni że trzeba dokopać się do jakichś 80cm żeby drenaż był już w gruncie rodzimym.
    Ci co chcą robić wysoko twierdzą że tak lepiej się bronić przed wodą opadową nadmierną (żeby wsiąkła w drenaż zanim dojdzie do nieprzepuszczalnej warstwy rodzimej.
    Ci co chcą robić głeboko twierdzą że ten górny nie wychwyci całej wody więc lepiej zrobić poniżej (w gruncie rodzimym), żeby drenaż odbierał wodę z tej warstwy, żeby tam woda nie stała zbyt długo.
    Dodam że mam instalację deszczową miejską więc jest to gdzie przekierować.
    Jakieś pomysły która wersja lepsza?
    Wygląda to mniej więcej jak na rysunku : Garaż na ławach, dom na płycie.
    Zielona linia to strefa przemarzania - 80cm u mnie. Wg mojej opinii niestety jest tendencja zeby woda płynęła pod dom (tam bardziej przepuszczalne grunty są - pod garażem 1,00 a pod domem głównie 0,8 ).
    https://www.fotosik.pl/zdjecie/c305593908dfb27b
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	posadowienie.JPG
Wyświetleń:	156
Rozmiar:	45,0 KB
ID:	434603  
    Ostatnio edytowane przez dpo ; 14-09-2019 o 21:44 Powód: dodany rysunek
    “Tylko dwie rzeczy nie mają końca: wszechświat i ludzka głupota, ale co do tego pierwszego nie mam pewności.”
    Albert Einstein

  17. #15577
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar sebcioc55
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Kościuszki
    Kod pocztowy
    72-221
    Posty
    2.191

    Domyślnie

    Najwazniejsze żeby sama płyta nie stała w wodzie, zaczynając od XPS. Drenaż zabierze Ci wodę do tej wysokości na której jest dno rury (o ile będzie prawidłowo wykonany). Ja mam chyba dno rury jakieś 30cm poniżej XPSa, oczywiście uśredniając bo trzeba zachować minimalne spadki. Drenaż najlepiej robić przed płytą, w wykopie na tej głębokości na której zaczynasz robić podbudowę, wtedy nad drenażem na pewno masz materiał przepuszczalny, a rury wszystło ładnie odbiorą.

    EDIT: z tego rysunku wynika że ława garażu jest pod płytą, masz obok siebie dwie ściany nośne? garażu i domu?
    Ostatnio edytowane przez sebcioc55 ; 15-09-2019 o 06:01
    To co umiem to zrobię sam, a tego czego nie umiem to się nauczę i też zrobię

    Dziennik budowy

  18. #15578
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    dpo

    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    ыясяусшт
    Posty
    392

    Domyślnie

    Cytat Napisał sebcioc55 Zobacz post
    z tego rysunku wynika że ława garażu jest pod płytą, masz obok siebie dwie ściany nośne? garażu i domu?
    Tak garaż na ławie a dom na płycie - oddzielne konstrukcje.
    Nietety za późno na robienie przed płytą bo już ona jest. Architekci nie przewidzieli drenażu a kierbud też nie widział przeszkód dopóki nie zacząłem drążyć tematu.
    Czyli robić głeboko ? Odsunę drenaż na jakieś 1,5 m od płyty, żeby mi się nic nie pozsypywało z podbudowy, tylko ta głebokośc mnie zastanawia.
    Spadek przy garażu zrobiłbym od domu w lewo (na rysunku) a przy płycie w prawo (bo tam mam studzienki).
    Ostatnio edytowane przez dpo ; 15-09-2019 o 12:03
    “Tylko dwie rzeczy nie mają końca: wszechświat i ludzka głupota, ale co do tego pierwszego nie mam pewności.”
    Albert Einstein

  19. #15579
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar sebcioc55
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Kościuszki
    Kod pocztowy
    72-221
    Posty
    2.191

    Domyślnie

    Zrob zeby drenaz zabieral wode z podbudowy. Spadek wystarczy 0,5cm/mb rury setki. Najlepiej jakby najnizsza rura byla conajmniej w połowie w podbudowie. Od budynku tez odsun sie na tyle zeby nie wyjsc za wymieniony grunt.

  20. #15580
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Tomeksup

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Bydgoszcz
    Kod pocztowy
    85-963
    Posty
    56

    Domyślnie

    1. Ładny przekrój wg nowych norm
    2. Mam nadzieję, że grunty nie uległy rozmoczeniu przed zrobieniem płyty.
    3. Co masz pod posadzką ? Czym zasypałeś ? W jaki sposób zasypałeś ? W jakich warunkach atmosferycznych zasypywałeś ?

    4. Drenaż, hmmm.. Moim zdaniem bym dał na gruncie rodzimym, ale nie poniżej poziomu posadowienia. Rura na geowłókninie, obsypana otoczakami lub grubym żwirem (ziarna powyżej 1cm). Trzeba też przypilnować aby do samej góry nad rurą dać gruby piasek (ziarna) powyżej 0,5mm, nowa norma powyżej 0,63mm). Do tego spadki i odprowadzenie wody.

    W przypadku dania drenażu u góry (pod powierzchnią terenu). Drenaż zbierze wodę do poziomu dna rury, a co poniżej? Za każdym razem kiedy kopiesz w gruntach spoistych to nawet jak to zasypiesz z powrotem tym samym gruntem to nigdy nie "ubijesz" tego tak żeby nie wnikała tam woda. Prędzej czy później pojawi się woda.

    Poczytaj o drenażu francuskim.

    Generalnie przemyśl wszystko bo będzie to drogo cię kosztować w przyszłości.

    5. Może pojawić się inny problem. Załóżmy, że pozostał ci grunt z wykopu - przemielone gliny, piaski gliniaste, generalnie grunty spoiste. Rozgarniesz to na powierzchni wokół domu. Może dojść do sytuacji, że woda będzie ci stała na trawniku po ulewnych opadach. Takich delikwentów też widziałem.

    6. Posadowienie na 80cm ? Jaki rejon Polski ? Dlaczego tak płytko ?

    7. Dlaczego chcesz odsuwać drenaż od budynku ?

    8. Dlaczego na płycie stawiasz ? Za dużo kasy ? Czy chcesz spać spokojnie? Masz ładne grunty, wystarczyło zadbać o ich stan przed wylaniem betonu.

Strona 779 z 833

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony