dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 781 z 833
Pokaż wyniki od 15.601 do 15.620 z 16653
  1. #15601
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    zrobisz nasyp z 1,2 kamienia 30-60 i konstruktor każe Ci jeszcze wybierać te gline? jakby "madrale" mialy ze swojej kieszeni za to płacic to momentalnie dałoby zrobić cieniej, ta glina tam to bagno czy co ? jak mozesz po tym chodzić i sie nie utopisze to nie trzeba tego w ogole wybierac , 1 metr kamienia 30-60 to jest taka wawsrtwa ze ja Cie krecę , bedziesz miala lepiej zrobione niz pod autostrade najlepszych parametrów ....


    a tak poza tym to tańsza jest mieszanka 0-63 od kamienia 30-60 i jak takie coś wsypiesz na geowłókninę i zagescisz to nie ma prawa się z tym nic stać , a wyjdzie Cie to sporo taniej !!!

    Kruszywo jednofrakcyjne daje się w materace goesyntetyczne ale tam musi być jeszcze geosiatka, ale takie rzeczy robi się na słabych gruntach pod bardzo cieżkimi nasypami, lub bezpośrednio pod podbudową w celu minimalizacji grubości warstw podbudowy. Jak Ty masz zaspyać 1 m to tu nie potrzeba żadnych kamieni ........ straszne to jak się nabija ludzi w celu własnego dupochronu x5
    Ostatnio edytowane przez jacentyy ; 10-10-2019 o 13:10

  2. #15602

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacentyy Zobacz post
    ^^
    Raczej nie powinno być problemu w Polsce jest bardzo mało przykładów zadziałania wysadzin na obiekt typu budynek , można wręcz powiedzieć, że dla tak masywnej konstrukcji jaką jest domek na płycie i w dodatku braku aż tak bardzo wysadzinowych gruntów pod taką konstrukcją , problem praktycznie nie istnieje. Co innego drobne konstrukcje typu ogrodzenia, słupki ogrodzeniwe , chodniki ... to się zdarza. Poza tym u nas w większości kraju nie ma takich mrozów długotrwałych .

    Takie rzeczy to zdarzają sie na syberii lub w innych częściach świata, w których panuje długotrwały bardzo duży mróz na bardzo wrażliwych gruntach ....
    Nawiązując do tej ciekawej wypowiedzi.
    Dom 7.5x13m. piętrowy. Płyta 27cm posadowiona praktynie po zdjęciu humusu 30cm, 10cm xpsu, 30cm pospółki i grunt rodziny, piasek do 2m. Na ok 1m biegną do rowu 100m dalej polne sączki. Z woda nie ma problemu. Nawet po kilkudniowych deszczach studnia rozsadzająca do oczyszczalni,zrobiona z geowłókniny i 4 t żwiru na głębokości 1m jest sucha

    Muszę zrobić poziomą opaskę czy wystarczy na burtę plyty dokleić kolejne 10cm styropianu Aqua(który posiadam)?
    50centymetrowa płyta wejdzie na jakieś 10-15cm ponizej xpsu pod płytą.
    Na ścianie na wysokości bloczków siłka mam 22cm styro,zaś na płycie 20-25cm styropianu.

    Robić drenaż czy nie ma sensu robić sobie kłopotów przy jego zatkaniu?

  3. #15603

    Domyślnie

    Z czego robiliście opaski przeciwwysadzinowe. Z EPSa czy XPSa ?
    Na płyty dawaliście folie kubełkową czy zwykłą budowlaną ?

  4. #15604
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.606
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    EPS Aqua, 2x budowlana
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  5. #15605

    Domyślnie

    Ale w sensie na boki? mam zamiar to zaciągnąc tylko siatką i klejem.
    Jutro lejemy płyte z podłogówka i cwu. Trzymajcie kciuki, żeby coś nie pieprzło.

  6. #15606
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    Nawiązując do tej ciekawej wypowiedzi.
    Dom 7.5x13m. piętrowy. Płyta 27cm posadowiona praktynie po zdjęciu humusu 30cm, 10cm xpsu, 30cm pospółki i grunt rodziny, piasek do 2m. Na ok 1m biegną do rowu 100m dalej polne sączki. Z woda nie ma problemu. Nawet po kilkudniowych deszczach studnia rozsadzająca do oczyszczalni,zrobiona z geowłókniny i 4 t żwiru na głębokości 1m jest sucha

    Muszę zrobić poziomą opaskę czy wystarczy na burtę plyty dokleić kolejne 10cm styropianu Aqua(który posiadam)?
    50centymetrowa płyta wejdzie na jakieś 10-15cm ponizej xpsu pod płytą.
    Na ścianie na wysokości bloczków siłka mam 22cm styro,zaś na płycie 20-25cm styropianu.

    Robić drenaż czy nie ma sensu robić sobie kłopotów przy jego zatkaniu?
    Zależy jaki piasek tam masz , jeżeli jakis pylasty to jest to zaliczane do gruntów wątpliwych, jeżeli gruby lub średni to jest niewysadzinowy grunt.
    Ale opaska to nie tylko ochrona przed wysadzinami , ale także jakieś tam "ocieplenie" gruntu pod płyta , zmieniają sie wtey trochę temperatury pod płytą.
    Tak więc czy robić, wybor zależy od Ciebie, jak nie ma gruntów wysadzinowych to nie potrzeba. Co do drenazu to w piaskach mija się to z celem ....

  7. #15607

    Domyślnie

    Z xps zgodnie z projektem.

  8. #15608
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar uciu
    Zarejestrowany
    Oct 2005
    Skąd
    Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Dzielnica
    Furmaniec
    Posty
    1.331

    Domyślnie

    na opaskę wystarczy zwykły eps aqua.
    Wg mnie ładowanie xpsa mija się z celem - po tym ma tylko spłynąć woda i druga rola to ocieplenie.
    Czasem warto zdrowo pomyśleć i zmienić to co w projekcie.... ty płacisz za materiały nie projektant...
    Pozdrawiam
    Adam


    Parterówka na wąską działkę - dziennik budowy

    Parterówka 150m2, PF na 10cm XPSm + 10cm EPS, grzane 114m2, sciany 23cm styro 032 , strop 30cm styro, okna 3szyb z wysunięciem w styro. PC PW Panasonic SDC 9kw 3f H , bufor 100l, 100% podłogowka, sunex fish 300l, Thessla Green 300v

  9. #15609
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.282
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał uciu Zobacz post
    Wg mnie ładowanie xpsa mija się z celem - po tym ma tylko spłynąć woda i druga rola to ocieplenie.
    Jak EPS nasiąknie wodą, to nie spełni roli ocieplenia, bo będzie miał lambdę 0,6 zamiast 0,03-0,04.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 25-10-2019 o 08:16

  10. #15610

    Domyślnie

    Kaizen ty jesteś jak stara baba, wszędzie doszukujesz się problemów, lambde 1 to ma beton. Nie wiem ile Eps musiałby w wodzie stać żeby naciągnąc tyle wody. Pewnie twoim zdaniem wszystkie domy w polsce, tak z 99%, ma niedziałającą po paru latach izolacje fundamentów , szkoda że w rachunkach tego nie widać.
    Też mam eps hydro na burcie.

  11. #15611
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    @Kaizen nie pisz bzdur , woda ma lambdę 0,6 to jakim cudem całkowicie zalany EPS może mieć 1 ?

  12. #15612
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.282
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał nowa7 Zobacz post
    Kaizen ty jesteś jak stara baba, wszędzie doszukujesz się problemów,
    Daruj sobie demonstrowanie swojego braku kultury. Porozmawiajmy merytorycznie.

    Cytat Napisał nowa7 Zobacz post
    lambde 1 to ma beton.
    Żelazobeton ma 1,7 (mokry 1,

    Cytat Napisał nowa7 Zobacz post
    Nie wiem ile Eps musiałby w wodzie stać żeby naciągnąc tyle wody. Pewnie twoim zdaniem wszystkie domy w polsce, tak z 99%, ma niedziałającą po paru latach izolacje fundamentów , szkoda że w rachunkach tego nie widać.
    W domch na tradycyjnych fundamentach styropian jest nad hydroizolacją. Bezpieczny. Termoizolacja ściany fundamentowej nie daje mierzalnych korzyści. Przynajmniej nie widziałem zadnych badań ani wyliczeń, co daje, a przepisy nie wymagają termoizolacji ścian fundamentowych. I wiele domów jej nie ma i właściciele też tego w rachunkach nie widzą.

    Inaczej sprawa się ma przy płycie, gdzie termoizolacja jest chroniona podziurawioną folią albo wcale i stanowi pidstawową termoizolację. Pogooglaj o wilgotności gruntów. Sprawdź (google i YT) jaką wilgotność ma EPS po dłuższym czasie w gruncie. I jaką lambdę ma zawilgocony styropian - jak 0,1 to super (zamiast 0,03-0,04 za które płacisz). Przy odrobinie pecha znacznie więcej. Przelicz sobie, ile to uciekających kWh.

    Kod:
    https://www.bdb.com.pl/wyklady-praktycznej-fizyki-budowli-optymalizacja-ocieplen-[36min]-wp109
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 25-10-2019 o 08:30

  13. #15613
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    ^^
    Kaizen ten filmik na YT o xps i eps to jest jakas manipulacja i dobrze o tym wiesz , xps nie ma najmiejszych szans nasiąknąc wodą , jedynie może podziałać coś z parą wodną , juz prawie dwa lata mam w sloiku kawałek xpsa finnfoam i kurna za chiny ludoiwe nie chce z niego cieknąc jak na filmie , jakby, go co jakiś aczas wkładal do lodówki to może by nasiąknął

  14. #15614

    Domyślnie

    Opaske zrobilem z xpsa roznica w cenie aqua a xps przy ilosci xpsa jakiej potrzeba na opaske jest bardzo mala a jednak styro nawet aqua nie ma polotu do xpsa np synthosa.

  15. #15615

    Domyślnie

    Cytat Napisał uciu Zobacz post
    na opaskę wystarczy zwykły eps aqua.
    Wg mnie ładowanie xpsa mija się z celem - po tym ma tylko spłynąć woda i druga rola to ocieplenie.
    Czasem warto zdrowo pomyśleć i zmienić to co w projekcie.... ty płacisz za materiały nie projektant...
    Pod płytę miałem ponad 100paczek xps i kilka zostało więc będzie na opaskę.
    Pod płytę szło 20cm w dwóch warstwach po 10cm a opaska ma mieć 10cm właśnie więc powinno starczyć.

  16. #15616

    Domyślnie

    Dostałem projekt płyty od projektanta. Chciałbym się dopytać czy wygląda w miarę ok czy można coś zoptymalizować.

    Dom piętrowy z pełnym piętrem oraz garażem (pod całością płyta fundamentowa 15mx8m), dach pochylony 25 st. z dachówką ceramiczną. Budynek budowany z silki 18cm wraz z dwoma stropami monolitycznymi 15cm. Z badań geotechnicznych wynika, że jest 30cm gleby brunatnej a później piasek zagliniony przewarstwiony piaskiem średnim/grubym.
    Minimalna grubość wymiany gruntu 40cm na pospółkę do zagęszczenia Is=0,98. Izolacja płyty 10cm XPS 300kPa. Grubość płyty 25cm (betonB25) zbrojona górą i dołem #12mm co 15cm i w drugim kierunku #12mm co 20cm. Pod ścianami nośnymi żebra 6#12mm i strzemiona #6 co 20cm l=78cm. Zachować ciągłość żeber przez zastosowanie prętów narożnych typu "L" o długości co najmniej 60cm. Następnie 15cm styropianu, wylewka 8cm z ogrzewaniem podłogowym i wykończenie.
    Zastanawiają mnie jeszcze słupy żelbetowe w liczbie 11 o wymiarach 18x18cm zbrojone 6 prętów #12 . Występują one m.in. w narożnikach budynku. Z tego co wyczytałem gdzieś na forum nie powinno się stosować w narożnikach, ale może coś źle zapamiętałem.
    Ostatnio edytowane przez jambos ; 02-11-2019 o 19:54

  17. #15617
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar blitzkrieg
    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    ŚLĄSKIE
    Posty
    269

    Domyślnie

    A ja mam serię laickich pytań

    1)
    Wykop koparką pod płytę i wymiana gruntu odbywa się na powierzchni większej od płyty, tak?
    2)
    Zastanawia mnie wytyczanie płyty/budynku przez geodetę. Pojawia się przed wykopem, zaznacza gdzie kopać, operator koparki pewnie to oznaczenie rozwali znając życie. Czyli potrzebuję geodetę 2x? Czy może oni mają potem jakiś magiczny knif, żeby wznowić szybko, bezboleśnie i bez wielkich kosztów wyznaczenie płyty w wykopie?

  18. #15618
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar blitzkrieg
    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    ŚLĄSKIE
    Posty
    269

    Domyślnie

    Panowie,
    wykonawca sugeruje mi, żeby w swoim projekcie odpuścił kruszywo, że wystarczy zagęścić piasek, żeby powstała 45-50cm warstwa pod płytą.
    Czy to ma ręce i nogi?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	projekt plyty.jpg
Wyświetleń:	156
Rozmiar:	18,6 KB
ID:	437106

    Opinia geologiczna:
    8. Ocena możliwości realizacji inwestycji i jej uwarunkowania
    Na podstawie przeprowadzonych badań geologicznych można stwierdzić, że na
    badanym obszarze, od powierzchni terenu do głębokości około 0,4 m p.p.t. występują piaski
    drobne z humusem, które proponuje się usunąć na etapie tworzenia wykopu pod fundament.
    Pod nimi do głębokości około 1,3 m p.p.t. znajdują się twardoplastyczne gliny pylaste pyły.
    Ze względu na głębokość przemarzania gruntu, która na badanym obszarze wynosi średnio
    około 1,0 m p.p.t., zaleca się usunięcie również tej części warstwy podczas formowania
    wkopu. Warstwy twardoplastycznych glin pylastych stanowią dobre podłoże dla
    fundamentów. Należy jednak pamiętać, że grunty spoiste wykazują wrażliwość na działanie
    wody, więc zaleca się żeby okres od utworzenia wykopu do wylania fundamentów był
    możliwie najkrótszy. Prace te powinny być prowadzone w okresach bezopadowych. Pod
    warstwami glin znajdują się utwory niespoiste wykształcone w postaci piasków średnich
    i drobnych ze żwirami, w których zlokalizowany poziom zwierciadła wód gruntowych może
    mieć okresowo charakter lekko napięty. Toteż podczas prac fundamentowych odradza się
    schodzenie z dnem wykopu do poziomu warstwy nawodnionych piasków średnich
    ze żwirami (głębokości od około 1,6 m p.p.t.). Podczas długotrwałych opadów może
    dochodzić do infiltracji wód wgłąb warstw przypowierzchniowych piasków i zatrzymywanie
    się wody na ciągłej warstwie glin pylastych (od około 0,3 do 0,7 m p.p.t.). Przykładowym
    rozwiązaniem jest zastosowanie drenażu opaskowego wokół fundamentów lub szczelne
    wypełnienie słaboprzepuszczalną gliną przestrzeni pomiędzy ścianą boczną wkopu,
    a fundamentem.

    Opis litologiczny
    Poziom 0 : Piasek drobny na pograniczu piasku gliniastego z
    humusem, ciemny brązowy
    Poziom 0,3m: Pył przewarstwiony piaskiem pylastym, żółto-szary
    Poziom 0,5m: Glina pylasta, żółto-szara
    Poziom 1,3m: Piasek średni ze żwirem, ciemny szary
    Poziom 1,6m: Pył piaszczysty na pograniczu piasku gliniastego,
    ciemny szary
    Poziom 2m: Piasek średni, żółty
    Poziom 2,5m: Piasek drobny, żółty

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	przekroj geotechniczny.jpg
Wyświetleń:	27
Rozmiar:	20,1 KB
ID:	437107

  19. #15619
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar uciu
    Zarejestrowany
    Oct 2005
    Skąd
    Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Dzielnica
    Furmaniec
    Posty
    1.331

    Domyślnie

    Wykop robisz większy - ja zrobiłem o około 1m w każdą stronę.
    Geodeta wystarczy 1 raz - on wbija "paliki" dużo dalej niż jest koniec fundamentów..
    Zaznacza sprajem na ławicach gdzie mają być ściany. Nabijasz sobie gwoździe (lub on Ci nabije), rozciągasz sznurek i już masz zarys ścian.

    Miałem podobny grunt i dawałem tylko zagęszczony piasek.
    Kruszywo na pewno lepsze ale bedzie więcej zabawy z kanalizacją czy przepustami.
    Pozdrawiam
    Adam


    Parterówka na wąską działkę - dziennik budowy

    Parterówka 150m2, PF na 10cm XPSm + 10cm EPS, grzane 114m2, sciany 23cm styro 032 , strop 30cm styro, okna 3szyb z wysunięciem w styro. PC PW Panasonic SDC 9kw 3f H , bufor 100l, 100% podłogowka, sunex fish 300l, Thessla Green 300v

  20. #15620

    Domyślnie

    Witam,

    aktualnie jestem na etapie robienia płyty, humus został ściągnięty, do wykopu poszła geowłóknina polipropylenowa Polyfelt TS50 200g,



    następnie zrobiona podbudowa z piasku



    przekrój przez warstwy wygląda następująco:
    - piasek
    - 10cm XPS pod płytą
    - folia
    - płyta
    - 10 cm EPS nad płytą,
    - wylewka z podłogówką
    - płytki

    zaraz wchodzi hydraulik i oto moje pytania:
    1) czy zrobić chudziaka 5cm pod XPS, który będzie chronił XPSa przed gryzoniami, mrówkami itp. oraz zapewni jego równe rozłożenie?
    zaraz przed układaniem zapewne piasek zostanie wyrównany, ale czy da się to zrobić na tzw. 0 ?

    2) czy na opaskę przeciwwysadzinową z XSP 10cm dać folię budowlaną czy kubełkową?
    czy zasypać piaskiem i jak ubić, żeby nie uszkodzić?
    czy opaska na szerokość płyty wystarczy, tj. 60cm?

    3) jaką folię dać na XPSa?

    4) czy przed zimą trzeba jakoś zabezpieczyć płytę?

Strona 781 z 833

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony