dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 780 z 833
Pokaż wyniki od 15.581 do 15.600 z 16653
  1. #15581
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    dpo

    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    ыясяусшт
    Posty
    392

    Domyślnie

    Dzięki Tomek za odpowiedź/
    1) Jak kopali pod płyte to nie padało - deszcz się pojawił dopiero jak położyli styropian.
    2) Pod płytą tylko grunt rodzimy, piasek pospółkowy, xps 20cm, folia i beton.
    3) budowa w zachodniopomorskim więc dlatego tak płytko - u mnie praktycznie nie ma mrozów i sniegu poza kilkoma dniami w lutym....
    4) płyta bo dom niskoenergetyczny i ciągłość ocieplenia chciałem zachować.
    5) Drenaż chciałem odsunąć od płyty poza podbudowę, żeby mi się przy pracy nie usypało coś spod płyty. Jakbym robił drenaż odrazu byłoby łatwiej. Myślę że zrobie jak radzi sebcio. Na granicy podbudowy z rodzimym gruntem dokopię się do poziomu podbudowy czyli te 80 cm z grubsza i jak napisałeś wyżej zrobię. Trochę trudno spadki będzie zrobić żeby nie wejść w grunt rodzimy. Bo dom dość długi 16m na 9 m i muszę albo wysoko zacząć albo nisko zejść.
    Odnośnie francuskiego drenażu (taki mi wyszedł w planach po rozmowie z wykonawcą choc nazwę poznałem dopiero dziś wyczytałęm że nie trzeba robic studzienek kontrolnych. Prawda to ? Szczerze mówiąc nie skumałem dlaczego....
    Ostatnio edytowane przez dpo ; 22-09-2019 o 00:03
    “Tylko dwie rzeczy nie mają końca: wszechświat i ludzka głupota, ale co do tego pierwszego nie mam pewności.”
    Albert Einstein

  2. #15582
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Tomeksup

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Bydgoszcz
    Kod pocztowy
    85-963
    Posty
    56

    Domyślnie

    1. Płytę robi się po to aby w przypadku wystąpienia nadmiernych osiadań gruntu (nawet na rozmoczonej glinie) równo osiadało. Jednak to kosztuje.
    2. Nie ma czegoś takiego jak piasek pospółkowy. Pospółka powinna być w ilości 20-30cm. Najlepiej zagęszczana nieznacznie zagęszczarką 150-200kg. W przypadku walenia cięższą zagęszczarką lub zbyt intensywnie dojdzie do uplastycznienia piasku ilastego (glina piaszczysta - dawniej). Zatem nie zalecam walić na siłę. Płyta dociśnie.
    3. Strefa przemarzania - zobacz w necie. U mnie w Kuj. - Pom. jak przywaliło -10 st. C piasek małowilgotny (wn jakieś 5-7%) potrafił w kilka dni przemarznąć na 30-40cm. Chyba, że teren wokół domu podnosisz o 0,4m ? Generalnie bym się trzymał głębokości 1,2m. Trochę drożej wyjdzie budowa bo zwiększą się roboty ziemne, koszt robocizny i materiału. Zmniejszy się ryzyko przemarznięcia fundamentów.
    4. Nie rozumiem, ale może nie mam wiedzy. Nikt nie każe cie przerywać ciągłości ocieplenia.

    5. Faktycznie, częstym błędem jest ubytek gruntu spod płyty/fundamentu. Jednak chyba płyta jest nieco szersza niż dom ? Z drugiej strony pewnie koszty.
    Przy robieniu drenażu musisz zaplanować i DOPILNOWAĆ ekipę. Jak spieprzą robotę to drenaż będzie stratą kasy. Ja jednak bym zszedł do poziomu gruntu rodzimego żeby wyciągać wodę z warstwy filtracyjnej piasku spod podbudowy. Pozostaje kwestia spadków.

    Przy okazji. Miałem kiedyś akcję, że ekipa kładła drenaż opaskowy wokół budynku na gł. 5m. Zastanowił mnie piasek, którym zasypywali. Zakwestionowałem jego jakość. Chcieli zaoszczędzić. Kasę wzięli i sypali syf. Wszystko wyciągali na gł. 5m i dł 30m. Robili jeszcze raz. Dym niezły na budowie się zrobił. Zanim woda by wsiąkła w piasek to na powierzchni terenu zrobiło by się jezioro.

    Proponuję poszukać jakiegoś przykładowego projektu drenażu dla domku w necie.

    Tutaj może coś znajdziesz
    https://muratordom.pl/budowa/fundame...6SW7-i2yf.html

    Osobiście bym zrobił studzienkę. Przynajmniej będziesz wiedział czy drenaż działa i ile wody jest.

  3. #15583
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    ^^
    Po raz kolejny wykazujesz się brakiem "wiedzy" :

    1. Płytę fundamentową robi się z róznych powodów , np jednym z nich jest chęć uzyskania ciągłości izolacji pod płytą ze ścianami, innym pwoodem np chęć posadowienia budynku płycej aniżeli tradycyjne fundamenty. W obowizaującym eurokodzie nie ma nakazu posadawiania budynku na głebokościach jak to było w poprzedniej polskiej normie. Dzisiaj płyta może być posadowiona zaraz po zdjeciu humusu . Jest warunek aby zabezpieczyć płytę przed wysadzinami a to się robi w różny sposób.

    To co piszesz w 1 punkcie wynika z tego co napisałes w 4 , czyli nie masz wiedzy na temat energooszczenych domów.

    2. Pospółki może tam wcale nie być, robi się to po to aby nie układać xpsa na glinie jeżeli ktoś ma takie warunki,ale równie dobrze można na glinie wylac chudziaka i położyć xpsa, tragedii narodowej nie bedzie.

    3. Ponownie brak wiedzy na temat płyt i zabezpieczania fundamentów przed wysdadzinami, Ci co robią płyty, płytko zagłebione robią opaskę antywysadzinowa z xps lub epsa, ale sa równiez inne sposoby...

  4. #15584

    Domyślnie

    Mam pytanie odnośnie opaski przeciwwysadzinowe. Budynek piętrowy o podstawie prostokąta 7.4x12.5 m.
    Czy można na zimę zostawić bez opaski?
    Nie zdążę przed zimą zrobić dachu, rynien a tym samym odwodnienia, a nie chciałbym później rozkopywać styropianu i montować osadników pod rynny.

  5. #15585
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    ^^
    Raczej nie powinno być problemu w Polsce jest bardzo mało przykładów zadziałania wysadzin na obiekt typu budynek , można wręcz powiedzieć, że dla tak masywnej konstrukcji jaką jest domek na płycie i w dodatku braku aż tak bardzo wysadzinowych gruntów pod taką konstrukcją , problem praktycznie nie istnieje. Co innego drobne konstrukcje typu ogrodzenia, słupki ogrodzeniwe , chodniki ... to się zdarza. Poza tym u nas w większości kraju nie ma takich mrozów długotrwałych .

    Takie rzeczy to zdarzają sie na syberii lub w innych częściach świata, w których panuje długotrwały bardzo duży mróz na bardzo wrażliwych gruntach ....
    Ostatnio edytowane przez jacentyy ; 25-09-2019 o 10:51

  6. #15586

    Domyślnie

    Cytat Napisał busy_beaver Zobacz post
    Mam pytanie odnośnie opaski przeciwwysadzinowe. Budynek piętrowy o podstawie prostokąta 7.4x12.5 m.
    Czy można na zimę zostawić bez opaski?
    Nie zdążę przed zimą zrobić dachu, rynien a tym samym odwodnienia, a nie chciałbym później rozkopywać styropianu i montować osadników pod rynny.
    Zostaw opaskę nie przykrytą ziemią w przyszłych miejscach osadników.
    Jak będą montować rury spustowe, odejmiesz płytę styro z opaski, dotniesz i będzie git.

  7. #15587

    Domyślnie

    Hej mam ciężka sytuacje na działce generalnie wykopana dziura 15x15 na 2-3m do gruntu nośnego - miał być fundament tradycyjny gdyż pani konstruktor z pracowni architektonicznej uparła się ze płyty nie zrobi. Niestety na dnie dużo wody bo spływa po warstwie nośnej gdyż teren nieco nachylony - spadek ok 70cm. Ogólnie fundament tradycyjny raczej już odpada pytanie czy po zasypaniu i odpowiednim zagęszczeniu jest szansa na zrobienie na tym gruncie płyty fundamentowej? Czy jest ktoś w stanie dac mi namiar na dobra pracownie projektowa która byłaby w stanie wykonać mi pod to projekt płyty na pd Polski? Jestem z Krakowa. Mocno mi się spieszy bo ekipa stoi i patrzy a grunt rozmięka...dzieki

  8. #15588
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pstawik

    Zarejestrowany
    Aug 2016
    Kod pocztowy
    39-120
    Posty
    189

    Domyślnie

    Ja miałem podobną sytuację. Wykopałem dół na około 3m aż do gliny nośnej; zaczęła woda nachodzić dość mocno, a glina rozmiękać. Z tego doła pompowałem wodę i nasypane było około 80cm kamieni średnicy 50-100cm (weszło koło 70m3). Na to nasypano klińca i suchego betonu (około 30-40cm). Potem pospółka zagęszczana warstwami co 30-40cm do dolnego poziomu XPS, który był pod płytą. Badania jakości podbudowy wyszły bardzo dobre; o wiele lepsze niż grunt rodzimy. Płytę zrobiłem pancerną -> 30cm betonu i około 3,2t stali fi12.
    Kosztowało to niemało, ale sytuację uratowałem; we wtorek zalałem strop parteru i wszystko jest w porządku.
    Podstawa, to trzeba jak najszybciej zasypać dół robić porządną podbudowę; projekt płyty i jej wykonanie to inna kwestia. Jak podbudowa będzie dobra, to wg mnie projekt płyty powinien być standardowy.

  9. #15589
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    ^^
    I być może zrobiłeś sobie krzywdę , że ho ho . A jak się okaże, że woda zacznie wypłuykiwać piasek i drobne kruszywo z pospółki do tych kamieni w których na 100%% pozostały pustki ? No chyba że starannie układałes kamienie i starannie zasypywałeśdrobnym materiałem pustki....i starannie ułozyleś suchy beton ....
    Ostatnio edytowane przez jacentyy ; 03-10-2019 o 11:30

  10. #15590
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pstawik

    Zarejestrowany
    Aug 2016
    Kod pocztowy
    39-120
    Posty
    189

    Domyślnie

    Na te wielkie kamienie, kliniec i suchy beton poszła jeszcze geowłóknina 300g/m2,a dopiero na to poszła zagęszczana pospółka. Mam nadzieję, że nic tam się nie stanie złego. Jestem świadomy, że muszę odpycha wodę jak najdalej płyty, dlatego musowo będę miał drenaż.

  11. #15591
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    ^^ ile Cię to wyniosło ? Ta pospółka była drogo , nie dało się nią w całości zasypać wykopu ? Po co taki przekładaniec?

  12. #15592

    Domyślnie

    Cytat Napisał BodzenkaKa Zobacz post
    Hej mam ciężka sytuacje na działce generalnie wykopana dziura 15x15 na 2-3m do gruntu nośnego - miał być fundament tradycyjny gdyż pani konstruktor z pracowni architektonicznej uparła się ze płyty nie zrobi. Niestety na dnie dużo wody bo spływa po warstwie nośnej gdyż teren nieco nachylony - spadek ok 70cm. Ogólnie fundament tradycyjny raczej już odpada pytanie czy po zasypaniu i odpowiednim zagęszczeniu jest szansa na zrobienie na tym gruncie płyty fundamentowej? Czy jest ktoś w stanie dac mi namiar na dobra pracownie projektowa która byłaby w stanie wykonać mi pod to projekt płyty na pd Polski? Jestem z Krakowa. Mocno mi się spieszy bo ekipa stoi i patrzy a grunt rozmięka...dzieki
    Podkopać co rozmokło i wylać 10 cm chudego betonu.

    Potem sypać i zagęszczać zostawić ok. 35 cm na płytę i styrodur.

    Ewentualnie zapytać kierownika budowy, chyba tam jakiś jest

    Projekt płyty : www.ppkonstruktor.pl.
    Wybudowalem: 120 m2, OZC:55 kWh/m2rok, GAZ, 100% podlogowka + klimatyzator z PC: LG P09RL.

    Sezon 12/13 (3 osoby), CO/CWU: 2200 zl/920 m3
    Sezon 13/14 (3 osoby), CO/CWU: 1620 zl/648 m3 +klimatyzator LG P09RL: ok 80 kWh = 45 zł
    Sezon 14/15 (3 osoby), CO/CWU: 1350 zl/413 m3, CWU: 157 m3, CO: 1860 kWh z gazu + 773 kWh z klimy
    Sezon 15/16 (4 osoby), CO/CWU: 1950 zl/731 m3, CWU: 220 m3, CO: 5550 kWh z gazu + 437 kWh z klimy

  13. #15593
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    ^^
    A po co wylewac chudziaka ? Chudziaka leje sie bezposrednio pod plyte, nawet jak grunt rozmieka to nasypowi 2-3 m to nie zaszkodzi.
    Dobry tzw plukany piasek jak sie wsypie i zagesci to nie powinno byc problemu , naprawde na tych 3 m nie potrzeba jakiegos mega zageszczenia......

  14. #15594

    Domyślnie

    Witam
    Aktualnie w budowanym moim domu mam zrobioną płytę fundamentową i teraz robotnicy przystępują do budowania ścian. Budujemy z Porothermu Profi. Wczoraj mój inspektor nadzoru inwestorskiego zakwestionował budowlańców którzy na płycie fundamentowej w linii ścian rozłożyli pasek folii i na tym zaczęli kłaść pierwszą warstwę porothermu. Inspektor uważa że powinni rozłożyć pasek papy, zgrzać ją do płyty i wtedy budować pierwszą warstwę a nie kłaść porothermu na folii. Kierownik budowy uważa że technologia z położenie tylko folii jest prawidłowa. Kto ma rację? Zastanawiam się w sumie też po co ta papa pod porothermem jak płyta fundamentowa jest już odpowiednio zaizolowana od spodu. Co innego jakby kłaść poroterm na fundamentach ale na płycie papa jest konieczna?

  15. #15595

  16. #15596
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar sebcioc55
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Kościuszki
    Kod pocztowy
    72-221
    Posty
    2.191

    Domyślnie

    Cytat Napisał BodzenkaKa Zobacz post
    Hej mam ciężka sytuacje na działce generalnie wykopana dziura 15x15 na 2-3m do gruntu nośnego - miał być fundament tradycyjny gdyż pani konstruktor z pracowni architektonicznej uparła się ze płyty nie zrobi. Niestety na dnie dużo wody bo spływa po warstwie nośnej gdyż teren nieco nachylony - spadek ok 70cm. Ogólnie fundament tradycyjny raczej już odpada pytanie czy po zasypaniu i odpowiednim zagęszczeniu jest szansa na zrobienie na tym gruncie płyty fundamentowej? Czy jest ktoś w stanie dac mi namiar na dobra pracownie projektowa która byłaby w stanie wykonać mi pod to projekt płyty na pd Polski? Jestem z Krakowa. Mocno mi się spieszy bo ekipa stoi i patrzy a grunt rozmięka...dzieki
    Wyłóż wykop geoszmatą po calosci i wsyp piach zasypowy i co 40-50 cm zageszczaj zageszczarka 400-500kg. Na tym bedziesz mogła wieżowiec stawiać dokladnie to samo robił tutaj jeden samorób tylko za cholere nie mogę sobie przypomnieć jego nicku...
    Zastanawia mnie czemu nie działa tutaj kierownik budowy, on w takich sytuacjach właśnie powinien pomóc.

    EDIT: już mi się przypomniało! to [email protected] tutaj jest jego dziennik z tym że widzę że zdjęcia padły. Ale z opisu coś tam wywnioskujesz, ewentualnie odezwij się do niego.
    Ostatnio edytowane przez sebcioc55 ; 04-10-2019 o 07:21

  17. #15597
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    ^^
    zgadzam się , na dno geowłókina jakaś w miare dobra jak kogoś stać i sypac piasek, tylko też w miare dobry najlepiej tzw płukany co ma mało frakcji najdrobniejszej ale żeby było nazwane kruszywo drobne 0-2 mm

  18. #15598
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar sebcioc55
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Kościuszki
    Kod pocztowy
    72-221
    Posty
    2.191

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacentyy Zobacz post
    ^^
    zgadzam się , na dno geowłókina jakaś w miare dobra jak kogoś stać i sypac piasek, tylko też w miare dobry najlepiej tzw płukany co ma mało frakcji najdrobniejszej ale żeby było nazwane kruszywo drobne 0-2 mm
    Jacenty piach płukany(sucho siany) nie bardzo sie nadaje, on ma wlasnie duzo drobnej frakcji bo jest to piach przeznaczony do murowania, posadzek itp. Chyba ze w różnych regionach taki piach sie inaczej nazywa. Wg mnie najlepszy jest piach zasypowy, swiezy prosto ze sciany(w kopalni) jeszcze wilgotny z drobnymi domieszkami gliny, taki piach da się bardzo dobrze zagęścić. Piach płukany się rozsypuje a pod wpływem wody szybko wypłukuje.

  19. #15599
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    ^^Jak jest siany od frakcji 0 to jak najbardziej , są piaski kopane i trochę przepłukiwane aby usunąc nadmiar frakcji ilastej i pylastej , taki piasek jest mniej wrażliwy na wodę podczas zageszczania, ten piasek o którym Ty piszesz bardzo mało wody potrzebuje aby miec wilgotność optymalną do zageszczania a co za tym idzie jak jest jej nadmiar to się robi błotko ....

  20. #15600

    Domyślnie

    Hej!
    Po odwiedzinach konstruktora w wykopie plan jest taki: generalnie dno wykopu jest mieszane - większość stanowi rumosz skalny a to dobry twardy grunt, w jednym rogu tak 5x3 m jest taka glina namoknięta.
    Tak więc glinę mamy wybrać i dziurę uzupełnić kruszywem 30-60, a potem geowłoknina na całą powierzchnie wykopu i dalej kruszywo 30-60 gdzieś na wysokość 1-1,20m, wszystko zagęszczane, na to ze 20 cm zegęszczonego kruszywa 0-30 i na takiej podbudowie robić ławy i ściany, bo jednak już wyjdziemy do punktu 1,5m do poziomu zera i fundament tradycyjny wyjdzie nas dużo taniej w tym przypadku niż płyta. Jeśli by iść jednak w płytę to tylko denną a na tym i tak trzeba by zrobić ściany fundamentowe więc koszt dla nas tutaj duzo większy. Niestety wykonanie płyty na poziomie zero byłoby u nas mocno utrudnione ze wzgledu na warunki gruntowe, chociażby spadek terenu.
    Woda powinna schodzic wraz ze spadkiem terenu do rowu.... to mnie zastanawia, gdyż powiedziano nam, że drenażu robić nie trzeba, bo woda sama sobie będzie spływać po warstwie nienośnej zgodnie z nachyleniem i do góry bić nie będzie bo to woda gruntowa.
    Co o tym myślicie?
    a jeśli kruszywo 30-60 to jakie to ma być? musi być koniecznie super kruszywo typu porfir czy może być np piaskowiec?
    Sam piasek na geowłoknine odpada bo piasek nawet zageszczony łatwo sie wyplukuje i moze budynek osiasc a woda tam na pewno bedzie sobie caly czas plynac...

Strona 780 z 833

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony