dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 825 z 833
Pokaż wyniki od 16.481 do 16.500 z 16653
  1. #16481

    Domyślnie

    Szukam prawidłowego rozwiązania następującego problemu:

    Między płytą żelbetową a XPSem ma być folia LDPE Conbud 0,5mm. Czym mogę przykleić tanio i skutecznie folię do płyty żelbetowej aby później można było do folii przykleić pionowe płyty XPS na obrzeżu płyty fundamentowej. Na razie obsypanie ziemią nie wchodzi w grę.

    Dodatkowe pytanie: czy za pomocą Tytana EOS do XPS mogę skutecznie przykleić XPS do folii budowlanej?

  2. #16482

    Domyślnie

    Macie kogoś może w Białymstoku od płyt fundamentowych?

  3. #16483

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ganek32 Zobacz post
    Macie kogoś może w Białymstoku od płyt fundamentowych?
    każda ogarnięta ekipa budowlana ci to zrobi żadna filozofia

  4. #16484

    Domyślnie

    Witam wszystkich. Mam pytanie odnośnie wykonania płyty fundamentowej wg projektu oraz wg uwag kierownika budowy.

    Wg projektu mam: zagęszczony piasek 30 cm, XPS 20 cm, Płyta fundamentowa 25 cm.

    Kierownik sugeruje troszkę inne wykonanie tj. piasek zagęszczony , chudziak 10 cm, folia , płyta fundamentowa 30 cm. (czyli wypada XPS i dodajemy chudziak oraz folię).

    Nadmienię, że mój dom jest podpiwniczony i to właśnie piwnica będzie stała na płycie fundamentowej ( piwnica + garaż oczywiście. Nie będą to pomieszczenia mieszkalne). Piwnica będzie zagłębiona w ziemi na ok. 1,5 m. Ściany piwnicy będą żelbetowe (włącznie z działowymi).

    Co o tym myślicie ?

  5. #16485

    Domyślnie

    Sądzimy, że ani jedna ani druga propozycja nie jest dobra, bo nie masz hydroizolacji poziomej, co jest bardzo ważne przy piwnicy.
    Propozycja kierownika idzie w dobrym kierunku, bo dodaje chudziaka, ale ten chudziak powinien być nieco mocniejszy, a nim hydroizolacja, np. polimerowo-bitumiczna, Potem możesz dać grubą folię, ale jako ochrona hydroizolacji przed prętami zbrojeniowymi. Ewentualnie papa lub beton dociskowy 5 cm.
    U mnie pod płytą piwnicy nie ma termoizolacji, ale u Ciebie może być. Ja mam tylko termoizolację na płycie. Ale u mnie płyta na głębokości 200-250 cm.

  6. #16486

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    Sądzimy, że ani jedna ani druga propozycja nie jest dobra, bo nie masz hydroizolacji poziomej, co jest bardzo ważne przy piwnicy.
    Propozycja kierownika idzie w dobrym kierunku, bo dodaje chudziaka, ale ten chudziak powinien być nieco mocniejszy, a nim hydroizolacja, np. polimerowo-bitumiczna, Potem możesz dać grubą folię, ale jako ochrona hydroizolacji przed prętami zbrojeniowymi. Ewentualnie papa lub beton dociskowy 5 cm.
    U mnie pod płytą piwnicy nie ma termoizolacji, ale u Ciebie może być. Ja mam tylko termoizolację na płycie. Ale u mnie płyta na głębokości 200-250 cm.
    Dziękuję za odpowiedź. Czy hydroizolacja polimerowo-bitumiczna będzie lepsza niż np. papa termozgrzewalna ? Jaki produkt z hydroizolacji polimerowo-bitumicznych mógłby Pan polecić ?

  7. #16487

    Domyślnie

    Czy będzie lepsza - zależy od sposobu wykonania jednego i drugiego.
    Dobrej jakości papa podkładowa - trzeba zgrzać prawidłowo.
    Masa - trzeba prawidłowo położyć: grunt, warstwa 1, warstwa 2, zachowując odpowiednie odstępy czasowe.
    U mnie pod płytą jest masa firmy Remmers, a konkretnie BIT K2, z tego co pamiętam.

  8. #16488

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    Czy będzie lepsza - zależy od sposobu wykonania jednego i drugiego.
    Dobrej jakości papa podkładowa - trzeba zgrzać prawidłowo.
    Masa - trzeba prawidłowo położyć: grunt, warstwa 1, warstwa 2, zachowując odpowiednie odstępy czasowe.
    U mnie pod płytą jest masa firmy Remmers, a konkretnie BIT K2, z tego co pamiętam.
    Czy mógłbyś napisać jak dokładnie masz wykonane fundamenty (warstwy w kolejności) ?

    Oglądałem ofertę firm PCI , WEBER , REMMERS i SIKA odnośnie izolacji fundamentów. Zastanawiam się która firma podchodzi do tematu najlepiej pod względem zachowania ciągłości izolacji. Wszyscy stosują chudziak natomiast w rozwiązaniu firmy WEBER mamy podkładowy beton konstrukcyjny (wygląda jak dodatkowa płyta fundamentowa ).

    Wygląda to tak:





  9. #16489

    Domyślnie

    Cytat Napisał MagnetoX Zobacz post
    Czy mógłbyś napisać jak dokładnie masz wykonane fundamenty (warstwy w kolejności) ?
    OK, postaram się sięgnąć pamięcią ponad 2 lata wstecz.
    1) grunt rodzimy
    2) geowłóknina
    3) ok. 40 cm utwardzonej pospółki
    4) membrana kubełkowa
    5) beton podkładowy 10 cm
    6) grunt pod hydroizolację, bodajże Kiesol, ale nie jestem pewien
    7) hydroizolacja w dwóch warstwach, bodajże BIT K2
    8) papa podkładowa w celu ochrony hydroizolacji przed prętami zbrojeniowymi płyty (na beton dociskowy 5 cm zamiast papy nie było czasu)
    9) płyta fundamentowa 25 cm
    10) folia budowlana 0,2 mm
    11) styropian 9 cm
    12) folia budowlana 0,2 mm
    13) jastrych 5 cm
    14) gres techniczny (tego jeszcze nie ma)

  10. #16490

    Domyślnie

    @Robinson74

    Dzięki za informację. A po co ta membrana kubełkowa ?

  11. #16491

    Domyślnie

    Oj powiem Ci, że ta membrana mnie uratowała.
    Już po jej położeniu i po wykonaniu większości szalunku z desek przyszło oberwanie chmury.
    Dzięki membranie, te hektolitry wody można było po prostu zmieść miotłą poza obrys planowanego betonu, wprost do wcześniej wykonanych studzienek.
    Bez tej membrany miałbym beton zmieszany z mnóstwem wody, czyli pewnie nawet nie byłby to chudziak.

  12. #16492

    Domyślnie

    U mnie płyta fundamentowa na gruncie (od górnej warstwy w dół) pod nieogrzewaną kondygnacją piwniczną w ziemi (garaż + pomieszczenia gospodarcze):



    • 2 cm – płytki ceramiczne lub inne wykończenie podłogi (jeszcze nie zrobione i nie wiadomo czy w ogóle będzie)
    • 6-7 cm – wylewka docelowa (jastrych betonowy)
    • 5 cm – polistyren ekstrudowany (XPS) tzw. styrodur (w projekcie 2 cm)
    • 1 cm – podwójna, gruba folia (wg projektu papa pokryta z wierzchu folią)
    • 35 cm – płyta fundamentowa (wg projektu 40 cm, ale kier-bud zmniejszył o 5 cm) podwójnie zbrojona wg projektu konstrukcji
    • 5 cm – chudy beton
    • miejscowo w rowku - kanalizacja


    Naokoło budynku poniżej poziomu płyty opaska drenażowa z żółtych rur perforowanych.
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  13. #16493
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Carno

    Zarejestrowany
    Jan 2019
    Skąd
    Orzesze
    Kod pocztowy
    43-188
    Posty
    5

    Domyślnie

    Od kilku lat szlifuję temat budowy domu, oczywiście założenia to dom na płycie fundamentowej, cieplej płycie czyli pod nią min 20cm XPS.
    Dziś byłem u pani architekt bo projekt oczywiście indywidualny.
    Działka zaliczona do II kat.szkód górniczych, aktualnie nie jest prowadzona eksploatacja górnicza ale prognozowane wartości parametrów deformacji terenu związanych z planowaną eksploatacją górniczą do 2051 roku tj. do końca obowiązywania koncesji nie przekroczą drugiej kategorii przydatności terenu do zabudowy.
    Nie przewiduje się wystąpienia deformacji nieciągłych i powstania terenów depresyjnych.

    Opinia Geotechniczna
    1. Warunki hydrogeologiczne: wody gruntowej ani sączeń nie stwierdzono,
    2. Warunki geotechniczne:
    W dokumentowanym podłożu wydzielono II grupy genetyczne utworów: grupę I - gleba i grupę II - utwory czwartorzędowe.

    GRUPA I. Warstwa I - zakwalifikowano do niej, pokrywającą cały badany teren, warstwę gleby o grubości ok. 0,2m. Utwory te jako grunty młode wyłączono z charakterystyki parametrów geotechnicznych.

    GRUPA II. Warstwa II - zakwalifikowano do niej twardoplastyczne pyły, gliny pylaste, o przyjętym stopniu plastyczności IL= 0,20. Warstwa ta zalega na całym badanym terenie od głębokości 0,2m ppt do głębokości 4,0m ppt.
    Wyniki wykonanych badań…. (warstwa II), charakteryzuje się dobrymi parametrami nośności i ściśliwości, stwarzając korzystne warunki do realizacji przedmiotowej inwestycji.

    Dom piętrowy z płaskim dachem, bloczki silikatowe, stropy monolityczne, bryła prosta, prostokącik 9x11m (99m2 płyty).
    Moje założenia były że ze względu na te II kategorię szkód będzie wzmocniona płyta, czyli jej grubość ok 30-35 cm i zbrojenie np grubsze pręty i większa koncentracja po obrzeżach płyty.

    Pytania czy ktoś budował na szkodach górniczych i mógł by wrzucić jak ma wyglądać taka płyta w przypadku powyższych uwarunkowań?

    Z tego co zrozumiałem dziś u P.Architekt z płytą trzeba byłoby zejść poniżej strefy przemarzania, na niej ścianki jak na ławach z bloczków betonowych i środek zasypany piaskiem. Przecież to się staje bardzo kosztochłonne i w tym ocieplenie pod płytą jest bez sensu… trzeba robić izolacje pionową jak przy ławach…
    praktycznie to jakby płyta + ławy razem.
    Ostatnio edytowane przez Carno ; 26-01-2022 o 23:47

  14. #16494
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Carno Zobacz post
    Od kilku lat szlifuję temat budowy domu, oczywiście założenia to dom na płycie fundamentowej, cieplej płycie czyli pod nią min 20cm XPS.
    Dziś byłem u pani architekt bo projekt oczywiście indywidualny.
    Działka zaliczona do II kat.szkód górniczych, aktualnie nie jest prowadzona eksploatacja górnicza ale prognozowane wartości parametrów deformacji terenu związanych z planowaną eksploatacją górniczą do 2051 roku tj. do końca obowiązywania koncesji nie przekroczą drugiej kategorii przydatności terenu do zabudowy.
    Nie przewiduje się wystąpienia deformacji nieciągłych i powstania terenów depresyjnych.

    Opinia Geotechniczna
    1. Warunki hydrogeologiczne: wody gruntowej ani sączeń nie stwierdzono,
    2. Warunki geotechniczne:
    W dokumentowanym podłożu wydzielono II grupy genetyczne utworów: grupę I - gleba i grupę II - utwory czwartorzędowe.

    GRUPA I. Warstwa I - zakwalifikowano do niej, pokrywającą cały badany teren, warstwę gleby o grubości ok. 0,2m. Utwory te jako grunty młode wyłączono z charakterystyki parametrów geotechnicznych.

    GRUPA II. Warstwa II - zakwalifikowano do niej twardoplastyczne pyły, gliny pylaste, o przyjętym stopniu plastyczności IL= 0,20. Warstwa ta zalega na całym badanym terenie od głębokości 0,2m ppt do głębokości 4,0m ppt.
    Wyniki wykonanych badań…. (warstwa II), charakteryzuje się dobrymi parametrami nośności i ściśliwości, stwarzając korzystne warunki do realizacji przedmiotowej inwestycji.

    Dom piętrowy z płaskim dachem, bloczki silikatowe, stropy monolityczne, bryła prosta, prostokącik 9x11m (99m2 płyty).
    Moje założenia były że ze względu na te II kategorię szkód będzie wzmocniona płyta, czyli jej grubość ok 30-35 cm i zbrojenie np grubsze pręty i większa koncentracja po obrzeżach płyty.

    Pytania czy ktoś budował na szkodach górniczych i mógł by wrzucić jak ma wyglądać taka płyta w przypadku powyższych uwarunkowań?

    Z tego co zrozumiałem dziś u P.Architekt z płytą trzeba byłoby zejść poniżej strefy przemarzania, na niej ścianki jak na ławach z bloczków betonowych i środek zasypany piaskiem. Przecież to się staje bardzo kosztochłonne i w tym ocieplenie pod płytą jest bez sensu… trzeba robić izolacje pionową jak przy ławach…
    praktycznie to jakby płyta + ławy razem.
    Zmień panią architekt na konstruktora.

  15. #16495

    Domyślnie

    Cytat Napisał Carno Zobacz post
    Od kilku lat szlifuję temat budowy domu, oczywiście założenia to dom na płycie fundamentowej, cieplej płycie czyli pod nią min 20cm XPS.

    Działka zaliczona do II kat.szkód górniczych, aktualnie nie jest prowadzona eksploatacja górnicza ale prognozowane wartości parametrów deformacji terenu związanych z planowaną eksploatacją górniczą do 2051 roku tj. do końca obowiązywania koncesji nie przekroczą drugiej kategorii przydatności terenu do zabudowy.
    Nie przewiduje się wystąpienia deformacji nieciągłych i powstania terenów depresyjnych.

    Dom piętrowy z płaskim dachem, bloczki silikatowe, stropy monolityczne, bryła prosta, prostokącik 9x11m (99m2 płyty).
    Moje założenia były że ze względu na te II kategorię szkód będzie wzmocniona płyta, czyli jej grubość ok 30-35 cm i zbrojenie np grubsze pręty i większa koncentracja po obrzeżach płyty.

    Pytania czy ktoś budował na szkodach górniczych i mógł by wrzucić jak ma wyglądać taka płyta w przypadku powyższych uwarunkowań?

    Z tego co zrozumiałem dziś u P.Architekt z płytą trzeba byłoby zejść poniżej strefy przemarzania, na niej ścianki jak na ławach z bloczków betonowych i środek zasypany piaskiem. Przecież to się staje bardzo kosztochłonne i w tym ocieplenie pod płytą jest bez sensu… trzeba robić izolacje pionową jak przy ławach…
    praktycznie to jakby płyta + ławy razem.
    1. Kilka lat? Ludzie mają zdrowie. Ja już drugi stawiam.

    2. Jeśli pod tobą jest Budryk to lepiej projektuj na 3 kategorię. Zwiększają wydobycie skąd sie da.

    3. 35 cm płyty? To ma być bunkier? Ja mam 7,6x14 , grubośc 24cm (wyszło 27). Siatka z 12ki górą dołem, pod ścianami wieńce i dozbrojone narożniki 45 stopni. 3 kat.

    4 Poniżej poziomu przemarzania? U mnie płyta leży na gruncie. Zdjąłem humus i wysypałem 30cm tłucznia. Bez opaski ale grunt mam niewysadzinowy. Stoi.

    5. Jak radzi kolega wyżej, zmień projektanta.

  16. #16496
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Carno

    Zarejestrowany
    Jan 2019
    Skąd
    Orzesze
    Kod pocztowy
    43-188
    Posty
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    2. Jeśli pod tobą jest Budryk to lepiej projektuj na 3 kategorię. Zwiększają wydobycie skąd sie da.
    3. 35 cm płyty? To ma być bunkier? Ja mam 7,6x14 , grubośc 24cm (wyszło 27). Siatka z 12ki górą dołem, pod ścianami wieńce i dozbrojone narożniki 45 stopni. 3 kat.
    4 Poniżej poziomu przemarzania? U mnie płyta leży na gruncie. Zdjąłem humus i wysypałem 30cm tłucznia. Bez opaski ale grunt mam niewysadzinowy. Stoi.
    5. Jak radzi kolega wyżej, zmień projektanta.
    2. Pniówek podjeżdża
    3. ….ale zapewne nie budujesz na silikacie, dom na nim będzie dwa razy cięższy lub lepiej w porównaniu stawianego z gazobetonu, po drugie to piętrowy dom nie parterówka wiec te 24 cm chyba nie da rady.
    4. Takie są też moje założenia
    5. Za późno, zaliczka poszła i zaprojektuje tak jak ja rozrysowałem pomieszczenia a co do płyty to podsunę jej temat bo nie ogarnia może
    Ostatnio edytowane przez Carno ; 27-01-2022 o 20:18

  17. #16497
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.605
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Carno Zobacz post
    2. Pniówek podjeżdża
    3. ….ale zapewne nie budujesz na silikacie, dom na nim będzie dwa razy cięższy lub lepiej w porównaniu stawianego z gazobetonu, po drugie to piętrowy dom nie parterówka wiec te 24 cm chyba nie da rady.
    4. Takie są też moje założenia
    Pandzik ma piętrowy dom z silikatu , jak dobrze pamiętam
    Daj zaprojektować tę płyte komuś, kto to robi i się na tym zna, a nie komuś, kto chce nawalić stali i betonu "na wszelki wypadek", żeby spać spokojnie...
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  18. #16498

    Domyślnie

    Jak Fotohobby napisał, pełne piętro. Jeden strop z filigranu. Węższy, więc naprężenia inne. Stoi. Sygnaturki nie widać?

  19. #16499
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Carno

    Zarejestrowany
    Jan 2019
    Skąd
    Orzesze
    Kod pocztowy
    43-188
    Posty
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    Jak Fotohobby napisał, pełne piętro. Jeden strop z filigranu. Węższy, więc naprężenia inne. Stoi. Sygnaturki nie widać?
    Sorry, mogłem popatrzeć w sygnaturkę
    Teraz mam jeszcze parę pytań
    1. Silikaty masz na pióro-wpust na kleju i spoiwo tylko poziome?
    Każdy budynek na szkodach wymaga różnych zabezpieczeń adekwatnych do kategorii i układu budynku. Są natomiast sztandarowe zasady co do ścian nośnych murowanych:

    * można stosować wyłącznie materiały ścienne o klasie min. 10MPa - więc gazol (czyt Ytong) się nie nadaje
    * ściana musi być wykonywana na pełne spoiny tzn. oprócz spoiny poziomej musi być również spoina pionowa (pióro-wpust odpada)
    * nie stosuje się spoin klejowych, lecz tradycyjne cem.-wap i to niskich wytrzymałości.
    * II kategoria oznacza że na każdy metr długości teren może się skrócić lub rozszerzyć o 3 milimetry.
    * Zaleca się wykonanie stropu żelbetowego.
    * Minimalna klasa betonu do wykonania elementów konstrukcyjnych to B15, a stali do zbrojeń: A-I gatunku St3SY, A-II gatunku 18G2, A-III gatunku 34GS.
    * Domy budowane na szkodach górniczych powinny być posadowione na warstwie podsypki piaskowej o grubości 30–100 cm w zależności od długości budynku i kategorii szkód.
    * W miejscu najcięższych elementów konstrukcyjnych może być wymagane pogrubienie płyty, ale za to można dowolnie stawiać ściany działowe, ponieważ wytrzymałość mechaniczna płyty fundamentowej jest jednakowa na całej jej powierzchni.
    2. Pod płytą masz najpierw XPS a potem EPS czy odwrotnie?
    3. Grafit na zewnętrznych ścianach 22cm masz dwie warstwy, 12 i 10-ke na mijankę?
    4. Celuloza na dachu płaskim? Jak to masz rozwiązane? i dlaczego celuloza a nie styro?
    Ostatnio edytowane przez Carno ; 28-01-2022 o 19:29

  20. #16500
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.605
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Pod płytą zawsze XPS, ma większą wytrzymałość na ściskanie
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

Strona 825 z 833

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony