dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 810 z 833
Pokaż wyniki od 16.181 do 16.200 z 16651
  1. #16181

    Domyślnie

    Cytat Napisał tentypmich Zobacz post
    Dziś dostałem opinię od geologa i przesłałem ją do architekta, architekt twierdzi, że warunki są słabe, prosi dodatkowo o jeszcze jeden odwiert na głębokości 4-5m. Mi sugeruje zrobienie płyty fundamentowej niż tradycyjnego fundamentu.

    Jak taka płyta ma się w porównaniu do tradycyjnego fundamentu jak chodzi o koszta?
    W poście nr 6 opisałem swoje koszty:
    https://forum.muratordom.pl/showthre...ch-jak-obnizyc

  2. #16182
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tentypmich

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Kraków
    Posty
    240

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukasz11 Zobacz post
    W poście nr 6 opisałem swoje koszty:
    https://forum.muratordom.pl/showthre...ch-jak-obnizyc
    To nie mało.. Uważasz że jest to dużo lepszym rozwiązaniem niż tradycyjny fundament?

    Mam teren - "glina plastyczna" architekt twierdzi, że tradycyjny fundament nie wchodzi w grę.

  3. #16183

    Domyślnie

    Nie mam pojęcia. Na pewno cieplejszy. Pytanie, jak to kosztowo w porównaniu do zwykłego fundamentu.

    Geotechnik we wnioskach z badań geotechnicznych rekomendował płytę. Wyniki badań konsultowalem potem z 2 konstruktorami - każdy proponował płytę.
    Ostatecznie biuro architektoniczne też zaprojektowalo płytę, aczkolwiek potem ich konstruktor mi powiedzial, że zwykle ławy też by mogły być bez problemu.

    Z tradycyjnymi lawami byłby jeden zasadniczy problem - woda gruntowa, z którą byłby wiekszy problem bo raz że ławy się kopie głębiej, dwa, że trwa to dłużej.

  4. #16184
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar exetterenak
    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    592

    Domyślnie

    Cześć, wtrącę się tu z moim pytaniem o przekrój płyty.
    Generalny wykonawca ma swój "szymel" który stosuje we wszystkich inwestycjach. Na tej płycie ma stanąć prefabrykowany dom szkieletowy. Powinieniem zwrócić uwagę na coś w tym przekroju? Pierwsze co wydaje mi się że ta płyta nie ma żadnego drenażu. Woda na działce zaczyna sie na 4 m ppt więc może nie będzie to problem.

    https://photos.app.goo.gl/H7aLee3LNm7GHonLA
    Dom: szkielet drewniany prefabrykowany
    Płyta: 8cm XPS/15cm EPS/15cm beton W8/6cm EPS/jastrych 12cm
    Pow użytk.: 133m2 Pow całk.: 175m2
    Dach: wiązary + membrana, blachodachówka
    Strop: 30cm Steico Zell
    Ściany: C24 szkielet drewniany, 30cm Steico Protect
    Wentylacja: Komfovent Domekt R 450
    Ogrzewanie: Konceptus PC GW 8kW + 500mb poziome DZ (5szt heliko)
    OZC: 5.3kW22*C@-20*C/100% podłogówki co 10cm

    Dziennik budowy

  5. #16185

    Domyślnie

    EPS pod płyta to niewłaściwy pomysł. Nawet jeśli ma odpowiednie parametry na ściskanie (dom szkieletowy), to jest to nasiakliwy materiał. Powinienem być wyłącznie xps.

  6. #16186
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar exetterenak
    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    592

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukasz11 Zobacz post
    EPS pod płyta to niewłaściwy pomysł. Nawet jeśli ma odpowiednie parametry na ściskanie (dom szkieletowy), to jest to nasiakliwy materiał. Powinienem być wyłącznie xps.
    Też mi się wydaje że EPS to nienajszcześliwszy wybór. Z drugiej strony jest on w wannie z XPS i przykryty czapką betonu W8.
    Firma ta postawiła już dziesiątki domów w tej technologii i szukałem negatywnych informacji nt takiego przekroju. Na razie ich brak.
    Dom: szkielet drewniany prefabrykowany
    Płyta: 8cm XPS/15cm EPS/15cm beton W8/6cm EPS/jastrych 12cm
    Pow użytk.: 133m2 Pow całk.: 175m2
    Dach: wiązary + membrana, blachodachówka
    Strop: 30cm Steico Zell
    Ściany: C24 szkielet drewniany, 30cm Steico Protect
    Wentylacja: Komfovent Domekt R 450
    Ogrzewanie: Konceptus PC GW 8kW + 500mb poziome DZ (5szt heliko)
    OZC: 5.3kW22*C@-20*C/100% podłogówki co 10cm

    Dziennik budowy

  7. #16187

    Domyślnie

    Jest tu mega wątek o płytach fundamentowych. Temat eps pod płyta był tam wielokrotnie walkowany. Jak pamietam to eps:
    1. Jest nasiakliwy
    2. Nie ma aprobat technicznych do stosowania pod płyty
    3. Nie ma badań nt odkształceń długotrwałych (po 50 latach)

    Stąd nie powinien być stosowany pod płyty.
    Ale niektórzy stosują. Domy się nie zawala, ale też bardzo trudno (Bo jak, bez zburzenia domu) wykazać, że coś po latach się niedobrego dzieje z eps.

    Na twoim miejscu zadalbym (za doplata) zmiany na xps.

  8. #16188

    Domyślnie

    Cytat Napisał woojtuss Zobacz post
    Projekt jest w trakcie tworzenia. Ale to ja tam będę mieszkał a nie projektant. Na dzień dzisiejszy izolowanie płyty fundamentowej, co zaproponował projektant dla mnie mija się z celem. Nie widzę żadnego sensu, dlatego zwracam się do Was abyście podpowiedzieli.
    Amir, w którym miejscu będą dokładnie mostki termiczne występować? Od razu zapytam jak je wyeliminować? Ściany zewnętrzne piwnic i parteru będą izolowane styropianem 20cm.
    Narysuj to dokładnie i tu wklej to można będzie coś powiedzieć wstępnie.

  9. #16189

    Domyślnie

    Cytat Napisał tentypmich Zobacz post
    Dziś dostałem opinię od geologa i przesłałem ją do architekta, architekt twierdzi, że warunki są słabe, prosi dodatkowo o jeszcze jeden odwiert na głębokości 4-5m. Mi sugeruje zrobienie płyty fundamentowej niż tradycyjnego fundamentu.

    Jak taka płyta ma się w porównaniu do tradycyjnego fundamentu jak chodzi o koszta?
    Wszystko zależy jak wykonasz. Tutaj kolega Lukasz napisał, że zapłacił 60tys za samą płytę a ja Ci powiem, że moja będzie kosztować kilkanaście tysi Jednak jej powierzchnia będzie około dwa razy mniejsza oraz będę wykonywać ją sam z pomocą dwóch doświadczonych ludzi (rodzina żony to budowlańcy. Tak więc wszystko zależy w zasadzie od wykonawcy i jego narzutu. Polecam po raz kolejny szkło piankowe - jak nie wiesz gdzie je tanio kupić to daj znać i podeślę Ci namiar.

  10. #16190
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał amir Zobacz post
    Wszystko zależy jak wykonasz. Tutaj kolega Lukasz napisał, że zapłacił 60tys za samą płytę a ja Ci powiem, że moja będzie kosztować kilkanaście tysi
    Mi parę lat temu same materiały wychodziły 247zł/m2.

    https://forum.muratordom.pl/entry.php?131340
    Nie wiem czemu w niektórych przeglądarkach nie wczytują się obrazki zewnętrzne - jak widać, że czegoś brakuje proponuję sprawdzić w innej.

    A o "cudownych" właściwościach szkła dyskutowaliśmy tutaj
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 20-01-2021 o 15:20

  11. #16191

    Domyślnie

    U mnie płyta fundamentowa ok. 15x10metrów była droższa o 40tyś zł od ławy fundamentowej

  12. #16192
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    ???
    Możesz pokazać przekrój tej płyty?
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  13. #16193

    Domyślnie

    [ 7cm wylewka]
    [ 10cm styropian]
    [30cm płyta]
    [10cm XPS]
    [10cm chudziak]
    [50cm ubity piach]
    |pod spodem glina|

    + jakieś izolacje
    Ostatnio edytowane przez java_ff ; 20-01-2021 o 20:19

  14. #16194

    Domyślnie

    Cytat Napisał java_ff Zobacz post
    U mnie płyta fundamentowa ok. 15x10metrów była droższa o 40tyś zł od ławy fundamentowej
    Wątpię przy tym metrażu.

    Cytat Napisał java_ff Zobacz post
    [ 7cm wylewka]
    [ 10cm styropian]
    [30cm płyta]
    [10cm XPS]
    [10cm chudziak]
    [50cm ubity piach]
    |pod spodem glina|

    + jakieś izolacje
    Jeśli tam nie masz typowo wrocławskich warunków, a płyta projektowana pod dom mieszkalny, to grubośc minus 10cm, bez chudziak,a oraz z 30cm piasku pewnie wystarczy. Ściągasz humus i sypiesz.
    Jeśli masz warunki podmokłe, jak to we Wrocku, to pokaż mi cenę za tradycyjny fundament z ciężkimi izolacjami przeciwwodnymi. W takim wypadku płyta wyjdzie porównywalnie, jak nie taniej - za to masz pewność takiego fundamentu. Bez problemów z osiadaniem, wilgocią.

    Po co podajesz wylewkę i styro w cenie fundamentu? W przypadku ław wyjdzie drożej bo dojdą izolacje przeciwwodne poziome.
    Ostatnio edytowane przez pandzik ; 20-01-2021 o 20:42

  15. #16195
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał java_ff Zobacz post
    U mnie płyta fundamentowa ok. 15x10metrów była droższa o 40tyś zł od ławy fundamentowej
    Ale koszty liczone z ławami doprowadzonymi do stanu chudego betonu?
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  16. #16196

    Domyślnie

    Projekt był na ławy, ale okazało się, że teren jest podmokły i glniasty wiec zaprojektowano płytę.
    Za dom miałem załacić x ale w związku z tym, że będzie płyta zamiast ławy to zapłacę x + 40tyś.

    Robiłem też wycenę w dwóch firmach specjalizujących się w płytach. Koszty jeszcze większe.

    Nie wiem, może mnie ekipa oszukuje
    Ostatnio edytowane przez java_ff ; 20-01-2021 o 21:26

  17. #16197
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał java_ff Zobacz post
    U mnie płyta fundamentowa ok. 15x10metrów była droższa o 40tyś zł od ławy fundamentowej
    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    Wątpię przy tym metrażu.
    Też mnie to zastanowiło, ale wychodzi, że takie były wyceny:
    Cytat Napisał java_ff Zobacz post
    Projekt był na ławy, ale okazało się, że teren jest podmokły i glniasty wiec zaprojektowano płytę.
    Za dom miałem załacić x ale w związku z tym, że będzie płyta zamiast ławy to zapłacę x + 40tyś.
    Zgaduje, że ławy miały wycenę te z projektu gotowego, czyli małe, drobne, tanie a płyta już na te trudne warunki.
    Gdyby ktoś zechciał zaprojektować ławy na ten teren różnica byłaby dużo mniejsza.
    Ale to zgaduje a java_ff potwierdzi lub wyprowadzi mnie z błędu
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  18. #16198

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Zgaduje, że ławy miały wycenę te z projektu gotowego, czyli małe, drobne, tanie a płyta już na te trudne warunki.
    Gdyby ktoś zechciał zaprojektować ławy na ten teren różnica byłaby dużo mniejsza.
    Ale to zgaduje a java_ff potwierdzi lub wyprowadzi mnie z błędu
    Ławy pochodza z gotowego projektu. Po opinii geotechnika zaprojektowano płytę. Wykonawcy wyższą cenę argumentowali większą ilością betonu C30, wiekszą ilością stali, większymi kosztami praca ziemnych itd.
    Jako ciekawostka zawsze było tak samo. Zrobimy ci płytę za ileś tam zł ale drobnym drukiem jest dopisane + roboty ziemne, geodeta jakieś inne duperele i wychodzi prawie dwa razy drożej od ceny pierwotnie podanej na wycenie.

  19. #16199

    Domyślnie

    WItam,

    przewertowałem już internet wzdłuż i wszesz i nadal nic nie wiem..

    Sprawa wygląda nastepująco - projektuję dom w dość skomplikowanych warunkach glebowych. Wykonane badania gruntu wykazały poniższe warstwy:
    0,0-0,5 - grunt próchniczy,
    0,5-1,0 - grunty niespoiste piaszczyste (piaski pylaste) w stanie średnio zagęszczonym
    1,0 - 3,5 - pył piaszczysty, spoisty, pylasty silnie tiksotropowy (czyli uplastyczniający się w warunkach oddziaływania obciążeń dynamicznych).

    Dodatkowo utwory pylaste zalegające w podłożu są wysadzinowe.

    Wstępnie zaprojektowałem ławy, ale po badaniach geologicznych i rozmowach z geologiem i konstruktorem zmieniliśmy fundamenty na płytę... i zaczęły się problemy.
    Aktualny pomysł jest taki, aby zdjąć warstwę humusu 50cm, w wykopie ułożyć 35 cm pospółki na piastkach pylastych Id=0,55, a na to xps i dalej płytę.
    Dookoła budynku przewiduję opaskę przeciwwysadzinową z xps. Ale czy problem wysadzania gruntów zostanie tym sposobem rozwiązany? Nie jestem tego pewien, ponieważ zdania są podzielone a i literatura różnie zagadnienie opisuje. No i płyta w konsekwencji będzie dość wysoko względem przyległego terenu i spód XPSu wychodzi mi około 32cm poniżej terenu wokół budynku.

    Temat omawiałem z 3 konstruktorami i dwoma geologami. Opinie są bardzo różne. Jedni twierdzą, że będzie ok, drudzy że płytą powinienem zejść poniżej przemarzania gruntu, co oczywiście wydaje się bardzo kosztochłonne.

    Bardzo proszę doświadczonych kolegów o swoje opinie w poniższych pytaniach:
    1. jak zagęszczać warstwy na podłożu silnie tiksotropowym aby go nie uplastycznić? Pytanie w kontekście ewentualnej wymiany gruntu na niewysadzinowy.
    2. czy płytę w gruncie wysadzinowym powinienem bezwzględnie przewidzieć poniżej poziomu przemarzania gruntu?
    3. czy opaska przeciwysadzinowa dookoła budynku zapewnia ochronę przed wysadzinami i pozwala płytę sytuować płytko?\
    4. czy zagłębienie płyty 50cm poniżej gruntu jest wymogiem bezwzględnym?
    5. czy założone warstwy są prawidłowe, w tym wykonanie pospółki na 50cm warstwie istniejącego piasku pylastego?
    6. jakie fundamenty byłyby Waszym zdaniem najbezpieczniejsze?

    Z góry dziękuję za każdą opinię

  20. #16200

    Domyślnie

    Cytat Napisał archemes Zobacz post
    Bardzo proszę doświadczonych kolegów o swoje opinie w poniższych pytaniach:
    1. jak zagęszczać warstwy na podłożu silnie tiksotropowym aby go nie uplastycznić? Pytanie w kontekście ewentualnej wymiany gruntu na niewysadzinowy.
    2. czy płytę w gruncie wysadzinowym powinienem bezwzględnie przewidzieć poniżej poziomu przemarzania gruntu?
    3. czy opaska przeciwysadzinowa dookoła budynku zapewnia ochronę przed wysadzinami i pozwala płytę sytuować płytko?\
    4. czy zagłębienie płyty 50cm poniżej gruntu jest wymogiem bezwzględnym?
    5. czy założone warstwy są prawidłowe, w tym wykonanie pospółki na 50cm warstwie istniejącego piasku pylastego?
    6. jakie fundamenty byłyby Waszym zdaniem najbezpieczniejsze?

    Z góry dziękuję za każdą opinię
    Ja mogę opisać jak u mnie to zrobili.
    1. Tradycyjnie zagęszczarką. Potem był geolog i sprawdził czy jest ok
    2. U mnie jest powyżej. Chyba na tym m. in. polega różnica pomiedzy płyta a ławą. Płyta może być powyżej
    3. Nie zapewni, ale zmniejszy ryzyko
    4. Jak wyżej, nie
    5. To powinien określić geolog/geotechnik
    6. Duże i grube np. płyta 2metry

Strona 810 z 833

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony