dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 502 z 833
Pokaż wyniki od 10.021 do 10.040 z 16653
  1. #10021
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar jerrry1
    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Biłgoraj
    Kod pocztowy
    23-400
    Posty
    203

    Domyślnie

    Witam wszystkich.
    W tym roku planuję rozpocząć budowę domu parterowego projekt E-116.
    Teren pod budowę to 1,9m. torfu i bardzo wysokie wody gruntowe.
    Miał być tradycyjny fundament ale postanowiliśmy zrobić płytę fundamentową (podobno w naszym mieście nikt jeszcze tego nie robił)
    Zacząłem czytać cały wątek, 500stron trochę mi zajmie a potrzebuję na szybko odpowiedzi na kilka pytań - mam nadzieję że tu uzyskam fachową poradę
    - Czy po wymianie gruntu jeśli piasek będzie źle zagęszczony to może spowodować przekrzywienie płyty
    - Jaki użyć styropian i czy przed nim robić wylewkę chudziakiem
    - I najważniejsze, czy można zrobić taką płytę w której garaż i kotłownia jest obniżona o ok. 30 cm. względem poziomu reszty domu

  2. #10022
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał jerrry1 Zobacz post
    Witam wszystkich.
    W tym roku planuję rozpocząć budowę domu parterowego projekt E-116.
    Teren pod budowę to 1,9m. torfu i bardzo wysokie wody gruntowe.
    Miał być tradycyjny fundament ale postanowiliśmy zrobić płytę fundamentową (podobno w naszym mieście nikt jeszcze tego nie robił)
    Zacząłem czytać cały wątek, 500stron trochę mi zajmie a potrzebuję na szybko odpowiedzi na kilka pytań - mam nadzieję że tu uzyskam fachową poradę
    - Czy po wymianie gruntu jeśli piasek będzie źle zagęszczony to może spowodować przekrzywienie płyty
    - Jaki użyć styropian i czy przed nim robić wylewkę chudziakiem
    - I najważniejsze, czy można zrobić taką płytę w której garaż i kotłownia jest obniżona o ok. 30 cm. względem poziomu reszty domu
    Ad1. Zagęszczenie to podstawa
    Ad2. Najlepiej XPS chyba że obliczenia wykażą przydatność EPS200. Chudziak nie koniecznie.
    Ad3. Można
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  3. #10023
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar tmann*
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Sokołów
    Kod pocztowy
    05-806
    Posty
    1.100

    Domyślnie

    Cytat Napisał jerrry1 Zobacz post
    Witam wszystkich.
    W tym roku planuję rozpocząć budowę domu parterowego projekt E-116.
    Teren pod budowę to 1,9m. torfu i bardzo wysokie wody gruntowe.
    Miał być tradycyjny fundament ale postanowiliśmy zrobić płytę fundamentową (podobno w naszym mieście nikt jeszcze tego nie robił)
    Zacząłem czytać cały wątek, 500stron trochę mi zajmie a potrzebuję na szybko odpowiedzi na kilka pytań - mam nadzieję że tu uzyskam fachową poradę
    - Czy po wymianie gruntu jeśli piasek będzie źle zagęszczony to może spowodować przekrzywienie płyty
    - Jaki użyć styropian i czy przed nim robić wylewkę chudziakiem
    - I najważniejsze, czy można zrobić taką płytę w której garaż i kotłownia jest obniżona o ok. 30 cm. względem poziomu reszty domu
    1. przy takiej glebokosci wymiany trzeba dobrze warstwowo zageszczac i później sprawdzać stopien zagęszczania pomocą geologa sonda edometryczna lub DPL. Inaczej plyta może osiadać nierównomiernie lub nawet pekac. W danym przypadku pewnie będzie dużo pompowanie, igłofiltry lub cos w tym stylu, i poleca się pod piaskiem i na krawędzi pionowo geowloknina. Wykop i wymiana trzeba zrobic ok 1m poza obrysem budynku.
    2. Ja polecam tylko XPS, jestem zdaniem, ze styropian się nie nadaje ze względu na nasiakliwosc, dyfuzyjnosc oraz przede wszystkiem nosnosc (EPS200 maks 60kPa, to jest bardzo mało i pod krawędzi plyty prawie zawsze przekraczamy te parametry). Chudziak jest raczej niepotrzebny. Powiem tak: W dobrym gruncie (i takiego bedzies miał po wymiany) ten chudziak nic nie pomaga, a na kiepskim gruncie tez nic nie ratuje.
    3. Obnizenia jak najbardziej można zrobić, ale trzeba mieć dobre rozwiązanie, jak zrobić ten uskok i ewentualnie usunąć mostki termiczne, często garaz jest w innej strefie temperatur i powinno być oddylatowany termicznie.
    Ostatnio edytowane przez tmann* ; 02-03-2015 o 12:03
    Brinkmann Bodenplatte LLC Sp.K. w Sokołowie
    email: [email protected]



  4. #10024
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rydzadam
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Przywidz
    Kod pocztowy
    83-047
    Posty
    1.193

    Domyślnie

    Z innej beczki, bo nie znalazłem w tym temacie (a przeczytałem chyba cały) - jaki XPS nadaje się pod PF? Chodzi mi o klasę [kPa]. Są różne i różnią się znacznie ceną, a chcę oszacować koszt mojej płyty. Oczywiście chodzi o izolację poziomą pod betonem, pionowa i opaska to rozumiem, że klasa nie znaczenia. Czy popularna kl.300 styka ?
    Ostatnio edytowane przez rydzadam ; 02-03-2015 o 19:11

  5. #10025
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rydzadam
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Przywidz
    Kod pocztowy
    83-047
    Posty
    1.193

    Domyślnie

    Z jeszcze innej beczki: czy podłogówkę, którą chcę robić w dolnej warstwie betonu (akumulacja) kładzie się bezpośrednio na XPS, np. za pomocą klipsów, analogicznie jak tradycyjną podłogówkę np. na EPS-ie z folią aluminiową ? Czy jednak podwiesza się pod dolną siatką w oddaleniu od XPS-a ?

  6. #10026
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar DrKubus
    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Skąd
    Łódź, teraz Nekla
    Kod pocztowy
    62-330
    Posty
    968

    Domyślnie

    Cytat Napisał rydzadam Zobacz post
    Z innej beczki, bo nie znalazłem w tym temacie (a przeczytałem chyba cały) - jaki XPS nadaje się pod PF? Chodzi mi o klasę [kPa]. Są różne i różnią się znacznie ceną, a chcę oszacować koszt mojej płyty. Oczywiście chodzi o izolację poziomą pod betonem, pionowa i opaska to rozumiem, że klasa nie znaczenia. Czy popularna kl.300 styka ?
    Spokojnie 300 wystarczy.
    Dom na bagnach... własnoręcznie budowany (dziennik i komentarze)
    P.u. 160 m2, kub. 440 m3, płyta fund. (10cm XPS, 25 cm Żelbet, 10 cm EPS), ściany zew. 24 cm YTONG Energo + 20cm grafit, strop SMART 15 cm, WM+Reku, podł. 100%, OZC (by asolt) EAH = 47 kWh/m²rok, Projektowane obciążenie cieplne ΦHL = 4335W, Zapotrzebowanie na ciepło 7595 kWh/rok
    Planowany start: 05/2014, Oficjalne rozpoczęcie budowy: 6.06.14, Stan "0": 10.09.14, I bloczek: 9.04.15, SSO: 4.12.15, SSZ: 11.03.16

  7. #10027
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar DrKubus
    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Skąd
    Łódź, teraz Nekla
    Kod pocztowy
    62-330
    Posty
    968

    Domyślnie

    Cytat Napisał rydzadam Zobacz post
    Z jeszcze innej beczki: czy podłogówkę, którą chcę robić w dolnej warstwie betonu (akumulacja) kładzie się bezpośrednio na XPS, np. za pomocą klipsów, analogicznie jak tradycyjną podłogówkę np. na EPS-ie z folią aluminiową ? Czy jednak podwiesza się pod dolną siatką w oddaleniu od XPS-a ?
    Jeśli chcesz podłogówkę w płycie fundamentowej, to podwieszasz ją pod górne zbrojenie.
    Dom na bagnach... własnoręcznie budowany (dziennik i komentarze)
    P.u. 160 m2, kub. 440 m3, płyta fund. (10cm XPS, 25 cm Żelbet, 10 cm EPS), ściany zew. 24 cm YTONG Energo + 20cm grafit, strop SMART 15 cm, WM+Reku, podł. 100%, OZC (by asolt) EAH = 47 kWh/m²rok, Projektowane obciążenie cieplne ΦHL = 4335W, Zapotrzebowanie na ciepło 7595 kWh/rok
    Planowany start: 05/2014, Oficjalne rozpoczęcie budowy: 6.06.14, Stan "0": 10.09.14, I bloczek: 9.04.15, SSO: 4.12.15, SSZ: 11.03.16

  8. #10028
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rydzadam
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Przywidz
    Kod pocztowy
    83-047
    Posty
    1.193

    Domyślnie

    Cytat Napisał DrKubus Zobacz post
    Jeśli chcesz podłogówkę w płycie fundamentowej, to podwieszasz ją pod górne zbrojenie.
    Ale ja chcę właśnie pod dolną siatką, tylko nie wiem, czy podwieszać pod nią, czy przypinać do XPS ?

  9. #10029
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar tmann*
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Sokołów
    Kod pocztowy
    05-806
    Posty
    1.100

    Domyślnie

    Cytat Napisał rydzadam Zobacz post
    Z innej beczki, bo nie znalazłem w tym temacie (a przeczytałem chyba cały) - jaki XPS nadaje się pod PF? Chodzi mi o klasę [kPa]. Są różne i różnią się znacznie ceną, a chcę oszacować koszt mojej płyty. Oczywiście chodzi o izolację poziomą pod betonem, pionowa i opaska to rozumiem, że klasa nie znaczenia. Czy popularna kl.300 styka ?
    Zalezy od obciazen, miałem już przypadki gdzie XPS300 nie wystarczylo (w zaleznosci od producenta 130-185kPa pod plyta), ale wtedy warto rozwazac od razu granulat szkla piankowego. Na dom murowany, jeden strop zelbetowy, dach ceramiczny zazwyczaj XPS300 wystarczy. Obliczenie powinni to pokazac. Sprytny konstruktor projektuje odpowiednio,tzn, trzeba patrzec, ile np. wiecj stali bądź betonu (grubość plyty) trzeba, i czy to nie taniej niż inny material pod plyta.
    Brinkmann Bodenplatte LLC Sp.K. w Sokołowie
    email: [email protected]



  10. #10030
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar tmann*
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Sokołów
    Kod pocztowy
    05-806
    Posty
    1.100

    Domyślnie

    Cytat Napisał rydzadam Zobacz post
    Z jeszcze innej beczki: czy podłogówkę, którą chcę robić w dolnej warstwie betonu (akumulacja) kładzie się bezpośrednio na XPS, np. za pomocą klipsów, analogicznie jak tradycyjną podłogówkę np. na EPS-ie z folią aluminiową ? Czy jednak podwiesza się pod dolną siatką w oddaleniu od XPS-a ?
    Można spokojnie poukladac na izolacji jak kazda podlogowke. Wtedy temperatura na powierzchni plyty jest najbardziej rownomierna, system działa najlepiej. Zamocowac dobrze klipsami, szynami itp. Temp. zasilania 25-26°C, delta T ok 3K, jeśli wszystko jest odpowiednio izolowane.
    Brinkmann Bodenplatte LLC Sp.K. w Sokołowie
    email: [email protected]



  11. #10031
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar BooM80
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    Górny Śląsk
    Posty
    203

    Domyślnie

    Czy jest jakaś realna różnica pomiędzy XPSami:
    - BASF Styrodur 3035 CS
    - Austrotherm XPS TOP 30
    - Synthos XPS Prime 30 ?

    Parametry deklarowane przez producentów są zbliżone. Czy jest sens dopłacać np. do styroduru z BASF, czy brać najtańszy ? Chodzi oczywiście o XPSa pod płytę.

  12. #10032
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar tmann*
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Sokołów
    Kod pocztowy
    05-806
    Posty
    1.100

    Domyślnie

    Cytat Napisał BooM80 Zobacz post
    Czy jest jakaś realna różnica pomiędzy XPSami:
    - BASF Styrodur 3035 CS
    - Austrotherm XPS TOP 30
    - Synthos XPS Prime 30 ?

    Parametry deklarowane przez producentów są zbliżone. Czy jest sens dopłacać np. do styroduru z BASF, czy brać najtańszy ? Chodzi oczywiście o XPSa pod płytę.
    Uwazam ze roznica jest duza, zarówno jak chodzi o wymiary (tolerancje), twardość i rownorodnosc materialu (widać np. w trakcie cięcia, w jednym z nich sa az kilkucentrymetrowe pustki powietrzne)
    Ostatnio edytowane przez tmann* ; 03-03-2015 o 06:52
    Brinkmann Bodenplatte LLC Sp.K. w Sokołowie
    email: [email protected]



  13. #10033
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar sebcioc55
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Kościuszki
    Kod pocztowy
    72-221
    Posty
    2.191

    Domyślnie

    Cytat Napisał jerrry1 Zobacz post
    Witam wszystkich.
    W tym roku planuję rozpocząć budowę domu parterowego projekt E-116.
    Teren pod budowę to 1,9m. torfu i bardzo wysokie wody gruntowe.
    Miał być tradycyjny fundament ale postanowiliśmy zrobić płytę fundamentową (podobno w naszym mieście nikt jeszcze tego nie robił)
    Zacząłem czytać cały wątek, 500stron trochę mi zajmie a potrzebuję na szybko odpowiedzi na kilka pytań - mam nadzieję że tu uzyskam fachową poradę
    - Czy po wymianie gruntu jeśli piasek będzie źle zagęszczony to może spowodować przekrzywienie płyty
    - Jaki użyć styropian i czy przed nim robić wylewkę chudziakiem
    - I najważniejsze, czy można zrobić taką płytę w której garaż i kotłownia jest obniżona o ok. 30 cm. względem poziomu reszty domu
    na większość szanowni forumowicze odpowiedzieli, ale obejrzyj dziennik Santosza on też robił dużą wymianę, przy takiej wymianie koniecznie później badanie stopni zagęszczenia (wg mnie) + santosz wykonał płytę niestandardowo ale nic mu się nie wali
    To co umiem to zrobię sam, a tego czego nie umiem to się nauczę i też zrobię

    Dziennik budowy

  14. #10034
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar sebcioc55
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Kościuszki
    Kod pocztowy
    72-221
    Posty
    2.191

    Domyślnie

    Cytat Napisał BooM80 Zobacz post
    Czy jest jakaś realna różnica pomiędzy XPSami:
    - BASF Styrodur 3035 CS
    - Austrotherm XPS TOP 30
    - Synthos XPS Prime 30 ?

    Parametry deklarowane przez producentów są zbliżone. Czy jest sens dopłacać np. do styroduru z BASF, czy brać najtańszy ? Chodzi oczywiście o XPSa pod płytę.
    ja trochę miałem zabawy z Synthos XPS Prime 30, to na pewno nie w nim są takie pustki, ręcznie ułożyłem kilkadziesiąt sztuk i nie mam żadnych zastrzeżeń, DrKubus też układał a nawet "rzeźbił" więc też się może wypowiedzieć. Basf'a też miałem w rękach u znajomego na budowie, wydawał się solidny, ale czy warty większej kasy? nie sądzę.
    To co umiem to zrobię sam, a tego czego nie umiem to się nauczę i też zrobię

    Dziennik budowy

  15. #10035
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rydzadam
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Przywidz
    Kod pocztowy
    83-047
    Posty
    1.193

    Domyślnie

    Cytat Napisał sebcioc55 Zobacz post
    ja trochę miałem zabawy z Synthos XPS Prime 30, to na pewno nie w nim są takie pustki, ręcznie ułożyłem kilkadziesiąt sztuk i nie mam żadnych zastrzeżeń, DrKubus też układał a nawet "rzeźbił" więc też się może wypowiedzieć. Basf'a też miałem w rękach u znajomego na budowie, wydawał się solidny, ale czy warty większej kasy? nie sądzę.
    Czytam, liczę i rzeczywiście sprawa dość istotna. Wyszło mi ok. 44 m3 XPS do mojej płyty, co będzie najkosztowniejszą pozycją stanu zerowego.

  16. #10036
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar semcio
    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Trzebnica/Świątniki
    Posty
    251

    Domyślnie

    Cytat Napisał jerrry1 Zobacz post
    Witam wszystkich.
    - Czy po wymianie gruntu jeśli piasek będzie źle zagęszczony to może spowodować przekrzywienie płyty
    - Jaki użyć styropian i czy przed nim robić wylewkę chudziakiem
    - I najważniejsze, czy można zrobić taką płytę w której garaż i kotłownia jest obniżona o ok. 30 cm. względem poziomu reszty domu
    - Podbudowa powinna być stabilna, bo inaczej prosisz się o kłopoty. Nie wiem, czy przy takiej wymianie gruntu wystarczy piasek. Ja np. mam grubsze kruszywo na dnie, a potem ok 30cm piasku. W piachu kanalizacja etc. Zagęszczenie oczywiście powinien sprawdzić geotechnik I to najlepiej z wpisem do dziennika budowy - jako zabezpieczenie. Źle ustabilizowany grunt nie jest podłożem konstrukcyjnym i płyta może nie przenosić obciążeń tak jak powinna. Zresztą powinien wszystko zaprojektować konstruktor - włącznie z podbudową na podstawie bedań geotechnicznych gruntu.

    - Większość ludzi tutaj poleci XPS i nic innego. Ja mam EPS200 i jest w moim przypadku więcej niż wystarczający. Wszystko będzie w projekcie płyty. Chudziak pod styropian przy dobrze wykonanej podbudowie IMHO nie potrzebny, ale może masz jakieś szczególne warunki - ponownie patrz projekt. Jeśli będzie chudziak w projekcie, to męcz konstruktora, bo często projektują go na wyrost.

    - Ja mam garaż o 30cm niżej niż reszta domu. Mam taki 'uskok' w płycie. Więc się da.
    Dziennik budowy i komentarze - "Z miasta na wieś, czyli Prosty 1 do celu"
    Start 10.03.2014.Mieszkamy od 03.01.2015 ale do końca daleko
    Stodoła 148m2+garaż 44m2.Płyta 20cm EPS200(0,35).Silikat 24cm+20cm styro(0,31).Dach:wełna 18cm+10cm(0,33),strych 18cm(0,33).Podłogi:10cm styro parter+5cm poddasze(0,039).Okna Veka 7-kom,3 szyby(0,5) U całego okna 0,8.Drzwi zewn Delta Prestige 88(0,64).Ogrzewanie 100% podłogówka.PC Buderus WPS8 K-1,odwierty 2x80m.Reku Aeris LuxeVV 350.Oczyszczalnia biologiczna.

  17. #10037
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał rydzadam Zobacz post
    Czytam, liczę i rzeczywiście sprawa dość istotna. Wyszło mi ok. 44 m3 XPS do mojej płyty, co będzie najkosztowniejszą pozycją stanu zerowego.
    Spora płyta spore wydatki
    Nie wiem jaką grubość liczyłeś wystarczy 20cm zwiększanie dalej już niewiele daje a podnosi koszty. Jest jeszcze EPS 035 parking. Stal na dużą płytę to też znaczny wydatek. U mnie koszty wyszły styro-stal-beton jak 1:1:1

  18. #10038
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rydzadam
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Przywidz
    Kod pocztowy
    83-047
    Posty
    1.193

    Domyślnie

    XPS 25cm:stal:beton 20cm:robota - koszt 2:1:1:0,5, ale to tylko czyste szacunki, wyjdzie w praniu, to się będę rozpisywał
    płyta 130 m2

  19. #10039
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    szacunkowy koszt z wymianą gruntu i robocizną ~50K
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  20. #10040
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar BooM80
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    Górny Śląsk
    Posty
    203

    Domyślnie

    Cytat Napisał tmann* Zobacz post
    Uwazam ze roznica jest duza, zarówno jak chodzi o wymiary (tolerancje), twardość i rownorodnosc materialu (widać np. w trakcie cięcia, w jednym z nich sa az kilkucentrymetrowe pustki powietrzne)
    A możesz napisać, jako osoba zawodowo zajmująca się budową płyt fundamentowych, w XPSie, którego producenta napotkałeś na takie pustki powietrzne ? Który XPS najbardziej polecasz/najczęściej używasz ?

Strona 502 z 833

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony