dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 793 z 833
Pokaż wyniki od 15.841 do 15.860 z 16651
  1. #15841

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dulin7 Zobacz post
    Zlec projekt plyty komus kumatemu i zrob tak jak Ci zaprojektuje, w projekcie bedzie jaka ma byc podbudowa. Geowloknina w standardowych warunkach gruntowych nie jest wymagana. Jak bardzo chcesz to daj cos bez szalenstw. Ja np zastosowalem 160tke moim zdaniem wystarczajaca.
    Jest zaprojektowana podbudowa
    30 kruszywo i 30 piasek.
    Ale...
    Zachowując spadki kanalizacji nie zmieszczę się w 30 cm piasku, a nie chcę rezygnować z kruszywa bo mam drenaż i chcę go pozostawić. Planuję zwiększyć gr. piasku do 40 cm i odchudzić do 20 cm kruszywo lub obniżyć poziom posadowienia i zachować 30 kruszywa. Wg mnie geowłóknina musi być na kruszywie i min. 300 gram

  2. #15842

    Domyślnie

    Tak dla pewności...
    Rzędna kanalizacji na rzucie to góra czy dół rury?

  3. #15843

    Domyślnie

    Poszukuję osoby która wykona projekt płyty fundamentowej, z podłogówką w warstwie zbrojenia. Budynek w lipiennikach Archon. Do budynku w szczycie dołączony garaż, 7,5x9. Będe wdzięczny za namiary na priv.

  4. #15844
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Arczi1980

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Jastrzębie Zdrój
    Kod pocztowy
    44-330
    Posty
    34

    Domyślnie

    Witam planuje wybudowac taki dom https://www.extradom.pl/w-budowie-pr...owej-5-KRK1284
    Jako ze planuje grzac pradem, dokladnie jescze nie wiem jaka wersja, pompa ciepla czy kable plus panele. Bardziej sklaniam sie ku pompie gdyz niewiadomo jak beda sie krztaltowac ceny pradu, a rozliczenia w tauronie wypadaja niekorzystnie.
    Plyte planuje na styropianie jako wanna kiedys byly szkody gornicze ale to 15 lat temu i teraz chyba obszar jest zaznaczony jako kategoria szkod 0. Planuje wykorzystac akumulacje do ogrzewania jednak zastanawuam sie czy ogrzewanie robic w plycie czy w osobnej wylewce ktora bylaby bezposrednio na plycie ( obawiam sie ze w przypadku gdyby plyta byla nierowna to powstahe problem jak i samo ogrzewanie ktore w razie awari w plycie stwarza spory problem)
    Jaka szacunkowa cena takiej plyty ? Moze ktos robil niedawno podobnej wielkosci. I czy lepiej zdac sie na ekpie ktora zrobi plyte osobno czy ekipe ktora wybuduje dom wraz z plyta ?
    Z gory dzieki za rady.

  5. #15845
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    bociankrasna

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Elblag
    Kod pocztowy
    82-300
    Posty
    45

    Domyślnie

    To czy ogrzewanie na płycie czy w plycie bedzie miało wpływ na to jak chcesz grzać. Jak "w" to grzanie w 2 taryfie i akumulacja. Jak na to na samej 2 taryfie raczej nie polecisz. Koszty "w" troche mniejsze wg mnie. I szybciej. Cena pewnie coś koło 400 zł/m2.

  6. #15846

    Domyślnie

    Grzanie "na płycie" w II taryfie nie jest niczym dziwnym. Jest jeszcze okienko dzienne 2h.
    Koszt wykonania płyty u mnie to 300zł/m2 (roboty ziemne, uziom, kanalizacja, izolacja, zbrojenie, beton i robocizna)

  7. #15847
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    bociankrasna

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Elblag
    Kod pocztowy
    82-300
    Posty
    45

    Domyślnie

    Zależy od materiałów i gruntu. U mnie sam materiał 330 zł/m2.

  8. #15848

    Domyślnie

    Czytam sobie o bednarce przy płycie fundamentowej.
    Trafiłem na taki film na youtube: https://www.youtube.com/watch?v=zIzWi7qq0Gk
    (film polecam odtworzyć na prędkości 1,5 jak ktoś ma krucho z czasem)
    Co sądzicie o takiej metodzie, autor deklaruje zgodność z normą: DIN18014

  9. #15849

    Domyślnie

    Jest to jedyna metoda i stosowana od lat.

  10. #15850
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    ^^
    No to jestem ciekaw ile tych płyt widziałes w rzeczywistości i w ilu coś takiego zostało zastosowane.

  11. #15851

    Domyślnie

    Cześć Jacentyy,

    W jaki sposób według Ciebie to powinno być realizowane?

  12. #15852
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    nie wiem jak powinno być zrealizowane , ja mam wbite 3 sondy podłączone do skrzynki i dodatkowo mam zrobiony otok dla instalacji odgromowej. Otok jest oddzielony od instalacji elektrycznej.

    Po prostu nikt tak praktycznie nie robi jak twierdzi brencik, nawet zwykłe uziomy fundamentowe tez mało kto robi, wbijają sondy i jakoś to działa.

    Zresztą co elektryk to inne zdanie, jeden bedzie chwalil tego Musiała czy jak on tam sie zwie drugi powie inaczej .

    Jak robiłem badania uziemienia gniazdek to wyszły bardzo dobrze.

  13. #15853

    Domyślnie

    Dzięki Jacentyy

    Masz może jakiś jakiś link gdzie można by o takim podejściu coś więcej poczytać?
    Myślę, że koszty twojego podejścia są nieporównywalnie mniejsze.

    Przeczytałem ze 100 stron tego wątku, pisałeś na którejś ze stron, że realizacja płyty grzewczej nie jest legalna zgodnie z prawem w Polsce.
    Mógłbyś rozwinąć? Pytam bo wiele firm taką realizację proponuje i tutaj zastanawiam się na jakiej podstawie.
    Przyznam, że myślałem o domu na płycie i rozważałem płytę grzewczą jednak obecnie zastanawiam się czy jest to dozwolone.

  14. #15854

    Domyślnie

    Płytę grzewczą sobie odpuść. Płyta to ważny element konstrukcyjny, a nie kawałek betonu do wypełnienia go kilometrem rur.

  15. #15855
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.154
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sakufate Zobacz post
    Przyznam, że myślałem o domu na płycie i rozważałem płytę grzewczą jednak obecnie zastanawiam się czy jest to dozwolone.
    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post7467833

    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post7393871

    Co do legalności - Rozporządzenie w sprawie WT:
    § 138. Obudowa przewodów instalacji ogrzewczej powinna umożliwiać wymianę instalacji bez naruszania konstrukcji budynku.

    Pytanie, czy grzejnik płaszczyznowy (płyta) to przewód instalacji?

  16. #15856

    Domyślnie

    Cytat Napisał broda33 Zobacz post
    Witam.
    Jestem nowy. Czekam na pozwolenie na budowę.
    Niedawno otrzymałem projekt w wersji elektronicznej.....
    i można się załamać.
    Płyta 30 cm, podwójna siatka z fi 16!!! plus belki w strzemionach z 8x16 pod każdą ścianą nośną.
    Domek z poddaszem użytkowym, strop 20 cm, nad poddaszem 15 cm(skosy).
    Płyta 13x14 m, na 10cm XPS.
    Pod spodem 30cm tłucznia i 30 piasku.
    7300 kg stali na płytę.... wypada się pociąć......
    Witam ponownie.
    Po przeliczeniu przez znajomego projektanta ( metodą pasm w RM-WIN )
    sprawę załatwia podwójna siatka z fi 10 lub pojedyncza z fi 12 plus belki 4xfi12 pod ścianami.
    Zumachen do kupy 2,5 t stali.
    Dodatkowe zalecenie w przypadku wersji z belkami to poszerzyć płytę o 10 cm,
    tak aby zbrojenie było centralnie pod ścianami - myślę, że to dobry pomysł ze względu na otulinę 5 cm.
    Teraz to rozumiem
    Myślę o W8, aby załatwić temat izolacji i szczelności betonu.
    A jakby tak zrezygnować z kruszywa i całość podsypać piaskiem (pospółką)?
    Co myślicie?
    Ostatnio edytowane przez broda33 ; 09-04-2020 o 14:05
    Nie zgadzam się z tym, co mówisz, ale będę bronił do śmierci twojego prawa do mówienia tego.

    Wolter

  17. #15857

    Domyślnie

    Widzę, że na temat płyty grzewczej są różne opinie i część osób z powodzeniem realizuje płyty z ogrzewaniem.
    Rozumiem, że sprawa do indywidualnego rozsądzenia w jakim kierunku pójść, bo jednoznacznego zgodnego ze sztuką rozwiązania nie ma?

    Mam jeszcze jedno pytanie dotyczące płyty fundamentowej konkretnie pod budynek jaki planuje w moim dzienniku

  18. #15858
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    Cytat Napisał broda33 Zobacz post
    Witam ponownie.
    Po przeliczeniu przez znajomego projektanta ( metodą pasm w RM-WIN )
    sprawę załatwia podwójna siatka z fi 10 lub pojedyncza z fi 12 plus belki 4xfi12 pod ścianami.
    Zumachen do kupy 2,5 t stali.
    Dodatkowe zalecenie w przypadku wersji z belkami to poszerzyć płytę o 10 cm,
    tak aby zbrojenie było centralnie pod ścianami - myślę, że to dobry pomysł ze względu na otulinę 5 cm.
    Teraz to rozumiem
    Myślę o W8, aby załatwić temat izolacji i szczelności betonu.
    A jakby tak zrezygnować z kruszywa i całość podsypać piaskiem (pospółką)?
    Co myślicie?
    To że beton jest W8 to wcale nie oznacza szczelności konstrukcji jako całości wystarczy zarysowanie betonu....

    co do obliczeń w RM-winie , to tak się nie liczy płyt w dzisiejszych czasach, już prędzej trzeba to policzyć w pl-win2 tego samego producenta, najlepiej na podłożu winklera czyli na sprężynkach.

    Nie ma czegoś takiego jak ukryta belka w płycie, płyta w ogóle tak nie pracuje, że jak damy tzw "wieniec" z pręta trochę o większej średnicy, to to jakoś nam cudownie wzmocni ten obszar. Płyty oblicza się tak, że jest tzw mapa momentów i do niej dobiera się zbrojenie, zagęszcza się rozkład zbrojenia lub zmienia średnice , ale to na jakimś obszarze 1m , 2 m itp i zazwyczaj nigdy nie jest to pod ścianami nośnymi tylko prostopadle do nich !!!!
    Ostatnio edytowane przez jacentyy ; 12-04-2020 o 14:26

  19. #15859

    Domyślnie

    Witam.
    Zakładam, że zarysowania się nie pojawią, a nie wieżę brak uszkodzeń na folii po zejściu zbrojarzy.

    Widziałem, że firmy specjalizujące się w projektowaniu i wykonywaniu płyt stosują belki na pojedynczej siatce lub przy zbrojeniu rozproszonym.
    Nie wiem z czego to wynika, ale pewnie to ktoś liczył.
    Dla mnie trzykrotne obniżenie ilości zbrojenia w samej płycie to duże oszczędności więc dozbrojenie pod ścianami traktuję jak dodatkowy ale niekonieczny element.
    Podwójna siatka jest wystarczająca - największy nacisk to 67 kN/mb, takie mam zamienne wyliczenia.
    Czy stosować belki, czy dodatkowe dozbrojenia, tego próbuję się tutaj dowiedzieć, jako dodatkowego potwierdzenia słuszności rozwiązań.
    Podstawowym jednak pozostaje zalecenie konstruktora, z prostego powodu - on za to bierze odpowiedzialność.
    Pozdrawiam.
    Broda
    Nie zgadzam się z tym, co mówisz, ale będę bronił do śmierci twojego prawa do mówienia tego.

    Wolter

  20. #15860

    Domyślnie

    Podrzucam pytanie z mojego dziennika, proszę jeżeli ktoś ma czas się wypowiedzieć to chętnie przeczytam każdą uwagę.

    Czy jest taka możliwość aby płyta fundamentowa była na dwóch poziomach?
    Jeżeli jest to mógłbym mieć płytę z XPS pod głównym budynkiem oraz płytę bez XPS pod garażem.
    Z tego co do tej pory się orientuję to wydaje mi się, że to rozwiązanie nie będzie możliwe, aby budynek był posadowiony w ten sposób jak napisałem wyżej.
    Próba nie strzelba więc pytam, może istnieje inne rozwiązanie.
    Pytanie czy są jakieś rozwiązania poza fundamentem schodkowym w takim wypadku?
    Zdaję sobie sprawę, że to dobierze konstruktor, jednak jak mu dam wytyczne, że chcę płytę to pewnie wtedy wyjdzie ona pod całym budynkiem, a pomieszczeń pod garażem nie planuje...
    Ostatnio edytowane przez Sakufate ; 09-06-2020 o 00:12

Strona 793 z 833

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony