dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 833
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 16651
  1. #1
    Lider FORUM (min. 2800)
    brachol

    Zarejestrowany
    Nov 2003
    Skąd
    Poznań
    Posty
    2.947
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie płyta fundamentowa

    Witam
    czy ktos budowal dom na plycie fundamentowej lezacej na gruncie bez law? jak to wychodzi finansowo i czy warto sie w cos takiego bawic?

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800)
    brachol

    Zarejestrowany
    Nov 2003
    Skąd
    Poznań
    Posty
    2.947
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    widze ze nikt nei byudowal na plycie albo sie nei chce przyznac!!!!!!!!!!!

  3. #3

    Domyślnie Re: płyta fundamentowa

    Cytat Napisał brachol
    Witam
    czy ktos budowal dom na plycie fundamentowej lezacej na gruncie bez law? jak to wychodzi finansowo i czy warto sie w cos takiego bawic?
    Jest to rozwiązanie stosowane na gruntach o słabszej nośności. Jest sporo droższe niż "standardowe" ,"popularne" ławy. Gdy nie ma wyraźnej potrzeby takich rozwiązań się po prostu nie stosuje. Ale o tym czy istnieje taka potrzeba musi zadecydować konstruktor, czasem przy pomocy geotechnika (oczywiście czasem wystarczy ocena architekta).

  4. #4

    Domyślnie

    Wpisz "Legalett" w wyszukiwarce

    Krzysiek

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800)
    brachol

    Zarejestrowany
    Nov 2003
    Skąd
    Poznań
    Posty
    2.947
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    a dajmy na to na dobrym gruncie jakiej grubosci plyta powinna byc pod domkiem z uzytkowym poddaszem?

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800)
    brachol

    Zarejestrowany
    Nov 2003
    Skąd
    Poznań
    Posty
    2.947
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    Cytat Napisał KrzysiekMarusza
    Wpisz "Legalett" w wyszukiwarce

    Krzysiek
    ale mi nie chodzi o ogrzewany fundament tylko o plyte wylewana ale pod calym domem

  7. #7

    Domyślnie

    OK brachol - jakkolwiek legalett tez jest pod calym domem, a i
    pewne zasady konstrukcyjne pozostaja te same - tyle ze bez kanalów
    na cieple powietrze

    Krzysiek

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800)
    brachol

    Zarejestrowany
    Nov 2003
    Skąd
    Poznań
    Posty
    2.947
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    to ja wiem ale w sumie chodzilo mi o to o ile jest drozsza plyta fundamentowa

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800)
    Renia

    Zarejestrowany
    Sep 2003
    Posty
    2.938
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    160

    Domyślnie

    Brachol, na Boga !
    W dobrym gruncie żaden rozsądny wykonawca nie zrobi Ci płyty, bo po prostu nikt jej na ogół nie robi. Owszem, robi się w mocno plastycznych gruntach, ale raczej pod duże budowle, bloki, a nie pod domek z poddaszem użytkowym.
    Dzisiaj rozmawiałam na ten temat z super inzynierem, akurat mam plastyczne grunty. Poszerzy mi ławy fundamentowe do 80 cm i 1 metra, tak wychodzi po przeliczeniach konstruktora. I wystarczy.
    A jak dobre grunty, to typowa ława na 60 cm wystarczy, po co przepłacać zupełnie niepotrzebnie, skoro te pieniądze możesz sensownie wydać na wykończenie domu. Podobno nie ma takich pieniędzy, których nie można byłoby wydać na wykończenie.
    Też się pytałam o koszt takiej płyty - powiedział duuuużo drożej. I tyle.
    Pozdrawiam.
    życie jest zdecydowanie za krótkie...
    i beznadziejne bez kota w domu !

    Dziennik
    Komentarze

  10. #10

    Domyślnie

    u sąsiadów za miedzą robią praktycznie wszystke budynki na płytach fundamentowych, bo wg nich jest taniej, a mianowicie w Niemczech jest droga robocizna i bardziej im się opłaca wylać płytę z siatkę przywożą na naczepie w jednym kawałku. Oni mówią, że dom jest jak skrzynka i są pewni konstrukcji, niezależnie co mogłoby nastąpić (klimat i inne zagrożenia). Mieszkamy nad morzem.

  11. #11

    Domyślnie

    Też miałem sie nie wcinać, ale temat ciekawy.
    Pracowałem u naszych zachodnich sasiadów (niemców) kilka lat i to prawda, że robią fundamenty płytowe i nie ze wzgledu na warunki gruntowe.
    Ja zrobiłem w swoim domu tradycyjne fundamenty solidne bo pod mur z silikatów i trójwarstwowy.
    Weszło 38 kubików betonu gotowego (za ponad 7000).
    Krótko nastepny fundament na płycie nie będzie tańszy ale i nie droższy i mamy ślepą wylewkę.

    Dlaczego takich fundamentów niema w projektach, myśle że projektanci maja problemy z liczeniem stopnia zbrojenia w płycie żelbetowej na podłożu odkształcalnym i obym się mylił.

  12. #12

    Domyślnie

    Taniej czy drożej? Na to pytanie łatwo może każdy sobie odpowiedzieć, przeliczając koszty tradycyjnych fundamentów + podłoga na gruncie i koszty płyty. Na pewno w niektórych warunkach płyta wyjdzie taniej.
    Tak jak u mnie. To znaczy byłoby taniej, gdybym zrobił płytę pod domem - zrobiłem tylko pod budynkiem gospodarczym.
    W uproszczeniu: na ławy i ściany fundamentowe wylałem 34 m3 betonu + na chudziak pod podłogę 12 = 46 m3. A na 20-cm płytę fundamentową dla mojego budynku (10x10m) - jak łatwo policzyć wyszłoby 20 m3.
    Poza tym na płytę wyszłoby mniej szalunków i mniej robocizny.
    Za to być może trochę więcej zbrojenia i styropianu. No i czasami trzeba wymienić 20-30 cm gruntu pod płytą (na piasek) - chociaż biorąc pod uwagę to, że często i tak dowozi się piasek, by wsypać go do środka, to nie jest to jakaś znacząca różnica.

    Niech sobie każdy sam przeliczy, ale jestem pewien, że wielu z Was się zdziwi gdy okaże się, że to płyta jest tańsza, a nie tradycyjny fundament z ławami i ścianami. Jednak pewnie lepiej to uwzględnić na etapie projektu, bo za zmianę i przeliczenie płyty od nowa architekt może sobie słono policzyć (w końcu prawdopodobnie jeszcze tego w życiu nie robił

  13. #13
    silikatfan
    Guest
    silikatfan

    Domyślnie

    Dodam tylko do ARETE że wymieniłbym całą warstwe humusu u mnie jakieś 60 cm ale to zależy od gruntu.
    Pozdrawiam

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar piotr.nowy
    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    1.526
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    109

    Domyślnie

    Zdaje sie ,że temat "Taniej tradycyjny fundament czy płyta" jest z gatunku tych o styropianie i wełnie. Wszystko zależy od tego jakie w twojej okolicy ceny betonu , robocizny , no i jaki masz projekt. Jednym słowem warto by policzyć konkretny projekt w konkretnym miejscu.
    P.S. U mnie taniej wychodzi płyta.
    Jeśli sie mylę to niech mnie ktoś poprawi !
    PIOTREK
    DZIENNIK EM-02
    GALERIA EM-02

  15. #15
    Guest

    Domyślnie

    Też powaznie rozważam płytę. WYDAJE mi się, że trudniej jest płytę spieprzyć. Nawet gdyby koszt płyty wyszedł w moim przypadku do 20% drożej, to zdecydowałbym się na płytę jeśli jest to technologia znacząco mniej wrażliwa na błędy (po prostu prostsza w wykonaniu).

  16. #16
    Guest

    Domyślnie

    To też. A poza tym to zawsze można pomyśleć o 2w1, czyli płycie z ogrzewaniem. (właściwie to trzeba pomyśleć PRZED). Nie ma łączeń między fundamentem a podłogą na gruncie( dla mnie wszystkie łączenia to potencjalny problem-dyletacje , rozszerzalność, zabezpieczenia przeciwwilgociowe, mostki termiczne itd ), nie ma wykopów ,stref przemarzania...

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar piotr.nowy
    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    1.526
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    109

    Domyślnie

    Ojć ! to u góry to moje -nie zalogowałem się.
    Jeśli sie mylę to niech mnie ktoś poprawi !
    PIOTREK
    DZIENNIK EM-02
    GALERIA EM-02

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000)
    pik33

    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Posty
    1.389
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    Budowałem na płycie. Legalett. O ile tu i tam mam zastrzeżenia, generalnie nie jest żle. Nie pękają ściany mimo że budowałem "na szybko" (start: połowa lipca, przeprowadzka: połowa grudnia).

  19. #19

    Domyślnie

    Rozmawiałem z wykonawcami płyt Legalett. - prywatnie nie marketingowo
    Twierdza że wychodzi taniej od tradycyjnych fundamentów - kwestia liczenia zazwyczaj nikt nie liczy przy tradycyjnych fundamentów póżniejszych wylewek, podkładów, ocieplenia, izolacji wewnątrz domu.
    Do tego dochodza dodatkowe instalacje zalane w fundamencie.
    Płyta z ogrzewaniem niczym się nie różni od płyty bez ogrzewania - TEORETYCZNIE
    W praktyce wykonawcy i projektant podpowiadali żeby dac więcej izolacji (styropianu) i folię.
    Sam chyba też tak zrobię.

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar piotr.nowy
    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    1.526
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    109

    Domyślnie

    Zaletą płyty z ogrzewaniem jest też przeciwdziałanie zawilgoceniu tejże.
    PIK i jak tam u ciebie z kominkiem bo jeśli sobie przypominam to były jakieś problemy?
    Jeśli sie mylę to niech mnie ktoś poprawi !
    PIOTREK
    DZIENNIK EM-02
    GALERIA EM-02

Strona 1 z 833

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony