dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 831 z 833
Pokaż wyniki od 16.601 do 16.620 z 16651
  1. #16601
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.383

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    Jeszcze raz. Stawiamy płytę na gruncie. Ściągamy humus, powiedzmy 30cm jak było u mnie, dajemy pospółkę (tyle ile w porjekcie) , xps i jesteśmy na poziomie gruntu. Co ci ma podciągać i skąd?
    Skąd - w gruncie zawsze jest wilgoć. Kapilary potrafią podciągać wilgoć na wysokość 30-40cm powyżej gruntu. Pospółka podciąga, xps podciaga dużo mniej. Można dać warstwę grubego kruszywa płukanego lub szkła piankowego (w takim wypadku zamiast XPS) byle nie było za bardzo rozdrobione - takie warstwy przecinają kapilary (ale to podnosi koszty). Pozostaje jeszcze woda opadowa rozbryzgująca się w okolicach cokołu, więc zabezpieczenie tego również wchodzi w skład hydroizolacji płyty. To jeden z niewielu elementów, który warto zabezpieczyć dodatkowo, na wypadek błędów np. przy zalewaniu płyty.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  2. #16602

    Domyślnie

    Witajcie.
    Mam zagwozdkę - firmy wyceniające wykonanie mojej płyty twierdzą, że w projekcie jest za dużo zbrojenia. Niektóre wcale nie chcą wyceniać jak w projekcie tylko stosują optymalizacje w postaci zbrojenia obwodowego pod ścianami nośnymi i reszta rozproszone włóknem konstrukcyjnym Fibro. Wiadomo - mniej stali+mniej układania = taniej.
    Wg moich obliczeń wg oryginalnego projektu potrzebuje ok 2,3 t prętów fi12 na wieniec i zbrojenie górne (wieniec 6 x fi12 + zbrojenie górą krzyżowo fi12 co15cm) i ok 200 kg siatki fi8 krzyżowo co 25cm na przeciwskurczowe zbrojenie dolne. Powierzchnia płyty to ok 120 m2 wiec wychodzi ok 21kg/m2 płyty. Dom murowany, parterowy ze strychem, Wg opinii geotechnicznej stwierdzono pierwszą kategorię geotechniczną obiektu budowlanego, występują proste warunki gruntowe (glina twardoplastyczna przepleciona cienką warstwą piasku). W projekcie przewidziano nastepujące warstwy:

    Wylewka betonowa 7cm z ogrzewaniem podłogowym.
    Folia budowlana
    EPS 10cm
    Płyta żelbetowa 22cm
    2x papa termozgrzewalna wywinięta na boki
    Folia budowlana
    XPS300 10cm
    Chudy beton gr.10cm
    Podsypka 20cm

    Zastanawiam się tylko po co ta folia pod papą albo jak zgrzać papę na folii, ale w sumie nie o to pytam. Wykonawcy przesadzają czy konstruktor przezbroił? Jeżeli zastosowałbym zbrojenie płyty górą i dołem siatką fi10 co 25cm i wieńca 4 prętami fi12 potrzebne będzie ok 1,5 t więc zejdę o 1t.

    P.S. zastanawiam się też jak wykonać zbrojone wieńce 24x24 pod ścianami nośnymi skoro grubość płyty to 22cm. Konstruktor się chyba nie popisał.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Rzut płyty.jpg
Wyświetleń:	63
Rozmiar:	92,0 KB
ID:	462694
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	A-A.jpg
Wyświetleń:	49
Rozmiar:	97,9 KB
ID:	462692  
    Ostatnio edytowane przez Szumal ; 09-12-2022 o 20:16

  3. #16603
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ololek

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Sosnowe Bagno
    Kod pocztowy
    16-130
    Posty
    527

    Domyślnie

    Kolejna firma która podważa wykonanie wg projektu. Niech się gonią.
    Poszukaj lepiej zwykłej brygady murarskiej to zrobią ci fundament wg projektu a potem ściany wymurują.

    A co do warstw to faktycznie na bogato.
    Ja mam typlko podbudowę z piasku, 10cm xps, 30cm fibrobetonu, folia budowlana, styropian i wylewka.
    A folia budowlana przyklejona pod papę/folię pod ścianami.

  4. #16604
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    ja mam 20 cm izolacji termicznej pod płytą

  5. #16605
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    maledro

    Zarejestrowany
    Dec 2022
    Skąd
    Tychy
    Kod pocztowy
    43-100
    Posty
    7

    Domyślnie

    Cytat Napisał irtherm Zobacz post
    Płyta bez ocieplenia pod płytą jest bez sensu ponieważ tworzy się bardzo znaczący mostek cieplny

    płyta to żelbet z duża ilości prętów (góra dół i strzemiona/Ubigle przy krawędzi wiec tam ciepło transportowane do gruntu bardzo efektywnie małe opory
    Chcesz odpowiedzi ile w jakim przypadku zaoszczędzisz zrób obliczenia zapotrzebowania na ciepło ale nikt za darmo tego raczej nie wykonuje bo to pracochłonne

    Witam,

    Jestem na etapie przygotowań do budowy domu, więc bardzo interesuje mnie teraz temat ocieplenia płyty fundamentowej.
    Planuję zrobić tak jak na rysunku, który wkleił irtherm - czyli bez ocieplenia pod płytą fundamentową (na płytę chcę dać 20 cm EPS + jastrych z ogrzewaniem podłogowym).

    Natomiast nie zgadzam się z użytkownikiem irtherm w kwestii mostków termicznych, to znaczy:
    Jeżeli płyta nie jest płytą grzewczą to ocieplenie pod płytą nic nie zmieni - płyta i tak będzie zimna.
    Mostek termiczny będzie prawdopodobnie dokładnie taki sam, czy dam pod płytę fundamentową 10cm XPS czy tego nie dam (przecież od XPSa temperatura płyty się nie zmieni).

  6. #16606
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Dzeus86

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Komorów
    Kod pocztowy
    05-806
    Posty
    323

    Domyślnie

    Dlaczego niby plyta nieogrzewana wg ciebie bedzie tak samo zimna? Idac ta logika sciana nieocieplona tez bedzie tak samo zimna?..

    Wspomniany XPS jest separatorem miedzy chlodnym gruntem a cieplem, ktore nie musi byc cieplem grzejnym z kabli, ale cieplem z nagrzanych pomieszczen. Moze wydawac sie ze "tak bardzo" ta plyta sie nie nagrzeje, ale nawet kilka stopni x powierzchnia plyty i jej masa powoduje ze przy braku ocieplenia jest to ogromny radiator do gruntu.
    Ostatnio edytowane przez Dzeus86 ; 05-01-2023 o 16:33

  7. #16607
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    maledro

    Zarejestrowany
    Dec 2022
    Skąd
    Tychy
    Kod pocztowy
    43-100
    Posty
    7

    Domyślnie

    Ściana to co innego, bo bezpośrednio przylega do ciepłego pomieszczenia.

    Płyta żelbetowa jest oddzielona przez 20 cm EPSa od ogrzewanej wylewki i nie ma jak się nagrzać.
    Grunt pod płytą ma około +8 stopni C. Płyta będzie miała tyle samo.
    W miejscu ścian będą mostki termiczne -> natomiast różnica temperatur między +8 C (płyta) a +21 C (wnętrze) spowoduje, że te mostki prawdopodobnie będą nieodczuwalne.

    Na zdrowy rozsądek dodatkowy XPS pod płytą nic nie zmieni.

  8. #16608

    Domyślnie

    Też się właśnie zastanawiam nad zasadnością XPS pod płytą fundamentową. W projekcie mam bez i w uzasadnieniu niższy koszt wykonania oraz długi czas zwrotu.
    Ktoś to może liczył?

  9. #16609

    Domyślnie

    Cześć!

    To nasz pierwszy post, więc niech będzie również postem powitalnym
    Rozpoczynamy budowę naszego miejsca na ziemii w formie BRI na zgłoszenie pod Poznaniem.

    Czy na pokładzie znajdę osoby które wykonywały grzaną płytę fundamentową ok 60m2 pod silkę 24cm - bez ścian nośnych wewnątrz, lekki strop drewniany na wieszakach do wieńca i dach kryty ceramiką? Dom na zgłoszenie, wiec projekt z głowy - a wolałbym dołożyć do ocieplenia niż przewymiarowanej płyty.

    Plan na ten moment:

    - Wymiana gruntu na 40cm (działka pod skosem)
    - kanalizacja + przepusty na wodę i prąd
    - ocieplenie poziome XPS 10cm + pionowe xps 20cm + opaska przy narożnikach
    - folia 0,5mm
    - zbrojenie siatką fi 10 oczko 15cm góra / dół + wieńce pod ścianami
    - rurki ogrzewania podłogowego kręcone do dolnej siatki + równolegle do nich kable grzejne w łazience i wiatrołapie na okres "przejściowy"
    - beton b20 - 20cm

    Kilka pytań które mnie nurtują:

    - Czy ocieploną rurę stalową która pójdzie od kominka z płaszczem wodnym do buforą (niestety drugi koniec domu) mogę puścić w płycie fundamentowej, czy lepiej ścianą kuć?
    - Czy bednarka w płycie zaizolowanej XPS`em z każdej strony ma jakikolwiek sens? Czy i tak trzeba wbijać pręty?
    - Czy płyta powinna kończyć się równo z początkiem ścian czy powinna wystawać?
    - Czy płytę w miejscu gdzie będzie słup podtrzymujący część stropu (przy schodach) należy jakoś wzmocnić?

    Dziękujemy serdecznie!

  10. #16610

    Domyślnie

    - Czy ocieploną rurę stalową która pójdzie od kominka z płaszczem wodnym do buforą (niestety drugi koniec domu) mogę puścić w płycie fundamentowej, czy lepiej ścianą kuć?
    Ze względów na potencjalne naprawy/zmiany lepiej nie w płycie

    - Czy bednarka w płycie zaizolowanej XPS`em z każdej strony ma jakikolwiek sens? Czy i tak trzeba wbijać pręty?

    Tu jest wokół tego tyle mitów ze trudno rzeczywiście się odnaleźć
    https://www.dehn.pl/sites/default/fi...mentowe_pl.pdf
    albo to "słynne" opracowanie
    http://edwardmusial.info/pliki/uziomy_fundamentowe.pdf
    Ja robiłem wg tych wytycznych pole max 20x20 m i otok bez szpilek tylko mam glinę wiec mokro w piachu gdzie opory są wysokie zapewne szpilki pomogą.
    W płycie mam stal czarną bez ocynku a same wąsy wschodzące z płyty na narożnikach ze stali V4A

    - Czy płyta powinna kończyć się równo z początkiem ścian czy powinna wystawać?
    A w jakim celu miałaby wystawać ?

    - Czy płytę w miejscu gdzie będzie słup podtrzymujący część stropu (przy schodach) należy jakoś wzmocnić?
    Tu zawsze jest odpowiedz to zależy i należy to przeliczyć. U mnie w miejsca słupów na środku płyt było dozbrojenie na tzw "przebicie" Słup miejscowo wywiera siłę skupioną co powoduje naprężenia i ugięcie. Z tegego co pamiętam miałem tam zagęszczona siatkę górą oko zamiast 20 cm to 10 cm. A w garażu dodatkowe pręty fi 12 w belce obwodowej.
    Ostatnio edytowane przez irtherm ; 03-02-2023 o 10:58

  11. #16611

    Domyślnie

    U mnie przy ciężkim stropie 18 cm żelbetu i dachówce ceramicznej płyta zaprojektowana przez znajomego konstruktora była grubości 20 cm siatka dól/góra 20x20cm fi 8 mm przy czym pręty wzdłużne pod ścianami były z pręta fi12
    ale ściany miałem lekkie bo z gazobetonu. Zapewne obciążenia sumaryczne na mb ściany nośnej u mnie większe bo strop/wielospadowych duży dach.

    W twoim przypadku to grzania raczej wpływało by na + niż na -
    bo sucho bez mrozu a ze parę cienkich rurek nie wiem czy jaki kolwiek konstruktor by to w obliczeniach uwzględnił
    Ostatnio edytowane przez irtherm ; 03-02-2023 o 13:51

  12. #16612

    Domyślnie

    Bardzo dziękuję za odpowiedzi, chętnie poczytam o bednarce, reszta odpowiedzi zbieżna z moim myśleniem : )

    I podnosi na duchu informacja że wysokość 20cm płyty jest ok - to chyba taki złoty środek między solidną akumulacyjnością a względną kontrolą bezwładności - szczerze wolałbym dorzucić więcej żelastwa niż ją pogrubiać - choć tu (jeśli nie znajdę nikogo z podobnymi warunkami obciążeniowymi - silka) i tak będę musiał udać się do konstruktora z programem.

    Apropos obciążenia ścian znalazłem coś takiego:
    Waga 1 sztuki Ytong 24 wynosi około 21 kg. Waga 1 metra kwadratowego ściany wyniesie 21 kg x 8,33 = 174,93 kg.
    Bloczek Silka 24 waży około 22 kg. Waga 1 mkw ściany wyniesie 22 kg x 15 = 330 kg.

    Różnica na 2,5m wysokości robi się spora, ale jaki pisałeś - strop i bardziej skomplikowany dach też swoje dołożą.

    A jak rozwiązałeś kwestię ocieplenia?
    Biję się myślami bo ktoś się wypowiadał że te 10cm poziomego XPS to jak nic, z drugiej strony każdy 1cm to spora kasa.

  13. #16613

    Domyślnie

    Cytat Napisał LuKinu Zobacz post
    Czy płyta powinna kończyć się równo z początkiem ścian czy powinna wystawać?
    Może i tak i tak. Zależnie jak projektant wykona projekt. Jeśli wystaje, to powstaje tzw. "odsadzka".
    W końcu ławy też wystają poza ściany fundamentowe, prawda?

  14. #16614

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    Może i tak i tak. Zależnie jak projektant wykona projekt. Jeśli wystaje, to powstaje tzw. "odsadzka".
    W końcu ławy też wystają poza ściany fundamentowe, prawda?
    Ława jest szersza po to żeby ciśnie jakie wywiera było mniejsze, ale na co komu takie poszerzenie w płycie fundamentowej? tu powierzchnia jest znacząco wieksza

  15. #16615

    Domyślnie

    @ LuKinu
    "Apropos obciążenia ścian znalazłem coś takiego:
    Waga 1 sztuki Ytong 24 wynosi około 21 kg. Waga 1 metra kwadratowego ściany wyniesie 21 kg x 8,33 = 174,93 kg.
    Bloczek Silka 24 waży około 22 kg. Waga 1 mkw ściany wyniesie 22 kg x 15 = 330 kg."
    1 m2 stropu o 18 cm grubości to jakieś 450 kg dla przykładu mój garaż ma jakieś 54m2 zatem 450kg/m2*54m2= 24 ton które leżż na ścianach i tych ścian jest po odjęciu drzwi i bram ok. 22mb.
    Wychodzi więcej niż tona na 1 mb ściany.

    Podejrzewam ze beton B20 będzie trochę słaby no i W8 na płytę zdecydowanie rozsądniej bo dopłata niewielka

  16. #16616
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał LuKinu Zobacz post
    Apropos obciążenia ścian znalazłem coś takiego:
    Waga 1 sztuki Ytong 24 wynosi około 21 kg. Waga 1 metra kwadratowego ściany wyniesie 21 kg x 8,33 = 174,93 kg.
    Bloczek Silka 24 waży około 22 kg. Waga 1 mkw ściany wyniesie 22 kg x 15 = 330 kg.
    A kto daje silkę 24?
    Ale nawet pomijając to... Masz w projekcie zestawienie obciążeń?
    Jak widać z 83,5 kN/m ściana z BK to niespełna 9,5%. Nawet, jakby było 19% - to dalej to mała różnica a największą robi obciążenie ze śniegu, które stanowi prawie 73% obciążenia z dachu i to przy dachówce (dla porównania śnieg to 4,3 kN/m2 a 55kg/m2 dachówki to 0,8 kN/m2).

    Poz. 3 FUNDAMENTY
    Zestawienie obciążeń
    - ściana fundamentowa 0,24x 1,5x25x 1,1 = 9,9 kN/m
    - ściana murowana 0,24 x 3,0 x 10 x 1,1 = 7,9 kN/m
    - tynk 0,04 x 3,0 x 19 x 1,3 = 3,0 kN/m
    - ze stropu 14,8 x (5,7 x 0,75 + 4,2) x 0,5 — 62.7 kN/m
    83,5 kN/m


    Zestawienie obciążeń na 1m2 dachu
    - dachówka o ciężarze do 55 kg/'m2 0,55 : 0,866 x 1,2 0,8 kN/m2
    - wełna mineralna 0,20 x 1,2 : 0,866 x 1,2 0,3 kN/m2
    - płyty gipsowe 0,0125x 12:0,866x 1,2 0,2 kN/m2
    - śnieg 2,4 x 1,2 x 1,5 4,3 kN/m2
    - wiatr (0,25 + 0,0005 x 500) x 1,0 x (0,015 x 30 - 0,2) x 1,8 x 1,3 0.3 kN/m2
    Razem: 5,9 kN/m2


    I to wszystko dźwigają ławy o łącznej powierzchni ok. 40m2.

    Ale tak czy inaczej wszystko ma policzyć konstruktor i się pod tym podpisać. Tylko jest drobny problem ze znalezieniem projektanta doświadczonego w projektowaniu płyt na XPS a jeszcze bardziej gdy chcesz część zbrojenia tradycyjnego zastąpić rozproszonym i wiele płyt o których ktoś pisał na FM jest bardzo przewymiarowanych i zamiast dyskusyjnej opłacalności rażą nieopłacalnością. Ale to początek budowy i inwestor często sądzi, że akurat tutaj warto wydać pieniądze a że ma ich jeszcze sporo podobnie jak endorfin to często wierząc w nadprzyrodzone właściwości takiej drogiej płyty decyduje się na nią.

  17. #16617

    Domyślnie

    Płyta to nie zawsze widzi mi się inwestora który prenumeruje muratora itp., czasem to konieczność, szkody górnicze lub inne uwarunkowania terenowe.
    Płytę jest w stanie zrobić niemal każdy kto ma trochę samozaparcia, a w sprzyjających warunkach terenowych to jest 1-2 dni na koparkę i rozplantowanie i zagęszczenie kilkudziesięciu cm piachu, resztę można zrobić, za pomaca szlifierki, wkrętarki, i przecinarki do styropianu kilku palików i sznurka. Nie trzeba żadnych, przepustów, wypełniania spoin w przegrodach murowanych, faset, czy tych mitycznych foli kubełkowych oraz hydroizoalcji ciężkich bądź średnich, które dziś kosztują swoje - nie mam na myśli tu czarniawych mazideł które nie izolują). Pracowałem trochę na masach bitumicznych i to co u nas w PL się traktuje jako izolacje pionową to na zachodzie ledwo uchodzi za gruntowanie pod hydroizolację.

    Jak to wszytko podliczyć to ostatecznie koszt jest niejednokrotnie zbliżony.
    Jasne są tez przypadki w druga stronę płytę potrafi zaprojektować "konstruktor amator " na 25-30 cm grubości z prętami fi 12 i dozbrojeniem fi 16
    Ostatnio edytowane przez irtherm ; 06-02-2023 o 09:54

  18. #16618
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Dzeus86

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Komorów
    Kod pocztowy
    05-806
    Posty
    323

    Domyślnie

    co złego w płycie 25 cm? ( sam mam taką) i prętach fi 12 w niej? być może była potrzeba właśnie takich parametrów.

  19. #16619

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dzeus86 Zobacz post
    co złego w płycie 25 cm? ( sam mam taką) i prętach fi 12 w niej? być może była potrzeba właśnie takich parametrów.
    Możne właśnie tak jest, ale zapewne gdybyś czytał kilka postów wyżej, a nie odnosił się do jednego wyrwanego z kontekstu posta to wiedziałbyś ze chodzi o:
    @ LuKinu
    "płytę fundamentową ok 60m2 pod silkę 24cm - bez ścian nośnych wewnątrz, lekki strop drewniany na wieszakach do wieńca i dach kryty ceramiką? Dom na zgłoszenie, wiec projekt z głowy - a wolałbym dołożyć do ocieplenia niż przewymiarowanej płyty."


    BTW Osobiście jestem za tym żeby fundament był jak najbardziej solidny i sam bym taki zrobił tylko czasy stali po 2500zł/t i betonu po 250 zł/m3 już nie wrócą
    Ostatnio edytowane przez irtherm ; 06-02-2023 o 22:15

  20. #16620

    Domyślnie jaki kamień pod płytą

    Nie znalazłam używając wyszukiwarki, więc pytam.

    Jaki kamień na podbudowę pod płytą? Porfir, dolomit, wapień, piaskowiec?

    Nie wnikając w szczegóły potrzebuję trochę (dużo) kamienia na podbudowę pod płytę. Raz, że jest delikatny spadek terenu i płyta jest podniesiona w stosunku do części terenu a dwa ze względów konstrukcyjnych (wymiana gruntu). Grunt to rumosz skalny z gliną i czasem wstawkami piasku (generalnie grunt niby nie jest zły ale jest niejednorodny), niżej skała wapienna. Wody gruntowe bardzo głęboko, ale w wykopach zbiera się woda spływająca podpowierzchniowo, bo bardzo wolno przesiąka przez glinę.

    Wiadomo, że różne klińce i tłucznie są w różnych cenach a przy potrzebnych 160-200t (jeśli nie więcej) warto kupić tańszy jeśli to nie odbije się na jakości podbudowy pod płytą.

    Czy dobrze zakładam, że to co nadaje się na podbudowę dróg, parkingów, autostrad, torowisk nada się też pod dom jednorodzinny (piętrowy, betonowy)?
    W moich okolicach (na zachód od Krakowa) jest:
    1. porfir - ponoć najlepszy, ale też najdroższy z branych pod uwagę
    2. diabaz - nie biorę pod uwagę, bo jeszcze droższy od porfiru
    3. wapień - nadaje się na drogi i jako dodatek do betonu, więc pod dom chyba też ok
    4. dolomit - chyba najtańszy z okolicznych kamieni, też się powinien nadać, nie wiem czy nie lepszy niż wapień a tańszy troszkę
    5. piaskowiec - z dalsza, ale na tyle tani, że z transportem wychodzi chyba i tak najtaniej, ale wydawało mi się, że to się zupełnie nie nadaje - bo się kruszy podczas zagęszczania i podciąga wodę (a jak już płacić za kamień to też po to żeby wody nie podciągał), ten piaskowiec, który proponuje wykonawca, też jest sprzedawany przez kopalnię jako do podbudowa drogowa lub kolejowa

    Który z tych najlepszy? A który lepiej sobie darować? I dlaczego?

    Z góry dzięki za porady.

Strona 831 z 833

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony